באוהלי המחאה החברתית, שאותם נטו אלפי צעירים ישראלים בקיץ 2011 בשדרות רוטשילד, בן גוריון ונורדאו בתל אביב, התגוררו לא רק בני מעמד הביניים שזעקו על שכר דירה גבוה, אלא גם מחוסרי בית רבים. לאחר שיריעות הבד והפלסטיק המאולתרות נאלצו להתפנות יחד עם יושביהן ממרכז העיר, ותושבי תל אביב חזרו לדירותיהם, נותרו חסרי הבית ללא מחסה. העירייה לא התירה להקים מחדש את המאהלים בשדרות היוקרתיות, ואחרי מאבקים היא הסכים ראש העירייה רון חולדאי לקיומו של "מאהל וולווסקי", הממוקם לצידו של אי התנועה הכי גדול בעיר - מול מסוף ארלוזורוב ובין שתי אוטוסטרדות מפויחות.

השנים חולפות והמאהל כמעט ואינו מעניין את הציבור ואת התקשורת. מתגוררים בו בין 40 ל-50 דיירים, שחלקם מחפשים מקום לינה לכמה ימים ועוזבים, ואחרים נשארים חודשים ארוכים. חלקם באו משדרות רוטשילד, ויש מי שחיפש מחסה ברחובות אחרים כי איבד את ביתו.

בתים לא חייבים לעלות הרבה

בראשית החורף האחרון, כשהגשמים החלו לתת את אותותיהם, עבר כאן גל לוין. הוא נווד, מתגורר ב"אדמאמא", חווה אקולוגית בניר משה, ומקדיש את זמנו לפתרונות מגורים זולים, "בפחות מאלף שקלים אפשר לבנות בית", הוא מצהיר, ומעיד על עיסתו: בחווה שלו יש מבנים מבוץ שעלו רק 200 שקלים, ומחזיקים מעמד לדבריו כבר שבע שנים.

לוין ועוד שני פעילים חברתיים - נתי גרנץ ואליאן מרשק - החליטו להתנסות בבניית כיפות גאודזיות, אותו מבנה הנדסי מופלא שהמציא האדריכל בקמינסטר פולר בשנות ה-40. עלות הקמת המבנה הראשון הייתה אפסית – הקונסטרוקציה הורכבה מקרשי עץ מרפסודה שפורקה, המחברים מחביות פלסטיק, והיריעות משמשוניות. העירייה הרימה גבה וחששה שהמבנים הללו עוד יגרמו למחוסרי-הבית לדרוש זכויות על הקרקע.

ההשראה: הכיפות הגיאודזיות של בקמינסטר פולר (צילום: cc,sofafort)
ההשראה: הכיפות הגיאודזיות של בקמינסטר פולר (צילום: cc,sofafort)

בהמשך, גם הודות למעורבותם של חברי המועצה, עו"ד גבי לסקי ומיקי גיצין (מרצ), הכירה העירייה בכיפות הללו כמבנים ארעיים ואישרה את המשך הקמתן. כעת נמצאות במאהל תשע כיפות: מוטות פלדה מהווים את השלד שלהן, וכל אחת מהן עלתה אלף שקלים – כספי תרומות מימנו אותן, וגם רכישת גנרטור ומוצרי בסיס נוספים ליושבי המאהל.

חמשת המ''מים של ז'בוטינסקי

גרנץ אומר שהסיוע הוא בחזקת "עזרה ראשונה" ומציין שהבעיות חריפות יותר: החשמל משרת רק את החלק הצפוני של המאהל; יש שירותים כימיים, אבל אין מקלחות ("אנשים שוטפים את עצמם עם מה שיש, עם כיורים למשל. מישהי עשתה מנוי לחדר כושר כדי שתוכל להתקלח"); והבעיה המרכזית היא אנושית: לא רק הומלסים "קלאסיים" מצאו את דרכם הנה, אלא "אנשים שנמצאים כאן בגלל חוב מטופש ונכנסו למעגל של סחרור שקשה לצאת ממנו. יש כאן גם זוגות, לאחד מהם נולד תינוק לאחרונה. יש זוג נוסף שהגיע, ועכשיו האישה בהיריון".

חלק מתרומה גדולה יותר, שהסטודנטים מצטרפים אליה (צילום: דור נבו)
חלק מתרומה גדולה יותר, שהסטודנטים מצטרפים אליה (צילום: דור נבו)

הפעילים החברתיים מבקשים לתת מענה לחמשת המ"מים של זאב ז'בוטינסקי: מזון – אחת הכיפות משמשת כמטבח, וגם הוקמה גינת ירק במאהל; מעון –הכיפות; מלבוש – פריטי לבוש נתרמים למען דיירי המאהל; מרפא – שיתוף פעולה עם "רופאים למען זכויות אדם", שביקרו במאהל ונתנו סיוע למי שזקוק; מורה – מתנדבים ואנשי מלאכה התורמים לרווחת דייריו.

אלכס, אחד הדיירים במאהל, עבר להתגורר בכיפה גאודזית. מתוך 10 השנים שבהן הוא מתגורר בתל אביב, כשנתיים עברו עליו באוהלים. הוא היה מעורב בתאונת דרכים, נפצע באופן שלא איפשר לו להמשיך בעבודת הכפיים שבה עסק, איבד את פרנסתו וכעת ממתין למשפט. "התחלתי עם שק שינה, אחר כך אוהל. את האוהל הראשון העירייה הרסה לי, בניתי אוהל חדש ועכשיו אני בכיפה", נזכר אלכס בגלגוליו בשנתיים האחרונות. הוא מרוצה מהפתרון החדש, ומקווה שהעירייה תחבר בקרוב את כל המאהל לחשמל.

אדם בולט במאהל הוא איציק קידר, מעצב גרפי בוגר בצלאל, שהחליט לפרוש מחיי הקריירה לאחר 20 שנים בפרסום. "אני חי כבר שנה בלי אגורה והכול מגיע אליי. אני יורד לפינת העישון במסוף, מבקש מאנשים להתכבד בסיגריה וחוזר עם חבילה מלאה", הוא מתגאה באורח חייו החופשי.

הטכניון נכנס לתמונה

מרשק מתכונן לשלב הבא: שיתוף פעולה עם סטודנטים בשנים ג' וד' בטכניון. מדובר בתלמידי הקורס "מגורים בשדה מחקר וסוגיה אדריכלית", בהנחייתה של ד"ר יעל אלואיל, ובתמיכת החממה לדיור וקהילה בפקולטה לארכיטקטורה. לרשות הסטודנטים עומד תקציב מוגבל של 5,000 שקלים להקמת כיפות בודדות, אלא שמרשק מכוון גבוה: הוא רוצה לבנות "אב-טיפוס" שיאפשר שדרוג משמעותי לדיירים. "עכשיו, כשצעירי הטכניון מצטרפים אלינו, יתוסף ממד של עיצוב ותכנון תלת-ממדי שיכול להביא לתוצאות הרבה יותר טובות", הוא מאמין, ומקווה שהסטודנטים יצליחו לכלול "קפסולות" של שירותים, מקלחת ושטח שירות לכביסה ומטבח.

מה צופן העתיד? במסגרת העבודות להקמת הרכבת הקלה, אושרה לאחרונה תוכנית תא/3867 ("תנאים להקמת מבנים ארעיים לעבודות להקמת הרכבת הקלה") שמתירה לחברת נת"ע להקים בגן אתר התארגנות. בשלב כזה או אחר, ייאלצו דרי המאהל למצוא להם מקום אחר (אף שבעירייה מדגישים כי אין כוונה כזו בשלב זה, וכי בעיית החשמל והפתרונות התברואתיים ייבדקו). מה יעלה בגורלם בעתיד? מרשק מקווה שהקמת האב-טיפוס תביא תורמים, ושאת הכיפות המשוכללות יוכלו להקים באתר חדש - פרטי או ציבורי - שיוקצה לטובת מחוסרי הדיור.