כשהולכים להיפגש עם מישהו שהמקצוע שלו הוא ניתוח אנשים, אי אפשר שלא להיות מתוחים: עוד לפני שאומרים שלום ולוחצים ידיים, מרגישים שזה מבחן ותוהים מה האיש שעומד ממול כבר יודע. כשנפגשים עם רועי נץ, אין יותר מדי זמן לחשוב מה לשדר ואיזה רושם כדאי לנסות ליצור, כי הוא קולט אותך מיד.

 

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

"כל איבר בפנים מביע תכונות אופי מסוימות", מסביר נץ. "אני מסתכל על כל איבר בנפרד ועל מכלול הפנים, רואה מה יותר דומיננטי ומה פחות, ולפי זה אני מבין מיהו האיש שעומד מולי. במקרה שלך, לדוגמה, הסתכלתי על המצח שלך, שמעיד שחשוב לך להבין כל דבר עד תום. לכן, כשאני מנהל איתך שיחה, אני צריך להיות כל הזמן ברור ומוגדר, אחרת את כל הזמן תמשיכי לחפש מענה לשאלה שלא הייתה ברורה, ולא תקשיבי למה שאני אומר".

 

אז כשאתה פוגש מישהו, אתה קודם כל מנתח אותו?

"אדם שמעניין אותי אני ישר מנתח, אבל זו עבודה מבחינתי. בחיים הפרטיים אני לא תמיד מתעסק בזה. גם שף שמגיע הביתה לא תמיד רוצה לבשל. הילדים שלי מנצלים את היכולת שלי: הם מראים לי תמונות של אנשים מהפייסבוק, ואני בודק עבורם אם כדאי להכיר את האנשים האלה ואם יש מצב לזוגיות איתם, למשל. בחיים המקצועיים הניתוח שאני עושה עוזר לאנשי עסקים לקבל החלטות. בעל עסק שעומד לנהל משא ומתן על מיליונים, רוצה לדעת לקראת מה הוא הולך. אנחנו מוציאים תמונות של האדם שמולו מתנהלים המגעים, ואני מנתח אותו ומסביר איך עדאי לתקשר איתו ומהן נקודות התורפה שלו. ככה אפשר לדעת מראש מתי להרפות ואיפה ללחוץ".

 

נץ מוגדר כ"פרופיילר" - מומחה בתקשורת לא מילולית. הוא מאבחן אנשים על פי סימנים פיזיים: תווי פנים, שפת גוף, אביזרי אופנה, תכשיטים, לבוש וכפות ידיים. "פרופיילר הוא אדם שיש לו יכולת לשרטט את דמותו של האחר מבחינת אופי ואישיות באמצעות סימנים חיצוניים", מסביר נץ. "הוא מהווה כלי תומך בקבלת החלטות בתחומי משא ומתן, גיוס עובדים וניהול צוותים".

 

הרצאה של רועי נץ

 

פייסבוק כמקור מידע

 

נץ, נשוי ואב לארבעה, נולד בארגנטינה לפני 64 שנה. בגיל 13 עלה לארץ והשתקע עם משפחתו במושב כוכב מיכאל הסמוך לאשקלון, בו הוא גר עד היום. שמו המקורי היה ריקרדו אלברטו סוקולובסקי, ואת השם העברי אימץ בשנות ה-20 לחייו. באותה תקופה הבין שהוא צריך לטפל באנשים. עד אז עסק בשלל עיסוקים: בצבא שירת כקצין בצנחנים ובחיל רפואה, ואחרי שחרורו היה חקלאי ועסק בייצוא פרחים. במקביל היה מנהל משאבי אנוש וקצין ביטחון וגם התמחה בעיצוב סידורי פרחים.

 

"בשלב מסוים חשתי תסכול על כך שאני לא מצליח להגשים את עצמי", הוא נזכר. "הייתה מפולת בענף הפרחים, הפסדנו הרבה כסף והבנתי שאני חייב שינוי. אשתי עפרה אמרה שכדאי לי ללכת להתייעץ עם כירולוג, שזה אדם שמנתח אופי ואישיות לפי קריאה בכף היד. הלכתי אליו, והוא אמר שאני מתאים לעסוק בתחום הזה. כך התחלתי ללמוד כירולוגיה".

 

"המצח שלך מעיד שחשוב לך להבין כל דבר. לכן, כשאני מנהל איתך שיחה, אני צריך להיות ברור ומוגדר, אחרת כל הזמן תמשיכי לחפש מענה לשאלה שלא הייתה ברורה, ולא תקשיבי למה שאני אומר"

בתום הלימודים התחיל להשתלם בתחום בארץ ובחו"ל ולעסוק בו במקביל לעבודות אחרות. "לאחר כמה שנים החלטתי לעסוק רק בזה", הוא אומר. "נחשפתי גם לספרים על תווי פנים ושפת גוף והתחלתי להתבונן באנשים דרך הפנים, הידיים והגוף. למדתי ככה על אנשים והתחלתי לשלב את זה בעבודתי. בהמשך עברתי באוניברסיטת תל אביב קורס ליועצי ניהול וארגון, מה שאיפשר לי לייעץ למקומות עבודה".

 

לדבריו, הוא בוחן את האדם במספר אופנים. "אני לא שופט לפי תמונה אחת אלא נעזר בכלים נוספים. אני מנתח אביזרים ותלבושות, ויש לי גם יכולות תקשור שעוזרות לי לתת תמונה מיטבית על אנשים. במקומות עבודה הייעוץ נעשה לפעמים בחדרי חדרים, דרך תמונות או מידע שהלקוח נותן לי. לפעמים אני מוזמן כיועץ להצטרף לפגישה, ולפי זה אני ממליץ איך לנהוג. צריך להבין ששוק העבודה השתנה, והיום עסקים עושים המון מחקרים מקדימים על עובדים ולקוחות. גם פייסבוק הוא מקור מרכזי לקבלת מידע. הכול קורה היום דרך פייסבוק, וגם אני משתמש בו: הניתוח שלי מתבסס גם על התמונות והפרופיל ברשת החברתית".

 

יהיו שיגידו שזה חסר אחריות לשפוט אדם על סמך תמונות.

"אני תמיד נוקט גישה זהירה. אני מנסה לתת ניתוח לא ביקורתי ואני מאוד זהיר במה שאני אומר. אם יש משהו שמוטל בספק, או שאני לא אומר אותו בכלל, או שאני אומר אותו במשנה זהירות".

 

ביקשנו ממנו ניתוח קצר של כמה דמויות מפורסמות מהפוליטיקה, והוא נענה לאתגר. על שרת התרבות והספורט, מירי רגב, אמר: "הפה שלה מאוד בולט. כשהיא מחייכת היא חושפת שיניים, מה שמעיד שהיא אדם שלא יכול שלא לדבר ולהביע את עצמו; היא אדם דעתן שאי אפשר לסתום לו את הפה. באוזן שלה רואים שהתנוך דבוק לפנים, וזה מלמד על אדם שהוא כל הזמן רעב ושואף ליעד הבא: אדם שעוד לא השלים יעד, וכבר עובר למטרה הבאה. היא מאוד שאפתנית ודוחפת קדימה".

 

על שר האוצר, משה כחלון, אמר: "יש לו בסנטר שקע קטן שמחלק את הסנטר לשניים. זה מלמד על אדם שהאתגרים הם בדמו. שגרה היא אנטיתזה למי שהוא. באף שלו יש משהו נשרי, ויש לו גם שקע בין העיניים. זה מלמד על אדם מאוד זהיר, מאוד בשליטה, אבל הוא כמו נשר - יכול לשהות זמן רב באוויר עד שיזהה את הטרף, וברגע שהוא מזהה מטרה, הוא מסתער עליה ולא מרפה עד שישיג אותה".

 

על ח"כ סתיו שפיר: "מה שבולט אצלה זה המצח. יש לה מצח ענק, שמעיד שהיא מאוד חכמה ואינטליגנטית ובעלת דמיון רב. היא מסוגלת לראות תמונה כוללת ממעוף הציפור, זוכרת פרטים ויודעת לחבר אותם. קשה לבלבל אותה. הסנטר החד שלה מעיד שהיא עקשנית ומדויקת".

 

פוטנציאל לרצוח

 

במסגרת עבודתו מסייע נץ מדי פעם לארגוני ביטחון ואבטחה. "לעובדים בארגונים האלה חשובה מאוד היכולת לקרוא תווי פנים והבעות פנים", הוא אומר. "שפת הגוף וכל מה שנוגע להבעות הפנים נשלטים על ידי התת-מודע ויכולים להעביר מסרים שהם אותנטיים יותר מהמילים. זה חשוב לעבודה הזאת".

 

האם אפשר לדעת לפי פניו של אדם שהוא מחבל או עבריין?

"אני לא יכול לדעת בוודאות שמישהו הוא מחבל או עבריין, אבל יש קווים שעל פיהם ניתן לזהות נטיות. אני לא אגיד על מישהו שהוא עבריין, זה לא רציני, אבל אני יכול להגיד שיש לו פוטנציאל לרצוח או לפעול שלא לפי נורמות מוסריות ואתיות".

 

לדבריו, תחום עבודתו נמצא בהתפתחות תמידית בארץ ובעיקר בחו"ל. זה בא לידי ביטוי בפיתוחים טכנולוגיים שמאפשרים ניתוח פנים ושפת גוף וכן במספרם של העוסקים בתחום, שגדל כל הזמן. "זה לא עניין מיסטי בכלל", מדגיש נץ. "זה תחום מדעי שנלמד במוסדות אקדמיים. היום יש גם תוכנות שמנתחות פנים של אדם, אבל אין תחליף ליכולת האנושית לנתח. יש דברים שמחשב לא יכול לעשות כי אין לו את האינטואיציה והיכולות שיש לאדם".  

 

_____________________________________

 

עוד באנשים: