עקפתי אתכם בתור? רגע לפני שתצרחו עלי - תנשמו ותבדקו למה

הבן של נעמה דנינו לא יושב בכיסא גלגלים ולא נראה שונה, אבל רגע לפני העצבים, האמינו שהיא תשמח לוותר על כרטיס ה"פטור מתור" וגם על הנכות שמגיעה איתו

נעמה דנינופורסם: 09.10.17 07:44
"הוא הגיבור הפרטי שלי. הוא אלוף העולם והוא יכול לעשות המון דברים. להמתין בתור כמו כולם הוא לא יכול" (צילום: נדיה דיאגילב)
"הוא הגיבור הפרטי שלי. הוא אלוף העולם והוא יכול לעשות המון דברים. להמתין בתור כמו כולם הוא לא יכול" (צילום: נדיה דיאגילב)
"את חוצפנית". "ראית כמה אנשים יש פה"? "תתביישי שככה את מחנכת את הילדים שלך". אלה רק חלק קטן מהתגובות שקיבלתי בוקר אחד בבנק ומקבלת חדשות לבקרים כשאני נמצאת במקום ציבורי עם ילדיי ונאלצת לשלוף את כרטיס הנכה, שמקנה לי פטור מתור. אז כן, הייתי מותרת עליו, הייתי ממתינה בתור ומוותרת בשמחה על הנכות שמגיעה איתו. הרשו לי לשתף אתכם - נכות היא לא רק ברגליים. נכות לא תמיד רואים וכך גם ילד אוטיסט - לא תמיד רואים שהוא אוטיסט (למרות שאם תסתכלו טוב, וודאי תראו).

 

עמידה בתור: משימה בלתי אפשרית

כל אמא לילד נכה תספר לכם שהיא גם קצת נכה בעצמה, בלי אחוזים ובלי הכרה מביטוח לאומי - היא נכה כמעט כמו הילד שלה. היא מוגבלת. כל פעולה יומיומית פשוטה הופכת למורכבת הרבה יותר בעבורה. כל המתנה בתור הופכת למשימה כמעט בלתי אפשרית.

 

לעתים די רחוקות אני חייבת להפגיש את הילד שלי עם החרדות שלו פנים מול פנים וחלק מהחרדות שלו, בטח תתפלאו מאוד לשמוע - זה אתם. כשתביטו במראה, כנראה תראו אנשים טובי לב עם נתינה, חמלה ואהבת אדם, אבל כשהוא יביט בכם - הוא יראה רק את הפחד מול העיניים שלו.

 

אתם הרי לא מצפים שאני אסביר לכל אחד שאני פוגשת שילד אוטיסט מפחד בטירוף מאנשים זרים, שילד אוטיסט נלחץ כשיש מקום הומה ורועש ושבגלל זה, בין היתר, הוא לא יכול להמתין בתור.

 

עשו טובה - אל תשפטו. גלו מעט אמפטיה ואדיבות. נסו לחשוב שמי שעקפה אתכם בתור לא סתם חוצפנית, אלא אמא לילד עם צרכים מיוחדים, שמחביאה עמוק בתוך הלב שלה תקווה שהביקור הזה בבנק יעבור בשלום, שהוא לא יצרח וכולם יסתכלו, שהוא לא יקפוץ ללא הרף, שהוא לא יברח פתאום מהסניף, שאף אחד לא יתעצבן שמישהי עקפה אותו בתור ויבהיל עוד יותר את הילד המבוהל גם ככה.

 

רוצים תשובות? קבלו אותן

נסו רק לדמיין כמה פעמים ביום אני נדרשת להסביר את עצמי, כי אתם - כולכם - מצפים ממני לתשובות, אבל מה שאתם כנראה לא יודעים, זה שגם אני מחפשת תשובות כל הזמן וכמה שאני לא מתאמצת, נותרות עדיין המון שאלות פתוחות.

 

לכל מי שאי פעם כעס עלי שנכנסתי וקיבלתי שירות דקה לפניו, אז הנה, קבלו הסבר מפורט: נעים מאוד, שמי נעמה. אני אמא מאושרת וגאה לשלושה ילדים מיוחדים. אחד מהם הוא ילד מיוחד מאוד. הוא נפלא, חכם, רגיש, אהוב ומתוק אמיתי. הוא הגיבור הפרטי שלי. הוא אלוף העולם והוא יכול לעשות המון דברים. להמתין בתור כמו כולם הוא לא יכול.

 

ותחסכו לי את הסליחה המביכה שלכם אחרי שאני מתקרבת ללחוש לעברכם הסבר בחצאי מילים. בפעם הבאה שמישהי עקפה אתכם בתור, פשוט, שניה לפני העצבים, עצרו רגע ותנשמו עמוק ותשמחו שאתם, כמו כולם, לא נכים וכן ממתינים.

 

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יזמית ומפתחת מוצרים חינוכיים לילדים, מנהלת מוצר בחברת "להצליח בחיוך" ופועלת להעלאת מודעות חברתית, שתאפשר לאמהות שילוב של עבודה מהבית, לצד שעות עבודה במשרד.