ביי ביי שנ"צ: כך תעבירו את הילד ליום עירות מלא וללילה טוב יותר

נכון שהפרידה לא קלה, אבל מגיע הרגע בו חייבים להרגיל את הילד להיות ער כל היום (מי אמר גן עירייה?). סיגל פולר, יועצת שינה, עם כמה עצות למעבר קל ונעים

סיגל פולרפורסם: 10.05.18 09:13
אל תשכחו, בשבת זה מבטל גם את השנ"צ שלכם (צילום: Shutterstock)
אל תשכחו, בשבת זה מבטל גם את השנ"צ שלכם (צילום: Shutterstock)
בטור האחרון כתבתי על החשיבות של שנת הצהרים בקרב תינוקות ופעוטות וכמה היא קריטית כדי ששנת הלילה תהיה טובה ואיכותית. קיבלתי הרבה פניות לגבי מה עושים ואיך מתמודדים עם ילדים גדולים יותר (גילאי 3 ומעלה) שכבר מתחילים להראות סימנים של ביטול שנת הצהרים. הטור היום מוקדש לכם, ההורים שמתלבטים איך והאם להתחיל להוריד את שנת הצהרים וכמובן גם לכאלה שחושבים קדימה על ספטמבר המתקרב ואיתו גני העירייה ללא אופציית השינה.

 

 

לטורים הקודמים של סיגל:

   

סימנים של עייפות

אתחיל בכך שאני ממליצה שלא לבטל את שנת הצהרים לפני גיל 3. ובכל מקרה, נתחיל בבדיקה, האם הילד אכן בשל להורדת שנת הצהרים ולא נעשה זאת רק על סמך גילו (אלא אם זה כמובן כהכנה לגן העירייה).

 

ישנם שלושה סימנים שיתנו לכם מדד. כל אלה רלוונטיים לגבי ילדים אשר יודעים להירדם עצמאית וישנים לאורך לילה רצוף:

 

  1. משך ההירדמות ארוך והילד נרדם מאוחר - אם עד עכשיו הייתם מכניסים אותו למיטה סביב 20:00 ותוך כ-20 דקות הוא היה רגיל להירדם, פתאום תתחילו לראות שלוקח לו שעה ושעה פלוס עד שהוא נרדם.
  2. אופי ההרדמה פחות רגוע משהיה. הילד מתחיל בבקשות, טענות ומענות בזמן ההשכבה, כדוגמת עוד נשיקה, אני רעב, צריך פיפי (כשבפועל אין) וכד'.
  3. קשה להעיר את הילד בבוקר - ממש מרגישים שצריך 'לגרד' אותו מהמיטה.

 

אם עניתם בחיוב על שלושת הסעיפים זה אכן סימן שילדכם בשל לבטל את שנת הצהריים ואפשר להתחיל ולהרגיל אותו לכך.

 

אני ממליצה להתחיל מיד בהורדת שנת הצהרים ולא בקיצורה. הורים רבים נוטים להשכיב את הילד ולהעירו לאחר כשעה. בפועל זהו לא פתרון מוצלח, מכיוון שכאשר שתעירו את ילדכם משנת הצהריים תקבלו ילד עצבני וקוטר, שיישאר כך לאורך אחר הצהריים וברוב המקרים יתקשה להירדם לשנת לילה.

 

לילה טוב יותר

היום הראשון בו תורידו את שנת הצהריים יהיה כמובן קשה לילד, אך זכרו שתוך יום-יומיים המצב כבר יראה אחרת. אם החלטתם להתחיל בסוף השבוע (כן, זה אומר שגם שנת הצהרים שלכם על המוקד), דאגו להעסיק את הילד בשעות הצהרים ולמנוע ממנו להתנמנם או להירדם וכמובן שבאותו ערב תשכיבו אותו לשנת לילה מוקדמת מהרגיל (סביב 18:00).

 

באופן כללי, זכרו כי אם הורדתם לילד את שנת הצהרים זה תופס בכל ימות השבוע, כלומר גם בסופ"ש כשלכם נוח יותר שהוא יישן צהרים, אתם צריכים להתרגל לכך שזה כבר לא יקרה. זה הזמן להזדהות קצת עם הגננת שלא תמיד זורמת עם הבקשה הזו.

 

אם התחלתם את ההורדה באמצע השבוע כשהילד במסגרת, בקשו מהגננת שלא להשכיבו לשנת הצהרים ולתת לו תעסוקה אחרת. ניתן לבדוק אם יש עוד הורים שמעוניינים לעשות זאת במקביל ואז כל הילדים יהיו יחד בהשגחת סייעת. חשוב לגייס כאן את הגננת כי הילד יהיה עייף ואם לא תהיה עירנות מצד צוות הגן הוא בהחלט עלול להירדם.

 

אחרי הגן הקפידו על פעילות מעוררת דוגמת גן שעשועים ומשהו אקטיבי כדי למנוע ממנו לקרוס ולהירדם תוך כדי משחק או צפייה בטלוויזיה. באותו ערב שנת הלילה תתחיל הרבה יותר מוקדם מהרגיל, סביב 18:00-18:30, הילד יהיה מאוד עייף, יירדם ברגע ויישן רצוף עד הבוקר (שוב, בהנחה שמדובר בילד עם הרגלי שינה טובים). בימים הבאים תוכלו כל יום לאחר במעט את ההשכבה עד שהילד יסתגל לכך לחלוטין. מכיוון שהוא עייף הוא נרדם מהר ומשלים את השעות החסרות בלילה, כך שבאמת תוך מספר ימים זה הולך ונהיה קל יותר והופך לשגרה החדשה שלו. מוזמנים לפנות אליי לכל שאלה בנושא. בהצלחה.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

סיגל פולר, יועצת שינה מוסמכת בשיטת "לילה טוב" ואמא לתומאס.

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יועצת שינה מוסמכת בשיטת "לילה טוב" - מענה תמידי ומיידי לבכי ומלווה משפחות לאחר לידה (פוסט פארטום דולה). חושבת שבכי של תינוק הוא השפה שלו ודרכו היחידה לתקשר עם העולם ולכן יש להיענות לו ולהיות שם עבורו בכל פעם שהוא זקוק לכם.

נשואה לליאור ואמא לתומאס, שבזכותו ובזכות המון לילות לבנים והרדמות מורטות שיער הגעתי לאיפה שאני עכשיו. מאמינה בהעצמת ההורים, חיזוק האינטואיציה שלהם ומתן כלים להתמודדות עתידית.