גם אחרי שגורש בבושת פנים מבית האופנה כריסטיאן דיור ויצא לגלות ממושכת מעולם האופנה, חזר ג'ון גליאנו להוכיח את כוחו וכישוריו כמכתיב טרנדים וכמי שמשפיע על מעצבים וסטייליסטים ברחבי העולם. בתצוגת האופנה שלו בחודש שעבר לקו ההוט קוטור של בית האופנה מייזון מרג'יאלה עלו למסלול שתי דוגמניות שפניהן עטו מסכות שלד, המזכירות את המסכות הנהוגות ביום המתים המקסיקני. על פי האמונה, ביום זה באות נשמות המתים לבקר את משפחותיהם ואת האנשים שאהבו בחייהם. הדימוי המפורסם ביותר מאותה תצוגה הוא של פנים מכוסות בד טול אדום, עם עיניים שנוצרו מאורנמנטים מזהב, שיניים עשויות פנינים וכתר שצומח מהראש עם שלושה משולשי זהב משובצים אבני חן. האם הבחירה במסכות המתים היתה רמז עבה ששיגר גליאנו לעולם עם שובו לחיים על המסלול?

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

 

 

 

בכלל, בעשור האחרון הפכו הגולגולות לחלק בלתי נפרד מתעשיית האופנה - החל מההדפסים ותיקי הקלאץ' של אלכסנדר מקווין, ועד למודעות הקמפיין של בית האופנה מוגלר בכיכובו של זומבי בוי, בחור קנדי שפניו מקועקעות כתבליט גולגולת. זומבי בוי אף זכה לפרסום בינלאומי, כשכיכב לצדה של ליידי גאגא בווידיאו קליפ ללהיטה Born This Way. אולם בשונה מהטרנד של השנים האחרונות, המגמה של החודש האחרון הופכת את הגולגולת לתלת ממדית. אלו כבר לא קעקועים או איפור פנים, אלא מסכות מחומרים יוקרתיים כמו אבני סברובסקי וקריסטלים המודבקים על פני הדוגמנים. התוצאה הסופית מרהיבה ומעוררת בעתה באותה המידה.

 

מי שחיזק את האסתטיקה שטבע גליאנו, היה מעצב האופנה ריקרדו טישי, שבתצוגת הגברים של ז'יבנשי לסתיו-חורף 2015-16, שהתקיימה בשלהי ינואר בפריז, שיגר אל המסלול דוגמן ודוגמנית שפניהם כוסו במסכות של גולגולות. בעוד פני הדוגמן כוסו באיפור לבן כבד ועליו קריסטלים בצבעי שחור ולבן שהודבקו במלאכת מחשבת, זכתה הדוגמנית למסכת פנים של ממש.

 

 

 

 

חודש לאחר מכן הגיעו מסכות באסתטיקה דומה גם אל הופעתה של מדונה בטקס הגראמי, עם השיר Living For Love. על התלבושות היה אחראי טישי, שהרכיב לרקדנים מסכות כסף עם קרניים, בעוד מדונה היתה לבושה בבגדי מטאדור בצבעים אדום ושחור.

 

 

 

 

גם תעשיית האופנה המקומית לא נותרה אדישה לטרנד, כפי שניתן לראות בקליפ החדש של ההרכב TYP לשיר All Of It But Me. בקליפ שביים גיא שגיא, יצרו הסטייליסטים מזל חסון וראובן כהן בשיתוף עם המאפרת נטשה דנונה מסכת של קריסטלים בצבעי כסף ושחור, שהודבקו על פניו של רקדן בקליפ. התוצאה מרהיבה ונראית כראש עשוי יהלומים. כהן מספר שהעבודה ארכה מספר שעות, עם הדבקה של אבן אבן, עד ליצירת המראה הסופי. "רצינו ליצור עולם הזוי, והמסכות הצליחו לייצר את התחושה הזו", אומר כהן. "כשאתה מניח מסכה על מישהו, גם אם אלו קריסטלים המכסים את הפנים, אתה מוחק לו את הזהות ויוצר מראה מעט אפל. זה קיים לא מעט בשנים האחרונות בתעשיית האופנה".

 

למה לדעתך הטרנד הזה זוכה עכשיו לתחיית המתים?

"ראשית, טרנדים באים וחוזרים בתעשיית האופנה כל מספר שנים. שנית, אני חושב שזאת תגובה של מעצבי אופנה לטרנד האיסלמי של העת האחרונה. אנו רואים יותר ויותר כיסויי ראש ופנים שנכנסו לאופנה, ואת קנדל ג'נר וג'יג'י חדיד מכוסות באבו דאבי. מן הסתם, גם מעצבי האופנה נחשפים לזה ומעניקים למגמה פרשנות משלהם".