יום העצמאות של מייגן: המרידות האופנתיות של הדוכסית מסאסקס

האם "אפקט מייגן" הולך לתת פייט רציני ל"אפקט קייט"? חמישה קודים מלכותיים שהתוספת האמריקאית החדשה למשפחת המלוכה הבריטית שוברת בכל יום מחדש

למגנים העיקשים על קודי הטיפוח של בית המלוכה הבריטי הבלגן הסקסי של מרקל לא בא טוב (צילום: GettyimagesIL)
למגנים העיקשים על קודי הטיפוח של בית המלוכה הבריטי הבלגן הסקסי של מרקל לא בא טוב (צילום: GettyimagesIL)
משפחת המלוכה נוהגת ללבוש שחור רק לאירועי אבלות קודרים, אבל למרקל היה קשה לוותר על העוצמה השיקית של טוטאל לוק שחור (צילום: GettyimagesIL)
משפחת המלוכה נוהגת ללבוש שחור רק לאירועי אבלות קודרים, אבל למרקל היה קשה לוותר על העוצמה השיקית של טוטאל לוק שחור (צילום: GettyimagesIL)
האם הרויאלית החדשה תנטוש את המרידות האופנתיות הקטנות שלה ותבחר בדרך פחות יומרנית ונטולת ביקורת? (צילום: GettyimagesIL)
האם הרויאלית החדשה תנטוש את המרידות האופנתיות הקטנות שלה ותבחר בדרך פחות יומרנית ונטולת ביקורת? (צילום: GettyimagesIL)

תודו שתה עם חלב וכריכי מלפפונים מעולם לא היו סקסיים יותר, על אחת כמה וכמה עכשיו, עם התוספת החדשה ושוברת המוסכמות של משפחת המלוכה הבריטית. רבות נכתב על השתלבותה של מייגן מרקל בפסיפס המשפחתי ועל ההבדלים בינה ובין הגיסה המלכותית, קייט. אם לוקחים בחשבון שלפני החתונה הרשמית מרקל לא באמת הייתה מחויבת לקודים המלכותיים הנוקשים, נשאלת כעת השאלה: האם הרויאלית החדשה תנטוש את המרידות האופנתיות הקטנות שלה ותבחר בדרך פחות יומרנית ונטולת ביקורת? שהמלכה אליזבת' לא תשמע, אבל כולנו תקווה שהתשובה היא לא.

 

לפי כתבתה של ונסה פרידמן שפורסמה לאחרונה ב"ניו יורק טיימס", מסתמן כי "אפקט מייגן" הולך לתת פייט רציני ל"אפקט קייט", שלא לומר לרסק אותו. פרידמן אף מעלה את ההשערה כי מרקל עשויה להפוך למשפיענית הגדולה מכל, בייחוד באקלים הנוכחי שבו לאינדיבידואלים יש השפעה רבה יותר מכל קמפיין מסחרי, ולתמונה אחת שרצה ברשת יש הרבה יותר כוח מעשרות או אלפי מילים.

 

הסנדלים החרושים של מייגן מרקל: האם הדוכסית חוסכת בהוצאות לבוש? >>

 

מרקל, מצביעה פרידמן, הגיעה בדיוק בטיימינג הנכון. הוואקום המסוים שנוצר מאז עזיבתה של מישל אובמה את הבית הלבן ("אפקט אובמה" המתייחס לבחירות האופנתיות מלאות האג'נדה של גברת אובמה נרשם בדפי ההיסטוריה) והבחירות הכנות, האישיות והלפעמים לא קונבנציונליות שלה הופכים את מרקל למובילה האופנתית הכי מעניינת בסביבה. הנה חמישה קודים עיקריים שהיא נוהגת לשבור כל יום מחדש:

 

1. הקוד: הקפדה על לבוש צנוע

אמא'לה, כתפיים! הוגו בוס ואלטוזרה (צילום: GettyimagesIL)
  אמא'לה, כתפיים! הוגו בוס ואלטוזרה(צילום: GettyimagesIL)

   

  הדרך של מייגן: מבט תמים בשמלה מדגם "אודרי" של בית האופנה אלטוזרה מגלה שמלה מינימליסטית ויפהפייה המשלבת בין פרינט פסי סיכה לגזרת חלוק מתוחכמת. אך אויה. במקרה שעיני כל העולם נישאות אל הלובשת אותה, גם לתמימה שבשמלות צפוי מבחן קבלה קשה. למרות שמרקל לבשה בתחילה ז'קט מעל שמלת הכתפיות, כשזה הוסר, החלה סערה ברשתות החברתיות. חלק מהמגיבים המשיכו להרעיף מחמאות על הבחירות המדויקות של מרקל, ואחרים ראו בחשיפת הכתפיים בחירה "לא ראויה", שמתאימה יותר למסיבת גן מאשר לבת משפחת מלוכה לעתיד.

   

  הדוכסית חושפת כתפיים: מייגן מרקל שוברת את קוד הלבוש המלכותי >>

   

  מהמסלול לצילומי האירוסים. ראלף ורוסו, מקולקציית חורף 2017 (צילום: GettyimagesIL, ראלף ורוסו)
   מהמסלול לצילומי האירוסים. ראלף ורוסו, מקולקציית חורף 2017 (צילום: GettyimagesIL, ראלף ורוסו)

    

   הכותרות בצהובונים והציוצים הביקורתיים כנראה לא השפיעו רבות על מרקל, שבחרה להופיע לאירוע אזכרה שנערך מספר ימים לאחר מכן בשמלה נטולת שרוולים נוספת, הפעם של הוגו בוס. אחת המצייצות התרשמה כל כך לרעה מהשמלה החשופה וביקשה "שמישהו יעצור את הארי מלהתחתן איתה. אפילו על הדרס־קוד היא לא יודעת לשמור". בהקשר של עור חשוף אי אפשר שלא להזכיר גם את השמלה השקופה של ראלף ורוסו שלבשה מרקל בצילומי האירוסים הרשמיים. מעבר לתג המחיר השערורייתי שלה (56,000 פאונד) ספגה מרקל, איך לא, גם ביקורות על הבד השקוף.

    

   סימנים של חולשה?

   מרקל בהופעה שמחזקת את החששות שהמעמד המחייב יחנוק את הזהות הסגנונית שלה (צילום: GettyimagesIL)
    מרקל בהופעה שמחזקת את החששות שהמעמד המחייב יחנוק את הזהות הסגנונית שלה(צילום: GettyimagesIL)

     

    כשבוחנים את הופעתה הפומבית הראשונה של מרקל כרויאלית מן המניין, נרשמת סכיזופרניה אופנתית קלה: לאחר שחובבי הסגנון המרדני שלה בלעו בנימוס את אנחות האכזבה משמלת החתונה המאופקת והשמרנית, מרקל מכה שנית בהופעה שמחזקת את החששות שהמעמד המחייב יחנוק את הזהות הסגנונית שלה.

     

    הבחירה בשמלה הניודית, האנמית והמאופקת, בגרבונים המורגשים, בעיצוב השיער העשוי למשעי ובתוספת הכובע הממלכתי מעידה בבירור על סוג של קונפורמיזם אופנתי. עם זאת, אין בכוחו של לוק אחד להצביע על תמורה ממשית, ואולי מדובר בבחירה אסטרטגית שמיועדת לתקופת ההסתגלות שלה במשפחה המלכותית. אנחנו מהמרות שכבלי הרויאליות ישאירו על ידיה של מרקל סימנים, אבל שעם הזמן והניסיון המורדת תשוב ותפתיע.

     

    2. הקוד: לא יוצאים מהארמון בלי גרבונים

    הדרך של מייגן: הוויתור שלה על לבישה של גרבונים במעמד ההכרזה על אירוסיה להארי נחשב להבלח הסוררת הראשון שלה. "מדיניות הגרבונים" האדוקה המאפיינת כל כך את נשות הממלכה הפכה למזוהה במיוחד עם קייט מידלטון. בכתבה שפורסמה לפני כמה שנים ב־WWD תוארה ההשפעה של בחירות הגרבונים שלה על שוק הגרבונים, שקפץ בטירוף במכירות.  

     

    3. הקוד: שיער אסוף ונטול רבב

     
    מתחתנת עם לחמניה מבולגנת (צילום: GettyimagesIL)
     מתחתנת עם לחמניה מבולגנת (צילום: GettyimagesIL)

      

     הדרך של מייגן: "לא מתאמץ", "זרוק במתכוון" או "מרושל במידה" - כל התארים החביבים כל כך על מדורי האופנה והטיפוח לא ממש תקפים כשמדובר על בני משפחת המלוכה. "קז'ואלי", במקרה שלהם, יכול להיחשב כמעליב, ובאין מחסור בידיים עמלניות, תקציב או ביקורים תכופים של מעצבי שיער שווים במסדרונות הארמון, אין באמת סיבה שהתסרוקת לא תהיה טיפ טופ. אבל על מרקל, מסתבר, חביבה במיוחד תסרוקת ה־Messy Bun – גולגול מבולגן שקווצות שיער סוררות יוצאות ממנו באופן מכוון.

      

     התסרוקת הזו הפכה אמנם לאחת מהמבוקשות והטרנדיות ביותר מסביב לעולם, אבל למגנים העיקשים על קודי הטיפוח של בית המלוכה הבריטי הבלגן הסקסי של מרקל לא ממש בא טוב. קרבות הציוצים בדבר הגולגול המבולגן הפכו לארוכים ומנומקים. רבים ממשיכים לראות בנורמליזציה שמעבירה מרקל את המראה הרויאלי סוג של ברכה. אחרים, זה לא מפתיע, יצאו מקללים.

      

     4. הקוד: שחור לובשים רק לאירועי אבלות

     החוק הנטול־שחור נשמר על ידי כל אשת מלוכה נחשבת מסביב לעולם (צילום: GettyimagesIL)
      החוק הנטול־שחור נשמר על ידי כל אשת מלוכה נחשבת מסביב לעולם(צילום: GettyimagesIL)

       

      הדרך של מייגן: אצל רוב בני התמותה הצבע השחור אולי נחשב לעל־זמני ולכזה שתמיד באופנה, אך כשאת הופכת ל"רויאל" חוקי המשחק משתנים. משפחת המלוכה נוהגת ללבוש שחור רק לאירועי אבלות קודרים, אבל למרקל היה קשה לוותר על העוצמה השיקית של טוטאל לוק שחור.

       

      כריסטין רוס, העורכת של האתר Meghan's Mirror, התראיינה לחדשות !E והסבירה שכבר מההתחלה הראתה מרקל שהיא מעצבת דרך משלה בגבולות הצרים של התלם המלכותי ומאתגרת את הקודים בבחירות הסגנוניות שלה: "בני המלוכה כמעט אף פעם לא לובשים שחור. החוק הנטול־שחור נשמר על ידי כל אשת מלוכה נחשבת מסביב לעולם. מייגן אמנם נראתה מאוד שיקית ומכובדת, אבל קשה לי לדמיין שנראה אותה בעוד הרבה בחירות שחורות לאחר החתונה". נו, ימים יגידו.

       

      5. הקוד: לאירועים רשמיים לוקחים תיק קטן ולא פרקטי שמחייב נשיאה בשתי ידיים

      פרקטי? שערורייה! רק 425 פאונד והתיק שלכן (צילום: GettyimagesIL)
       פרקטי? שערורייה! רק 425 פאונד והתיק שלכן (צילום: GettyimagesIL)

        

       הדרך של מייגן: כמו כל פרט פעוט, גם לדגמי התיקים שבנות המלוכה נושאות יש משמעות עצומה, וצהובוני הממלכה לא יכולים להתעלם מבחירות התיקים יוצאות הדופן של מרקל. ראשון היה זה תיק מדגם Tote של המותג האהוב עליה Strathberry שפתח את הצוהר האסור ללחיצת ידיים של פשוטי העם, ולאחריו תיק "קרוס־באדי" מושלם וירקרק של אותו המותג (סולד אאוט לחלוטין נכון לשעת כתיבת שורות אלו, למקרה שתהיתן).

        

       מייגן, תלמדי: קייט מידלטון דבקה באדיקות בתיקי קלאץ' (צילום: GettyimagesIL)
        מייגן, תלמדי: קייט מידלטון דבקה באדיקות בתיקי קלאץ' (צילום: GettyimagesIL)

         

        מומחי הליכות בית המלוכה נחפזו להשוות את בחירותיה של מייגן לאלו של קייט, שבשונה ממייגן, דבקה באדיקות בתיקי קלאץ' המחייבים אחיזה מהודקת בשתי הידיים. גם הפרקטיות של התיקים המועדפים על מייגן מעוררת דיון: ביקום המלכותי פרקטיות נחשבת לסוג של מילה גסה, ולמרות שאחסון נוח של חפצים הכרחיים נשמע כמו נקודת פתיחה טובה, במקרה של הרויאל'ס נשיאה עצמית של החפצים הללו יכולה להיחשב לסוג של פחיתות כבוד.

         

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד