הבית הזה בדרום תל אביב נמצא במעין מובלעה, שנראית כמו שריד לזמנים עברו: מתחם "החרש האומן" נמצא ממערב לפלורנטין, בין רחובות המגורים הצפופים שלה לבין המושבה האמריקאית, שמשתפצת ומתייקרת בהדרגה. ברחובות הקטנים והמוזנחים האלה יש בעיקר בתי מלאכה, שמאכלסים מבנים נמוכים וצריפים רעועים. השכונה ישנה ומרופטת והעתיד שלה ידוע – היא מיועדת להריסה. תוכניות הבנייה הגדולות למתחם כבר אושרו.

במלים אחרות, זו לא בדיוק סביבת מגורים, אך לחגי רבי ועידית מן, זוג אדריכלים צעירים, זה לא הפריע למצוא דווקא כאן את מבוקשם. הם חיפשו דירה בתקציב של 800 אלף שקלים, ומצאו בית שנבנה ב-1936 ושימש בעבר כמועדון בינגו, ברחוב שאפילו אין לו שם אלא מספר: 3361. לשיפוץ הם הקציבו 140 אלף שקלים, וכדי לעמוד במסגרת התקציב בנו ושיפצו רהיטים רבים בעצמם. להם הוסיפו, איך לא, פריטים מאיקאה. התוצאה היא בית צנוע וצר בן שתי קומות – קומת כניסה וקומת גלריה שאותה הם יצרו בשיפוץ - בשטח כולל של 80 מטרים רבועים.

החלל בתהליך השיפוץ ובניית קורות הפלדה שיוצרות את קומת הגלריה (צילום: VOID SOLUTIONS)
החלל בתהליך השיפוץ ובניית קורות הפלדה שיוצרות את קומת הגלריה (צילום: VOID SOLUTIONS)

חזית הבית, שדחוס בין בתי מלאכה מכוסים גרפיטי, חופתה בטיח אפור. אחד מחסרונות המבנה הוא האפלולית שלו, שנגזרת מהעובדה שיש לו כיוון אוויר אחד בלבד (החזית שפונה לרחוב). כדי למצוא מענה לבעיה, שובצה החזית בחלונות רבים מזכוכית עם דוגמת רשת, שמייתרת את הצורך בתריסים - היא מחדירה מקסימום אור אך מאפשרת פרטיות. על הדלת מודפס שמו של הסטודיו שלהם – "VOID SOLUTIONS". לפתרון האור השני נגיע בהמשך הכתבה.

חלל הכניסה משלב עבודה ומגורים: לאורך קיר אחד מוקם המטבח, ולאורך הקיר שמולו - המשרד. שולחן העבודה הארוך מורכב מלוח OSB שנמצא במחסן עצים, ושהפך בעבודה עצמית ובעלות של 700 שקלים לשולחן (הכיסאות מ''פיקאפ''). הקיר היה במקור אלכסוני, וברווח שנוצר בינו לבין לוח גבס שנבנה כדי לרבע את החלל, הזוג יצר כוכים רבועים מעץ לבנה שבתוכם מוקמו ספרים.

  (צילום: שירן כרמל)

ארונות המטבח נקנו באיקאה ב-3,000 שקלים. משטח העבודה נוצק במקום מבטון (''סטודיו קרפט'' הסמוך, שמתמחה בבטון). בין המטבח לסלון מוקמה ה''קובייה הרטובה'' – חדר השירותים, שעל תקרתו מונחים עציצים וממנו עולה מחיצה צרה הנראית כעמוד ויוצרת חיץ בין החלל הציבורי לפרטי.

בסלון יש כמה אפשרויות ישיבה: ספה מחנות רהיטים ברחוב לוינסקי בתל אביב, כיסא בעיצובו של מרסל ברויאר שעבר שיפוץ, ''כיסא ברצלונה'' בעיצובו של מיס ואן דה רוהה (מתנה מקרוב משפחה) ושתי כורסאות שרופדו מחדש.

במרכז שולחן קפה מעץ לבנה, שחלקו העליון מחופה פורמייקה לבנה ונפתח, כך שאפשר לאחסן בו חפצים. הכוננית עשויה מדפי עץ אלון שחוברו באמצעות מוטות הברגה. מעל תלויה מסגרת לבנה, שמקיפה יריעת פרספקס ומטרתה להסתיר את ארון החשמל. "יכולנו להעביר את הארון למקום אחר במחיר של 3,000 שקלים, או למצוא פתרון זול יותר", מסביר רבי. המנורה העומדת היא מחנות העודפים של "מחסני תאורה".

  (צילום: שירן כרמל)

וכעת להחדרת האור הנוספת לבית החשוך: מכיוון שהסלון הסתיים בקיר לבנים אטום של הבית השכן, החליטו מן ורבי לוותר על קצת מרחב. הם יצרו פטיו שמופרד מהסלון בקיר זכוכית, ובתקרה של הפטיו פערו פתח לשמיים, כך שאור חודר מלמעלה. רצפת הפטיו נוצקה מבטון (עם פתח ניקוז), וקיר לבני הזיפזיף נצבע לבן. אדניות שבנו בעצמם מונחות על הקרקע ומכניסות גוונים ירוקים רעננים לחלל התעשייתי.

  (צילום: שירן כרמל)

מדרגות עשויות פח שנצבע בלבן מובילות אל קומת הגלריה, שנבנתה על קורות פלדה שחופו מלמטה בגבס ומלמעלה בקורות עץ אורן. מעל המדרגות נפרצו שני חלונות נוספים, המחדירים אור ומסייעים בשחרור האוויר החם מהבית החוצה. הגלריה מחולקת לאזור פרטי ולפינת עבודה קטנה, שבה מוקם שולחן המורכב ממשטח זכוכית על פרופילי ברזל שנקנו בשוק הפשפשים. בחדר השינה יש מדפים פתוחים ומיטה מאיקאה.

מן (28) ורבי (32), בוגרי אוניברסיטת תל אביב, החליטו - בשונה מרוב חבריהם ללימודים - להקים משרד עצמאי ולא לפנות למסלול ההתמחות. "העבודה של אדריכל צעיר במשרד היא טכנית ולא יצירתית, ואנחנו רצינו להביע בעשייה שלנו יכולת תכנונית", מסביר רבי. "לשרטט כל היום פרטי ממ"דים ופריסות של חדרי מקלחת בבתי יוקרה זו לא הסיבה שבגללה הלכנו ללמוד אדריכלות". הם מקווים למצוא לקוחות שלא "מחפשים שערות שיבה לפני כישרון".

הם התאהבו בשכונה, שעתידה לעבור "פינוי בינוי" ועל שטחה מתוכננים לקום בניינים גבוהים בני שמונה עד 11 קומות (כמו בכל הסביבה, שנמצאת בתנופת בנייה) - וחולמים שמקום מסוג זה ישומר. "היינו רוצים לראות פה בנייה מרקמית נמוכה", הם אומרים, אך מודעים היטב שהסיכויים לכך אפסיים. ומה יהיה גורלו של הבית שלהם עצמם? ימים יגידו.

>> ליצירת קשר עם חגי רבי ועידית מן לחצו כאן.

>> לאתר של שירן כרמל לחצו כאן.

>> עוד שיפוץ יצירתי של דירת זוג צעיר בפלורנטין, ב-150 אלף שקלים

>> ומשפחה צעירה שהחליטה לחיות בטריילר מחוץ לעיר