תאומים זה מעייף? לא אצלנו: האבא שהפך את הקושי להפקה מהנה

בימוי וצילום: אבא גיא. משת"פית: אמא דלית. שחקנים ראשיים: ינאי וברק, בני שנה וחודשיים. גלי לויטה ליבוביץ בשיחה עם האבא לתאומים הכי זורם שפגשה

גלי לויטה ליבוביץפורסם: 08.01.18 09:09
מאחורי הקלעים של צילומי התמונות של גיא
ויינר גיא ודלית
אל תנסו את זה בבית: התאומים לבית ויינר במחווה לפינק פלויד (צילום: ויינר גיא ודלית)
אל תנסו את זה בבית: התאומים לבית ויינר במחווה לפינק פלויד (צילום: ויינר גיא ודלית)
החלפת חיתול כפולה או מלחמה גרעינית (צילום: ויינר גיא ודלית)
החלפת חיתול כפולה או מלחמה גרעינית (צילום: ויינר גיא ודלית)
ילדים, איך ביליתם עם אמא היום? (צילום: ויינר גיא ודלית)
ילדים, איך ביליתם עם אמא היום? (צילום: ויינר גיא ודלית)

כמה פעמים חיפשתם תמונה ליום המשפחה או שסתם רציתם תמונה יפה של כולכם להצמיד למקרר וגיליתם שבכל צילום במאגר שלכם יש לפחות ילד אחד בוכה או זועף? צילום תמונה משפחתית או של כל הילדים יחד, במיוחד כשמדובר בתאומים או בשלישייה, יכול להיות מאתגר במיוחד. לגיא ויינר, נשוי לדלית ואב לזוג תאומים זהים - ינאי וברק - בני שנה וחודשיים, אין שום בעיה בתחום הזה. הוא אפילו לקח את הנושא צעד אחד קדימה. האהבה שלו לילדים ולמצלמה הובילו לסדרת תמונות שלא מהעולם הזה.

 

"כחובב צילום, אני מתעד את הילדים גם עם המצלמה המקצועית שלי, בנוסף לתמונות שאני מצלם באמצעות הטלפון הנייד. עם הקליק הראשון בא התיאבון וכך גם שגשגו רעיונות לשימוש בזוויות קצת אחרות. הסיטואציות המופיעות בכל אחת מהתמונות שאובות מהחיים - קולנוע, תרבות פופ, תוך שימוש בהומור ובציניות. התמונה הראשונה שצילמתי הייתה של להקת קווין, אותה אני מעריץ. מדובר בצילום איקוני של ארבעה אנשים ואנחנו ברגע הפכנו גם כן לארבעה. התגובות המפרגנות של הסביבה גרמו לי להמשיך ולהפוך את הצילום הייחודי של המשפחה והילדים - לפרויקט".

 

מימין: הצילום הראשון שלי - להקת קווין ביתית. משמאל: מאחורי הקלעים של הצילום (צילום: ויינר גיא ודלית)
  מימין: הצילום הראשון שלי - להקת קווין ביתית. משמאל: מאחורי הקלעים של הצילום(צילום: ויינר גיא ודלית)

   

  ככה זה באמת נראה 

  כשהילדים שלי היו קטנים, היה לי קשה לצלם את שלושתם יחד מסתכלים למצלמה ומחייכים. וניסיתי, באמת שניסיתי. עם הזמן למדתי שהתמונות הכי אותנטיות הן הכי יפות, גם אם לא כל המצולמים מיישרים מבט למצלמה. ועדיין - מבט חוזר בתמונות של משפחת ויינר גרם לי לתהות - איך הם עושים את זה? ועוד עם תאומים?

   

  "הרעיון המרכזי בתמונה הבאה היה להראות איך שני הורים קורסים כשיש בבית תאומים. הבלגן אמיתי, ואנחנו קצת מאופרים כדי ליצור מראה דרמטי יותר. היה חשוב לי להראות בצורה מעט מוגזמת וקומית, כיצד מתנהלת שגרת יומם של הורים לתאומים".

   

  הבלגן אמיתי. השאר מעובד (צילום: ויינר גיא ודלית)
   הבלגן אמיתי. השאר מעובד(צילום: ויינר גיא ודלית)

    

   אז אתה פשוט לוקח את המצלמה והכל הולך לך בקלות? 

   "לצלם תאומים זה בלתי אפשרי וקשה מאוד", מודה גיא. "צריך להבין שכל תמונה שאני מצלם, כוללת מספר סצנות, אותן אני עורך לאחר סדרת הצילומים. בשלב הראשון אני מעביר את הרעיון למסמך כתוב ובו אני יודע בדיוק מה אני מצלם, מתי ובאיזו זווית. בשלב השני אני מצלם כל ילד בנפרד, לפעמים גם עשרות תמונות כל אחד. חשוב לי לתכנן היכן כל אחד ממוקם, לאן הוא מסתכל, איזו הבעת פנים יש לו, מה סוג התאורה, וזאת במטרה ליצור בסופו של דבר את התמונה הסופית".

    

   מימין: אמאל'ה, ילדים. משמאל: זריקה לגובה (צילום: ויינר גיא ודלית)
    מימין: אמאל'ה, ילדים. משמאל: זריקה לגובה(צילום: ויינר גיא ודלית)

     

    אמאל'ה, ילדים

    "התמונה הזו (למטה מימין) צולמה בספונטאניות. ינאי וברק רק התחילו לזחול ועשו זאת לכיווני, בזמן שאני הייתי במטבח. אשתי דלית הצליחה לתפוס את הרגע".

     

    זריקה לגובה

    תמונה למטה משמאל: "רצינו לצלם פעולה ממנה נהנים הורים וילדים רבים (זריקה לגובה) באופן מוגזם. הדילמה הייתה לגבי זווית הצילום. החלטנו לצלם מלמעלה, במטרה לקבל תמונה טובה יותר. עליתי לגג הבניין וקשרתי את המצלמה על חצובה, כך שתשקיף למרפסת. אני צילמתי את אשתי דלית ואז היא אותי. את הילדים צילמנו מעל מזרן, כשאני מחזיק אותם במותן, עם דגש על כיוון התאורה. לאחר מכן ערכנו את חומרי הגלם באמצעות תוכנת פוטושופ".

     

    טרפז: ההשראה מהקרקס (צילום: ויינר גיא ודלית)
     טרפז: ההשראה מהקרקס(צילום: ויינר גיא ודלית)

      

     טרפז

     "ההשראה: סצנה של קרקס מסרט טלוויזיה, בו שולבו גם אומני טרפז. התמונה מורכבת ממספר צילומים: 1. אני מחזיק כל אחד מהילדים. 2. נדנדה המצולמת מכמה זוויות. 3. אשתי ואני מצולמים שוכבים על המיטה, קוראים ספר. 4. הכלבות שלנו לצדנו ישנות, כפי שקורה בפועל".

      

     מאחורי הקלעים של הטרפז (צילום: ויינר גיא ודלית)
      מאחורי הקלעים של הטרפז(צילום: ויינר גיא ודלית)

       

      היאבקות

      "המטרה הייתה לצלם האבקות בסגנון WWE. בשלב הראשון אשתי צילמה אותי. בשלב השני זרקתי ותפסתי כל ילד בנפרד. ברק וינאי מאוד נהנו מכל התהליך ולכן נראים מחויכים".

        

      היאבקות: ברק וינאי מאוד נהנו (צילום: ויינר גיא ודלית)
       היאבקות: ברק וינאי מאוד נהנו(צילום: ויינר גיא ודלית)
        

        

       גיא מספר כי עד היום צילם 160 תמונות (חלקן פורסמו ואחרות בשלבי תכנון) וכי ידו עוד נטויה. המטרה היא לאגד את כל הצילומים לספר. לשאלתי איך זה מרגיש לגדל תאומים מול המצלמה ועוד תאומים זהים, ענה כי לעתים הוא מרגיש שמדובר באותו בן אדם וכי גם הוא עצמו מתבלבל בין הילדים. הוא יודע שעדיף לא להשוות בינהם (חוק מספר 1 בתאומים) ועדיין, לא יכול להימנע מלעשות זאת. ומה לגבי בטיחות האובייקטים? גיא מספר כי קיבל לא פעם איומים כי ידווחו עליו לשירותי הרווחה. לטענתו לעולם לא יסכן את ילדיו ובכל צילום הדבר הראשון עליו הוא ואשתו מקפידים הוא בטיחותם של התאומים".

