אביב או אייל? בגדי המלך החדשים הם סטריאוטיפים ממוחזרים

בהיעדר אקשן אמיתי בריאליטי המזמר, שעובר יותר כמו פעילות במתנ"ס, גויסו מיטב קלישאות האופנה כדי להדגים את מלחמת האזרחים הישראלית. לא קונה את זה

ארז עמירןפורסם: 23.08.18 16:20
שיעור באיך מלבישים קלישאות בקלישאות. כי איך לשיר בקלישאות כולנו כבר הפנמנו, אחרי עשור של אובר-דוז מז'אנר הריאליטי המזמרים. "אביב או אייל" (צילום: קשת 12)
שיעור באיך מלבישים קלישאות בקלישאות. כי איך לשיר בקלישאות כולנו כבר הפנמנו, אחרי עשור של אובר-דוז מז'אנר הריאליטי המזמרים. "אביב או אייל" (צילום: קשת 12)

לרגע נדמה היה שריאליטי השירה המעודכן של קשת "אביב או אייל" עומד להיות הגרסה המוזיקלית של מלחמת האזרחים הישראלית. הפרומואים הבטיחו אפוקליפסה עכשיו: אשכנזים נגד מזרחים, מקפחים מול מקופחים, שמאל וימין, דור מזוין ודור מזיין, בקיצור - האליטה נגד הפיתה. בפועל, מדובר בזירת התגוששות מאולתרת במתנ"ס, שמשני עבריה ניצבים אלה שמסמנים את גבולות השסע החברתי, ובמקום לייצר דרמה אמיתית של התנגשות אידיאולוגית, הם מחליפים עקיצות עייפות ומתוסרטות בדרך לצ'קים השמנים שהובטחו להם מטעם ההפקה – מי יותר (גולן כמובן) ומי פחות.

הפרומואים הבטיחו אפוקליפסה עכשיו: אשכנזים נגד מזרחים, מקפחים מול מקופחים, שמאל וימין, דור מזוין ודור מזיין, בקיצור - האליטה נגד הפיתה

 

באין אקשן אמיתי, כל שנותר הוא קרב תרנגולים אופנתי בין מתלבשי הערסיון העליון למתלבשי ההתיישבות העובדת לשעבר. ובמילים אחרות, המראה הממותג וממורק של גולן ולהקתו, מול שבט ההיפסטרים של גפן, שמתוך חתירה אל ההפי אנד המנחם, מתאחדים כולם תחת מטר של נצנצים. על הדרך, אנחנו מקבלים שיעור באיך מלבישים קלישאות בקלישאות. כי איך לשיר בקלישאות כולנו כבר הפנמנו, אחרי עשור של אובר-דוז מז'אנר הריאליטי המזמרים.

 

כיאה לשני אייקונים תרבותיים ומובילי אופנה, תורמים אביב ואייל את גופם להנצחת הסטריאוטיפיים האופנתיים שהם מקבצים סביבם. העניין הוא שלא מדובר באמת בבונו ודרייק, אלא בהעתקים הכמעט ועל יד שלהם, מתובלים בניחוח ים תיכוני וזיעת הקיץ הישראלי.

 

אצל אייל מדובר בחולצות צבעוניות תואמות קעקועי זרוע, ואזיקוני רגליים שאולי נמכרים באסוס תחת הקטגוריה סקיני ג'ינס, אבל אנחנו שנוהגים לקרוא לילד בשמו מכנים אותם טייץ. הגרסה של אביב כוללת הרבה אדום ושחור, טי שירטס עם הדפסים נאיביים, או כותנות לבנות באווירת שאנטי, וסניקרס.

כיאה לשני אייקונים תרבותיים ומובילי אופנה, תורמים אביב ואייל את גופם להנצחת הסטריאוטיפיים האופנתיים שהם מקבצים סביבם. העניין הוא שלא מדובר באמת בבונו ודרייק, אלא בהעתקים הכמעט ועל יד שלהם, מתובלים בניחוח ים תיכוני וזיעת הקיץ הישראלי

 

מעבר לאופנתיות המפוהקת והצפויה של שניהם, הבעיה העיקרית היא ההיעדר המוחלט של אותנטיות באופן שבו הם מולבשים בתוכנית. אביב הוא כבר מזמן לא הילד הרע והבועט של דורו, אלא יותר הגרסה השבעה, הבורגנית והנרגנת של עצמו הצעיר; ואייל הוא בוודאי לא נציגו של מגזר מקופח, אלא טייקון עשיר שתפס את הביצים שליד המלוואח בארוחת השבת של אלוהים. הלבוש הארכיטיפי שלהם הוא תחפושת שנועדה להיות קלה לעיכול בפריים טיים, בדיוק כמו התחפושות מותאמות המשבצת של המתמודדים.

 

את המתמודדים מחלקים בין אלה שיצטרפו לקבוצה של אייל לבין אלה שיזרמו עם אביב. ובהתאמה, זמירי בית הכנסת השכונתי והסינדרלות שיושבות מאחורי הקופה במקדונלדס – מימין; ובוגרי הטיול להודו שמתחזקים להקת רוק אלטרנטיבית במרתף של בית הוריהם – משמאל. והלוא איך נדע להבדיל בין אלה לאלה, כשלכולם יש את אותו קול בינוני ואותן מניירות "מרגשות" של עצימת עיניים ויד על הלב? ובכן – נלביש כל שבט בהתאם לחוקי המשחק.

 

אז האביביסטים גזורים על גופיות גזורות, או חולצת ג'ינס פתוחה מעל טי לבנה, כאילו רק לפני רגע החליפו צ'אפחות עם אריק איינשטיין בצריף של אביגדור. יש להם זקנקנים, תלתלים וחיבה לפלנל משובץ, וגם חוסר אבחנה בין האות ה' ל-א'. הבנות של אביב משלימות את הקלישאה עם לוק חולמני, צבעוניות דהויה, שמלות קלושות, והעדפה ברורה לתסרוקות קארה וללק שחור.

 

לעומתם, בוחרים הגולנצ'יקים במראה אחיד של סקיניז פעורי ברכיים, טוניקות עם מחשוף עמוק, תועפות של ג'ל לחיזוק הפריזורה ותכשיטי זהב; בעוד שהנערות בחבורה מזגזגות בין בלינג בקטנה שמתפזר על חולצות אובר-סייז ומכנסונים (שאפשר פשוט לקרוא להם תחתונים), לבין וריאציות על האוברול המנומר בשלושים שקל של עדן בן זקן, בתקווה שגם להן יקראו בשכונה מלכת השושנים.

כולם כולם, מימין ומשמאל, מלודז' ועד פאתי מרקש, אומרים לא לגריבת גרביים. מתברר שהטרנד היחף והסופר מזיע הזה, הוא למעשה צו הפיוס האופנתי החדש

 

מה אין לשום נציג של אף קבוצה? כל דבר שלא נמכר באחת הרשתות הפופולאריות בקניון הסמוך למקום מגורנו, כל דבר שעלול להעיד על אמירה אישית, פרטית, מיוחדת. ועוד דבר שמשותף לבני שני השבטים המקוטבים, הוא ההדרה הברורה של הגרביים. כולם כולם, מימין ומשמאל, מלודז' ועד פאתי מרקש, אומרים לא לגריבת גרביים. מתברר שהטרנד היחף והסופר מזיע הזה, הוא למעשה צו הפיוס האופנתי החדש. למה? תשאלו את ארז טל, מנחה התוכנית והיחיד על הבמה שדווקא גורב – פשוט כי יש לו פרצוף של זה שיודע את כל התשובות.

 

ואם כבר שואלים שאלות, אז ממש מעניין אותי לדעת מי החליט על החלוקה הצבעונית המתוחכמת בין אביב בכחול קר ומנוכר לאייל באדום בוער וחם. אולי כדי להבטיח שלנצח נזכור שגם אם יש לנו אביב בעיניים, בסופו של דבר, העם עם הגולן. כי אין תחרות לעממיות, גם אם היא נרכשת בבוטיקים של כיכר המדינה, וגם אם כבוד הבוררת מירי מסיקה מלבינה בלי בושה את חטאיו של גולן כלפי המין הנשי, ומתעלמת מריח האקונומיקה החריף שעובר אפילו דרך המסך.

 

_________________________________________________________________________

 

ואיך התלבשו הדיוות הגדולות של המוזיקה לטקס הפרסים של MTV?

השטיח האדום של MTV: מה לבשו הכוכבות לטקס הפרסים בניו יורק? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Michael Loccisano/GettyimagesIL)
השטיח האדום של MTV: מה לבשו הכוכבות לטקס הפרסים בניו יורק? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Michael Loccisano/GettyimagesIL)

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים