הדוגמנית שֶאני רז: "אם הייתי קילו אחד פחות, היו מאשפזים אותי"

בגיל 11 אובחנה רז כסובלת מדיכאון קליני, ובגיל 18 הובילו אותה התקפי חרדה לתת משקל של 38 קילו. כעת היא מצטלמת בלנז'רי ומודיעה: "הדוגמנות הצילה את חיי"

איתי יעקב

|

23.07.18 | 09:26

"אם לא הייתי נלחמת על החיים שלי – לא הייתי כאן היום". שאני רז בקמפיין של פיקס (צילום: שרבן לופו)
"אם לא הייתי נלחמת על החיים שלי – לא הייתי כאן היום". שאני רז בקמפיין של פיקס (צילום: שרבן לופו)
"היום אני יודעת לחיות לבד עם עצמי, למדתי לאהוב את הבדידות" (צילום: דנה קרן)
"היום אני יודעת לחיות לבד עם עצמי, למדתי לאהוב את הבדידות" (צילום: דנה קרן)

בגיל 11 אובחנה שֶאני רז כסובלת מדיכאון קליני. שנתיים קודם לכן היא שבה עם הוריה לישראל מניו זילנד, ואל קשיי ההגירה והשפה שאיתם התמודדה כילדה צעירה, התלווה מוות טראגי במשפחה, כשדודתה הקרובה הלכה לעולמה. רז היא בתם של פרמדיק במשרד ראש הממשלה ואם מארגנת כנסים רפואיים, שהכירו בישראל כשעלו ארצה – האב מניו זילנד, האם מאנגליה – כדי להתגייס לצה"ל. חצי שנה לאחר שנולדה שֶאני הם שבו לאוקלנד, שם התחנכה בבית הספר היהודי קדימה קולג'. בשובם ארצה נחתו ברעננה. "ממשפחה גדולה בניו זילנד, הפכנו למשפחה גרעינית מצומצמת של שלוש נפשות בלבד. היינו יושבים לבד בערב שבת כמו מסכנים והניתוק המשפחתי היה לי קשה", מספרת רז, 22, בראיון ראשון, "אחרי שאחותה של אמי מתה, סבלתי מדיכאון קליני. שנה שלמה לא יצאתי מהבית, גם לא לבית הספר".

 

"אני לא חושבת שיש משהו רע בלהרגיש סקסית – זה מאוד חשוב וזאת הרגשה מדהימה. אני מאמינה שצריך להרגיש טוב עם עצמך" (צילום: דנה קרן)
  "אני לא חושבת שיש משהו רע בלהרגיש סקסית – זה מאוד חשוב וזאת הרגשה מדהימה. אני מאמינה שצריך להרגיש טוב עם עצמך"(צילום: דנה קרן)

   

  במשך תקופה ארוכה היתה רז בטיפול צמוד. "התחלתי טיפול תרופתי שאני עדיין ממשיכה איתו. למזלי, הצלחתי לחיות עם זה חיים הכי טובים שאני יכולה לדמיין. שנה לאחר מכן ניסיתי לחזור למסגרת רגילה של ילדה בת 12, אבל היה לי מאוד קשה בבית הספר ועם העברית". הקשיים בבית הספר לא הפכו לקלים יותר עם הזמן. רז השתלבה בכיתת מב"ר (לתלמידים מתקשים) בתיכון מטרו ווסט ברעננה, אך עזבה את ספסל הלימודים בסוף כיתה י"א. את הבגרויות השלימה בתיכון אנקורי האקסטרני בעיר. לצבא לא גויסה מסיבות בריאותיות (בעיות בבלוטת התריס), ואז גם החל המשבר השני בחייה, זה שבסופו של דבר הוביל אותה לקריירת הדוגמנות שנמצאת היום בפריחה.

  "בזמן מבצע צוק איתן החלו אצלי התקפי חרדה. לא יכולתי לצאת מהמיטה. בהתחלה חשבו שזה משהו פיזי, אולי שפעת קשה. סבלתי מסחרחורות, בחילות, רעידות בכל הגוף. הלכתי לרופא, והדבר הכי נורא לשמוע מרופא זה שהכול נמצא אצלי בראש, שזו בעצם תגובה נפשית ולא בעיה פיזית"

   

  "בזמן מבצע צוק איתן החלו אצלי התקפי חרדה", מספרת רז, "לא יכולתי לצאת מהמיטה. בהתחלה חשבו שזה משהו פיזי, אולי שפעת קשה. סבלתי מסחרחורות, בחילות, רעידות בכל הגוף. הלכתי לרופא, והדבר הכי נורא לשמוע מרופא זה שהכול נמצא אצלי בראש, שזו בעצם תגובה נפשית ולא בעיה פיזית. אמרתי להורים שלי שזה לא הגיוני והוא אומר את זה רק בגלל שיש לי רקע נפשי. בסופו של דבר, הוא צדק". במשך שנה היא נאלצה לשנות את הכדורים שלקחה עד שהגיעה לטיפול הנכון, ובמהלכה הגיעה לתת משקל של 38 קילו. "הדיכאון והחרדות פגעו לי בתיאבון", היא אומרת.

   

  הרעבת את עצמך?

  "לא הרעבתי את עצמי, פשוט לא היה לי חשק לאכול. ירדתי ל-38 קילו וחודשים שכבתי במיטה, מה שבהמשך הקשה על התנועה שלי. הייתי צריכה ללמוד איך ללכת שוב. בהתחלה הייתי הולכת מהחדר שלי למטבח כמה פעמים ביום, ואז מסביב למיטה ואז מסביב לבית".

   

  38 קילו זה תת משקל. לא חששת שיאשפזו אותך?

  "הרופא אמר שאם הייתי קילו אחד פחות, היו מאשפזים אותי".

   

  "היו הרבה חברות שעזבו אותי באותה תקופה. אני מבינה אותן, קשה להיות חבר של בן אדם שהוא לא לגמרי בן אדם" (צילום: באדיבות סוכנות itm)
   "היו הרבה חברות שעזבו אותי באותה תקופה. אני מבינה אותן, קשה להיות חבר של בן אדם שהוא לא לגמרי בן אדם"(צילום: באדיבות סוכנות itm)

    

   ניסו להאכיל אותך בכוח?

   "הביאו לי אנשור (מזון נוזלי), כי היה לי קשה מאוד לאכול פיזית. הגוף גם דחה אוכל, כי הקיבה שלי הצטמקה. לאט לאט חזרתי לעצמי".

    

   איך חזרת לאכול?

   "כשהבחילות הפסיקו, הרגשתי יותר בן אדם והתחלתי לאכול".

    

   נלחמת כדי לשרוד?

   "אם לא הייתי נלחמת על החיים שלי – לא הייתי כאן היום. לצערי, היו הרבה חברות שעזבו אותי באותה תקופה. אני מבינה אותן, קשה להיות חבר של בן אדם שהוא לא לגמרי בן אדם. אבל זה גם חישל אותי: היום אני יודעת לחיות לבד עם עצמי, למדתי לאהוב את הבדידות".

    

   "לא הרעבתי את עצמי, פשוט לא היה לי חשק לאכול. ירדתי ל-38 קילו וחודשים שכבתי במיטה, מה שבהמשך הקשה על התנועה שלי" (צילום: שרבן לופו)
    "לא הרעבתי את עצמי, פשוט לא היה לי חשק לאכול. ירדתי ל-38 קילו וחודשים שכבתי במיטה, מה שבהמשך הקשה על התנועה שלי"(צילום: שרבן לופו)

     

    ההצעות לדגמן התחילו כשהיתה נערה, אך לדבריה אף פעם לא עניין אותה להיות דוגמנית. עם זאת, כשחזרה לעצמה היא פנתה לסוכנות itm המייצגת פנים מוכרות כמו מריה דומרק, עדן פינס ואחרות, בנות יפות עם עשרות אלפי עוקבים באינסטגרם. "הדוגמנות הצילה את החיים שלי", אומרת רז בטון מלא פאתוס, "ידעתי שאחרי שאצא מהמשבר לא אצליח לעבוד בעבודה מסודרת של תשע עד חמש, ודוגמנות התאימה לאורח החיים שלי".

     

    "ממשפחה גדולה בניו זילנד, הפכנו למשפחה גרעינית מצומצמת של שלוש נפשות בלבד. היינו יושבים לבד בערב שבת כמו מסכנים והניתוק המשפחתי היה לי קשה" (צילום: באדיבות סוכנות itm)
     "ממשפחה גדולה בניו זילנד, הפכנו למשפחה גרעינית מצומצמת של שלוש נפשות בלבד. היינו יושבים לבד בערב שבת כמו מסכנים והניתוק המשפחתי היה לי קשה"(צילום: באדיבות סוכנות itm)

      

     מאז הספיקה להופיע בפרזנטציות של קסטרו ורנואר, להצטלם לשער מגזין "בלייזר", ולהפוך לאחת הפרזנטוריות של מותג ההלבשה התחתונה FIX, לצדן של אביטל לנגר ועדן פינס, שהשבוע עלתה לכותרות כשהשחקנית מיה דגן ביקרה את תמונותיה באינסטגרם.