        

       היאבקות - מאחורי הקלעים (צילום: ויינר גיא ודלית)
        היאבקות - מאחורי הקלעים(צילום: ויינר גיא ודלית)

         

        שירותים

        "אחת התמונות היחידות בהן לא נעשה שימוש בפוטושופ (למטה מימין). כדי למנוע את הנפילה של הילדים לאסלה, מילאנו אותה בקרטונים. רצינו לשלב גם קריאת עיתון (תופעה שכיחה במיוחד אצל גברים), אבל לא הצלחנו".

         

        טווינסטלטורים

        "יום אחד שמעתי את הביטוי "חריץ אינסטלטור" ומיד עלה לי רעיון לצלם תמונה הומוריסטית וחמודה (למטה משמאל). כל אחד צולם בנפרד עם דגש על החריץ. כלי העבודה שולבו בעבודת פוטושופ בשלב מאוחר יותר. 

         

        מימין: תאומים בשירותים. משמאל: טווינסטלטורים (צילום: ויינר גיא ודלית)
         מימין: תאומים בשירותים. משמאל: טווינסטלטורים(צילום: ויינר גיא ודלית)

          

         הטיפים של גיא לצילום תאומים

         נינוחות מביאה תוצאות טובות: צלמו את הילדים לאחר שאכלו, נחו או ישנו. כך תאפשרו לכולכם ליהנות מפעילות חווייתית, לה שותפים גם ילדים נינוחים ושמחים.

          

         ספונטניות בשילוב תכנון מקדים: לפעמים הכי כיף להיות ספונטניים, במיוחד כאשר מצלמים בטלפון הנייד. במידה ואתם רוצים לצלם תמונות מקצועיות או איכותיות יותר, הקדישו רגע או שניים לתכנון והכנות, במיוחד כאשר מדובר בתאומים או בשלישייה. אצלי רוב התמונות מתוכננות, כולל סקיצה אותה אני יוצר בראש או כותב על הדף.

          

         תעסיקו אותם לפני כל קליק: במהלך הצילומים, אני כיוונתי את העדשה ואשתי החזיקה בידה צעצוע אהוב או מחזיק מפתחות מרשרש. כך יכולנו להפנות את מבטם לכיוון שאנחנו רוצים או לנסות וליצור הבעה מסוימת.

          

         שניהם יחד וכל אחד לחוד: במידה ויש לכם רקע בצילום / גרפיקה או נכונות ללמוד, צלמו כל אחד מהם בנפרד וצרו תמונה באמצעות אחת מתוכנות העריכה הקיימות. תתפלאו לדעת כמה פשוט וקל זה יכול להיות.

          

         הוליווד זה לא כאן: האותנטיות חשובה מאוד, גם במחיר בו חלק מהמצולמים לא יסתכלו ישירות למצלמה ולא תתקבל תמונה 'מהסרטים'.

          

         צילום משותף כביטוי לקשר המיוחד ביניהם: כאשר אתם מצלמים את התאומים יחד - תנו לאינטראקציה ביניהם לעשות את שלה. גם אם אחד הילדים לא יביט למצלמה או לא יחייך, ישנם דברים אחרים שיעלו במהלך הצילומים ויהפכו אותם לייחודים, מרגשים או מצחיקים. לפעמים גם נחמד להראות את השוני ביניהם, כאשר האחד צוחק והשני בוכה.

          

         מעשרות יוצאת אחת: לעתים אני מצלם 200 תמונות או יותר, רק כדי להשיג את ה-אחת. היום בעידן הדיגיטל בו אין הגבלה של כמות תמונות בסרט צילום, ידכם יכולה להיות קלה יותר על הקליק.

          

         צילום בסביבה הביתית: העדיפו לצלם בסביבה הטבעית של הילדים ולא בסטודיו או במקום קר ומנוכר. הם ירגישו נפלא וגם התמונה תצא אותנטית ויפה.

          

         לאינסטגרם של גיא ויינר לחצו כאן . 

          

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
         עיתונאית ומנהלת תוכן ודיגיטל