משהו מלוכלך לרוץ איתו: המיזם שמשלב בין ריצה לאיסוף אשפה

גיא פארן, קצין באגף התקשוב של צה"ל, הקים לפני שנה קבוצת ריצה שמנקה את החוף. עכשיו הוא מנסה להריץ את המיזם שלו בכל הארץ, וקורא גם לכם להניף שקית

גיא פארן בראש הקבוצה. בשבוע הראשון הכריח את חבריו להצטרף לריצה כדי להעלות סרטון לרשת, בשבוע השלישי הוא הפך לכוכב המקומונים ובשבוע החמישי אוניברסיטת חיפה והטכניון הכירו בפעילות כנקודות זכות (צילום: גיל נחושתן)
גיא פארן בראש הקבוצה. בשבוע הראשון הכריח את חבריו להצטרף לריצה כדי להעלות סרטון לרשת, בשבוע השלישי הוא הפך לכוכב המקומונים ובשבוע החמישי אוניברסיטת חיפה והטכניון הכירו בפעילות כנקודות זכות (צילום: גיל נחושתן)
בכל יום שישי אחר הצהריים מתכנסים על קו הזינוק בחוף דדו בחיפה רצות ורצים, ערבים ויהודים, משפחות עם כלבים ואצנים נלהבים בנעלי ספורט צבעוניות, חולצות כחולות מנדפות זיעה ואקססורי לוהט שמבדל אותם משאר הרצים בחוף: שקיות זבל מתכלות.

 

הם רצים ארבעה ק"מ ובדרך חזרה עוטים כפפות ואוספים תוך כדי ריצה את כל האשפה שנתקלו בה בדרך. הפעילות שלהם מעוררת השראה בקרב הישראלים: הרוחצים מוחאים להם כפיים ומוציאים בעצמם פסולת מהים, המצילים מריעים להם ברמקולים ורבים מצטרפים אליהם למקטעי ריצה וניקיון על הדרך.

 

מי שמריץ את היוזמה הזאת הוא גיא פארן (28), קצין באגף תקשורת בצה"ל, בחור ספורטיבי ורב תושייה שגדל בחיפה ואינו מגדיר את עצמו פעיל סביבה.

הוא מעולם לא הפגין נגד הרחבת בתי הזיקוק או נגד זיהום האוויר במפרץ, "אבל תמיד כשרצתי בחוף הים והייתי נתקל באשפה, הייתי אוסף אותה; בקבוקים, פחיות, שקיות, רשתות דיג, צמיגים, קסדות, מוצרי קלקר, כיסאות, עגלות, מנגלים וארגזים. נראה לי מאוד נכון לאסוף את הזבל וחשוב לי לעשות מה שנכון לעשות. יום אחד, אחרי שסיימתי ריצה בידיים גדושות, הבנתי שלרוץ לנקות את החוף לבד זה לא הכי יעיל ושכדאי שאנסה להדביק עוד אנשים בשיגעון שלי".

 

לפני שנה החליט פארן להוציא את הרעיון לדרך והקים קבוצת ריצה ראשונה. הוא בחר לה את השם הספורטיבי Pick&Run, הגדיר אותה "מיזם חברתי שמשלב ספורט עם ניקוי חופים", פתח לה עמוד פייסבוק ועיצב לוגו עם דמות לבנה שרצה עם שקית אשפה ביד.

 

בשבוע הראשון הכריח את חבריו הטובים מהשכונה להצטרף לפעילות כדי להעלות סרטון לרשת ולהציג את הקונספט להמונים. בשבוע השני, הצטרפו אליו מתנדבים מכל רחבי הרשת. בשבוע השלישי הוא הפך לכוכב המקומונים של חיפה. בשבוע הרביעי העירייה הודיעה שתממן ביטוח למתנדבים ושתכיר בהתנדבות כמחויבות אישית לתלמידי התיכון. בשבוע החמישי אוניברסיטת חיפה והטכניון הכירו בפעילות כנקודות זכות. אחרי שלושה חודשים עשו עליו כתבה בערוץ גרמני, שבעקבותיה הצטרפו לקבוצה תיירים מזדמנים וגם נפתחו קבוצות מקבילות באירופה.

 

גיא פארן: "יום אחד, אחרי שסיימתי ריצה בידיים גדושות, הבנתי שלרוץ לנקות את החוף לבד זה לא הכי יעיל ושכדאי שאנסה להדביק עוד אנשים בשיגעון שלי" (צילום: גיל נחושתן)
  גיא פארן: "יום אחד, אחרי שסיימתי ריצה בידיים גדושות, הבנתי שלרוץ לנקות את החוף לבד זה לא הכי יעיל ושכדאי שאנסה להדביק עוד אנשים בשיגעון שלי"(צילום: גיל נחושתן)

   

  שריפת קלוריות מואצת

  עד כה נרשמו ליוזמה יותר ממאה מתנדבים שמצטרפים לריצה השבועית וקבוצות חדשות מתחילות לצוץ ברחבי הארץ בעידודו של פארן: "כאיש צבא, כשיצאתי לדרך הגדרתי לעצמי יעדים, שיטות ומטרות - אחת מהן היא שתקום קבוצה כזאת בכל חוף במדינה", הוא מדגיש.

   

  עבור כל מי שרץ אי פעם בחוף והופתע מממדי הזיהום והשלכת הפסולת בחופים, השילוב בין ריצה לפעולות ניקיון נראה מתבקש, אך הבעיה לא נעצרת בחופי ישראל - כדור הארץ כולו היה שמח לניקוי טוב, ובשל כך במקביל לקבוצת הריצה המקומית, משגשג בעולם טרנד התעמלות חדש בשם Plogging, שהתחיל בשוודיה ומשלב בין המילים joging with picking up litter ומתהדר בשריפת קלוריות מואצת, מאשר בריצה בלבד. במקרה השוודי, הריצות מתקיימות באזורים עירוניים, אך מלבד זאת הקונספט זהה.

   

  מה דעתך על הטרנד השוודי?

  "הרבה פעמים שאלו אותי מה יקרה אם יעתיקו ממני, ותמיד עניתי - כל המרבה הרי זה משובח. המטרה העיקרית שלי היא לשפר את המציאות בחופים. כשהתחלתי עם זה הרגשתי שזה הדבר הכי נכון לעשות ופשוט רצתי על זה מבלי לעשות ניתוח שוק עמוק. במעלה הדרך הרבה מתנדבים חשפו אותי ליוזמות דומות יותר או פחות בעולם. אבל הקונספט הספציפי הזה לא היה. ככל שהמודעות עולה, כולנו מרוויחים".

   

  עד כה נרשמו ליוזמה יותר ממאה מתנדבים שמצטרפים לריצה השבועית וקבוצות חדשות מתחילות לצוץ ברחבי הארץ בעידודו של פארן (צילום: גיל נחושתן)
   עד כה נרשמו ליוזמה יותר ממאה מתנדבים שמצטרפים לריצה השבועית וקבוצות חדשות מתחילות לצוץ ברחבי הארץ בעידודו של פארן(צילום: גיל נחושתן)

    

   בזכות בת הדודה האוטיסטית

   רואים על פארן שהוא בכושר. מדובר ברווק גבוה ושרירי, שמתאמן שלוש פעמים בשבוע, רוכב על אופני שטח, מטפס על קירות ורץ להנאתו. אך כאמור, לא רק לגזרתו ולסביבה הוא דואג, את רוטינת הספורט שלו הוא משלב בתרומה לקהילה. בהרצאותיו בפני תלמידים וחיילים הוא מדבר לא רק על השלכות הזיהום בחופים אלא גם על עידוד אזרחות מעורבת ואכפתיות. מקדם ומקיים: אחת לשבוע הוא מתנדב בעמותת "אתגרים", שמשלבת נערים בעלי מוגבלויות בפעילויות ספורט ורץ עם צעירים עיוורים, אוטיסטים ומשותקים. אחת לחודש הוא מטייל בשביל ישראל עם צעירים בעלי מוגבלויות ואחת לשנה הוא יוצא לטרק בחו"ל עם קבוצת עיוורים. "זה אולי נשמע הרבה, אבל ההתנדבויות לא מפריעות ולא מתנגשות עם חיי היום־יום שלי, הכל משתלב נהדר".

    

   יש לך קשר אישי לבעלי מוגבלויות?

   "יש לי בת דודה אוטיסטית, תמיד שאלתי את עצמי איך מתנהלים עם זה, איך מתמודדים ואיך ממנפים את הקושי כדי לעשות את הדבר הנכון. יש גישה שאומרת שהתמודדות עם אתגרים פיזיים, כמו ריצה או טרקים, תורמת מאוד להתמודדות הכללית עם החיים ושניצחון בספורט הוא פתח לניצחון על מוגבלויות. המסר שלי הוא שכל אחד יכול להתנדב".

    

   רוצים להצטרף? כנסו לקבוצת הפייסבוק PICK&RUN , ימי שישי, שעה 17:00, חוף דדו, חיפה.

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: עדו לביא, סגנון: אייל אזרזד)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: עדו לביא, סגנון: אייל אזרזד)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד