בנייתו של "מגדל העתיד" החלה החודש בעיר פונה שבמזרח הודו. הפרויקט, שבמרכזו מגדל מגורים ענק של 1,068 דירות, הוא חלק מפרויקט מגורים המתפרש על פני 1,600 דונם ויורכב משלושה מבנים.

זהו אחד הפרויקטים השאפתניים והמסקרנים ביותר שמתכנן משרד האדריכלים ההולנדי MVRDV(ראשי תיבות של שלושת מייסדי המשרד), שהוקם בשנת 1991 וזכה לפרסום עולמי הודות לפתרונות בלתי שגרתיים שמצא למבנים. כחלק מתהליך העבודה הקבוע, גם כאן הציבו המתכננים שאלות מהותיות החותרות לשפר את איכות החיים, הכלכלה והסביבה. לאחרונה הוכרז כי MVRDV הם זוכי פרס העיצוב היוקרתי red dot בקטגורית העיצוב העירוני לשנת 2011.

דירות לכל בני המעמדות

הפרויקט החדש משקף את הקדמה המואצת המאפיינת את הודו בשנים האחרונות. אחת ההשלכות המשמעותיות של הפיתוח המזורז הוא הצורך הדחוף בהקמת מבני מגורים במהירות וביעילות, תוך ניצול מיטבי של הקרקע - מצרך יקר ההולך ואוזל, בעיקר בערים גדולות כמו פונה. במקרים רבים, הדחיפות הזו מביאה ללצפיפות מוגברת, אחידות ותכנון מהיר ולא יעיל.

בפרויקט זה ביקשו המתכננים להקפיד על איכות המגורים, בין השאר באמצעות גדלי הדירות, שינועו מדירות קטנות של 42 מ"ר ועד לדירות ענק של 530 מ"ר. באופן זה שואפים המתכננים לאפשר לכל בני המעמדות להתגורר במקום, ובכך להעניק לו אופי של עיר. מגדל המגורים מתוכנן בצורת משושה פתוח, כך שכל דירה תשקיף על הנוף. יחידות הדיור תוכננו בהתאם להרגלי המגורים המודרניים בהודו, תוך שימוש מירבי באיוורור טבעי.

כעת מוקם השלב הראשון בפרויקט, שיכלול גם בית ספר, בריכת שחיה, שטחי מסחר, מסעדות ובתי קפה וקולנוע, שיתרכזו בקומות הנמוכות. השלמת השלב הראשון צפויה בשנת 2014.

  • מיכאל יעקובסון הוא כתב האדריכלות של Xnet.