הורים מעטים בלבד, יחידי סגולה ממש שלא מבינים למה דווקא הם זכו בכל הטוב הזה, מסוגלים לגרום לילדיהם לאכול ירקות בלי בעיה.

 

רובנו נאבקים יום יום, אם באיומים ואם בתחנונים, בסירוב העיקש של הילדים לצרוך כמות מינימלית של גמבה, מלפפון וכדומה. סרקנו את הרשת אחר טיפים מוכחים של הורים שנשבעים שהשיטה שלהם מנצחת; אתם מוזמנים לנסות את זה בבית.

 

1. מחכים לאוכל "האמיתי"? שיאכלו ירקות בינתיים

קרי נביל, דוברת איגוד הדיאטנים של ארצות הברית ואם, סיפרה בראיון ל-Parenting.com על שיטת הקסם שלה: בזמן שהילדים מחכים לארוחת הערב, היא מניחה על השולחן גזרים חתוכים, בליווי דיפ טעים, לנשנוש חופשי. "זה מדהים כמה ירקות הם אוכלים בצורה הזאת", סיפרה, "וזה עובד במיוחד כשיש להם 'מאנצ'יז', לפני ארוחת הערב".

 

גם ד"ר אן קולץ, רופאת משפחה וסופרת שהתראיינה ל-CNN, נוקטת בשיטה דומה, ומציעה לפרוס לפני ארוחת הערב מגוון של ירקות – מלפפונים, גמבות וגזרים - מלווים בחומוס או בדיפ שהילדים מכירים ואוהבים.

 

2. חוק חדש: "קח ביס לפני שתאמר לא"

איימי טרבסו, עורכת מגזין ואם לפעוט בן שלוש, סיפרה שהיא משתמשת בחוק פשוט כדי להכיר לבנה הקטן מאכלים חדשים, בכללם ירקות: לפני שהילד אומר לא, עליו לקחת ביס אחד בלבד מהמאכל או מהירק. "אנחנו מאמינים שאם הוא טועם מאכלים חדשים ולומד להכיר אותם בהדרגה, הסיכוי שיסרב להם במשך הזמן יפחת". לה ולבעלה, היא מספרת, חוק ה'ביס אחד לפני הלא' עובד מצוין.

 

3. הכינו את האוכל עם הילדים

שילוב הילדים בכל מה שקשור לארוחה – הרכבת רשימת קניות, הליכה לקניות, תכנון הארוחה והשלב האחרון - הכנת הארוחה עצמה – מעלה את הסיכויים כי יאכלו ממנה. בנוסף, בזמן הכנת האוכל, מתגו מחדש את הבלנדר, מסחטת התפוזים או מעבד המזון כגאדג'טים שכיף להפעיל אותם. כך תוכלו לתת לילדים להכין שייקים, מיצים ועוד. אורלי פיינה, דיאטנית קלינית ומנהלת תחום התזונה בחברת אסם, מסבירה כי "ארוחה שהילדים היו שותפים בהכנתה היא ארוחה שיאכלו ממנה ברצון וחשק רבים יותר" – וכלל זה תקף גם להכנת מנות שירק הוא המרכיב העיקרי בהן.

 

4. הפכו את הירקות לזמינים תמיד

פנו מדף בגובה של הילד הכי קטן בבית – וודאו כי יש בו תמיד ירקות חתוכים בשקיות קטנות – גזרים, כוסות קטנות ובתוכם ירקות חתוכים וכדומה. הבטיחו שכלי הקיבול יהיה שקוף ובקדמת המדף. אם הירקות תמיד יהיו בהישג יד, הסיכוי כי יאכלו מהם גדול.

 

5. הגישו ירק לא מוכר עם ירק מוכר

הצלחתם לשכנע אותם שברוקולי זה טעים? כעת הגישו את הברוקולי עם ירק שהילדים לא ניסו מעולם. כך, גם אם הם לא ששים לנסות את הירק החדש, הם יאכלו ברצון את הברוקולי.

 

6. אכלו ירקות בעצמכם

גם אם תטיפו להם עד מחר שירקות הם בריאים, הם לא ישתכנעו כל עוד אתם נמנעים מהם בעצמכם. פיינה מסבירה: "ארוחה משפחתית היא הזדמנות לחיקוי הרגלי אכילה נכונים. ילדים בדרך כלל מחקים את מה שהם רואים - וזה תקף גם לגבי העדפות המזון. אל תתנזרו מאכילת ירקות, ואז תצפו שהם יאכלו אותם. ילד שרואה שהוריו מתנזרים מאכילת פירות וירקות לא יתפתה לטעום מהם, גם אם ינסו לשכנע אותו שהם מאוד בריאים".