חצי שנה אחרי שבוטל, ''בתים מבפנים'' חוזר לתל אביב בחגים

העירייה הסכימה לממן במלואו את האירוע הפופולרי, אחרי שהמייסדת הפסיקה אותו בהיעדר תקציב. הוא ייערך בין יום הכיפורים לסוכות, קצת לפני הבחירות המקומיות

מיכאל יעקובסון

|

30.07.18 | 11:42

כ-50 אלף איש השתתפו בסיורי ''בתים מבפנים'' אשתקד בתל אביב. האירוע הבינלאומי מתקיים כאן כ-12 שנים (צילום: אדריכל רון הנזל)
כ-50 אלף איש השתתפו בסיורי ''בתים מבפנים'' אשתקד בתל אביב. האירוע הבינלאומי מתקיים כאן כ-12 שנים (צילום: אדריכל רון הנזל)
חיפה הצטרפה החודש למעגל ''בתים מבפנים'', וכבר בפעם הראשונה משכה כ-12 אלף איש (צילום: משה מילנר, לע"מ)
חיפה הצטרפה החודש למעגל ''בתים מבפנים'', וכבר בפעם הראשונה משכה כ-12 אלף איש (צילום: משה מילנר, לע"מ)

חודשים ספורים אחרי הפרסום בערוץ האדריכלות של Xnet על ביטולו של אירוע "בתים מבפנים תל אביב", נמצא הפתרון לקיום האירוע השנתי. במקום חודש מאי שבו הוא נערך באופן קבוע, עד שבוטל השנה, הוא יחודש וייערך בסוף ספטמבר הקרוב, כחודש לפני הבחירות המקומיות.

 

נראה שבעיריית תל אביב-יפו התקשו לקבל את ביטול האירוע הפופולרי, לאחר 12 שנים שבהם התקיים ומשך אליו שוחרי אדריכלות וסביבה בהמוניהם. באפריל האחרון פרסמנו כאן, כי מייסדת ומנהלת האירוע, אביבה לוינסון (בשיתוף בן זוגה, האדריכל אלון בן נון), התייאשה מהקשיים המתמשכים בהשגת מימון לקיום האירוע - ולכן החליטה לבטל אותו בתל אביב. "אחרי 12 שנה עם אירוע כל כך מצליח ופופולרי, כבר לא סביר להיות במצב הישרדותי, ללא תקציב מובטח ויציב שיאפשר אורך נשימה לפתח את האירוע משנה לשנה", סיפרה לערוץ האדריכלות של Xnet.

 

אולי בגלל הבחירות המתקרבות, ואולי בגלל האחות הצעירה חיפה, שנכנסה רק החודש לראשונה למעגל "בתים מבפנים" וכבר משכה כ-12 אלף משתתפים לאירוע מוצלח, מצאו בעיריית תל אביב-יפו את התקציב הדרוש למימון האירוע במלואו. לשם השוואה, ל"בתים מבפנים" האחרון בתל אביב הגיעו כ-50 אלף מבקרים, שפקדו פי שלושה סיורים ממה שהוצעו בחיפה. 

 

אביבה לוינסון. הזמן קצר והמלאכה מרובה (צילום: תומר פולטין)
  אביבה לוינסון. הזמן קצר והמלאכה מרובה(צילום: תומר פולטין)

  אלון בן נון. מחפשים ערים נוספות
   אלון בן נון. מחפשים ערים נוספות

   התורים מדברים בעד עצמם. מדובר באירוע פופולרי ביותר (צילום: אדריכל רון הנזל)
    התורים מדברים בעד עצמם. מדובר באירוע פופולרי ביותר(צילום: אדריכל רון הנזל)

     

    האירוע יתקיים בתאריכים 20-22 בספטמבר, בין יום הכיפורים לחג הסוכות, ולוינסון משנסת מותניים כדי לעמוד בדד-ליין. "התחלנו לעבוד", היא אומרת, "ואנשים מוזמנים להציע בתים מיוחדים ויוצאי דופן - או סיורים". לדבריה, אחד הסיורים המעניינים יהיו בבית ישן ברחוב נחמני בלב העיר, שם ייפתחו לקהל שתי דירות מגורים - האחת של אדריכלים והשנייה של מעצבי פנים - כדי שהתחושה תהיה של "בניין פתוח".

     

    "בתים מבפנים" מתקיים בעשרות ערים ברחבי העולם. בסוף השבוע האחרון הוא נערך במלבורן, ובספטמבר הקרוב - במקביל לתל אביב -  ייערך בלונדון, שם הומצא האירוע ב-1992, כמו גם באוסלו ובציריך, בסנטיאגו ובמונטריי. כחמישית מהסיורים באירוע התל אביבי הם בתים ודירות שנפתחים לקהל, והשאר הם מבני ציבור וסיורים. "בתים מבפנים מחבר בין אנשים ובין העיר שלהם ומחזק את הקשר בין העירייה לתושבים", סבורה המארגנת. "האירוע מקדם דמוקרטיה ומייצר בסיס לדיאלוג וליצירת שייכות אזרחית". לוינסון מציינת שהיא ובן נון ישמחו להרחיב את הקונספט לערים ישראליות נוספות, כשהתנאי היחיד הוא אינטנסיביות עירונית, ולכן ערים כמו רמת גן, באר שבע, ראשון לציון ועכו הן מועמדות רלבנטיות.

     

    מעיריית תל אביב-יפו נמסר, כי "העירייה רואה חשיבות רבה באירוע 'בתים מבפנים', בתרומתו לעיר ובערך המוסף בקיומו עבור הציבור ולכן הגיעה להבנות עם מפיקי האירוע לגבי קיומו". השאלה מה הוא גובה המימון שהיא מקצה לפרויקט לא נענתה. ידוע שאת האירוע הקודם, שבוטל, הסכימה העירייה לממן ב-400 אלף שקלים.

     

    ------------------------------------------------

    האם העיר התחתית בחיפה מתעוררת? לחצו לכתבה המלאה:

     

    שכירות משותפת מול הנמל. לחצו לכתבה (צילום: עמרי טלמור)
    שכירות משותפת מול הנמל. לחצו לכתבה (צילום: עמרי טלמור)

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד