דני ענק: הצצה לסטייל המסקרן, המדויק והלא מתאמץ של קופנהגן

בלי רוק סטארים וקרדשיאנס, כיצד בכל זאת מצליחה הבירה הדנית הקטנה והשקטה לבסס את מעמדה כאחת הערים האופנתיות והמעניינות היום ביותר בעולם?

הצוות של "אל" דנמרק. שווה לעקוב ולהישאר מחובר למה שקורה עכשיו בסקנדינביה (צילום: אסף ליברפרוינד)
הצוות של "אל" דנמרק. שווה לעקוב ולהישאר מחובר למה שקורה עכשיו בסקנדינביה (צילום: אסף ליברפרוינד)
אליאס. מפעם לפעם אפשר לראות ששבוע האופנה הדני החל לבסס את מעמדו כשבוע אופנה בולט ודומיננטי (צילום: אסף ליברפרוינד)
אליאס. מפעם לפעם אפשר לראות ששבוע האופנה הדני החל לבסס את מעמדו כשבוע אופנה בולט ודומיננטי (צילום: אסף ליברפרוינד)
תהורה ולדימרס וג'נט פריס מדסן. עורכות את המגזין הדני החשוב COSTUME (צילום: אסף ליברפרוינד)
תהורה ולדימרס וג'נט פריס מדסן. עורכות את המגזין הדני החשוב COSTUME (צילום: אסף ליברפרוינד)

למרות שקופנהגן צוברת מעמד כאחת הערים האופנתיות ביותר בעולם בשנים האחרונות, לא תראו פה סלבס כמו בניו יורק (ואם כן, הם מגיעים על אופניים), אין פה כוכבי היפ הופ, רוק סטארים וקרדשיאנס כמו בפריז. בבירה הדנית הקטנה והשקטה אנשים לא נאספים מחוץ לתצוגות כמו בלונדון או ניו יורק, ובכל זאת, משהו בשקט המקצועי והדיוק הכל כך מרשים הופכים את קופנהגן לאחת הערים המעניינות ביותר, ולמעשה היא ממקמת את עצמה במקום של כבוד בין ששת שבועות האופנה המסקרנים של השנה.

 

עלייתה החלה לפני שלוש שנים. זה היה שבוע אופנה קטן מאוד, רוב התצוגות התקיימו בבית העירייה שבלב העיר, מטרים בודדים מרחובותיה הראשיים. מי שרגיל לקרקס התקשורתי מחוץ לתצוגות בניו יורק, לא יוכל להבחין שמתקיים פה אירוע בכלל, אך למרות זאת מדובר בגן עדן לצלמי אופנת הרחוב. היה שם הכל: עורכות אופנה שלבושות היטב, אנשי תקשורת ויחסי ציבור נחמדים, בלוגריות סקנדינביות ואפילו דוגמניות מוכרות מאוד. כולם מקצועיים, נחמדים, והסטייל גרם לעניין.

 

סטייל נונשלנטי, מדויק ולא מתאמץ (צילום: אסף ליברפרוינד)
  סטייל נונשלנטי, מדויק ולא מתאמץ (צילום: אסף ליברפרוינד)

   

  אסף ליברפרוינד , צלם אופנת הרחוב שלנו, שהפך למעריץ מושבע של העיר, מספר: "חשבתי שהגעתי מנוסה יחסית לצילומים בבירות אופנה נוספות, אבל הסגנון הדני התגלה כשונה ב־180 מעלות: ציפיתי לאנשים מאוד מינימליסטיים בלבושם, ולמרות שהרבה אנשים היו מופנמים, הסטייל היה כל כך נונשלנטי, מדויק ולא מתאמץ ופשוט הפתיע אותי. אפשר לראות למשל שילובים כמו תיק יוקרתי וטרנץ' של ברברי עם טרנינג של אדידס, וזה ייראה טבעי ומדויק. גם ג'ינס פשוט ונעלי סאקוני, עליונית של אדידס ועגילים של סלין יכולים להיות שילוב מקובל - אצלנו נהוג לחשוב שזה טרנדי, אבל אצל הדנים זה פשוט טבעי וחלק מחיי היומיום. דרך אגב, הדנים ללא ספק חושבים בראש פתוח, כזה שבא לידי ביטוי בסגנון הלבוש - ולא רק בשבוע האופנה".

   

  למה אתה מתכוון?

  מי שרגיל לקרקס התקשורתי מחוץ לתצוגות בניו יורק, לא יוכל להבחין שמתקיים פה אירוע בכלל, אך למרות זאת מדובר בגן עדן לצלמי אופנת הרחוב עם עורכות אופנה שלבושות היטב, בלוגריות סקנדינביות ואפילו דוגמניות מוכרות מאוד. כולם מקצועיים ונחמדים

  "הדנים, כידוע, מקפידים על איכות הסביבה - כל כך מקפידים, שאמצעי התחבורה שבהם משתמשים אורחי שבוע האופנה הם ירוקים. מדובר על הרבה מאוד אנשים ודוגמניות, וכולם מעדיפים לדווש בין התצוגות. מאז כבר התמזל מזלי לבקר בשבוע האופנה של קופנהגן כארבע-חמש פעמים, ובלי ספק מפעם לפעם אפשר לראות ששבוע האופנה הדני החל לבסס את מעמדו כשבוע אופנה בולט ודומיננטי: מלוקיישן אחד בולט, החלו המותגים לגדול ולקבל תיאבון.

   

  "הדבר שקסם לי ביותר היה היכולת לאזן: במרכז האירועים/תצוגות האופנה עומדים הבגדים, וישנו איזון מרהיב בין תשומת הלב שמושכים האורחים (ידוענים ככל שיהיו). הכל מאוד מקצועי וממוקד: אנשי מקצוע (קניינים, עיתונאים, בלוגרים וארט־דיירקטורים) מהמובילים בעולם מוזמנים לאירועים ספציפיים, והעיצוב הדני העכשווי כבר לא רק מינימליסטי".

   

  אמילי סינדלב. מרכיבים דניים טיפוסיים של נינוחות, קלילות ונונשלנטיות (צילום: אסף ליברפרוינד)
   אמילי סינדלב. מרכיבים דניים טיפוסיים של נינוחות, קלילות ונונשלנטיות(צילום: אסף ליברפרוינד)

    

   אז מיהם הכוכבים המקומיים שאתה כבר מזהה?

   "בראש הבלוגריות המצליחות של דנמרק עומדת פרניל טאיסבק, שהפכה לבלוגרית מהחשובות והמובילות בעולם. הבלוג שהקימה כעיסוק צדדי הפך מהר מאוד לעבודה המרכזית שלה. היא נטשה את עבודות הסטיילינג ועריכת המגזינים והתמקדה בלייצר תוכן ויזואלי וטקסטואלי כמו שרק היא יודעת. פרניל היא מסוג האנשים שהאנרגיה סביבם פשוט מדהימה, אי אפשר להסביר במילים - זה לא רק מה שהיא לובשת, אלא כיצד היא זזה ומתנהגת. הכל הרמוני בצורה יפה ורגועה. מאוד fresh, לא מתאמץ, טבעי.

    

   פרניל טאיסבק. הוציאה את הספר "איך לקבל סטייל סקנדינבי" (צילום: אסף ליברפרוינד)
    פרניל טאיסבק. הוציאה את הספר "איך לקבל סטייל סקנדינבי"(צילום: אסף ליברפרוינד)

     

    "בשנה האחרונה הפכה פרניל אמא לבילי, וגם אמא לספר שנמכר עכשיו בנט־א־פורטה המדבר על 'איך לקבל סטייל סקנדינבי' – עד כדי כך הנושא הפך לחם. במקביל החלה להתעסק בעניינים אסטרטגיים, דבר שהביא לצמיחת ה"דור השני" (והצעיר יותר) של הבלוגרים המקומיים. אחת הדמויות הבולטות שבהן היא אמילי סינדלב, שאותה פגשתי לראשונה בשבוע האופנה השני שלי בקופנהגן. יש בה מרכיבים דניים טיפוסיים של נינוחות, קלילות ונונשלנטיות, שבה היא מערבבת מותגי יוקרה עם נעלי ניו באלאנס או בירקנשטוק, פרינטים וצבעוניות מתפרצת, שבהחלט משכיחה ממך את הציפייה למינימליזם סקנדינבי.

     

    אי אפשר להתעלם גם מעורכות אופנה חשובות כגון תהורה ולדימרס וג'נט פריס מדסן, שעורכות את המגזין הדני החשוב COSTUME, שהפכו יחד עם הצוות של "אל" דנמרק לאורחות בכל שבוע אופנה שמכבד את עצמו. רק שתדעו, אותו "אל" דנמרק אף עורך בימים אלו ממש הפקת אופנה בישראל עם הדוגמנית ניבר מדר. חלק מהצמיחה של האופנה הדנית ניתן לזקוף גם לעלייתן של הדוגמניות הדניות שהפכו לבון טון בעולם האופנה, כמו ג'וזפין סקריבר (Josephine Skriver), שהפכה למלאכית של ויקטוריה'ס סיקרט, Frederikke Sofie Falbe-Hansen נחשבת לדוגמנית מובילה ומבוקשת ו־Lulu Leika, שבשקט בשקט חורכת תצוגות בכל שבוע אופנה שמכבד את עצמו בעולם.

     

    פרדריקה סופי פלבה הנסן. נחשבת לדוגמנית מובילה ומבוקשת (צילום: אסף ליברפרוינד)
     פרדריקה סופי פלבה הנסן. נחשבת לדוגמנית מובילה ומבוקשת (צילום: אסף ליברפרוינד)

      

     ומה עם מותגים מקומיים? איך הם משפיעים על עולם האופנה ומי הבולטים שבהם?

     "יש כמה מותגים מקומיים, מלאני בירגר ו־Ganni, שזוכים לאהדה רבה בקרב חובבי האופנה ברחבי העולם. אפשר לומר שרוב המותגים הללו הם שגרירים נאמנים של ההוויה והסגנון הסקנדינביים: כאלה שמשלבים בצורה כיפית בין הדפסים/גזרות/צבעים מעניינים לאיכות ודיוק, בין דוגמאות וצבעים למינימליזם. גם מותגים כמו דיזיינר רמיקס (Designers Remix) זוכים להכרה ואהדה הולכת וגוברת ברחבי העולם. בקיצור, שווה לעקוב ולהישאר מחובר למה שקורה עכשיו בסקנדינביה".

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד