שערוריות על בסיס אנטישמיות ממשיכות לרדוף את רשת האופנה זארה. בקיץ האחרון הציגה החברה חולצת "שריף" לילדים – חולצה בדוגמת פסים עם כוכב צהוב שהזכיר את הטלאי שאולצו היהודים ללבוש בשואה, ובעקבות מחאת צרכנים באינטרנט וביקורת בכלי התקשורת הורידה את המוצר מהמדפים והתנצלה. כעת היא עומדת במרכזה של פרשה נוספת, גם היא על רקע גזעני. אתמול הוגשה לבית המשפט בניו יורק תביעה על סך 40 מיליון דולר נגד הנהלת זארה בארצות הברית וקבוצת אינדיטקס הספרדית, חברת האם של זארה, הטוענת לאפליה במקום העבודה. את התביעה הגיש איאן ג'ק מילר, 50, עורך דין שעבד במטה החברה בארצות הברית כאחראי על השוק בארצות הברית וקנדה. לטענת מילר, הוא פוטר בשל היותו יהודי, הומו ואמריקאי.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

בראיון לפורבס סיפר מילר כי היה העובד היהודי היחיד בחברה, שמעדיפה, לדבריו, עובדים ספרדים, נוצרים והטרוסקסואלים. בכתב התביעה הוא מספר כי בחר לשמור בסוד את היותו יהודי, בשל אקלים אנטישמי בחברה. הוא טוען כי אחד המנהלים בחברה היה מדבר על אנשי נדל"ן שעבדו מול זארה בשם "היהודים". מילר כותב כי מאז שגילו עובדי החברה את יהדותו, הוא הפך למטרה להצקות בחברה עד שפוטר במרץ האחרון לאחר שבע שנות עבודה. עוד הוא טוען כי מנהליו זכו לתמיכה גדולה מהבוס הראשי, איש העסקים אמנסיו אורטגה, הבעלים של החברה והאיש השני העשיר ביותר בעולם.

 

בכתב התביעה טוען מילר גם כי עובדים בחברה שלחו לו לדוא"ל חומר פורנוגרפי של סרטי גייז ובמהלך נסיעת עבודה דנו איתו בביקור אצל זונות. בנוסף, הוא מתאר כיצד מנהלים בכירים בזארה החליפו מיילים גזעניים, כולל הודעות דוא"ל המתארות את נשיא ארצות הברית ברק אובמה בברדס הקו קלוקס קלאן. כאמור, במרץ האחרון פוטר מילר, ולטענתו היה זה בשל היותו יהודי והומו. כעת יהיה על בית המשפט להכריע האם פוטר על בסיס זה או משיקולים של חוסר מקצועיות ואי התאמה.

 

מזארה ארצות הברית נמסר בתגובה: "זארה ארצות הברית היא חברה מגוונת ורב תרבותית, חלק מארגון בינלאומי עם 140 אלף עובדים מ-88 מדינות, עם לאומים, תרבויות, שפות ואמונות שונות. יש לנו מחויבות חברתית חזקה המבוססת על הגינות, כבוד ושוויון לכל. בקנה אחד עם ההצלחה הגלובלית שלנו, אנחנו עובדים קשה כדי ליצור סביבות עבודה מרגשות ומתגמלות עבור כל אחד מהעובדים שלנו. הטענות הכלולות בהודעה לעיתונות של התביעה מזעזעות. למרות שעדיין לא ראינו עותק של התביעה, אנחנו נגיב בחריפות נמרצת לטענות אלה בבית המשפט. לא נסבול כל התנהגות מפלה או חוסר כבוד בחברה".