"חבר'ה תנוחו, לא נגמרה לה הקריירה - היא רק בת 15"

רותם גור, הסוכנת שגילתה את סופיה מצ'טנר, מספרת על הלחצים, מפחי הנפש ואי הוודאות שאיתם צריכות להתמודד הדוגמניות בגיל כל כך צעיר וכל כך רחוק מהבית

"אני צריכה להיות הכל: אמא, אחות גדולה, פסיכולוגית, דיאטנית ומה לא?" רותם גור בין סופיה מצ'טנר (מימין) ודורית רבליס (צילום: R&R)
"אני צריכה להיות הכל: אמא, אחות גדולה, פסיכולוגית, דיאטנית ומה לא?" רותם גור בין סופיה מצ'טנר (מימין) ודורית רבליס (צילום: R&R)
"הופעה ראשונה בתצוגה אחת נחשבת נותנת הילה יוקרתית". אביטל לנגר בשאנל, דורית רבליס על המסלול של מיו מיו וסופיה מצ'טנר לדיור (צילום: GettyimagesIL)
"הופעה ראשונה בתצוגה אחת נחשבת נותנת הילה יוקרתית". אביטל לנגר בשאנל, דורית רבליס על המסלול של מיו מיו וסופיה מצ'טנר לדיור (צילום: GettyimagesIL)
רבליס ומצ'טנר בין המדידות (צילום: R&R)
רבליס ומצ'טנר בין המדידות (צילום: R&R)

אני תופסת את רותם גור, שעומדת בראש סוכנות הדוגמנות R&R (שהיא ורוברטו בן שושן ייסדו ומשמשים כבעלים משותפים שלה) רק יומיים אחרי שהסתיים לו שבוע האופנה הפריזאי. היא אמנם תכננה לבלות את היום שאחרי על שפת הים, אבל נאלצה לגנוז את החלומות על מפגש עם החול החם לטובת צילומי קמפיין חשוב של אחת מהמיוצגות שלה ובשל שלל מטלות עבודה שנערמו בעקבות ההיעדרות מהארץ. גור, שמטפחת בכישרון כמה מהשמות החמים ביותר בתעשייה ושוקדת על טיפוח ו"פיתוח" של דור הדוגמניות הבא, נסעה הפעם לעשות את פריז עם ארבע מבנותיה - סופיה מצ'טנר, דורית רבליס, אביטל לנגר ומריה לפיקובה, שהצטרפה לנסיעה למעין "התלמדות".

 

התלמדות לפאשן וויק? תסבירי בבקשה.

"המטרה היא שהיא תראה איך עושים את זה: איך מתנהגים באודישן, איך הבנות האחרות מתנהלות. זו החלטה אסטרטגית. אני לא רוצה להראות ללקוחות דוגמניות שהן פחות מפרפקט בכל מה שקשור לשפה, ליכולת לתקשר באנגלית, להליכה ולביטחון העצמי שהן מפגינות. צריך לזכור שאם היא לא תהיה פרפקט, הלקוח לא ירצה לראות אותה שוב".

 

ספרי קצת על מה קורה בתקופה שלפני שבועות האופנה הבינלאומיים.

"הדבר הכי חשוב זה שהבנות יעשו כמה שיותר ספורט ויאכלו נכון כדי שהן יגיעו לאודישנים לתצוגות כשהן במצב הכי טוב. הכי חשוב בתצוגות זה הגוף. בזה מתמקדים, ולכן זה קריטי שהבנות יהיו בכושר שיא. אני מדברת על משהו כמו חודש של הכנות שכוללות הכל: טיפולי פנים, תוכניות תזונה ואימון שנבנות לכל דוגמנית באופן אישי. את לא יכולה לדעת מראש אילו תצוגות כל דוגמנית תעשה, אלא אם כן מדובר בחוזה בלעדי להשתתפות בתצוגה אחת שנסגרת מראש".

 

אביטל לנגר במדידות בשאנל (צילום: R&R)
  אביטל לנגר במדידות בשאנל(צילום: R&R)

   

  זה בכלל דבר טוב, להופיע רק בתצוגה אחת?

  "תלוי מי הדוגמנית. אם היא חדשה, אז זה מדהים. הופעה ראשונה בתצוגה אחת נחשבת נותנת הילה יוקרתית. כך היה עם אביטל לנגר, שעשתה תצוגה ראשונה בבלעדיות למיו מיו".

   

  ומי שלא סגורה לתצוגה מראש פשוט נידונה לחוסר הוודאות הזה?

  "רוב הפעמים את מגיעה לאודישן הראשוני, ואם את עוברת אותו, את מגיעה למדידות. גם אם את מגיעה למדידות, זה לא אומר שבטוח תצעדי בתצוגה. אם לא מוצאים לוק שמתאים לך או שפתאום אוהבים מישהי אחרת, זה יכול ליפול"

  "רוב הדוגמניות פשוט מגיעות לפאשן וויק כמה ימים לפני שהוא מתחיל ומבלות ימים שלמים בסבבי אודישנים. רוב הפעמים את מגיעה לאודישן הראשוני, ואם את עוברת אותו, את מגיעה למדידות. גם אם את מגיעה למדידות, זה לא אומר שבטוח תצעדי בתצוגה. אם לא מוצאים לוק שמתאים לך או שפתאום הם אוהבים מישהי אחרת, זה יכול ליפול. זו בהחלט אי ודאות גדולה. שולחים לנו לו"ז ליום המחרת רק בחצות, אז אני אומרת לבנות: 'לכו לישון ואני אחכה ללו"ז'".

   

  כי אין בעולם אהבה כמו אהבה של אמא

  בניגוד להרבה דוגמניות שסוחבות את אי הוודאות הזו בערב, לדירת דוגמניות זרה ומנוכרת, לגור יש אסטרטגיית תמיכה אחרת. ההעדפה הברורה שלה היא לקחת דירה משותפת לה ולבנות. דירה שאווירת "סיר הלחץ" אינה נפקדת ממנה, אך כזו שמגיעה עם כמה בונוסים משמעותיים. "חשוב לי שהבנות יהיו ביחד", היא מסבירה. "העניין בפאשן וויק, ובכלל בדוגמנות, זה שיש המון בדידות. את מסתובבת המון לבד ומוקפת בבנות שאת לא מכירה. לי חשוב שהבנות יהיו מוקפות בחברות, שלא ירגישו לבד. גם כשהן יהיו בנות 18 יהיה להן אחת את השנייה".

   

  הבנות מבלות בדירה שלהן בין התצוגות (צילום: R&R)
   הבנות מבלות בדירה שלהן בין התצוגות(צילום: R&R)

    

   כשגור מספרת על דירת הדוגמניות שהן חולקות בשבוע הזה הדמיון אולי מפליג רחוק, אבל המציאות שונה בהרבה. בסוף מדובר בקבוצה של בנות 16 ו־17 שהסוכנת שלהן - המבוגרת האחראית שבחדר - היא רק בת 25. מי שפנטזה על מסיבות פרועות או תחבולות מרושעות כדי למנוע מהקולגה להדס על העקבים ביום שלמחרת, תיאלץ להסתפק בפריימים פוטוגניים במיוחד מארוחות הבוקר. "ברור שמצד אחד יש משהו יותר תחרותי בחוויה, אבל מצד שני יש גם משהו הרבה יותר כיפי ותומך".

    

   אם מדברים על תחרות, אביטל צעדה הפעם על המסלול הנחשב של שאנל. זה לא יצר מתח בין הבנות?

   "שאנל זו תצוגה חשובה בפאשן וויק, אז ברור שכל הבנות רצו לעשות אותה. כשדורית קיבלה הזמנה לאודישן של שאנל, היא צרחה עד השמיים מרוב התרגשות. אז כן, יש איזו תחושה של תחרות, וכשאביטל הייתה היחידה שקיבלה שאנל, ההרגשה הייתה של 'וואו, איזה באסה. איך היא קיבלה ואני לא'. למרות זאת, בגלל שהן חברות מאוד טובות, הן כן מפרגנות זו לזו ".

    

   את בסך הכל בת 25. לא נמאס לך לפעמים ממשבצת המבוגר האחראי?

   "אני רגילה לזה. תמיד הייתי בוגרת לגילי ואני תמיד אומרת 'הבנות שלי' כאילו הן הילדות שלי, כאילו אני אמא. לפעמים אני מכירה גבר ואומרת 'הבנות שלי' כאילו יש לי ילדים, ואז הוא אומר כזה: 'וואו, יש לך ילדים?'. נכון שאני מבוגרת מהן רק בשבע-שמונה שנים, אבל זה כאילו חלק מהתפקיד. אני צריכה להיות הכל: אמא, אחות גדולה, פסיכולוגית, דיאטנית ומה לא? אני צריכה להיות הכל".

    

   שרבבת לשרשרת הטייטלים גם "דיאטנית". ספרי מה כולל משטר התזונה לפני השבועות העמוסים האלה.

   "יש לנו דיאטנית, שאיתה אנחנו בונים תפריט אישי, ומאמן כושר שמלווה את הבנות. הכל נעשה בצורה מבוקרת, כי להגיד לילדה בת 16: 'את צריכה לרדת שני ק"ג' יכול להיות מאוד קיצוני"

   "יש לנו דיאטנית, שאיתה אנחנו בונים תפריט אישי, ומאמן כושר שמלווה את הבנות. הכל נעשה בצורה מבוקרת, כי להגיד לילדה בת 16: 'את צריכה לרדת שני ק"ג' יכול להיות מאוד קיצוני. בגדול מדובר על הורדה של ממתקים, ג'אנק פוד ופחמימות ריקות. אלו דברים שהן מרשות לעצמן מדי פעם, אבל ממילא לא תראי דוגמניות שאוכלות כל יום המבורגר (לוקחת פאוזה ומחייכת). אה, כן, סופי מרשה לעצמה יותר כי במבנה הגוף שלה היא יותר רזה. היא אוכלת פנקייקים ושוקולדים".

    

   ברגע האמת עצמו, באודישן או במדידות, מישהו יעיר להן משהו על המשקל או ההיקפים?

   "בחיים לא יאמרו לך בפנים. הם לא רוצים לשרוף את עצמם. הם כן יגידו: 'הבגד לא ישב עליה טוב' או 'לא הצלחנו למצוא בגד שמתאים לה'. בתור אשת מקצוע אני כבר יודעת לקלוט את הרמזים. את יודעת לזהות מה הלקוח רוצה ומצפה. לפני הפאשן וויק האחרון אמרתי לאביטל: 'אין, את מתעמלת כל יום כי את הולכת לעשות שאנל'.

    

   "את הלקוחות בארץ מעניין רק כמה עוקבים יש לך באינסטגרם"

   את המקפצה הראשונה שלה עשתה גור יד ביד עם סופיה מצ'טנר, אבל הדוגמנית שהכי מזוהה עם הסוכנות שלה הסתפקה בשבוע האופנה הפריזאי האחרון רק בתצוגה של לקוסט. סיפור הסינדרלה של מצ'טנר, שהתחיל בפגישה מקרית עם המעצב הראשי של דיור דאז, ראף סימונס, קיבל תהודה בינלאומית. "הסיפור של סופי גרם לפתיחה של R&R. בזכותה החלטתי שאני רוצה להיות סוכנת. היא הייתה ההישג הראשון שלי ונתנה לי את התחושה ש'וואו, אני באמת טובה במה שאני עושה'. היא גרמה לי להחליט לפתוח סוכנות בינלאומית.

    

   "יכול להיות שבשבוע האופנה הבא היא תעשה הכל". סופיה מצ'טנר (צילום: דביר כחלון)
    "יכול להיות שבשבוע האופנה הבא היא תעשה הכל". סופיה מצ'טנר(צילום: דביר כחלון)

     

    "אז נכון שסופי עכשיו לא היחידה, אבל היא תמיד תהיה הראשונה שלי ותמיד תהיה חשובה עבורי, והיא יודעת את זה. סופי השתתפה כבר בתצוגות של ולנטינו ושאנל, ויכול להיות שבשבוע האופנה הבא היא תעשה הכל. אי אפשר לדעת מה יהיה. יכול להיות שהיא תקבל קמפיין ענק של איפור וכולם ירצו אותה. זה מאוד לא צפוי ודינמי".

     

    דינמי? נשמע יותר כמו משהו מורט עצבים.

    "בגלל זה מאוד חשוב שאני איתן שם. לחוות את העליות והירידות האלו לבד זה ממש לא קל, בייחוד כשאת בתחילת דרכך. בנות כמו סופי ודורית כבר שמעו מלא 'כן וגם 'לא'. את דורית ביטלו בעבר יום לפני תצוגה של סאן לורן, אחרי שאנתוני וקרלו בחר אותה בעצמו. זו הייתה דרמה של החיים. היסטריה. הייתי צריכה להרגיע אותה, את אמא שלה ואת רוברטו. אמרתי להם: 'חבר'ה, תנוחו. לא נגמרה לה הקריירה. היא רק בת 15'.

     

    איך מרגישה החזרה הביתה אחרי הרפתקאות בינלאומיות בסדר גודל כזה?

    "הסוכנות היא בינלאומית ופונה יותר לחו"ל מאשר לארץ, אבל כן חשוב לי שהן יצליחו ויתפרסמו בארץ. זה גם חשוב להן. בואי נגיד שדורית יותר שמחה כשסיפרתי לה שהיא קיבלה את 'טוונטי פור סבן' (רבליס נבחרה להיות הפרזנטורית של הרשת; רח"ש) מאשר את 'ווג'.

     

    דורית רבליס ל-Off-White. שמחה יותר כשקיבלה את טוונטי פור סבן (צילום: GettyimagesIL)
     דורית רבליס ל-Off-White. שמחה יותר כשקיבלה את טוונטי פור סבן(צילום: GettyimagesIL)

      

     "התעשייה כאן שונה לגמרי מחו"ל. את יכולה להיות דוגמנית מאוד מצליחה בחו"ל ולעשות דברים מטורפים ובארץ אף אחד לא יידע מי את. את הלקוחות בארץ מעניין רק כמה עוקבים יש לך באינסטגרם או אם את משתתפת באיזו תוכנית טלוויזיה. בחו"ל בחיים לא ייקחו לתצוגה מישהי כי יש לה מלא עוקבים. זה לא מעניין אותם. כשאני רואה דוגמנית שקנתה חצי מיליון עוקבים, ולוקחים אותה להיות פרזנטורית, זה נראה לי פשוט מגוחך. או כשבוחרים בכוכבת אינסטגרם לשער במקום בדוגמנית שעושה טופשופ, את אומרת: מה קורה פה? מה נסגר איתכם? עם סופי, לדוגמה, לפני דיור, באתי למיליון אודישנים בארץ ואף אחד לא רצה אותה. ואז, כשהיא קיבלה את דיור, אמרתי לעצמי - אוקיי, אני לא עיוורת. הכל טוב, צדקתי (צוחקת)".

      

     הכתבה המלאה בגיליון החדש של Gostyle

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד