תורת המשחקים של HIT: משחיתויות בתפזורת ועד ערכה לדיקטטור

שלוש עבודות של בוגרי המחלקה לתקשורת חזותית ב-HIT חולון העזו להיות פוליטיות וביקורתיות. אחת מהן זכתה לצנזור חלקי. חבל שבמשחקים האלה ניצחון הוא הפסד

דקל גודוביץ

|

16.08.17 | 06:40

"הממלכה": חדר משחקי ילדים שמיועד למבוגרים. "אני לא חושב שעשיתי משהו פוגע", אומר המעצב, שחלק מעבודתו הועבר לחדר צדדי (עיצוב: גיא בן נחום)
"הממלכה": חדר משחקי ילדים שמיועד למבוגרים. "אני לא חושב שעשיתי משהו פוגע", אומר המעצב, שחלק מעבודתו הועבר לחדר צדדי (עיצוב: גיא בן נחום)
"Dicktate it": ממשק סיוע להרכבת ערכה לדיקטטור. "מטרתה להגחיך את הנושא", כתבה המעצבת, "ולהראות כי למעשה, כל אחד באשר הוא יכול להיות דיקטטור" (עיצוב: תמי צ'סורניקרו)
"Dicktate it": ממשק סיוע להרכבת ערכה לדיקטטור. "מטרתה להגחיך את הנושא", כתבה המעצבת, "ולהראות כי למעשה, כל אחד באשר הוא יכול להיות דיקטטור" (עיצוב: תמי צ'סורניקרו)
 "גיבור ישראל": פורטל משחקים שמבוססים על התבטאויות גזעניות. "אני מראה בצורה חזותית כמה הן נוראיות וכמה כוח יש להן", אמר המעצב (עיצוב: אמיר חזן)
"גיבור ישראל": פורטל משחקים שמבוססים על התבטאויות גזעניות. "אני מראה בצורה חזותית כמה הן נוראיות וכמה כוח יש להן", אמר המעצב (עיצוב: אמיר חזן)

לשרשרת המתארכת של צנזורה עצמית במוסדות הלימוד לעיצוב ואמנות, הצטרפה השנה גם המחלקה לתקשורת חזותית ב-HIT המכון הטכנולוגי בחולון, כשחלק מעבודתו של גיא בן נחום, "הממלכה", הועבר בתערוכת הגמר מהמסדרון לחדר פנימי, והוצמדו לה אזהרה והתנצלות על פגיעה ברגשות. בן נחום הוא אחד מ-94 בוגרי המחלקה השנה, ומלבדו עוד שני בוגרים הציגו עבודות שמשכו תשומת לב מיוחדת: תמי צ'סורניקרו עם "Dicktate it", ואמיר חזן עם "גיבור ישראל".

 

גיא בן נחום / הממלכה

 

"הממלכה", על פי תיאורו של בן נחום, "היא מיצב ביקורתי בדמות חדר משחקי ילדים המיועד למבוגרים". המשחקים של בן נחום מתייחסים לנושאים "חמים" מהמציאות הישראלית: משחק זיכרון שבו צריך להתאים בין השחיתות לבין מי שאחראי עליה (ביביטורס, שמפניות וסיגרים, פקדון הבקבוקים ועסקת הצוללות); משחק מילים בתפזורת שבו צריך למצא את המילים הקשורות לשחיתות; ופאזל ראש של ביבי ושרה, שמתגלה, כמו המשחקים האחרים, כבלתי אפשרי להשלמה.

 

בני הזוג נתניהו בפאזל שלא ניתן להשלמה (עיצוב: גיא בן נחום)
  בני הזוג נתניהו בפאזל שלא ניתן להשלמה(עיצוב: גיא בן נחום)

   

  אך את האש והצנזורה משכו שני משחקים אחרים שלו: חפש את הדמות (על משקל הציור השבועי לילד), שבו צריך למצוא את נתניהו בציור גדול של ההפגנה בכיכר ציון, שבה נקראו קריאות הסתה נגד רבין.  לטענת בן נחום, המכללה כתבה לצד הציור טקסט מתנצל על פגיעה ברגשות, היות ובציור הוצג רבין במדי SS (כפי שהוצג בהפגנה המסיתה נגדו).

   

  משחק כוח: ככל שמכים חזר יותר בדגל פלסטין, ראש הממלכה מטפס גבוה יותר (עיצוב: גיא בן נחום)
   משחק כוח: ככל שמכים חזר יותר בדגל פלסטין, ראש הממלכה מטפס גבוה יותר(עיצוב: גיא בן נחום)

    

   המשחק השני היה משחק כוח, כמו זה שיש בלונה-פארקים, שבו נדרש הצופה להכות בפטיש כבד על דגל פלסטין, וככל שהוא מכה חזק יותר בפלסטינים, כך דמותו של ראש הממלכה, בנימין נתניהו, עולה גבוה יותר. לטענת בן נחום, נשיא המכון אמר לו שדגל פלסטין עלול לפגע ברגשות הציבור לנוכח אירועי הר הבית, וביקש ממנו להעביר את העבודה לחדר צדדי, וגם שם שמו לצדה שלט אזהרה לציבור.

    

   למה הסכמת להזיז את העבודה ולשים שלט?

    

   "זה יורד מלמעלה למטה, אני רוצה לסיים את הלימודים ולהימנע מדרמות. במידה מסוימת זה צורם ופוגע בחופש הביטוי, אבל אני לא חושב שעשיתי משהו פוגע. התגמשתי במה שיכולתי".

    

   כשביקשנו לחזור ביום אחר ולצלם את השלט במסדרון, בן נחום כבר היה מסויג ולא רצה לשתף פעולה. לטענת ראש המחלקה, תמיר שפר, העבודה זזה רק 20 סנטימטרים הצדה, וכל העניין הוא "נונסנס".

    

   אז לא היו פרובוקציות בתערוכת הגמר?

    

   "סליחה באמת שלא היו פרובוקציות", מתנצל שפר בחיוך. "אבל היו נסיונות נוספים, כמו העבודה של תמי צ'סורניקרו. כדי להצליח", מוסיף שפר, "צריך להיות מעצב טוב. כדי שזה יעבוד צריך להביא את זה למקום גבוה, מעל כל הרעש".

    

   תמי צ'סורניקרו / Dicktate it

    

   "אנו חיים בעידן בו תמורות פוליטיות לא חדלות מלהתרחש וביניהן ניתן לראות גם את עלייתן של דיקטטורות", כתבה תמי צ'סורניקרו בטקסט על העבודה, שאותה היא מסבירה כ"ממשק אשר ידריך ויסייע למשתמש המעוניין להיות דיקטטור להרכיב לעצמו את ה'קיט' הדיקטטורי שלו. מטרתו להגחיך את הנושא, ולהראות כי למעשה כל אחד באשר הוא יכול להיות דיקטטור".

    

   טכניקות הריגה מועדפות בערכה לדיקטטור (עיצוב: תמי צ'סורניקרו)
    טכניקות הריגה מועדפות בערכה לדיקטטור(עיצוב: תמי צ'סורניקרו)
     

     

    הקיט של צ'סורניקרו כולל שיטות מומלצות לחיסול מתנגדים; ערכה לעיצוב דגל המפלגה והנחיות לשמירה על כבודו; תנועות יד מומלצות; עיצוב מדים ועוד. העבודה מעניינת, עשויה היטב ובעלת הומור ציני בריא.

     

    אמיר חזן / גיבור ישראל

     

    אמיר חזן יצר פורטל של חמישה משחקים אינטראקטיביים, המבוססים על התבטאויות גזעניות מצד מובילי דעת קהל ומנהיגים בחברה הישראלית כלפי האזרחים הערבים. בין המתבטאים: בנימין נתניהו, בצלאל סמוטריץ, בנצי גופשטיין, הרב אליקים לבנון ו...רפול, עם "הערבים הם כמו ג'וקים מסוממים בתוך בקבוק".

     

    התבטאויות גזעניות הופכות למשחק אינטראקטיבי (עיצוב: אמיר חזן)
     התבטאויות גזעניות הופכות למשחק אינטראקטיבי(עיצוב: אמיר חזן)
      

     לטענת חזן, "זה משהו שטבוע בדי.אן.איי של החברה שלנו, ואני מראה אותן בצורה חזותית, כמה הן נוראיות וכמה כוח יש להן". העבודה עשויה היטב, מושכת. חבל שניצחון במשחק הוא הפסד גדול לכולנו.

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד