כיכר רבין היא אחד המרחבים העירוניים הסמליים ועמוסי המשמעות ביותר בתל אביב; נערכו בה הפגנות פוליטיות מיתולוגיות, מתקיימים בה טקסים וחגיגות, היא חזרה לארח את אירועי שבוע הספר העברי ובנובמבר 1995, לאחר שנרצח ראש הממשלה יצחק רבין, נפרדה משמה המקורי - "כיכר מלכי ישראל" - והפכה גם לאתר הנצחה.

הכיכר, בתכנון האדריכלים אברהם יסקי ושמעון פובזנר, אמנם אינה מעוצבת בקפידה, מרצפותיה רעועות ונסיון למצוא בה פינה מוצלת יסתיים לרוב במפח נפש - אבל לפני מספר חודשים היא זכתה למתיחת פנים נקודתית, בדמות בריכה אקולוגית מלאת חן. הבריכה, חלק מהתכנון המקורי של הכיכר, ניצבה מרוקנת וזנוחה במשך שנים בפאה הדרום-מזרחית של הכיכר, עד שמחלקת הפרויקטים של האגף לשיפור פני העיר גאלה אותה מעזבונה.

במהלך עבודות השיקום והשחזור נוסרו קירות הבטון הגבוהים, שהסתירו את הבריכה מעיני העוברים והשבים ברחוב אבן גבירול, והפכו למושבי עץ איפאה. בבריכה עצמה הותקנו מערכות סינון מים חסכוניות בחשמל (ובכלור), נשתלה צמחייה והוכנסו שלל דגי זהב.

צפו בקליפ המתאר את תהליך השחזור והקמת הבריכה:

על התכנון האדריכלי אחראי אבי לוי, רכז פיתוח הנוף בעירייה. בסיועו של איציק רודיטי, הצליח לוי להשיב לחיים גם את המזרקה ההיסטורית שניצבה במרכז הבריכה, ושוחזרה על פי צילום משנת 1969.

בשלב זה לא ברור מה יעלה בגורלה של הכיכר - האם תיהפך גג לחניון תת קרקעי ענק או שאנשי העיריה, המביטים בה כל יום מחלונות משרדיהם יניחו לה לנפשה - אבל הבריכה כבר קיבלה את המחמאה האולטימטיבית: התושבים והמבקרים נהנים ממנה כאילו היתה שם תמיד.