"למה טקס המצטיינים כ"כ רחוק?" תופעת להשוויצטנע מכה ברשת

בטח גם אתן נתקלתן בזה: פוסטים של קיטורים שהם למעשה שחצנות במסווה של הצטנעות. קווים לדמותה של התופעה, והאם זו הדרך האלגנטית לצבירת לייקים

גם הרברבנים הגדולים ביותר התחילו להסוות את הנצנוץ שלהם בשכבת ביקורת עצמית דקה. כדי לא למשוך אש, רגע לפני שהם מעלים תמונה לוהטת, הם מעדנים את הפוסט בתלונה או בהצטנעות מעושה (צילום: Shutterstock)
גם הרברבנים הגדולים ביותר התחילו להסוות את הנצנוץ שלהם בשכבת ביקורת עצמית דקה. כדי לא למשוך אש, רגע לפני שהם מעלים תמונה לוהטת, הם מעדנים את הפוסט בתלונה או בהצטנעות מעושה (צילום: Shutterstock)

בטח שמתן לב שמשהו מקרקע לאחרונה את התעופה העצמית של חבריכם ברשתות החברתיות. גם הרברבנים הגדולים ביותר התחילו להסוות את הנצנוץ שלהם בשכבת ביקורת עצמית דקה. כדי לא למשוך אש, רגע לפני שהם מעלים תמונה לוהטת, הם מעדנים את הפוסט בתלונה או בהצטנעות מעושה בסגנון: "חשבתי שהאישה שיושבת מולי ברכבת קוראת את ריאיון השער שלי אבל היא דפדפה ישר לתשחץ. מביך!", "תזכורת לעצמי: זה שהג'ינס מהתיכון עולה עליי לא אומר שפדלפון של ציפי חזר לאופנה", או "מתרסקת עם הסנובורד, לובשת דובון ועדיין לא מפסיקים להתחיל איתי. כולם כנראה מסונוורים מהשלג".

 

אין ספק שהשאלה המרכזית שהם מבקשים מאיתנו לענות עליה היא: "האם אני יותר מוצלח או יותר צנוע?".

 

ההתנהגות הבלתי נסבלת הזאת נקראת Humblebrag – או כמו שתורגמה כבר לעברית: להשוויצטנע. את המונח טבע לראשונה האריס וויטלס, תסריטאי אמריקאי, לפני שבע שנים בטוויטר. בשנת 2012 הוא הוציא ספר בשם "האמבל בראג: אמנות הצניעות השקרית" ופתח אותו, בהתאם, במשפט: "שיו, אני לא מאמין שביקשו ממני לכתוב ספר בעקבות המונח הקטן שטבעתי".

 

בספר הוא מתאר איך שרף ימים שלמים באיתור התבטאויות כאלה ותיוגן תחת ההגדרה שלו וכתב: "אני רוצה להאמין שתרמתי לחברה, כי כשהאנשים האלה נהיו מודעים להתנהגות שלהם, הם הבינו שעדיף להם להשוויץ כמו מניאקים או לסתום את הפה".

 

"יש לכם מושג כמה קשה להיות פרפקציוניסט?"

 

ב־2011 בחרה העמותה לקידום הדיאלקט האמריקאי ב־Humblebrag למילה השימושית של השנה, ובצדק. היא מגדירה היטב כל כך הרבה דיבור נגוע שנשמע בריאליטי, מצויץ בטוויטר או צמוד לתמונות של בתים מוגזמים באינסטגרם. למרות זאת, בישראל היא ידועה רק בקרב מעטים. הקונדיטורית מור כהן מבלוג האפייה מורקייק הייתה הראשונה שתרגמה אותה לעברית: "השווצטנעות" או "להשוויצטנע". קצת אחרי שעשתה את זה בעצמה.

 

כפי שניתן אולי לצפות מקונדיטורית, מור לוקה בפרפקציוניזם. יום אחד אפתה עוגת מוס־אלפחורס. הבסיס יצא אחלה, המוס יצא סביר, אבל בתהליך הזלפת הקצפת העסק יצא משליטה. לבסוף, בכל זאת, העלתה תמונה שלה לאינסטגרם והתנצלה שהיא יצאה כמו האחות המכוערת של עצמה המתוכננת. "כולם אמרו שאני משוגעת ומנסה לסחוט מחמאות ומגזימה כבר, כי 'די, כמה את יכולה לרדת על עצמך? את באמת מאמינה בזה?' בקיצור, כולם חשבו שאני משוויצטנעת", כתבה בבלוג שלה, "אבל בחיי שלא ניסיתי לסחוט מחמאות ולא הייתי שוויצנועה. ברצינות שנייה, יש לכם מושג כמה קשה להיות פרפקציוניסט ללא היכולת אשכרה להגיע לשלמות? זה הכי מתסכל בעולם".

 

 

A post shared by Mor (@morcake) on

 

ובכל זאת, בשיחת בירור היא מודה שהיא חוטאת בכך לא מעט. "אני בטוחה שאני מצלמת גרוע, לכן אני כותבת על כל מה שאני מעלה שזה אולי לא נראה טוב, אבל תאמינו לי שזה טעים. בעלי כל הזמן מבקש ממני להפסיק להשוויצטנע".

 

למה את עושה את זה?

"אף אחד לא רוצה לצאת יהיר, אבל כשהבן אדם יורד קצת על עצמו הוא יכול לקבל מיד 20 מחמאות מהסביבה. לפעמים זה חינני ועוקצני, אבל אסור להיות שקופים בחיפוש אחר המחמאות כי אנשים קולטים את זה מהר. תגידי לי מתי הריאיון הזה יוצא כדי שאוכל להשוויצטנע עם העיתון?"

 

"יש לי פיקאסו מעל האח - אני לא משוויצה בזה או משהו"

 

התופעה המעצבנת אינה רק נחלתם של נודניקים שלא ראיתם מאז התיכון ורוצים להשוויצטנע עם הדוקטורט הטרי שלהם. שנים של תהילה, הצלחה ויוהרה הפכו גם את כוכבת הפופ מדונה לאייקון של התופעה. בסטנד־אפ שעשתה בתוכנית הערב של ג'ימי פאלון, כשהיא לובשת מעיל עם דולרים רקומים בזהב שמתחתיו בגד גוף שחור ושרשראות בלינג בלינג כבדות, היא נפלה בזה על ימין ועל שמאל: "אני תמיד אומרת שחשוב לדבר על מה שאת מבינה בו, ולכן אני אדבר על איך זה לצאת עם גברים צעירים", היא התבדחה. "התחלתי לצאת עם בחור בן 28. יש לי פיקאסו מעל לאח – אני לא משוויצה בזה או משהו – הוא ראה אותו ואמר לי: 'אני יודע מי זה'. אמרתי לו: 'כל הכבוד, מי?' והוא זיהה שזה פיקאסו. אמרתי לו: 'כל הכבוד', ואז הוא שאל אותי: 'הוא צייר את המונה ליזה, לא?' אז נפרדנו".

 

מדונה משווצטנעת בתוכנית הערב של ג'ימי פאלון:

 

 

בקטגוריית הגברים, הזוכה הגדול הוא קניה ווסט, הראפר שאמר ברצינות גמורה: "אני יודע שזה לא הדבר הכי 'ראפ' להגיד, אבל לא קניתי מכונית או תכשיט חדש כבר שנתיים". וגם: "אני מעריך את זה שקיבלתי הכי הרבה מועמדויות לפרסי גראמי, אבל קשה לי עם זה כי טקסי פרסים נראים לי כל כך חסרי היגיון".

 

מה ההסבר לתופעה המרגיזה הזו? "האינטרנט נשלט על ידי דור האני, שהדבר היחיד שמעניין אותו הוא אני אני ואני. אם הרשתות החברתיות יתמוטטו עכשיו, כמות מיליארדי ה'אני' שייעלמו היא בלתי נתפסת", צוחק צפריר בשן, שמעביר סדנאות לכתיבה אפקטיבית שבהן הוא אינו ממליץ, בלשון המעטה, להשוויצטנע. "הדבר שהכי חסר ליצור האנושי ברשת החברתית הוא מודעות. חוסר המודעות הזאת גורם לפאולים איומים ברמה של תקשורת, בדרך שבה אנחנו מדברים ורוצים שהעולם יתפוס אותנו.

 

"המשוויצטנע חושב שהוא מוסווה, אבל הוא בעיקר לא מודע לכמה הוא חשוף. הוא מסתובב בעולם ומדבר על כמה שהוא חסר יכולת וקטן אל מול המציאות בעוד שהוא לא באמת כזה ולא באמת תופס את עצמו ככזה. הוא משאיר לנו את העבודה להלל ולשבח אותו, ולהגיד: וואו, איזו תפיסת מציאות מרעננת, מקורית ואחרת".

 

"

"המשוויצטנע משאיר לנו את העבודה להלל ולשבח אותו, ולהגיד: וואו, איזו תפיסת מציאות מרעננת, מקורית ואחרת" (צילום: Shutterstock)
  "המשוויצטנע משאיר לנו את העבודה להלל ולשבח אותו, ולהגיד: וואו, איזו תפיסת מציאות מרעננת, מקורית ואחרת"(צילום: Shutterstock)

   

  "איך את לא רואה כמה את מדהימה?"

   

  "הרשת החברתית היא בהגדרתה במה משגשגת לנרקיסיזם", מסכימה יפעת מור, דוקטורנטית באוניברסיטה העברית שחוקרת את ניהול הרושם ברשתות החברתיות. "אנחנו מפתחים כל מיני טקטיקות כדי לנהל את הרושם מאיתנו בצורה המיטבית שתביא לפידבק החיובי ביותר שאנחנו יכולים לקבל. להעלות תמונה ולרדת על עצמי היא דרך מצוינת לסחוט מהסביבה תגובות חיוביות של 'איך את לא רואה כמה את מדהימה?' אבל אנשים מעדיפים באופן ברור תוכן אותנטי, וההשווצטנעות זועקת חוסר אותנטיות – הרי על מי את עובדת? אם לא היית חושבת שאת נראית מדהים בתמונה, לא היית מעלה אותה".

   

  אז מה עדיף, להשוויצטנע – "נמאס לי שאנשים מתבלבלים ביני לבין בר רפאלי", להשוויץ: "אנשים מתבלבלים ביני לבין בר רפאלי" או פשוט להתלונן: "נמאס לי"?

   

  סדרה של שבעה מחקרים שנערכו בבית הספר לעסקים בהרווארד הבהירה שאנשים יעדיפו לקרוא התרברבות חסרת מעצורים או אפילו תלונה ממורמרת, מאשר להיתקל בחיבור המזויף ביניהן, השווצטנעות.

   

  פנינו לאובול סזר, מרצה להתנהגות ארגונית מאוניברסיטת צפון קרולינה, שחתומה על מאמר בנושא שפורסם ב־Journal of Personality and Social Psychology. "המחקר, שבמסגרתו ניתחנו ציטוטים וסטטוסים ברשתות החברתיות, גרם לי לשים לב להשווצטנעות בכל מקום", היא אומרת בשיחת סקייפ. "זאת תופעה מאוד נפוצה שמשגשגת בשיחות יומיומיות, וכולנו חוטאים בה. למשל, בראיונות עבודה, כשאנחנו מתייחסים לפרפקציוניזם או לעבודה קשה מדי כתכונות הכי גרועות שלנו. המשוויצטנעים הסדרתיים בוודאי חושבים שזה יותר אפקטיבי לנסח את עצמם כך, אבל אנחנו הוכחנו שזה בעייתי".

   

  אפיתן עוגה מושלמת? עדיף שתעלו את הצילום ללא נסיונות הצטנעות (צילום: Shutterstock)
   אפיתן עוגה מושלמת? עדיף שתעלו את הצילום ללא נסיונות הצטנעות(צילום: Shutterstock)

    

   יש סיטואציה שבה זה יכול לבוא טוב?

   "כשזה עקיף. אם יחמיאו לי: 'את חוקרת כל כך טובה', זה בסדר שאשיב: 'אני ממש בלגניסטית אבל אני משתדלת', כי מקור המחמאה הוא חיצוני. מעבר לזה, זה יכול לפעמים לעשות טוב למשוויצטנע, כי עצם העיסוק בקידום עצמי גורם לנו להרגיש טוב וכשאנחנו חושבים שאנחנו מסווים את זה בעזרת האמבל בראג, זה עוד יותר מספק".

    

   איך אפשר להימנע מזה?

   "כנות היא הגישה הטובה ביותר, אסור לקהל הקוראים לחשוב שיש לך מניע נסתר, זה המפתח לרושם חיובי".

    

   מפורסמים משוויצנטעים:

    

   1. אביב גפן

   "בסיום האירוח בלייב פארק ראשל"צ אצל נטאשה עליתי על אופנוע כדי להספיק לדייט שלי עם שלמה ארצי באמפי פארק רעננה, נער ליווי של המוזיקה הישראלית".

    

   2. מלך זילברשלג

   "בסוף השבוע נפל דבר בישראל ונכנסתי לרשימת המועמדים ל"גבר המשוקס של ישראל 2017" במגזין "פנאי פלוס". אני מוכרח למחות. אני? ברשימה הזאת? אני הרבה יותר מפנים יפות. מה רציתם שאהיה, דבר מפואר בכלי מכוער? ברור שמתבקש שדבר מפואר יהיה בכלי מפואר... ".

    

    

   3. קורין גדעון

   הרגע יצא מהבית שלי טכנאי תריסים... אמר לי שאני דומה למנחה ההיא מהטלוויזיה. אמרתי לו שזאת אני. הוא אמר שהוא לא מאמין, "מה פתאום, ההיא מהטלוויזיה היא סוסה, שמנה, את הרבה יותר יפה ממנה".

    

    

    

   4. סנדרה רינגלר

   כשאת מצטלמת באולפנים על רקע המסכים ומגלה שבעלך מופיע מאחורייך".

    

    

   5. מושיק גלאמין

   "אני יודע שאני מוגזמת ברמות ושאני נראה כמו פח אשפה בסרטון, אבל היי השעה ארבע לפנות בוקר ולא ישנו כבר כמה ימים כי היינו עסוקים בהקמות ותכנונים (אפילו ליומולדת של מיכל הקטנה לא הלכתי)".

    

    

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד