שבוע הספר העברי הוא כבר מזמן לא שבוע והשנה הוא יפתח ב-11.6 וימשך עד ה-21.6, היום הארוך ביותר שנה. היריד המסורתי חותם למעשה את אירועי חודש הקריאה שצויינו בספריות העירוניות ברחבי הארץ. כמיטב המסורת, גם השנה, לצד דוכני הוצאות הספרים, יתקיימו פעילויות סביב ספרים וקריאה, הפעלות, שעות סיפור, הצגות ילדים וסדנאות יצירה. כל רשות מקומית מקיימת פעילויות בספרייה הציבורית ובערים הגדולות מתקיימות פעילויות לצד יריד הספרים.

השנה אפשר לראות גם אלטרנטיבות לשבוע הספר המסורתי שיתקיימו כיאה לאירועים מחתרתיים בשולי האירועים המרכזיים ועיקר פירסומם נעשה ברשתות החברתיות. אירועים כאלה יתקיימו בתל אביב, בבית הנסן בירושלים ובמרכז פנורמה בחיפה.

 

שבוע הספר בשנת 1926 (צילום: אמנון בן שמואל)
שבוע הספר בשנת 1926 (צילום: אמנון בן שמואל)

 

תל אביב

כבר בקיץ 1926 נערך אירוע למכירת ספרים מוזלים בשדרות רוטשילד בתל אביב. בשנת 1946 סיפר עיתון "דבר" על "שבוע הספר העברי בגימנסיה בלפור" בת"א: כבר אז שילב שבוע הספר גם פעילות מסחרית.

השנה יתקיימו אירועי שבוע הספר של תל אביב בכיכר רבין. מתחם הפעילות והתוכן המרכזי יפעל בין השעות 18:00-20:30 ויציע שפע הצגות ילדים של תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער, התיאטרון של ענת סליצקי ואחרים, הפעלות יצירה ושעת סיפור.

עוד במתחם, ספרייה ניידת עם אלפי ספרי קריאה, מחצלות ופופים לקריאה באוויר הפתוח, פיסול בבצק סוכר של דמויות מתוך ספרי ילדים אהובים, מפגשי חלומות מצויירים עם המאייר עמוס אלנבוגן, קירות צילום ססגוניים ועוד.

פעם ראשונה: ייחנך במתחם חניון עגלות ילדים לרווחת ההורים המשוטטים, שיוכלו להשאיר בהשגחת סדרנים את העגלות ולבלות עם הילדים במתחם התוכן.

בנוסף, יוקם ביריד בתל אביב מתחם מוסיקה חיה, רוק בשבוע הספר, בסימן רוק קלאסי ובלוז, אותו מפעילה רשת מייקס פלייס. מדי ערב, בין השעות 23:00-21:00 יופיעו על הבמה הרכבים נבחרים שיבצעו את מיטב השירים האהובים על כולנו.

חותמים על ספרים: מי שהמנהג יקר ללבו יוכל למצוא רשימה מסודרת של הסופרים שיעניקו מחתימותיהם על העותקים שתרכשו.

פרטים נוספים: ספרים בתל אביב.

הצגות שבוע הספר בתל אביב.

 

שבוע הספר האלטרנטיבי: יתקיים ביוזמת "האחים גרין" ויתמקד בספרי שירה. הוא ייערך בסמוך לחנות שממוקמת על רחוב פרישמן בכיכר רבין.

 

ירושלים

בירושלים היריד צעיר יותר והוא מתקיים זו הפעם ה-53. אלאדין, שלגיה, רובין הוד וכיפה אדומה יככבו בהצגות הילדים במתחם.

פעם ראשונה: היריד יתקיים במתחם התחנה הראשונה, שהפך בשנים האחרונות למרכז של בילוי, תרבות והעשרה וממוקם בלבה של העיר. ביריד יערכו מדי ערב הצגות ילדים, המבוססות על ספרי ילדים אהובים.

חותמים על ספרים: כל הפרטים כאן.

לכל אירועי שבוע הספר בירושלים.

 

שבוע הספר האלטרנטיבי: אירועים אלטרנטיביים לשבוע הספר המסורתי יתקיימו השנה ב"בית הנסן" המחודש בירושלים, בית לעיצוב, מדיה, אמנות, קולנוע וטכנולוגיה, השוכן במבנה היסטורי. באירועים ישתתפו אנשי עט, אמנות ורוח ממגוון תחומים רחב, שיעסקו במימדים שונים של המושג "ספר" - החל מייצור מסורתי וידני, סיפור סיפורים, כתיבה, איור ועיצוב ועד מדיות חדשות בתחום הספרות ותחום צריכת הספרות. במקום יתקיים שוק ספרים "קח-תן", פינות יצירה לילדים, תערוכות ומופעים.  

מתי? 10-12.6, החל משעה 16:00.

 

  (צילום: אמנון בן שמואל)

 

כפר סבא

כמדי שנה, גם השנה יתקיים היריד ברחבת בית ספיר, היכל התרבות של העיר. במקום יתקיימו שעות סיפור לילדים ותיאטרון סיפור לקטנטנים.

חותמים על ספרים: כל הפרטים כאן.

לאירועים נוספים.

 

חולון

השנה ככל הנראה לא יערך יריד בחולון, אבל מי שרוצה לציין את חגיגת הספרים בדרך נעימה ופחות צרכנית, מוזמן לבקר באחד מגני הסיפור היפיפיים בעיר.

ברשויות קטנות יתקיימו אירועי שבוע הספר במשך יום או יומיים. פרטים על מיקום ושעות כאן

במקומות רבים יעלו הצגות לילדים בחינם או בתשלום סמלי במסגרת אירועי חודש הקריאה.

 

אבן יהודה

פרח לב הזהב, בביצוע תיאטרון אוהל, מייסודה של תנועת תרבות. מסע התבגרות של ילדה הבוחרת לצאת למרחקים כדי להביא לאמה החולה את התרופה הקסומה פרח לב הזהב. הסיפור המוכר מוגש בעיבוד ייחודי עם מוסיקה חיה ומקורית.

17.6, בשעה 18:30.

 

אור עקיבא

איילת מטיילת. ילדי גן נרקיסים ומבט נפגשים בספריה העירונית אור עקיבא לחגיגה של סיפור ופעילות.

26.5, בשעה 17:00.

9.6, בשעה 17:00.

15.6, בשעה 17:00.

16.6, בשעה 17:00.

 

אורנית

שרים ומספרים משוררים. 17.6, בשעה 17:30.

 

אילת

העכבר של תמר וגאיה: עכבר מגיע לביקור בביתם של תמר וגאיה, מופיע בלילות, מכרסם פרוסת לחם... נכנס לתוך הקורנפלקס... מה עושים? לוכדים! אבל העכבר הקטן מתוחכם וחכם וההתמודדות מולו לא כל כך פשוטה.

פרח פרח אל תבכה: ליאור טייל בגינה וליקק גלידת שוקולד. ברגע שסיים לאכול הוא השליך את הגביע הריק על הדשא. לפתע שמע קול צווחה... יכול להיות שפרח כך יתחיל לבכות? ליאור נרדם בצל העץ וחלם חלום ובחלום הוא פרח מאושר, עד ש... בואו ותגלו מה קרה.

15.6, בשעות 16:30 / 17:30.

16.6, בשעות 16:30 / 17:30.

 

אליכין

הצגת ילדים בשיתוף פעולה עם המתנ"ס. 17.6, בשעות 17:00.

אשקלון: הפנינג לילדים.

משחקים גדולים לקטנים - הפנינג חגיגי של משחקי סיפור לילדים ולכל המשפחה. בין המשחקים תוכלו למצוא: פאזלים ענקיים, בלבולי מילים, לוטו אות, משחק הזיכרון, מאיירים צעירים, תיאטרון מהאגדות ועוד. 18.6, בשעה 17:00.

 

באר שבע

הרפתקאות דוד אריה - מפגש עם הסופר ינץ לוי, לעידוד הקריאה וההקראה בהנאה.

15.6, בשעה 10:00.

 

בני עייש

תיאטרון עולם הדמיון - שלמה המלך והדבורה.

18.6, בשעה 17:00.

 

בנימינה - גבעת עדה

הסופרת אשכר ארבליך-בריפמן יוצרת סדרת "ווינטר בלו" וספרים רבים אחרים, תספר על ספריה ולבסוף גם תחתום עליהם. 18.6, בשעה 17:00.

מפגש וסדנת איור - ספר נולד, במהלך המפגש תספר ליאת בנימיני-אריאל על תהליך היצירה ולאחריה הילדים יאיירו ספר קטן, יקפלו ויכניסו לקופסת גפרורים.

12.6, בשעה 17:00.

 

מועצה אזורית גוש עציון

יריד ופעילות אלון שבות. מלכה שידלובסקי, סיפור שיר ותנועה. 16.6, בשעה 16:00.

מועצה אזורית גוש עציון, 17.6, יריד של צומת ספרים והצגה באלעזר.

 

לפרטים נוספים על אירועי חודש הקריאה, שימשך עד 21.6 ברחבי הארץ לחצו כאן .