מאת נעמה ריבה

סוף מסתמן לפרשת פסל הברונזה "אבני היסוד של הציונות", שמוצב בחזית קניון עזריאלי בתל אביב: ל-Xnet נודע, כי הוחלט באופן סופי לפנות את הפסל, שהצבתו הבלתי חוקית במרחב הציבורי עוררה מחאה רחבה. ועדת הפסלים העירונית הורתה לפנות את הפסל שבו הנציח דוד עזריאלי את עצמו, חודשים ספורים לפני מותו. הפסל עתיד לעבור פנימה, לתוך קניון עזריאלי, ולהצטרף לפסלים נוספים המוצבים בו.

תקציר הפרקים הקודמים: בחודש מארס השנה הוצב הפסל הענק, שכולל שבע דמויות שמייצגות את הציונות - חלוץ, פלמ"חניק, אחות, מדען, אדריכל, הייטקיסט ואשת עסקים - בכניסה הדרומית לקניון הפופולרי. במרכז הפסל ניצבת דמותו של לא אחר מעזריאלי עצמו. הצבת הפסל עוררה גל מחאות ברשתות החברתיות ובתקשורת הארצית, משום שחברת קנית (שבבעלות עזריאלי) מחויבת - אף שמדובר בשטח פרטי - לבקש אישור מעיריית תל אביב-יפו על כל אלמנט שמוצב ברחבת הקניון בשטח הפתוח, החופשי לשימוש הציבור.

בעקבות המחאה, שיגרה העירייה בחודש מאי מכתב לחברת הקניונים של עזריאלי, ובו דרישה לפנות את הפסל או שהוא יוסר. עברו מאז שלושה חודשים, וגם היזם דוד עזריאלי הלך לעולמו בהתחלת יולי, ונדמה היה כי הפסל כבר יישאר במקומו למרות דרישת העירייה.

"קנית" פנתה לוועדת הפסלים בבקשה לאשר את הצבת הפסל. הוועדה התכנסה בחודש שעבר והחליטה שלא לאשר את הצבת הפסל במקומו הנוכחי. בעקבות פנייה של חברת מועצת העירייה, עו"ד גבי לסקי (מרצ), נמסר לה מלשכת היועץ המשפטי של העירייה, כי חברת הקניונים של עזריאלי "הודיעה על כוונתה להעתיק את הפסל לאזור פנימי בתוך מרכז עזריאלי וביקשה שהות לשם ביצוע העבודה, לרבות בדיקות הנדסיות והכנות אחרות". העירייה, כך נמסר, "עוקבת אחר ביצוע הדרישה בהתאם להצהרה של קנית". לנוכח הניסוח המעורפל, ביקשה לסקי הבהרה בנוגע ללוחות הזמנים של הסרת הפסל. אנחנו נמשיך לעקוב.

האם פסל הברונזה "אבני היסוד של הציונות", שהוצב לפני חמישה חודשים בחזית קניון עזריאלי ללא אישור, יוסר כמקובל בחוק? לפי דרישת ועדת הפסלים העירונית, התשובה היא כן

דוד עזריאלי ז"ל. החברה בבעלותו, שככל הנראה ביקשה להנציח את פועלו במרחב הציבורי, תסתפק בהנצחתו בפנים הקניון (צילום: אוראל כהן).