אביב כספי מתכוננת לחתונה של עומרי ושלמה עם ירידתה מהמגרש

אחותו הקטנה של הישראלי הראשון ב-NBA מתנשאת לגובה 1.80 מ', ותמיד ציפו שתלך בדרכו. שנים נחשבה להבטחה בתחום, ופתאום הכל נגמר. מה אמרו בבית?

שני שחם

|

07.06.16 | 00:57

אביב כספי במגרש ביבנה. "המראה החיצוני מאוד חשוב בעיניי. אני תמיד אומרת למתעמלות שלי: 'הגוף שלך זה מה שאת. הוא המכונה שלך'" (צילום: גילי לוינסון)
אביב כספי במגרש ביבנה. "המראה החיצוני מאוד חשוב בעיניי. אני תמיד אומרת למתעמלות שלי: 'הגוף שלך זה מה שאת. הוא המכונה שלך'" (צילום: גילי לוינסון)
אביב ועומרי כספי. ""כשהיינו ילדים, אם עומרי קלע 35 נקודות, אני הייתי חייבת לקלוע 37. תמיד היינו עושים תחרויות ומתפוצצים מצחוק" (צילום: מתוך אלבום פרטי)
אביב ועומרי כספי. ""כשהיינו ילדים, אם עומרי קלע 35 נקודות, אני הייתי חייבת לקלוע 37. תמיד היינו עושים תחרויות ומתפוצצים מצחוק" (צילום: מתוך אלבום פרטי)
משפחת כספי בהרכב מלא. מימין: עומרי, ארוסתו שני רודרמן, האם אילנה, האב שמעון, הבת אביב, הכלה מיכל, הבן איתן ובתו גאיה (צילום: מתוך אלבום פרטי)
משפחת כספי בהרכב מלא. מימין: עומרי, ארוסתו שני רודרמן, האם אילנה, האב שמעון, הבת אביב, הכלה מיכל, הבן איתן ובתו גאיה (צילום: מתוך אלבום פרטי)

בית משפחת כספי ביבנה נמצא צעד וחצי ממגרשי הכדורסל של השכונה הצבאית בעיר. לא ברור מה קדם למה – הקרבה למגרשים או הכישרון לשחק עליהם – אבל אם היו בודקים את הדי-אן-איי של המרצפות שם, סביר להניח שסימני הנעליים של כל חמשת בני המשפחה היו מככבים עליהן.

 

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

"כשהיינו ילדים, אם עומרי קלע 35 נקודות, אני הייתי חייבת לקלוע 37", מספרת אביב כספי, אחותו הקטנה של הישראלי הראשון שהצליח להגיע ל-NBA. "תמיד היינו עושים תחרויות ומתפוצצים מצחוק. כשגדלנו, היו אומרים שאני עומרי כספי בלי זקן. אבל עומרי הגיע הכי רחוק, ואני, לצערי, איבדתי את הקריירה שלי".

 

את מצטערת שלא יצאת עומרי כספי בגרסה נשית?

"לא, ממש לא. אני לא באה ממקום של מסכנוּת; לא שואלת למה הוא כן ואני לא. אני מפרגנת לו ושמחה בשבילו, כי אם לא אני, אז מי כן? יש בינינו יחסים מאוד טובים, ואין קנאה. הוא צמח ונעשה כדורסלן, ואני עכשיו מעבירה 27 אימוני כושר ביום. אני לא יודעת אם זה הייעוד שלי, אבל אני כל הזמן מחפשת".


אביב ועומרי כספי. "לא מרגישה שחייתי עם מעמסה" (צילום: ברנט איתן)
  אביב ועומרי כספי. "לא מרגישה שחייתי עם מעמסה"(צילום: ברנט איתן)

   

  צפו בכתבה על עומרי כספי ששודרה ב"אולפן שישי" (גם אביב מופיעה בה):

   

   

  הייתי מוכשרת, הגעתי להישגים

   

  אביב כספי (23) מתנשאת לגובה 1.80 מטר, ובכך עומדת בתקן המשפחתי: הוריה, אילנה (מורה לספורט) ושמעון (חוקר פוליגרף), וכמובן גם אחיה איתן (32) ועומרי (28), גבוהים אף יותר, והיא גדלה בין כדורים וסלים. אחיה הבכור מאמן כדורסל, על האח השני מיותר להכביר מילים, וגם לה צפו עתיד מזהיר.

   

  היא התחילה לשחק כדורסל כבר בגיל שש, ומכיוון שלא הייתה קבוצת בנות ביבנה, עברה לשחק בחולון, שם התחילה בקבוצת הילדות ובהמשך השתלבה בין הבוגרות. בתקופת התיכון שיחקה בקבוצת המצטיינות וכבר עשתה חיל בנבחרת ישראל, אבל הקריירה המבטיחה נגדעה אחרי שבכיתה י"א קרעה פעמיים את שתי הרצועות הצולבות בברך. "נוצר ואקום בין הנעל שלי לפרקט", היא מסבירה. "הרגל ממש נדבקה לרצפה, וכשניסיתי להמשיך לרוץ, הברך נתלשה מהמקום".

   

  באחד הבקרים תלו החיילים שלה ברחבת המסדרים קופסאות קורנפלקס, המותג שאחיה מפרסם; הם נשארו שבת בתור עונש, ומאז לא הזכיר לה איש את הייחוס המשפחתי

  ברגע אחד משתנה מסלול חייך הידוע מראש.

  "בהחלט. הייתי בטוחה שאלך בדרכו של אח שלי, וכבר התחלתי לבדוק קולג'ים בארצות הברית, אבל אחרי שמונה חודשים של ניתוחים ושיקום החלטתי שאני לא רוצה את זה יותר. חתמתי ויתור על מעמד של ספורטאית מצטיינת בצבא והחלטתי להתגייס לתפקיד משמעותי".

   

  איך המשפחה הגיבה?

  "היא לא קיבלה את זה מיד, אבל הבינה ותמכה. זה היה עצוב מאוד, אבל ככה החלטתי. הייתי שחקנית טובה, מאוד אהבתי את זה, חשבתי שזה הייעוד שלי, אבל בסוף החלטתי שלא והלכתי להיות מד"סניקית".

   

  אחרי שלושה חודשי קורס במכון וינגייט היא נשארה להדריך שם ופיקדה על צוותים של טירונים. לא קל לפקד על חיילים, ועוד יותר קשה לעשות את זה כשאת אחותו של עומרי כספי, שבאותה תקופה כבר היה שם מוכר בכל בית בישראל. באחד הבקרים תלו החיילים ברחבת המסדרים קופסאות קורנפלקס, המותג שאחיה מפרסם; כספי נדהמה, החיילים נשארו שבת בתור עונש, ומאז לא הזכיר לה איש את הייחוס המשפחתי. אחרי הצבא היא התנסתה מעט בדוגמנות, וכיום העיסוק שלה הוא מאמנת כושר.

   

  אולי הפציעה עשתה לך טוב? להיות אחות של אגדת כדורסל, כזאת שמצפים ממנה, זה מעמסה לא פשוטה.

  "גם בתיכון ציפו ממני כל הזמן, וזה היה בסדר כי הייתי מוכשרת והגעתי להישגים. אני לא מרגישה שחייתי עם מעמסה. להפך: לא הרגשתי שאני חייבת לעשות משהו רק כי עומרי עושה אותו. באופי שלי אני מאוד הישגית; חייבת להיות הכי טובה במה שאני עושה - פשוט אין אופציה אחרת. זה לא תמיד בא בקלות, אבל אעשה הכל כדי להשיג את המטרה שהצבתי לעצמי".

   

  האחים איתן (מימין), אביב ועומרי בילדותם. "יש בינינו יחסים מאוד טובים" (צילום: מתוך אלבום פרטי)
   האחים איתן (מימין), אביב ועומרי בילדותם. "יש בינינו יחסים מאוד טובים"

    

   אני מחוטבת, יפה ומטופחת

    

   בימים אלה הייתה אמורה כספי להתחיל לעבוד ככתבת שטח של ערוץ 5 ולסקר משחקי כדורסל, אך ברגע האחרון החליטה להמתין עם זה: באוקטובר היא מתחילה ללמוד תקשורת במרכז הבינתחומי, ואת החודשים האחרונים לפני הלימודים בחרה לנצל לעבודה כמאמנת ולטיולים. בין אימוני TRX וריצות היא מקפידה לבקר את אחיה בחו"ל וללוות אותו למשחקים חשובים, וכשבא לה לנוח, היא טסה עם חברות לבטן-גב בזנזיבר וחושפת לעוקבים שלה גוף חטוב בבגד ים.

    

   "המראה החיצוני מאוד חשוב בעיניי", אומרת כספי. "אני תמיד אומרת למתעמלות שלי: 'הגוף שלך זה מה שאת. הוא המכונה שלך, כרטיס הביקור שלך לעולם'. אם אכנס לאיזשהו מקום לא מחוטבת ולא יפה, שמנה ולא מטופחת, זה מה שיחשבו ויגידו עליי".

    

   וזה מפריע לך?

   "לי לא, כי אני חושבת שאני מחוטבת, יפה ומטופחת".

    

   "כבר שנה שלמה שאנחנו מתארגנים ליום הזה. אנחנו אמנם מתורגלים, כי אחי הגדול כבר התחתן, אבל יש התרגשות גדולה. מאות מוזמנים אמורים להגיע, כולל שחקנים מחו"ל"

   איך את שומרת על זה?

   "אני אוכלת שלוש ארוחות מסודרות ביום, ופירות בין לבין. בצהריים אני אוכלת מנת פחמימות עם בשר, ובערב חביתה וסלט. אמא שלי מורה, כך שהיא תמיד נמצאת בבית בצהריים ומכינה לי אוכל, וזה מאוד נוח".

    

   באוקטובר תוותר על הפינוק הזה ותעבור לגור עם שתי חברות בתל אביב. בינתיים היא מתכוננת לחתונה של אחיה עם שני רודרמן, שתיערך ביום חמישי הבא (16.6). השמלות, לדבריה, כבר מוכנות. "כבר שנה שלמה שאנחנו מתארגנים ליום הזה. אנחנו אמנם מתורגלים, כי אחי הגדול כבר התחתן, אבל יש התרגשות גדולה. מאות מוזמנים אמורים להגיע, כולל שחקנים מחו"ל".

    

   היא עצמה עוד לא קרובה לחופה: היה לה חבר במשך חמש שנים וחצי, אבל לפני שנה נפרדה ממנו. חשוב לה, לדבריה, שהחבר שלה יהיה גבוה ממנה, ועד כה לא הייתה לה בעיה למצוא כזה מכיוון שממילא היא מסתובבת במעגלים של שחקני כדורסל. "אני מחפשת חבר", היא אומרת, "אבל אני לא פרפר: אני עוד זחל".

    

   מה את חושבת על הסטיגמה, לפיה נשים רבות שמשחקות בספורט קבוצתי הן לסביות?

   "בגדול, אני חושבת שזה נכון, כי בתחום הזה לבנות קל יותר להתחבר אחת עם השנייה. נוצרת חברות צמודה ואינטימית שיכולה להפוך גם לזוגיות. בכדורסל בארץ, למשל, אין הרבה שחקניות טובות, אז מביאים שחקניות מליגת WNBA בנות 23 או 24, וכשהן מזמינות את התיכוניסטיות הישראליות להתקלח איתן או לצאת ביחד, ובמקביל קונות להן איזה תכשיט יפה, נוצרים קשרים. לי זה לא קרה, אבל אני לא שופטת אף אחת. שכל אחת תעשה מה שטוב לה".

    

   האחים בבגרותם. "אני לא פרפר, אני עוד זחל" (צילום: מתוך אלבום פרטי)
    האחים בבגרותם. "אני לא פרפר, אני עוד זחל"

     

    רוצה לרוץ למיליון

     

    לקראת סוף הראיון עולה השם "המרוץ למיליון", ולא במקרה: פרק הפתיחה של העונה הנוכחית צולם ברחוב של בית משפחת כספי ביבנה, ועיניה של המרואיינת נפקחות בהתלהבות כשהנושא מוזכר. מתברר שהתוכנית הזו מאוד מעניינת אותה. "בטח!" היא מתרגשת. "הייתי השנה באודישן עם חברה, אבל לא קיבלו אותנו: היינו 'רגילות מדי, צפויות מדי'. אבל בשנה הבאה אתקבל בטוח עם הידיד הכי טוב שלי. אני חייבת ללכת. זו בדיוק התחרות בשבילי. זה תפור עליי. אני חייבת להיות שם".

     

    כשאמה אילנה נכנסת לחדר, אני שואלת אותה למה שלא תלך לתוכנית עם הבת. הרי אין מלהק בארץ שלא יחטוף אותן. "יש כמה דברים שהייתי עושה", היא משיבה, "אבל את רוב הדברים המבזים לא הייתי מוכנה לעשות". ואולי כבר אין לה כוח לרוץ מהר מדי בשביל הילדים ולצידם. בני הזוג כספי הובילו את ילדיהם להישגים אדירים, ועכשיו הם נערכים ליום שבו בת הזקונים תעזוב את הקן. אחרי שזה יקרה, הם מתכוונים למכור את הווילה ביבנה ולעבור לתל אביב. "זהו, הבית ריק", אומרת אילנה כספי. "הבנים עזבו, ובקרוב גם הבת. מה אעשה עם שישה חדרים?"

     

    את ששת החדרים שלהם תתפוס משפחה חדשה שאולי תנצל גם היא את הסמיכות למגרשי הכדורסל כדי לגדל כדורסלן על. שלט קטן על הדלת - "כאן גדל עומרי כספי" - הדיירים הנוכחיים שוקלים להשאיר.

     

    _______________________________________________________

     

    גם השלושה האלה הם אחים, ולא תאמינו איך קוראים להם. הקליקו על התמונה:

     

    שלושה אחים מגבעתיים הפכו למותג אופנה בעל כורחם. הקליקו על תמונתם (צילום: גילי לוינסון)
    שלושה אחים מגבעתיים הפכו למותג אופנה בעל כורחם. הקליקו על תמונתם (צילום: גילי לוינסון)

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד