בדרך לשכונת גוגל הראשונה? נחשפו תוכניות הקמפוס החדש של החברה

ענקית החיפוש האינטרנטית רכשה כ-50 מגרשים ומבנים, במה שנראה כמו רובע גוגל הראשון בעולם. כ-4,500 עובדים אמורים לאכלס את הקמפוס, והתוכנית כוללת גם דירות

אורן אלדר

|

17.01.18 | 14:04

כל אחד מהבניינים צומח בהדרגה לגובה 5 קומות, ומתחבר לרעהו ברמפות-גינה על הגגות של הקומות (הדמיות: BIG architecture)
כל אחד מהבניינים צומח בהדרגה לגובה 5 קומות, ומתחבר לרעהו ברמפות-גינה על הגגות של הקומות (הדמיות: BIG architecture)
לפי הערכות שונות שהתפרסמו בארה''ב, גוגל רכשה בשנים האחרונות כ-160 דונם באזור הזה (הדמיות: BIG architecture)
לפי הערכות שונות שהתפרסמו בארה''ב, גוגל רכשה בשנים האחרונות כ-160 דונם באזור הזה (הדמיות: BIG architecture)

חצי שנה לאחר שנחשפו ההדמיות של ״גוגלפלקס״, המטה של ענקית האינטרנט "גוגל" בעיר מאונטן ויו שבעמק הסיליקון בקליפורניה, פרסמה לפני כשבועיים החברה הדמיות של קמפוס משרדים עצום שהיא תקים בעיר הסמוכה, סאניווייל. גוגל משתלטת בשנה האחרונה על אזורים עירוניים נרחבים בסביבה, במה שנראה כמו סלילת דרך להקמת רובע גוגל שלם.

 

את הבניין החדש יתכנן משרד האדריכלים הדני BIG, שתכנן גם את מבנה המטה החדש במאונטן ויו, כמו את משרדי החברה החדשים בלונדון (והיה אמור לתכנן את מטה ''טבע'' ברעננה, לפני שהחברה נקלעה לקשיים חמורים). הוא ישתרע על פני כ-100 אלף מטרים מרובעים, המחולקים בין שני בניינים, ועם פתיחתו הצפויה ב-2021 יוכל לאכלס 4,500 עובדים מתוך כ-80 אלף עובדי החברה כיום. הקרקע שימשה את בסיס חיל האוויר האמריקאי.

 

 

כל אחד מהבניינים צומח בהדרגה לגובה של חמש קומות, והחיבור בין השניים ייעשה במערכת של רמפות-גינה על גגות הקומות. השתלבות הבניין בסביבתו מזכירה מבנים איקוניים כמו עיר התרבות בגליסיה שבספרד, בתכנון פיטר אייזנמן, ובניין האופרה של אוסלו בתכנון "סנוהטה" המקומיים.

 

המבנה יעמוד במרכזו של שטח אדיר, שעליו השתלטה גוגל בשנים האחרונות. מדובר באזור ״מופט פארק״, שבו שוכן גם מטה חברת ״יאהו!״, וגם תאגיד אחר: מפעל טיהור השפכים האזורי. לפי פרסומים שונים, ענקית הטכנולוגיה רכשה באמצעות חברה-בת שלה כ-50 מגרשים ומבנים שונים באזור בשנים האחרונות, תמורת סכום כולל של 820 מיליון דולר. לפי הערכות שונות, מדובר בשטח כולל של כ-160 דונמים.

 

 

לדברי מארק גולן, מנהל יחידת פיתוח והשקעות הנדל״ן בגוגל, בכוונת החברה לשלב במקום גם דירות לעובדים. ״מגורים הם חלק מהליך החשיבה שלנו בפארק מופט״, סיפר בראיון לעיתון מקומי. ״יש הגיון רב ביצירת מקום לקהילה, שעונה גם על צרכי העבודה וגם על צרכי המגורים״.

 

הקוד הפתוח של גוגל, הסגור של אפל

 

זהו שלב נוסף בדו-קרב הענקים בין גוגל לאפל, ומפגני הראווה האדריכליים הם אחד מכלי הנשק הבולטים במאבק הזה. בעוד אפל, בשיתוף הפעולה שלה עם האדריכל הבריטי נורמן פוסטר, מציעה מבנה עגול וסגור כלפי סביבתו במטה המרכזי שלה, ״אפל פארק״ (הנמצא קילומטרים ספורים ממטה גוגל), נדמה שגוגל ו-BIG חותרים ליצירתו של דגם עירוני יותר, באמצעות הרובע העירוני שעליו הם משתלטים.

 

החללית המבוצרת של Apple לא מנסה להשתלב בסביבה (צילום: Gettyimages)
  החללית המבוצרת של Apple לא מנסה להשתלב בסביבה(צילום: Gettyimages)

   

  דוגמה נוספת לכך נראתה לפני כחצי שנה, כאשר ענקית החיפוש פרסמה את ההדמיות למשרדיה העתידיים בלונדון, לאורך פסי הרכבת של תחנת הענק ״קינג׳ס קרוס״. המבנה, שאותו הגדירו האדריכלים כ״גורד-מרחבים״ (Land Scraper, על לשון ״גורד-שחקים״), יהיה מבנה אופקי וארוך, שאורכו אמור להיות רב יותר מגובה המגדל הגבוה ביותר בלונדון (ה-Shard של רנצו פיאנו). זהו המבנה הראשון שגוגל בונה בעצמה, מחוץ לגבולות ארצות הברית. בישראל, למשל, התמקמה החברה במגדל אלקטרה בתל אביב.

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד