סבתא שלי התגוררה ברמת גן. בבית קטן מחופה אבן, עם גג רעפים אדום, וגינה ירוקה ומוצלת עם שיחים ועצי פרי. ככה היתה בנויה כל השכונה בה גרה, ולכן בתור ילד אף פעם לא הבנתי מה פירוש השם "תל אביב", אבל "רמת גן" היה מאוד ברור לי.

בית עם גג רעפים באבא הלל סילבר
היו שם באמת רמות (סבתא שלי גרה בראש אחת מהן), הרים קטנים שבגללם פחדתי לנסוע לסבתא באופניים שמא לא אצליח לפדל בעלייה, או שאתדרדר אל מותי באחת הירידות המפחידות. לכן הדרך היחידה להגיע מתל אביב לרמת גן היתה באוטו של אבא. כילד תל אביבי, העלייה הכי גדולה שהכרתי הייתה לרחוב בן יהודה. לעומתה, ה"רמה" של "רמת גן" היתה ממש הר.

DSC05654

DSC05671

DSC05655

וככה גם ה"גן" של אותה "רמת גן". שם באמת היו גנים. בניגוד לגינות של תל אביב שצמחו בהן בעיקר חול, עשבים ועזובה, ברמת גן היה הכל מטופח וירוק. שבילי כניסה לבתים מטופחים, גינות מוריקות, הנדנדה של סבתא בחצר, הענבים והפיטנגו שקטפנו בקיץ מהגדר חיה, והמנגואים שאספנו מהחול. רמת גן היתה באמת עיר גן, שילוב בין עיר וכפר. היה לה אופי. וילדים מרגישים הכל.

DSC05661

DSC05664

DSC05694

אחד הרחובות הראשיים והמוכרים, שגם הצליחו לשמור על הצביון הרמת גני, הוא אבא הלל סילבר. קו רחוב שמקשר בין שני מגדלים ומתחמים סואנים - מתחם הבורסה ומתחם קניון איילון ומגדלי בסר. בין השניים התנהל לו ברוגע רחוב ראשי, עם בתים בני 2-4 קומות עטורי גגות רעפים וגגות שטוחים קטנים, גינות מוריקות עם בוסתני עצי פרי, גן נחמד במרכז שמטפס אל גבעה, סמטאות קטנות מהצדדים, ואפילו מוזיאון אמנות משני צדי הכביש.

DSC05663

DSC05668

DSC05673

הכל טוב ויפה, עד שרמת גן החליטה להפוך לרמת נדל"ן, ובמחי החלטה תכנונית אחת איבדה את אופיה והפכה לעוד פרוור. פרוור נדל"ני.

DSC05680

DSC05669

DSC05692

DSC05665
כל בית הפך לנדל"ן וכל עץ הפך למניב. פתאום החלו לצוץ מבנים בגובה 6 ו-8 וגם 10 קומות לצד אותם בתים נמוכים. ואל תבינו אותי לא נכון: אינני שקוע בנוסטלגיה, ועיניי לא מצטעפות כשאני נזכר בבן גוריון, בגמלים ובדיליז'אנסים. אני בעד התחדשות עירונית, אני בעד חיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, ובעד בנייה לגובה (והבנייה באזור הבורסה ולאורך צירים ראשיים מבורכת בעיניי).
אבל לא בכל מקום. לא בכל מחיר.

DSC05686
כאן המחיר הוא איבוד צביון. ואם יש משהו שעיר צריכה - זה אופי. יש עיר ללא הפסקה, ויש עיר שהיא הפסקה, וזה טוב. אבל ברגע שכל מגרש הופך לרב קומות, אנחנו מאבדים את מה שעשה את המקום ובזכותו בכלל רוצים לבנות שם רבי-קומות. הרי ברגע שכל בניין נמוך ייהרס לטובת רב-קומות, לא ירצו לגור שם.

לכן, זה הזמן לעצור את הנדל"ן, רגע לפני שיהיה מאוחר. עם ראש עיר קודם מורשע בשוחד שהולך לכלא (צבי בר), וראש עיר מכהן שחשוד בשוחד (ישראל זינגר), הבנייה מנקרת העיניים וחסרת הפרופורציות מקבלת ממד נוסף, שמשקף את מה שקורה בראשות העיר. אולי הגיע הזמן לרפורמה ברמת גן, ואולי צריך להתחיל ברחוב של הרב הרפורמיאבא הלל סילבר.