שנים של הזנחה, חובות כבדים לעירייה והשתלטות עבריינים, הפכו את המתחם הגדול שבאזור התעשייה לצלחת פטרי הרוויה בתופעות שונות ומשונות: אמנות גרפיטי מפוארת, מתקני החלקה מאולתרים, מעבדות שטח לניסויים כימיים, בית גידול לקהילה עצומה של עטלפי פירות מצויים, ושק חבטות המעוצב בידיהם של ונדליסטים.

בעליו המקוריים של השטח הוא, ככל הנראה, הקרן הקיימת לישראל. באמצע שנות השמונים החכיר מינהל מקרקעי ישראל מספר חלקות לשתי חברות בבעלות פרטית, שהשכירו אותן עד סוף שנות ה-90 לבעלי עסקים. בסופו של דבר ננטשו כל המבנים בשל חובות כבדים לעירייה, מה שפינה את השטח לגורמים שהשתלטו על חלק מהמתחם וניצלו אותו למטרותיהם. כעבור כ-10 שנים ואינספור מאבקים משפטיים, המבנים הישנים נמצאים בסכנת קריסה, והשטח הגדול הממוקם ממש בלב הרוחש של מתחם עסקים מצליח, מוקדש כולו לאדוני האופל של השוליים האורבניים. לעומת קודמיהם בתפקיד, אלו דואגים להשתנות המתמדת של העזובה והפיכתה למרכז רפאים משגשג.

הסדרה "בתים רדופים" מבקשת לבדוק מקרוב מה נשאר בבתים נטושים ומה הסיפור שמסתתר מאחוריהם. אתם מוזמנים להעלות את הזיכרונות שלכם, הנוגעים לבית ולסביבה שבה הוא נמצא, ולחלק שהיה למקום בחייכם.

צלם ועורך: יניב ברמן

תודות: אמיר קרייצברג וגיא סלח

מוזיקה: מיכאל ג'יאצינו

צפו בפרקים הקודמים בסדרה:

הבנים 53 הוד השרון

אליעזר יפה 4 רעננה

התשבי 130 חיפה

הכרמל 5 ראשון לציון

ביאליק 46 רמת השרון

הרב קוק 7 הרצליה