הסוף של Hof: לאן נעלמו שבוע האופנה חולון וטקס פרסי האופנה?

איך קרה שלאחר ארבע שנים לקיומו, נמחק באחת מיומן האירועים השנתי של תעשיית האופנה אחד האירועים המרכזיים שלה, והאם יש סיכוי שיוחזר אליו בשנה הבאה?

איתי יעקב

|

17.12.15 | 09:34

יוליה פלוטקין, שלי גפני, רונית יודקביץ, נטלי דדון, צופית גרנת, נטלי עטיה ומפורסמות נוספות בתצוגת מחווה לאופנה הישראלית, שפתחה את טקס פרסי האופנה לשנת 2014 (צילום: לם וליץ סטודיו )
יוליה פלוטקין, שלי גפני, רונית יודקביץ, נטלי דדון, צופית גרנת, נטלי עטיה ומפורסמות נוספות בתצוגת מחווה לאופנה הישראלית, שפתחה את טקס פרסי האופנה לשנת 2014 (צילום: לם וליץ סטודיו )
מוזיאון העיצוב חולון. "העירייה החליטה להקפיא את שבוע האופנה" (צילום: יעל פינקוס )
מוזיאון העיצוב חולון. "העירייה החליטה להקפיא את שבוע האופנה" (צילום: יעל פינקוס )
אייל דה ליאו ודורית בר אור בטקס פרסי האופנה לשנת 2014 (צילום: לם וליץ סטודיו )
אייל דה ליאו ודורית בר אור בטקס פרסי האופנה לשנת 2014 (צילום: לם וליץ סטודיו )

לוח האירועים של תעשיית האופנה המקומית נותר השנה מיותם מאחד האיוונטים המרכזיים שלו - שבוע האופנה חולון, שכלל בשנתיים האחרונות גם את טקס פרסי האופנה. ללא הודעה מקדימה או הסברים מיוחדים, הוחלט לבטל באחת את שני האירועים הללו.

 

לשאלה מה עלה בגורלו של שבוע האופנה חולון יש מספר תשובות, ודאי כמספר הנשאלים, אולם רובן ככולן מובילות, בסופו של דבר, להתפטרותו של מנכ"ל המדיטק אלון ספן בחודש נובמבר האחרון.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

ספן, שחלש במסגרת תפקידו על שישה גופים מרכזיים בחיי התרבות של העיר, ביניהם מוזיאון העיצוב חולון, הסינמטק והמוזיאון הישראלי לקומיקס וקריקטורה, היה הרוח החיה מאחורי שבוע האופנה, כך שנוכח התפטרותו הפתאומית לאחר שמונה שנים וחצי בתפקיד, לא נותר גורם שישנע את שבוע האופנה חולון.

 

 

הזוכה בפרס המעצב המבטיח לשנת 2014. שרון טל למשכית (צילום: לם וליץ סטודיו )
  הזוכה בפרס המעצב המבטיח לשנת 2014. שרון טל למשכית(צילום: לם וליץ סטודיו )

   

   

  עזיבתו של ספן לא היתה מיידית, וקדמו לה חלוקי דעות ממושכים מול הנהלת העירייה שהצרה את צעדיו. כפי שדיווחה מרב יודילוביץ' ב-Ynet, סיבת הפרישה קשורה, בין היתר, למינוי מנהלת כספים חדשה למדיטק, שהוכפפה לדירקטוריון ולא למנכ"ל. על פי גורמים המעורים בפרטים, קדם למינוי תהליך של משא ומתן מול מנכ"לית העירייה מזה 22 שנים חנה הרצמן, שהודיעה גם היא על עזיבתה בחודש מאי האחרון, אך טרם התפטרה מתפקידה. הרצמן, שנחשבת לאישה החזקה ביותר בעיריית חולון, משמשת בימים אלו גם כמנהלת המדיטק, ולדברי מקורבים, תבקש לעבור מתפקידה כמנכ"לית העירייה לתפקיד מנכ"לית המדיטק - במסגרת ניוד בכירים בארגון העירייה. אחת השאלות העולות היא מדוע לא הוצא מכרז לתפקיד שהתפנה.

   

   

  פתיחת שבוע האופנה חולון 2012. תמרה יובל ג'ונס, מעיין גולדמן, אייל דה ליאו ודפנה לוסטיג (צילום: עמי סיאנו )
   פתיחת שבוע האופנה חולון 2012. תמרה יובל ג'ונס, מעיין גולדמן, אייל דה ליאו ודפנה לוסטיג(צילום: עמי סיאנו )

    

    

   שבוע האופנה חולון היה הבייבי של אייל דה ליאו, מי ששימש מנהל קשרי החוץ של המדיטק, ופרש מתפקידו בסוף 2014. הוא הוקם תחילה בשנת 2008 בשם "הכנס הישראלי לאופנה וטקסטיל" במתחם המדיטק, ובארבע השנים האחרונות פעל תחת השם Hof וביסס עצמו כזירה מרובת סדנאות ופאנלים מקצועיים עם שורה של אורחים מהארץ והעולם. בשנתיים האחרונות נפתח שבוע האופנה חולון בטקס פרסי האופנה, שנדמה היה כאילו הוא כאן כדי להישאר. עם עזיבתו של דה ליאו מונתה לתפקיד מנהלת קשרי החוץ של המדיטק הילה אוחיון, לשעבר עיתונאית טיפוח ואופנה בהארץ, ובעלת בלוג טיפוח. אוחיון, מינוי של ספן, החלה לעבוד על אירועי שבוע האופנה וטקס פרסי האופנה, יחד עם צוות היגוי שגובש לטובת המשימה.

    

    

   גדעון אוברזון זוכה בפרס מפעל חיים בפרסי האופנה לשנת 2014 (צילום: לם וליץ סטודיו )
    גדעון אוברזון זוכה בפרס מפעל חיים בפרסי האופנה לשנת 2014(צילום: לם וליץ סטודיו )

     

     

    "העבודה על שבוע האופנה החלה, וגובשה רשימת אורחים בינלאומית", אומר מקורב לנושא. "אבל העירייה החליטה להקפיא את שבוע האופנה. כרגע לא מתוכנן שבוע אופנה, וגם לא טקס פרסי אופנה".

     

    "אלון היה המנוע מאחורי שבוע האופנה", אומר גורם נוסף. " אירוע כזה לא יכול להתקיים בלי מנכ"ל חזק. ההתנהלות בין העירייה לבין המדיטק גרמה לכך ששבוע האופנה נפל בין הכיסאות".

     

     

    הסטייליסט סיימון אלמלם בטקס פרסי האופנה 2014 (צילום: לם וליץ סטודיו )
     הסטייליסט סיימון אלמלם בטקס פרסי האופנה 2014(צילום: לם וליץ סטודיו )

      

      

     בשיחה עם מוטי רייף, מפיק שבוע האופנה וטקס פרסי האופנה בשנה שעברה, מתגלה כי כרגע לא מתוכנן טקס נוסף, גם לא בפלטפורמה אחרת. "המוזיאון החליט שהוא לא ממשיך עם שבוע האופנה ועם טקס פרסי האופנה", אומר רייף בשיחה עם Xnet. "נכון לעכשיו, לא מתוכנן טקס פרסי אופנה. אני צריך קצת לנוח מזה".

      

     אלון ספן סירב להגיב או להתראיין לכתבה.

      

     מעיריית חולון נמסר בתגובה: "השנה הוחלט שלא לקיים את שבוע האופנה בחולון, בשל שיקולים תקציביים, אולם עיצוב האופנה ממשיך לקבל ביטוי בתערוכות העיצוב המגוונות המוצגות בגלריות העירוניות. אין להחלטה זו כל קשר לסיום תפקידו של אלון ספן כמנהל המדיטק. חנה הרצמן היא מנכ"לית עיריית חולון, ובקרוב יפורסם מכרז לבחירת מנהל חדש למדיטק".

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד