מערכת ההפעלה החדשה של אפל שתגיע בסתיו iOS8
מערכת ההפעלה החדשה של אפל, שתגיע בסתיו - iOS8

אם יש גן עדן טכנולוגי, חלקים נרחבים ממנו נמצאים כנראה באירועי ההשקה השנתיים של אפל, שבהם החברה חושפת את החידושים ואת השדרוגים שאיתם היא מתכוונת להסתער על השוק. אפל מקיימת שני אירועים כאלה מדי שנה – ביוני היא מקדישה אירוע לחידושי תוכנה, ובספטמבר היא חושפת את החומרה. האירוע שנערך השבוע במטה החברה בקופרטינו, קליפורניה, כלל לא מעט בשורות, שלחלקן אתייחס כאן.

מבחינתי, אחת הנקודות המעניינות באירועים האלה היא העובדה שנחרצים בהם גורלות של סטארט-אפים רבים: יש כאלה שמבינים שהם יכולים לסגור את הבסטה וללכת הביתה, כי אפל העתיקו אותם (וכנראה גם עשו את זה יותר טוב); ויש כאלה שאפל חברו אליהם, מה שבוודאי נותן להם כמה שנים טובות של רווחים. אם אתם נמנים עם אחת משתי הקבוצות האלה וחשוב לכם לברר מה מצבכם, או שאתם סתם רוצים להרגיש כאילו הייתם בכנס, אתם מוזמנים להציץ בקליפ למעלה, שמתמצת את מה שהיה שם.

מערכת ההפעלה החדשה של אפל שתגיע בסתיו למחשבים שלה Mac OS X Yosemite
מערכת ההפעלה החדשה שתגיע בסתיו למחשבים של אפל - Mac OS X Yosemite

נעבור לחידושים עצמם, ונתחיל עם מערכת ההודעות של האייפון – iMessage. זה כבר כמה שנים שמשתמשי אייפון-לשעבר סובלים מהעובדה שהמערכת הזו קיימת בכלל. הסיבה: מרגע שאדם נקשר לתוכנה, אפל משמרת את השיוך של מספרו ל-iMessage שלו, וגם אם האיש החליף מכשיר, ההודעות נשארות כחולות ולא מגיעות אליו. במצגת של אפל הסבירו זאת בכך שהם פשוט מרחמים על מי שאין לו אייפון, ולכן יעשו הכול כדי שאיש לא יחליף מכשיר. צחוק בצד, הם החליטו להכניס למערכת ההודעות כמה שינויים, שאותי, לפחות, משמחים מאוד.

הבועות הירוקות מסמלות SMS עכשיו אפשרי לשלוח גם מהמחשב
עכשיו אפשר יהיה לשלוח אס-אם-אסים גם מהמחשב

החידוש המרכזי: מעכשיו, הבועות הירוקות של חבריכם בעלי האנדרואיד יופיעו גם במחשב שלכם, ותוכלו גם לשלוח ממנו מסרונים. לי זה נוח: קרה לי שחייגתי למישהו כי לא היה לי כוח יותר להתכתב איתו; קרה לי גם שרציתי לכתוב טקסט ארוך יחסית, אבל היה לי קשה לכתוב את כולו בנייד. מה לעשות, במקלדת זה הולך לי יותר מהר. עכשיו זה נגמר: תוך זמן קצר אפשר יהיה לשלוח מסרונים מהמחשב.

ועוד חידוש: אפשר יהיה גם להתקשר מהמחשב ולענות לשיחה ממנו. אם, לדוגמה, הטלפון שלך נמצא בסלון, על רטט, ואתה יושב ליד המק בחדר השינה, תוכל לראות באמצעותו שיש לך שיחה וגם לענות. בנוסף, אפשר יהיה להתקשר ולענות מהאייפד. המשמעות: אפשר להגיד שלום לחברות התקשורת שמנסות לשאוב מאיתנו עוד כסף על סים עם מספר זהה. המשחק הזה נגמר. 

לענות לטלפון גם מהמחשב, להתקשר גם מהמחשב - גם אם הפלאפון בבית רחוק ממך
המחשב יוכל לשמש אותנו גם כטלפון

השינויים ב-iMessage מגיעים גם לתוך המערכת: כבר לא צריך לקחת את הטלפון הסלולרי ולפתוח hotspot ממנו. גם אין צורך לחשוב על סיסמה יצירתית כדי שאף אחד לא ירכוב לך על התדר. מעכשיו, המחשב מכיר את הסלולרי שלך, ואם אתה בסביבה, הוא יופיע ברשימה ויתחבר בלחיצה אחת.

המק מזהה את האייפון שלך ושואל ממנו את האינטרנט בקלילות
המק מזהה את האייפון שלך בקלות

לאפל יש תחרות קשה בתחום התקשורת הלא רשמית, והחברה משתדלת לתת תשובה לכל מוצר מצליח של חברה אחרת. לדוגמה, ההודעות שמשמידות את עצמן - סנאפצ'ט. יש לזה אפליקציה שהפכה ללהיט, בעיקר בקרב בני נוער וצעירים, שנהנים לשלוח הודעות שלא ישאירו אחריהן זכר. שיהיה קשה לתפוס אותך במלה. למשל, מישהו ישלח תמונה אינטימית שתיעלם מיד (כמובן שתמיד אפשר לעשות צילום מסך, אבל עובדה שהקסם הזה עובד, ועכשיו גם לאפל יהיה אותו).

הודעות קוליות ווידיאו וגם הודעות שמשמידות את עצמן בתוכנת ההודעה החדשה של אפל 

תוכנת ההודעות החדשה. יהיו גם הודעות שמשמידות את עצמן

שירות נוסף יאפשר לחלוק את המיקום עם אחרים לפרק זמן מוגדר מראש. לדוגמה, אם אתה בדרך לפגישה, תוכל לחלוק את המיקום שלך לחצי שעה הקרובה כדי שהאנשים שאיתם אתה נפגש יוכלו לדעת מתי אתה עומד להגיע. השירות קיים בחברות אחרות, אבל צריך לדעת גם להעתיק. אצל אפל זה בדרך כלל יוצא יותר טוב.

הודעות קוליות - גם מהמהחשב
הודעות קוליות - גם מהמהחשב

נראה שאחת המטרות של אפל בתקופה הקרובה היא להדק את הזיקה בין המוצרים שלה. הם יודעים שלרובכם יש אייפון, אבל רק מעטים ניסו את המק. הדרך של החברה לגרום לכם לצאת לחנות הקרובה לביתכם ולקנות מק היא ליצור שיתוף פעולה בין המכשירים השונים ולהגיע למצב, שבו כל המכשירים יידעו מה אתה עושה ויעזרו לך לסיים את מה שאתה עושה, היכן שאתה רוצה.

נניח שאת כותבת מייל בטלפון הנייד, ובשלב מסוים מתקרבת למחשב הביתי; המחשב יידע שזה קורה, ויאפשר לך להמשיך לכתוב את המייל באמצעותו, ברגע שתפעילי אותו. כך יקרה גם עם טבלת numbers (האקסל של מק): המק יאפשר לך להמשיך את הפעולה בסלולרי או באייפד.

כל המכשירים שלך ידעו מה אתה עושה ויעזרו לך לסיים את מה שאתה רוצה איפה שאתה רוצה
שת"פ בין כל המכשירים. העיקר שתקנו מק
כל המכשירים שלך ידעו מה אתה עושה ויעזרו לך לסיים את מה שאתה רוצה איפה שאתה רוצה
הפלאפון יעביר מידע למחשב - ולהפך

חידושים נוספים נוגעים לשירות ענן (iCloud), המאפשר לאחסן נתונים ולהוריד אותם לטלפונים סלולריים ולמחשבים אישיים בלי לבצע סינכרון. נראה שאפל החליטו להיכנס ראש בראש עם Dropbox, Google Drive ומערכות דומות אחרות, ומציגים את הענן שלהם כמערכת שיכולה לעבוד גם ב-windows ולסנכרן את כל הקבצים שלהם בצורה בטוחה כמו האחרות. הבעיה העיקרית היא שאפל שולחת לאחרונה לענן המון קבצים של המשתמשים, מה שעלול לסתום את כל המקום בקרוב. הרבה אנשים שומרים שם אוטומטית את כל התמונות שלהם, ולאחרונה לא מצליחים לעשות עדכון משום שאין להם מקום. אפל לא מייעלים את השירות, והלקוחות שוברים את הראש בניסיון לגבות את כל החומרים. אחד החידושים שהוצגו השבוע ושאמורים להקנות לענן יתרונות חדשים: אפשרות לשלוח מיילים גדולים, עד 5 ג'יגה.

עוד בשורה שיצאה השבוע מתייחסת למקלדת חדשה – QuickType. אפל מעתיקה את המקלדות של אנדרואיד, ומוזר שזה לקח לה כל כך הרבה זמן. מעכשיו, גם למשתמשי אייפון ואייפד תהיה השלמת מלים אוטומטית, בנוסף לתיקון שגיאות אוטומטי. תתכוננו להודעות מצחיקות.

המקלדת החדשה של אפל מאפשרת השלמת מילים אוטומטית וזוכרת את הסגנון כתיבה שלך
המקלדת החדשה. תהיה בה השלמת מילים אוטומטית

אפל משדרגת גם את אפליקציית התמונות ומביאה גם אותה למק. לאפל נוצרה תחרות קשה כאן, מכיוון שחברות רבות מטפלות בפיתוח תמונות, מתוך הנחה שלכולנו יש הרבה יותר תמונות מאשר טקסטים. כיוון שתמונה אחת שווה 1,000 מלים, אנחנו מלאים בתוכן. האפליקציה החדשה אמורה לעזור לנו לנווט בין אלפי התצלומים שאנחנו מייצרים.

אפל יוצרים אפליקציית תמונות חדשה שאמורה לעזור לנו לנווט בין אלפי התמונות שאנחנו מייצרים
אפליקציית תמונות חדשה. תחרות קשה

החידוש האחרון שאתייחס אליו כאן הוא חנות האפליקציות. אפל מתאמצת כדי שנקנה עוד ועוד אפליקציות. האנשים שלה פשוט לקחו את כל האפשרויות, הסינונים, הפילטרים והווריאציות שהם יכלו לדמיין ותקעו אותם ב-AppStore החדש. לטעמי, זה מעיד על חוסר ביטחון. עם זאת, אפל סוף סוף הכריזה על באנדלים - קבוצות של אפליקציות שיוצאו למכירה בדיל שווה כזה או אחר. מוזר שזה לקח המון זמן, ועוד יותר מוזר שגוגל לא הקדימו אותם. זה היה מתבקש.

הדברים החדשים במערכות העתידות לבוא
 האמת, ציפיתי ליותר, אבל אין ספק שהתוצאות מעולות

חשבתי שיוצגו חידושים נוספים, וציפיתי ליותר, אבל גם ככה זו הייתה הצגה מרהיבה של היכולת של אפל להתאים את עצמה למתרחש בשוק. אני סקרן לראות איך המערכות יפעלו ברגע שהן יושקו בקרוב.