אורנה דץ: "ביום שהתגרשתי הפסקתי לדפוק חשבון"

אם אורנה דץ הייתה קצת פחות מאושרת, אולי היא הייתה נפגעת ממה שדץ אמר עליה. אבל אחרי השנה בה חוותה גירושים ואובדן טרגי של אח, היא למדה להבין מה חשוב בחיים

מככבת ומאוהבת: "מצאתי את מה שחיפשתי וזה מישהו שלא קשור לתחום שלי. שמביא את העולם שלו לתוך העולם שלי והעולם שלי לתוך העולם שלו" (צילום: עדו לביא)
מככבת ומאוהבת: "מצאתי את מה שחיפשתי וזה מישהו שלא קשור לתחום שלי. שמביא את העולם שלו לתוך העולם שלי והעולם שלי לתוך העולם שלו" (צילום: עדו לביא)
אורנה דץ מצטלמת לשער לאישה
כתבת: קרן נתנזון ויץ צלם סטילס: עדו לביא צילום וידאו: חגי דקל עריכה: איציק יצחק נבון

אורנה דץ, שועלת שואוביז ותיקה מכירה את הנוהל היטב: כשיש תפקיד או פרויקט חדש בקנה, היא מתייצבת מול המצלמה ומספקת כותרת. הפעם על הפרק: ההשתתפות הצפויה שלה בפסטיגל בחנוכה, במופע המחזיר את כולם לימי התיכון, בו תגלם את אמה של שירן סנדל, שדוחפת אותה במטרה שתהיה כוכבת.

 

עוד משתתפים לצידה: יהודה לוי, אליאנה תדהר, עומר דרור, דניאל מורשת, שחר חסון ואנה ארונוב. את הבמה היא חיה ונושמת כבר כמעט 30 שנה, לא זוכרת מתי הפעם האחרונה שלא התרוצצה בין נאמברים מבוקר עד ערב כשבקהל זוללים סופגניות.

 

במהלך צילומי הראיון מאחורי הקלעים של שער "לאשה עם אורנה דץ", לרגע אחד אפשר היה לתפוס לפי המבט על פניה מה באמת גורם לה קצת להתבלבל. זה היה כשבן זוגה בשנתיים וחצי האחרונות,עורך הדין אהרון רוזה, נכנס במפתיע בשקט לסט, ונעמד בצד עם מנת אוכל שאהובה עליה במיוחד. דץ המשיכה לענות כרגיל, אבל לא הסתירה את החיוך. "מצאתי את מה שחיפשתי וזה מישהו שלא קשור לתחום שלי. שמביא את העולם שלו לתוך העולם שלי והעולם שלי לתוך העולם שלו". חתונה אגב, לא עומדת כרגע על הפרק. "הגושפנקה היא, שאתה מוצא חבר לחיים שטוב וכיף לך איתו".

 

בגיל 51, (כשבעבר נחשב בעיניה "שזה מוות"), דץ יצרה לעצה פרק ב' שמכיל את השילוש הקדוש: קריירה, זוגיות וקבלה עצמית. "טוב לי, אני מתנצלת. היו לי תקופות וימים פחות טובים ועכשיו תקופות וימים טובים להעריך, להודות בהם ולהחזיק חזק".

 

בטלוויזיה היא מגישה כעת את "הדצים" תוכנית בוקר יומית בערוץ 24 לצד בעלה לשעבר משה דץ. השניים אמנם נפרדו לפני יותר מעשור, אבל כעבור מספר שנים שבו לעשייה מקצועית משותפת שכוללת מופעים והפקות סביב המותג "טיף וטף" ועולם הילדים. "זה לא מובן מאליו ואין לזה תקדים אני חושבת".

אורנה דץ. " אני בימים טובים, להעריך, להודות ולהחזיק חזק" (צילום: עדו לביא)
  אורנה דץ. " אני בימים טובים, להעריך, להודות ולהחזיק חזק"(צילום: עדו לביא)

   

  עם השנים נראה שהשניים מצאו את שביל הזהב לגירושים טובים: הם חוגגים יחד חגים וימי הולדת, אמא של אורנה מבשלת לדץ את האוכל שהוא אוהב והוא מארח את הוריה בליל הסדר. אלא שלאחרונה שוב נסדקה האידיליה המשפחתית, כשדץ התראיין למוסף "7 לילות" לרגל סרטו החדש "דץ הבלץ", וסיפר באופן די מעליב איך סוף סוף התגבר עליה.

   

  "אני כבר לא אוהב אותה, אין לי רצון לחזור", אמר לכתב נבו זיו. "אני לא מדבר איתה בנסיעות בדרך להופעות... אנחנו יכולים לדבר על הילדים, אבל כל מה שקשור לחיים הפרטיים שלה לא מעניין אותי בכלל. בכלל. כשנפרדנו רציתי להגן עליה כל הזמן, שלא תתפרק, שלא יהיה לה קשה, שלא יאשימו אותה. דאגתי לה מאוד. היום לא אכפת לי, גם אם זה נורא להגיד את זה. אין לי שיחות עם אורנה על כלום. אני לא יודע איך היא מרגישה - רע לה, טוב לה, חרא לה, כמה היא מרוויחה, אם היא מסתדרת או לא. וזה ממש לא מעניין אותי. ממש לא".

   

  אז אם תהיתם, היא מסתדרת מצוין. היא לא אישה עשירה, היא אומרת ("אני בסך הכל פועלת שמפרנסת את עצמה"), אבל יש לה בית שרכשה לפני שש שנים, דירת גן יפהפייה ברמת גן שעיצבה בעצמה, בטוב טעם כזה שרק כסף טוב מאפשר. "יש לי צימר באמצע רמת גן, שהוא רק שלי, ויש לי פרטיות ומרחב ושקט, מי צריך יותר?" היא מתמוגגת.

   

  הקומה התחתונה היא רק של הילדים, אבל לרוב הם נמצאים בבית אביהם. כשהתגרשו, הם נשארו בבית עם דץ, ואורנה עזבה בלעדיהם. היא דיברה אז על משמורת משותפת, אבל בריאיון האחרון ל"7 לילות" טען דץ: "הילדים נשארו איתי, עומר היה בן 13, יועד בן תשע, אז לא הייתה לי דקה לעבד את זה, לרחם על עצמי, להתאבל, הייתי צריך לדאוג להם".

   

  "אין לי מושג מאיפה הוא הביא את זה, כי הוא ואני יודעים את האמת", היא מתקוממת. "אני הכי אמא בעולם, מה זה השטויות האלה? בהתחלה היינו במשמורת משותפת, ועכשיו הם כבר גדולים, יש להם אוטו והם יכולים לבחור איפה בא להם להיות".

   

  איך הרגשת כשקראת את הריאיון?

  "אני מוכרחה להודות שהייתי מופתעת. יש לנו תוכנית יומית בערוץ 24, אז ברור שיש לנו שיחות, אנחנו צוחקים, שרים, יורדים אחד על השני. יש לנו גירושים שמחים. לא יודעת מה עבר עליו באותו יום, אבל אני לא אחראית על מה שהוא אומר. את יודעת, התגרשנו".

   

  כועסת עליו?

  "עזבי, הכל בסדר. אני מאוד ותרנית, לא מתעכבת על מה שמעכב ומשתדלת לא לשפוט, לא לכעוס, לא לריב ולא לרכל. ככה החיים יותר קלים. אני לומדת ליהנות ממה שיש. ארבע שנים הייתי בלימודי ימימה, אבל החוכמה היא לא ללמוד, החוכמה היא ליישם. לקחתי משם את הדברים הטובים לחיים שלי ופרשתי. דווקא אהבתי ללמוד שם, ואני אחת שלא למדה בחיים שלה כלום. כששואלים אותי אם יש לי תואר, אני אומרת: 'כן, הייתי מלכת היופי של חולון'".

   

  דץ יודע איך את מרגישה עם ההתבטאויות שלו בכתבה?

  "הוא יודע שלא צהלתי, אמרתי לו את זה. הוא ענה שדבריו הוצאו מהקשרם ואני מאמינה לו. אין לי שום טינה כלפיו. דפדפתי את זה".

   

  אז למה לא הלכת לפרמיירה של הסרט שלו, שלושה ימים אחרי?

  "היה לי משהו אחר, זה לא קשור. אני באמת לא מתעכבת על דברים שאני לא יכולה לשנות. חוץ ממוות הכל עובר: גם הרע וגם הטוב. כשאני נמצאת בתוך סיטואציה קשה, אני יודעת שיום יבוא וזה ייגמר ואני אצא מזה. את כל הדברים שבגללם רציתי למות בעבר, שחשבתי שהם ממש סוף העולם, אני לא זוכרת היום, אלא אם כן זה מוות של מישהו קרוב".

   

  כשהיא מדברת על מוות של מישהו קרוב, היא מתכוונת לאחיה הצעיר, ירון כהן, שהתאבד בקפיצה ממרפסת ביתו חצי שנה אחרי גירושיה. קודם להתאבדות נעצר האח בפשיטה משטרתית על אולפן הקלטות פיראטי בחשד לזיוף קלטות, דיסקים, משחקי וידאו וסרטים, ביניהם הקלטות המצליחות של אחותו ובעלה לשעבר, דבר שהכעיס אותה מאוד באותה עת וגרם לה לנתק איתו את הקשר.

   

  "אלוהים הנחית עליי שתי כאפות בזו אחר זו, גם הגירושים וגם האסון של המשפחה, שזה שני הדברים הכי קשים שבן אדם יכול לעבור", היא אומרת. "זה היה ממש נבוט על הראש, ממש כאב לי פיזית. אני לא יודעת איך מצאתי כוחות בעצמי לתמוך במשפחה שלי, שהתרסקה מזה, והיו לו שלושה ילדים קטנים. השנה הזאת עיצבה את מי שאני היום. היום אני בן אדם אחר ממי שהייתי לפני, אני מתייחסת לדברים אחרת, קיבלתי פרופורציות של מה חשוב ומה לא, על מה שווה להילחם ועל מה לא. פתאום אני מבינה שהכל יכול להיגמר בשנייה. המוות של אחי זה מוות מיותר, מיותר, אבל אני לא שופטת אותו וגם לא את עצמי".

   

  לקחת עזרה מקצועית בשנה הקשה הזו?

  "לא, סמכתי על עצמי, ידעתי שיש לי כוחות לזה. את לא יודעת כמה כוחות בן אדם מוצא שיש לו ברגעים קשים. מצאתי את הרגעים הטובים בחיים שלי וברחתי לשם. אין דרך אחרת לשרוד את החיים האלה. החיים הם לא פשוטים, מלאי משברים, אבל תמיד יש על מה להודות. לפעמים יש ימים שחורים, ובתוך ים המוות הזה יש בטוח לפחות שלושה דברים טובים שקרו".

   

  היא בטח מליאנית

  יומיים אחרי שהתפרסמה ב"ידיעות אחרונות" תמונה שהיא עצמה העלתה לאינסטגרם, מתפלשת בביקיני מינימליסטי בחוף הים בג'מייקה, ומתחתיה הכיתוב המחמיא: "כך נראית אישה בת 51!", שודר בערוץ 2 פרק בסדרה "החדש של עומרי גורדון", ובו הטקסט הבא:

  - "רוצה להכיר מישהי? מה עם אורנה דץ?

  - אתה משדך לי מישהי מסוכות 2008?

  - למה לא? עם כל קלטות הילדים האלה היא בטח מליאנית!!!"

   

  סוכות 2008? ממש הצחקתם אותה, כי היא הכי חנוכה 2015, סחורה חמה. מככבת עם כל השמות הגדולים במוסד ששמו הפסטיגל. "ביום שבו שודר הפרק פגשתי את עידו רוזנבלום במקרה ברחוב, והוא אמר לי: 'תסתכלי הערב, תראי איך אני מפרגן לך'", היא מספרת.

   

  לא הבנת שהבדיחה על חשבונך?

  "ממש לא הבנתי את זה ככה. זה החמיא לי לאללה שהזכירו אותי בסדרה, וחוץ מזה, סוכות 2008 בסך הכל היה לא מזמן".

   

  כשהתגרשת, קצת לפני סוכות 2008, רבים הספידו אותך בטענה שדץ הוא המנוע מאחורי ההצלחה שלך ושלא תצליחי בקריירת סולו.

  "נו, את רואה? כמו ששמעתי כל השנים: 'מה היא עושה איתו?' כשהיינו יחד, ככה שמעתי אחרי הגירושים: 'היא כלום בלעדיו'. אנשים אוהבים לדבר, אבל מהיום שהתגרשתי אני עושה מה שבא לי, הפסקתי לדפוק חשבון".

   

  הראיון המלא עם אורנה דץ בגיליון "לאשה" החדש - השבוע בדוכנים

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד