עבור שלום מיכאשווילי התקופה האחרונה היא פורה ומרגשת במיוחד. מלבד הולדת בנו, שהפך למרכז עולמו, בימים אלו הוא מככב בתפקיד הראשי בהצגה "חולה אהבה משיכון ג" שעלתה בקאמרי.

 

"לא ישנים ברמה שאם אני נרדם 20 שניות אני מרגיש שאזרתי כוחות לחודשיים", הוא מספר. "יש בהצגה סצנה בה מחליפים לי בגדים ואני אמור לשכב במיטה במשך 40 שניות, נרדמתי בזמן הזה וההצגה ממשיכה, חיכו לי, עד שמישהו הזיז אותי והמשכתי כרגיל".

 

בראיון עם דינה חלוץ למגזין המודפס, שלום מופתע מהאמירה הבאה:

 

בתעשייה אומרים עליו שהוא קומיקאי טוב מאוד, אבל שחקן דרמטי טוב יותר. כמי שהמילה קומיקאי היא שמו האמצעי, חששתי להעלות בפניו את האבחנה - בטח לא לפני שנתיידד קצת - כי מי יודע איך יגיב על "השמצה" שכזו.

 

חצי שעה אל תוך הריאיון, בעודנו יושבים על כוס קפה בשכונתי שלו בסוף דיזנגוף, מקום שאותו הוא מגדיר "ביתי השני", הרגשתי שהגיעה השעה להטיל את הפצצה. מה גדולה הייתה ההפתעה לגלות ש"זו אפילו מחמאה ענקית, איזה כיף לי, אני חייב לדעת מי אמר את זה עליי".

 

16 שנות "מה קשור", וזאת בכל זאת מחמאה?

"את יודעת מה? כן. הקומיקאי אמנם מקבל פידבק מיידי, מהבטן, אי אפשר לזייף צחוקים וזה כיף אדיר, אבל אני אוהב גם לרגש, כך שאני לוקח את זה רק בטוב".

 

את עולמו קנה מיכאלשווילי בין היתר בסדרה "עספור" (ב"הוט"), שם הפך לסמל סקס בעל כורחו. "הלאה, הלאה, אני לא יודע איך לענות לך על זה בלי להיות מובך", הוא מסרב להתלהב. "בחיים לא קמתי בבוקר ואמרתי לעצמי 'וואו, אני סמל סקס'. אני לא מתעסק בזה, וזה לא מעניין אותי. זה היה מגניב לחצי שנייה בתקופת הרווקות שלי וזהו".

 

הביקורת היללה אותו גם על תפקידיו בסדרה "הבורר" (גם ב"הוט"), שבה שיחק את ניקולה פבלובה, רוצח שכיר ממוצא רוסי, וגם על תפקידו בסרט "יונה" של ניר ברגמן, שם יצא לראשונה מהטייפ־קאסט של המזרחי־רוסי־גרוזיני, וגילם את גבריאל מוקד, איש הממסד הספרותי שטיפח את המשוררת יונה וולך. "מה, יש לי טייפ־קאסט? לא ידעתי. מה הטייפ־קאסט שלי?", הוא מתעניין.

 

המזרחי טוב הלב שכנגד כל הסיכויים מנסה לנצח את השיטה. עיין ערך מוטי מ"עספור", ויקטור מ"חולה אהבה בשיכון ג'", או אלברט עמר מ"שביתה".

 

"אבל התפקידים שונים אחד מהשני, ניקולה פבלובה לא דומה למוטי. אני חושב שהתקשורת מנציחה טייפ־קאסט שלא קיים. אני בכלל לא בטוח שאני בעצמי מזרחי. גרוזיני זה מזרחי? לא ברור, זה קצת כמו בולגרי".

 

כגרוזיני מהפריפריה, מה דעתך על השד העדתי שמתעורר עכשיו?

"אני ישראלי, גדלתי פה, למה עדיין שואלים אותי על הגרוזיניות שלי?".

 

אתה מעדיף שאגיד גיאורגי?

"לא, זה לא משנה. כואב לי שיש עדיין אנשים חשוכים שחושבים דברים לא טובים על גרוזינים. לפני חודש, בזמן מחאת האתיופים, נסגרו כבישים בתל אביב ולא יכולתי להגיע לקאמרי להצגה. רצתי כל הדרך מהבית לתיאטרון כדי להספיק, אז כתבו על זה באיזה אתר רכילות, ואיזה חוכמולוג כתב טוקבק: 'הגרוזיני בטח הגיע מסריח להצגה'".

 

אאוץ'.

"זה לא הפריע לי, זה לא עצבן אותי וזה לא כאב לי אישית, מדובר בסתם טמבל, אבל מפריע לי שיש כזה קרע עדתי בעם שלנו גם כיום, ב־2015. חשוב לי שאנשים יתעסקו בטוב ולא ברע, אבל אני לא רוצה שתכתבי את זה, כי אני מפחד להצטייר כצדקן מגעיל כזה".

 

איבגי ראה את ההצגה?

"עוד לא, אשמח שהוא יראה. זה איבגי, שחקן ענק שאני מעריך מאוד".

 

היה קשה לשכנע אותך לקחת את התפקיד?

"פעמיים אמרתי לא, כי בכל ערב כזה שאני בתיאטרון אני פוגע בפרנסה של אסי וברוך. יש לי אחריות כלפיהם, ואני לא מתבייש להגיד שביקשתי מהם רשות. הם כמובן פרגנו בלי סוף, וכשהתיאטרון בא לקראתי עם תאריכי הההצגות, הסכמתי. קבענו שבועיים 'חולה אהבה', שבועיים 'מה קשור'".

 

לא עושה סמים

מיכאלשווילי (36) נולד וגדל ברמלה, בן בכור מבין שלושה, וכל משפחתו גרה ברמלה עד היום. הוא התגלה - בראש ובראשונה לעצמו - במסיבת הסיום של כיתה ח', שם עשה תפקיד קומי שהפיל את הקהל מצחוק. מכאן הדרך ל"רמנוער", הלהקה הייצוגית של רמלה, ול"שיר עמל", הלהקה של התיכון העירוני, הייתה קצרה. בלהקה הוא פגש את ציון ברוך ואסי ישראלוף, חבריו ל"מה קשור", והשאר כתוב בספר דברי הימים של הבידור הישראלי.

 

לא מתחתן

כשהיה בן 26 התחתן מיכאלשווילי עם המפיקה קרן מלאכי, שממנה התגרש לאחר חמש שנים ואהבה גדולה. "תקופה לא קלה, אבל אני שמח על כל מה שעברתי, כולל הגירושים, כי זה מה שעושה אותי למה שאני כיום, וחוץ מזה, קרן היא אישה מדהימה והיו לי איתה שנים מדהימות", הוא אומר.

 

כיום הוא אבא טרי לארי (להלן: הנסיך), פרי אהבתו לענבל שלוי (30), הזכורה לכולנו מה"המירוץ למיליון" ומ"ערב טוב עם גיא פינס". "היא הדבר הכי טוב שקרה לי בחיים, אולי חוץ מארי, הבן שלנו", הוא מתמוגג וממהר לשלוף תמונות מהנייד.

 

בעודנו מתרפקים על יופיו של ארי, והנה הוא מגיע לביקור בבית הקפה בלוויית אמו היפה, שלא ניכר עליה כלל שילדה רק לפני חודש וחצי. "ידעתי שתתגעגע אז קפצתי להגיד שלום", היא אומרת ומדביקה לו נשיקה, כאילו לא התראו רק לפני חצי שעה בבית.

 

"אני מת עליה, היא אישה מאוד מיוחדת", הוא אומר כשהיא הולכת לדרכה, דוחפת עגלה יוקרתית ומפזרת חיוכים בדרך החוצה.

 

ההיריון היה מתוכנן?

"ברור, מה זאת אומרת? חיכינו לזה".

 

ומה עם חתונה?

"היינו שם שנינו. מספיק לנו. טוב לנו ככה. ארי גדל למשפחה מאושרת וזה מה שחשוב בתכלס. זה גם מה שאמרתי לאמא שלי כשהיא שאלה אותי על חתונה. אני קורא לה אשתי, זה לא מספיק? אנחנו מאוד מאושרים ביחד. עכשיו אנחנו עושים אודישנים למטפלות, כי אני עובד הכי קשה מאי־פעם ואני רוצה שיהיה לענבל קצת אוויר".

 

איך הכרתם?

"היא כתבה לי בפייסבוק שאמא שלה סמנכ"לית 'עלם' ושאלה אם נהיה מוכנים להתנדב לערב התרמה. התנדבויות זה חלק בלתי נפרד מהחיים של 'מה קשור', אז כמובן שהסכמתי. המשכנו לקשקש קצת וככה זה נהיה. התחילה איתי, בקיצור. אני כל כך שמח שזה קרה".

 

באיזה מצב זה תפס אותך?

"בשיא הרווקות. התקרחנתי קצת אחרי הגירושים, אבל זה תפס אותי בזמן טוב מבחינה זוגית, הייתי מוכן".

 

לא רובין הוד

הוא הכי עסוק מאי־פעם, כדבריו, בין היתר בשל כניסתו לעולם העסקים. לאחר השקעות לא מוצלחות בבורסה ובמסעדה באשדוד שממנה ברח אחרי חודש, כיום הוא דווקא עושה חיל עם שני מיזמים דיגיטליים מסקרנים: "איזי טו גיב", שירות הענקת מתנות באירועים באמצעות כרטיס אשראי שבו הוא שותף ב־50%, ו"טויז", חנות מקוונת לרכישת צעצועים, מיזם שהוא כולו שלו. 

"אבא שלי לימד אותי להיות גבר, לדאוג למשפחה שלי כמו גבר. גדלתי ברמלה בבית מאושר, על גבול המושלם, אבל בקושי ראינו אבא בבית והוא היה חסר"

 

אתה לא עושה מספיק כסף במשחק?

"ברור שאני עושה, אני עובד קשה ומרוויח טוב, אני לא מתלונן, ברוך השם, אבל זה לא הוליווד פה. פה לא עושים סרט אחד ונחים על זרי הדפנה. אני חושב קדימה, אני רוצה לעזור למי שאני רוצה, אני רוצה לעזור למשפחה שלי, אני רוצה שלילדים שלי לא יהיו דאגות כלכליות. אני ראיתי את אבא שלי עובד בשלוש עבודות כדי שיהיה אוכל במקרר ודברים לבית הספר. אבא שלי לימד אותי להיות גבר, לדאוג למשפחה שלי כמו גבר. גדלתי ברמלה בבית מאושר, על גבול המושלם, אבל בקושי ראינו אבא בבית והוא היה חסר".

 

היית רוצה שלארי תהיה ילדות כמו שהייתה לך ברמלה?

"יכולתי להגיד לך 'כן' בשביל הצבע, אבל התשובה האמיתית היא שכנראה שהילדות שלו לא תהיה ברמלה. כבר המון שנים אני בתל אביב ומן הסתם אשאר בה, אבל אני לא רוצה שתיפלי לסטיגמות. החברים הכי טובים שלי הם עדיין החמישה־שישה חברי ילדות מרמלה. רמלה היא עיר נפלאה שכיף לגדול בה, מקום ראשון בחינוך כבר כמה שנים, עם ראש עיר מדהים שמוביל את העיר למהפכה. בכלל, יש לנו עיר נהדרת".

 

לנו? אתה כבר 15 שנה תל־אביבי.

"אפשר להוציא אותי מרמלה, אבל אי אפשר להוציא את רמלה ממני".

 

  • ביקשנו מהצלעות הנוספות במשולש לאתגר את שלום בשאלות אישיות:

 

ציון ברוך מאתגר את שלום

 

למי אתה הכי קשור בשלישיית "מה קשור"?

"וואו, שאלה קשה. מנסה להכניס לי, ציון? אם לענות ברצינות, לכל אחד מכם יש את המקום שלו בחיים שלי ואני אוהב את שניכם אהבת נפש. אתם לא חברים, אתם יותר מזה. אין לכם הגדרה, גם לא משפחה, כי אני רואה אתכם פי 10 יותר מאשר את המשפחה שלי. אני חי איתכם ואני מודה לאלוהים על זה בכל רגע".

 

מה יש באסי שהיית רוצה שיהיה בך?

"יש הרבה דברים שהייתי גונב ממנו, אבל בעיקר את החום והאבהות הנפלאה שלו. אני לומד הרבה מאסי איך להיות אבא, כי הוא אבא מהמם".

 

מה יש בי שהיית רוצה שיהיה בך?

"אני מקנא בך שאתה כל כך זורם, הייתי שמח לקחת קצת מהקלילות שלך".

 

אם היית מראיין את עצמך, מה הייתה הכותרת?

"מה זה השאלות האלה, ציון? אני לא יודע. אולי שלום מיכאלשווילי מאושר? כי אני באמת מאושר. אולי 'שלם עם עצמו', ולשים ו' בתוך המילה שלם, ב־וי כזה, שייצא שלום. אחלה כותרת, לא?"

 

אסי ישראלוף מאתגר את שלום

 

לו יכולת לבחור, איפה היית רוצה להיוולד?

"ברזיל זאת התשובה. שמש, ים ופוצ'י־וולי, מה צריך יותר? אבל בתנאי שענבל גם הייתה שם, לא הייתי מוותר עליה אפילו לחצי שנייה, שלא לדבר על ארי".

 

מה היית משנה במדינה לו יכולת?

"הלוואי שיתעסקו יותר בטוב ופחות ברע. כל כך הרבה דברים טובים קורים כאן בכל רגע נתון, ואף אחד לא יודע מהם".

 

אם לא היית שחקן, מה היית רוצה להיות?

"אולי איש חינוך. אני כנראה גם אהיה מתישהו. החלום שלי זה לקחת ילדים ולעזור להם קצת בחיים, ללמד אותם משחק, להיות מנטור שלהם".

 

אם היית משתתף ב"מחוברים" מה היינו מגלים עליך?

"לא משהו שאתה לא יודע, אסי. אתה בטח לא תהיה מופתע משום דבר, אבל הצופים היו נדהמים מכמה שאני איסטניס, חולה ניקיון, הארון שלי מסודר כמו כיתה של חיילים. וגם שאני וענבל עושים בבית המון צחוקים ושיגועים כמו שני ילדים".

 

  • הראיון המלא, וגם כל השאלות של אסי וציון - בגיליון החדש. השבוע בדוכנים

 

  • הצילומים נערכו ב"חדרפרטי "- חווית אירוח, חלל אורבני ייחודי בתל אביב