      

     "בשום שלב לא הרגשתי לא בנוח בצילומים" (צילום: דנה קרן)
      "בשום שלב לא הרגשתי לא בנוח בצילומים"(צילום: דנה קרן)

       

      "למה מותג תחתונים מרגיש צורך למכור סקס? למה לא פשוט למכור תחתונים?" שאלה דגן בפוסט, "מותג שפונה לקהל נערות, שזה עתה מעצבות את אופיין. הן מסתכלות על התמונה הזאת – תמונה למבוגרים בלבד אם אתם שואלים אותי – וחושבות שכך צריך להצטלם. שזה בסדר. לא יודעת, נראה לי לא ראוי. אגב, אני חושבת שעדן מהממת, יפהפייה ותוססת. גם תוסס מוכר, לא רק סקס".

       

      "אני לא מסכימה עם הביקורת", יוצאת רז להגנת הקולגה מהסוכנות והקמפיין, "קהל היעד של המותג הוא בנות בגילי, 20 פלוס, ובשום שלב לא הרגשתי לא בנוח בצילומים. להפך, אני לא חושבת שיש משהו רע בלהרגיש סקסית – זה מאוד חשוב וזאת הרגשה מדהימה. אני מאמינה שצריך להרגיש טוב עם עצמך".

       

      A post shared by Sheny Raz (@shenyraz) on

       

      מלבד הקריירה בישראל, רז הספיקה להופיע גם בקליפ End Game של טיילור סוויפט, שם רואים אותה מבצבצת לשניות ספורות – לא עניין של מה בכך עבור דוגמנית אנונימית. אל הקליפ הגיעה רז לאחר שהופנתה מסוכנות The Squad המייצגת אותה בלונדון, בזמן ששהתה בעיר לצילומים עבור מגזין הקניות של בית הכלבו הרודס. עד לצילומים שנערכו באולפן בלונדון בשעת לילה מאוחרת, רז לא ידעה כי היא צפויה להצטלם לצדה של סוויפט. "החתימו אותנו על סודיות ולקחו מאיתנו את הטלפונים הניידים. רק אחרי שהתאפרתי ושאלתי מה עושים עכשיו, מישהו זרק לי 'מחכים לטיילור סוויפט'".

        

       

      יצא לכן לשוחח?

      "באחת הסצנות אנחנו יושבות אחת ליד השנייה על הבר, אז עד שכיוונו תאורה היה לנו קצת 'סמול טוק'. היא שאלה מאיפה אני וכמה זמן אני מדגמנת. בסך הכול היא היתה מאוד נחמדה ומאוד down to earth. הבנתי שהיא נמצאת בלונדון כי יש לה חבר בריטי עכשיו (ג'ו אלווין, א"י), אבל לא פתחתי איתה נושאים אישיים".

       

      A post shared by Sheny Raz (@shenyraz) on

        

      בין צילומים להפקות אופנה ואודישנים, רז מבלה במועדונים תל אביביים כמו רבות מבנות גילה. היא מסרבת לענות לשאלה האם היא בזוגיות, אבל מסמיקה כשהיא נשאלת האם מתפתח משהו בינה לבין בר גרוצקי, אחיה של דנה גרוצקי וזמר מתחיל. מספר תמונות שלהם יחד מקשטות את עמוד האינסטגרם שלה, אך לדבריה מדובר בסך הכול בצילומים לקליפ שלו שצפוי לצאת בעתיד. "אנחנו בסך הכול ידידים טובים", היא אומרת. בשבוע שעבר היא יצאה לבלות עם השחקן ג'רארד באטלר שביקר בישראל, וגם שם – "היה בסך הכול נחמד ללכת לאכול יחד סטייקים. לא היה איתו שום דבר מעבר. וגם לא יהיה".

       

      ______________________________________________________

       

      ומי הפתיעו על המסלול בשבוע בגדי הים במיאמי?

      לא על הביקיני לבדו: הרגעים הגדולים של שבוע בגדי הים במיאמי. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Frazer Harrison/GettyimagesIL)
      לא על הביקיני לבדו: הרגעים הגדולים של שבוע בגדי הים במיאמי. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Frazer Harrison/GettyimagesIL)

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד