אמא, אבא, אני מתפטר: המצאתי אפליקציה שתתווך ביניכם במקומי

תומר שגב, נער בן 17, המציא אפליקציה ייחודית שבעזרתה הורים גרושים יכולים לתאם ימים, סידורים, הקפצות ותזכורות - בלי לריב ובלי להשתמש בילדים

סיגל קפלןפורסם: 25.07.16 10:50
"שמי תומר שגב ואני רוצה לקחת אתכם קצת אחורה ולספר לכם על החיים שלי. נולדתי למשפחה חמה ואוהבת, ילד שמח וחייכן, עם שתי אחיות חמודות. כשהייתי בן 8, הורי קראו לשלושתנו לשיחה וסיפרו לנו שמעכשיו הכל יהיה שונה. מעכשיו ההורים מתגרשים וזה אומר שיש לי שני בתים ותכלס - שהמשפחה מתפרקת. אבל יהיה בסדר, הם הבטיחו. הכל יהיה בסדר. עם השנים גדלתי והבנתי שלא הכל יהיה בסדר ושיש כאן בעיה רצינית, כי הבנתי מה הם ניסו למכור לי, שהכל בסדר ו"אנחנו מסתדרים מעולה יחד". אז זהו, שלא".

 

ככה מתחיל המונולוג של תומר שגב, נער אמיץ (תיכף אגיד לכם למה) בן ה-17 בסרטון שלו בהדסטארט, המגייס תומכים לאפליקציה שהגה ונקראת 2for1 ומטרתה יצירת תקשורת טובה יותר ועניינית בין הורים גרושים.

 

אז למה אמיץ? כי בסקר שערך בקרב 300 ילדים להורים גרושים בגילאי 12-18 ובו שאל בין השאר "מה הדבר שהכי מפריע לך בגירושים של ההורים שלך", הרוב המוחלט ענה: "התקשורת ביניהם" או "שאני צריך לתווך בינהם".

 

שגב החליט שבמקום לטאטא את הקושי מתחת לפרקט ולאמץ שיטות שכיחות, כמו 'שביתה' בהעברת מסרים בין ההורים, הוא הוציא החוצה את הבעיה והפך את הדפקט לאפקט - אפליקציה שמטרתה ליצור תקשורת בין בני המשפחה בכלל ובין ההורים בפרט ותוציא את הילד מהאמצע.

 

 

למה עכשיו?

זה התחיל מעצם השתתפותי בארגון LEAD (פרטים על הארגון למטה). במסגרת הארגון הוטל על כל אחד מהשגרירים להוביל פרוייקט אישי, כשכל נער או נערה בוחרים בעיה חברתית שהיו רוצים לשנות וחושבים על פתרון לבעיה. בעקבות הסקר שערכתי, הבנתי שהבעיה בה ילד להורים גרושים מרגיש באמצע הקונפליקט היא לא רק בעיה אישית שלי, אלא בעיה כלל עולמית והחלטתי לפעול.

 

איך זה יעבוד?

באפליקציה יהיו מספר תכנים שיסייעו למשפחה ביצירת תקשורת טובה יותר ובכלל בחיי המשפחה. לדוגמא, כדי לסייע בתיאום בין ההורים

ללא צורך בשיחה יהיה לוח שנה משותף להורים וכך הם יתאמו את הזמנים שלהם עם הילדים (למשל, אסיפות הורים, חוגים וכו'). בנוסף ללוח השנה יהיה גם צ'אט לבני המשפחה, שיותאם למשפחה בהתאם למספר הילדים בה. כך יוכלו בני המשפחה לדבר בצורה פתוחה יותר בפלטפורמה הנכונה עבורם. כחלק מהתקשורת בין הזוג הגרוש, ההורים מעבירים אחד לשני מספרי טלפון של גורמים רלוונטיים בחיי ילדיהם (למשל, מורים, יועצת בי"ס, מדריך בתנועת נוער). כדי להקל על ההורים, יהיה באפליקציה פנקס טלפונים של אותם גורמים. כך יוכל ההורה למצוא את מספר הטלפון במהירות, בקלות וללא דיבור עם ההורה השני.

 

אחת הבעיות העיקריות הנוספות שעלו בסקר, מלבד בעיית התקשורת, היא בעיה בזמן האיכות בין הילד להורה, בעיקר עם האב. בעזרת האפליקציה הם יוכלו לקבוע מפגשים ויציאות באופן ספונטני ע"י רשימת האירועים והאטרקציות שתהיה באפליקציה במחיר מוזל או חינמי.

 

במשפחה כזו, בני המשפחה יכולים להיות מבולבלים מהמצב ולדאוג לשאר בני המשפחה. כדי למנוע בעיות נוספות וכדי להרגיע את הרוחות, יהיו באפליקציה מאמרים וכתבות שנכתבו ע"י אנשי מקצוע טיפוליים בנושא הגירושים, שיאפשרו לבני המשפחה לקרוא ולדעת יותר על הנושא ועל דברים שיש לעשות או להבין.

 

בכדי להקל על המשפחה למצוא אנשי מקצוע טיפוליים, במידת הצורך, האפליקציה תציע מגוון רחב של מומחים מכל רחבי הארץ, שאיתם המשפחה תוכל להתייעץ ולהיעזר במקרה שצריך טיפול מקצועי.

 

תומר שגב: "ההורים מאוד תומכים ועוזרים" (צילום: יונתן תורג׳מן, מתוך Youtube.com)
  תומר שגב: "ההורים מאוד תומכים ועוזרים"(צילום: יונתן תורג׳מן, מתוך Youtube.com)

   

  למה לא ווטסאפ?

  "זו שאלה שאני נשאל הרבה. האפליקציה אינה מתבססת על הצ'אט, אלא שהצ'אט הוא אמצעי אחד מיני רבים שיהיו באפליקציה. הצ'אט באפליקציה אמנם יהיה דומה לוואטסאפ המוכר, אך הוא יהווה פלטפורמה שונה וייחודית עבור התקשורת במשפחה. לפעמים ווטסאפ היא פלטפורמה שהיא 'חברית' מדי ומייל יותר מדי פורמלי. האפליקציה תהווה את הפלטפורמה הנכונה לסוג זה של תקשורת".

   

  איך ההורים שלך הגיבו?

  "אם תשאלי אותי מה החלק הכי קשה מבחינתי זה היה החלק שבין ההחלטה ללכת על זה ובין השיתוף עם ההורים. הם מאוד תומכים ועוזרים, אבל אני מאמין שבאיזה מקום זה מעלה אצלם מחשבות, הרהורים ותחושות לא פשוטות שהחשיפה מביאה איתה מעצם הרעיון".

   

  והסביבה?

  "האחיות שלי מאוד תומכות ומצדיקות את רעיון האפליקציה. חברים שלי עוזרים לי בבניית הרעיון ובהפקת הסרט שמלווה את הקמפיין. יונתן תורג'מן בעריכה וכליל ידיד בציור הציורים. בכלל, יש הרבה אהדה גם מאנשים שתומכים ומשאירים הודעות כמו 'כל הכבוד', 'איך לא חשבנו על זה', שזה מאוד מעודד ומדרבן".

   

  כל המידע על הילד - במקום אחד משותף
   כל המידע על הילד - במקום אחד משותף

    

   אני רואה שהגעת ליעד של 16,000 שקל, נכון?

   "גייסתי את הסכום שיאפשר לי לשלם למתכנת כדי לבנות את האפליקציה עבור גרסה בסיסית לאנדרואיד בלבד. בגיוס המונים יש מסלול שמאפשר לך לקבל את הכסף רק אם גייסת את כל הסכום. 16,000 הוא סכום התחלתי שמאפשר לשלם למתכנת על בניית אפליקציה המתאימה לטלפוני אנדרואיד בלבד. 23,000 שקל כדי שתתאים גם ל ios – אייפון. בנוסף, ליצירת מודעות בעזרת שיווק, אני צריך להגיע לכ-60,000 שקל.

    

   מה היית רוצה שהשירות הזה ישנה?

   אני מקווה שבעזרת האפליקציה ההורים לא יעבירו מסרים דרך הילדים ויחיו בשלום האפשרי, ללא תככים, מזימות ומניפולציות. אני מקווה גם שההורים יהיו מודעים יותר לחייו האישיים של הילד וייצרו מפגש משמעותי ונגיש איתו. מטרה נוספת בפרויקט היא העלאת המודעות לנושא הגירושים בכלל וצרכי הילדים בפרט.

    

    

    

   מהו ארגון LEAD?

   עמותה א-פוליטית, ללא מטרות רווח, שמטרתה לקדם ולפתח את הדור הבא של ההנהגה בישראל. הארגון מתמחה בהנחיה של תהליכי פיתוח מנהיגות במסלול ייחודי התפור למידותיהם של צעירים. השיטה פותחה ומיושמת על ידי קבוצה רב תחומית של מומחים לפיתוח מנהיגות, פסיכולוגים, מנחי קבוצות ואנשי חינוך. מדי שנה הארגון מאתר כ-120 תלמידי כיתה י' מכל רחבי הארץ. אלו שנמצאים כמתאימים ביותר, מוזמנים ליטול חלק במסלול הכשרה ייחודי ויוצא דופן בקנה מידה עולמי וזוכים להזדמנויות רבות להפגין קשת של יכולות, באמצעות תהליך צמוד של פיתוח אישי. אורך המסלול הוא שנתיים, עם הכשרה מקיפה מאוד, הכוללת כלים של חשיבה יצירתית, חשיבה עתידנית, הובלת שינויים, עבודת צוות והתנסות ממשית במנהיגות בשטח.

    

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   יועצת משפחתית ומדריכת הורים במשפחות משולבות (משפחה בה לפחות לאחד מבני הזוג יש ילד/ים ממערכת יחסים קודמת); מייסדת ומנהלת שותפה במיזם "ילדים לפני הכל" - תמיכה, הדרכה, ידע וסיוע לילדים ומשפחות במעברי גירושים ומשפחות בפרק ב' ולאנשי מקצוע. בעלת עמוד הפייסבוק "משפחה משולבת"; עיתונאית ומיצרת תוכן למשחקים שוברי שיגרה בתוך המשפחה בחברת happy days והכי חשוב, כי מכאן הכל התחיל - אמא במשפחה משולבת עם ארבעה ילדים, כלב וחתול.