הקטנטנים השתגעו בחופש: יכול להיות שהם פשוט ממש עייפים?

האחים הגדולים כבר בחופש כמה שבועות ועכשיו מצטרפים אליהם גם הפעוטות. סיגל פולר, יועצת שינה, מסבירה איך לשמור על שיגרת שינה גם בתוך הבלגן

סיגל פולרפורסם: 01.08.18 09:52
חוסר השיגרה יכול לשבש לילדים בגילאים הללו את כל היום (צילום: Shutterstock)
חוסר השיגרה יכול לשבש לילדים בגילאים הללו את כל היום (צילום: Shutterstock)

אל החופש הגדול מצטרפים להם בימים אלה בקול תרועה גדול - ילדי כל הגילאים. הקטנטנים, שהיו עד כה במסגרת, יוצאים גם הם לחופשי, כל אחד בזמנו – ומצטרפים לחגיגה של אחיהם הבוגרים. השיגרה נשכחת לה, אבל יכול להיות ששילוב של חופש ושיגרה הוא בעצם אפשרי? או ששני הדברים בהכרח מתנגשים? האם חופש זה אומר התרת כל הגבולות? ובהקשר של שינה - שיבוש מוחלט של כל ההרגלים?

 

בין אם התחלתם כבר את החופש ובין אם אתם רק מתכוננים אליו נפשית ותכנונית, אין ספק שאתם יודעים כבר שהרבה יותר קשה לשמור על שגרת השינה כשאין מסגרות והילדים כל הזמן בבית או בפעילויות. זה נורמלי וטבעי כמובן, אבל יש אפשרות להכניס מעט סדר ליום, וכדאי לעשות זאת סביב השינה, כדי שהילדים יקבלו את שעות השינה להן הם זקוקים ויהיו נעימים יותר בשעות העירות שלהם. ומבטיחה שזה גם יתרום לשפיות שלכם בחודשי הקיץ הקשים.

 

לטורים הקודמים של סיגל:

     

ילדים מאוד אוהבים שיגרה ופורחים בה, אז ברור שבחופש הכל מאוד שונה ודינמי, אבל יעזור להם (וגם לכם) לקבוע קצת כללי יסוד בבית. זה תלוי גיל. אתם אלה שמכירים את הילדים שלכם הכי טוב ויודעים איפה אפשר לשחרר קצת יותר, אבל אני ממליצה על כללים בסיסיים, כדוגמת מתי קמים ומתי הולכים לישון; האם מתארגנים בבוקר או שאפשר להישאר עם פיג'מות; מה עושים באותו יום, האם יש מטלות לכל ילד וכד'. כל אלה יתנו לילדים תחושת שליטה וביטחון.

 

עוד דבר שמקל על שני הצדדים - לוח תכנון. אפשר להדפיס יומן חודשי פשוט, להדביק על המקרר ולכתוב בו פעילויות שאתם כבר יודעים שיתרחשו ומתי: ביקור אצל סבים וסבתות, נסיעה לחופשה, יציאה לימי כיף למיניהם. הילדים ידעו למה לצפות (אם הם קטנים אפשר כמובן להיעזר בציורים שיסבירו את הכוונה), ויוכלו לבקש גם פעילויות מועדפות עליהם.

 

מה אפשר לעשות לטובת השינה גם בחופש?

 

טקס שינה

המשיכו והקפידו על טקס שינה. גם כשאתם מתארחים מחוץ לבית, ישנים במלון או בקמפינג, אפשר לערוך טקס שינה כמה שיותר דומה לזה שהילדים רגילים אליו. זה יעזור להם להירגע מהפעילויות שעברו היום, להיכנס לאווירה מוכרת ובטוחה רגע לפני השינה, ומאוד יקל על ההירדמות בסביבה חדשה מחוץ לבית.

 

סימני עייפות

שימו לב לסימני העייפות של הילדים והשכיבו אותם לשינה בסמוך לסימנים (עדיפות לטווח של כחצי שעה מהופעת סימני העייפות), כדי למנוע עייפות יתר שתקשה עליהם ותפגע באיכות השינה.

 

חפצים מוכרים

כשאתם בחופשה מחוץ לבית, קחו איתכם חפצים מוכרים של הילדים מהבית. כמובן שמוצץ וחפץ מעבר אם יש - זה חובה. לילדים שמתקשים יותר לישון בסביבה חדשה, הביאו איתכם גם שמיכה או סדין מהבית. זה עוזר לילדים להרגיש שהם בסביבה מוכרת ובטוחה יותר ומקל על ההירדמות והשינה.

 

שנ"צ

עבור ילדים שעדיין ישנים בצהריים, נסו לדאוג שיהיה להם איפה לישון כאשר אתם בחוץ. אם אפשר ומסתדר, תזמנו נסיעה באוטו, עגלה או מנשא כשהם עייפים. כנראה שהם ישנו פחות זמן וקצת פחות טוב ממה שהם רגילים. זה עדיף על פני כך שלא ישנו כלל. תקבלו ילדים עם יותר כוחות ואנרגיות, שיצליחו להמשיך וליהנות איתכם ביתרת היום.

 

ואחרי כל העזרים והטקטיקות לשמירה על ההרגלים הטובים, אני רוצה גם להרגיע. ילדים עם בסיס טוב של הרגלי שינה נכונים יתפקדו יפה בכל מצב וגם אם השינה לא תהיה הפרפקט שאתם מכירים מהשגרה, הדבר המעודד הוא שברגע שנגמר החופש, או כמה ימים לפני כן, אתם פשוט מחזירים את הכל למסלול - שעות השכבה רגילות, התעוררות בבוקר בשעות המתאימות כדי להגיע למסגרות, טקסי שינה ומיקומי שינה והילדים מסתגלים בשיא המהירות. כי בסך הכל, הבסיס הטוב כבר שם ואתם רק צריכים להזכיר להם אותו.

 

הכי חשוב - שיהיה חופש מהנה ובטוח.

 

 

וכהוכחה מצורפת תמונה מהחופש הגדול שעבר של בן של יועצת שינה, שמתעורר משנ"צ על הספה, וגם ישן איתנו במיטה מדי פעם בחופש, כי זה כיף, כי הוא יודע שזה זמני ונובע מחוסר השגרה בחופש, וממש בסיום החופשה הוא חוזר להרגלים הטובים ולמיטה האהובה שלו (צילום: אלבום פרטי)
  וכהוכחה מצורפת תמונה מהחופש הגדול שעבר של בן של יועצת שינה, שמתעורר משנ"צ על הספה, וגם ישן איתנו במיטה מדי פעם בחופש, כי זה כיף, כי הוא יודע שזה זמני ונובע מחוסר השגרה בחופש, וממש בסיום החופשה הוא חוזר להרגלים הטובים ולמיטה האהובה שלו(צילום: אלבום פרטי)

  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

   

  סיגל פולר, יועצת שינה מוסמכת בשיטת "לילה טוב" ואמא לתומאס.

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יועצת שינה מוסמכת בשיטת "לילה טוב" - מענה תמידי ומיידי לבכי ומלווה משפחות לאחר לידה (פוסט פארטום דולה). חושבת שבכי של תינוק הוא השפה שלו ודרכו היחידה לתקשר עם העולם ולכן יש להיענות לו ולהיות שם עבורו בכל פעם שהוא זקוק לכם.

  נשואה לליאור ואמא לתומאס, שבזכותו ובזכות המון לילות לבנים והרדמות מורטות שיער הגעתי לאיפה שאני עכשיו. מאמינה בהעצמת ההורים, חיזוק האינטואיציה שלהם ומתן כלים להתמודדות עתידית.