האמת היא שציפיתי לפגוש מישהו לגמרי אחר כשעליתי במעלית של המלון שבו משתכן לצורך סיבוב ההופעות שלו נואל בידרמן, אביו של האתר השנוי במחלוקת "אשלי מדיסון", אתר הבגידות הבינלאומי שכבש את העולם בסערה. ציפיתי לפגוש מישהו הרבה יותר סליזי, די טיפש, וגם מכוער קצת, אם להודות על האמת. אבל טעיתי.

נואל בידרמן הוא גבר בן 42, חתיך, אבל לא מהסוג המתאמן יותר מדי, נאה, אבל לא מהסוג האמריקאי הבובתי (אולי כי הוא קנדי), סופר אינטיליגנטי ורהוט בצורה יוצאת דופן (אולי כי הוא עורך דין ספורט לשעבר), מצחיק, חמוד, אפילו לא קצת דוש.

וכן, אני חושבת שאני קצת מאוהבת בו.

 

לא סוס, מקסימום גט טקסי

 

"אשלי מדיסון הוא אבולוציונית מה שמתאים לתקופה הזאת, וזה התחיל במודעות האישיות בחלק האחורי של העיתון", מזכיר נואל בידרמן, בן 42 ונשוי 11 שנה. "'רווק בן 24 (כן, אז הייאוש היה מתחיל בגיל 22 - ק.א) מחפש בחורה שאוהבת חיות לרבוץ איתה מול האח', והיום זה קורה באתרי היכרויות ואפליקציות".

 

 

לא אשם בהתמוטטות המונוגמיה? עמוד הבית של אשלי מדיסון (מתוך AshleyMadison.com)
לא אשם בהתמוטטות המונוגמיה? עמוד הבית של אשלי מדיסון (מתוך AshleyMadison.com)

 

הוא צודק, שום דבר בעצם לא השתנה. גם אז היו בגידות. תכל'ס, לבגוד אפשר גם בלי האתר שלו, ובגידות תמיד היו ותמיד יהיו.

אז מה זה אשלי מדיסון? בגדול זה אתר היכרויות שמוגדר כאתר לאנשים נשואים שרק רוצים משהו חולף מהצד, והפיצ'רים שלו די דומים לכל אתרי ההיכרויות שאתם מכירים, למעט הכפתור שמאפשר יציאה מהירה ונקיה מהאתר (כמו גם מחיקת כל ההודעות ששלחתם לאנשים שלא תשאיר שום זכר שאי פעם הייתם שם) אם הבנזוג נכנס לחדר בזמן הגלישה, ושיטת תשלום מיוחדת ששומרת על הפרטיות באופן יסודי יותר.

האנשים שתמצאו בו הם בדיוק אותם אנשים: חרמנים, משועממים ובודדים, קריטריונים שרוב האנשים בעולם עונים עליהם, ואלה שנמצאים בזוגיות, בכללם. גם אתם, שנמצאים בזוגיות "מאושרת", גיליתם כבר שזוגיות היא לא מה שהבטיחו בסרטים, שהבנזוג לא תמיד משעשע וגורם לכם להרגיש אהובים, עטופים ומסופקים, ושאין לו שום סוס. מקסימום אפליקציית גט טקסי.

ארבע דקות אחרי שפתחתי את הפרופיל, ועוד בלי תמונה גלויה, כבר היו לי בתיבה חמש הודעות. רובן היו מגברים נשואים שמחפשים סידור קבוע, ואחת מאדם שמגדיר את עצמו כרווק שרוצה ליהנות עם אישה נשואה, ואני חושדת שהוא מחפש שוגר מאמא (תעמוד בתור, חבוב, גם אני רוצה כזאת)

יותר מזה, אנשים בזוגיות לפעמים מרגישים הרבה יותר בודדים מאנשים שנמצאים לבד, כי האחרונים לפחות יודעים למה לצפות בערב כשהם מגיעים הביתה. אין דבר יותר מדכא מלחזור הביתה ולצפות לאהדה, חיבה וסקס, ולקבל התנכרות, אדישות, ותחושה שלוקחים אותך כמובן מאליו.

זוגיות לא מעלימה שום בעיה שבאנו איתה מהבית, אם כבר, היא מוסיפה עוד כמה התמודדויות לערימה. למעשה, לבד וזוגיות זה די דומה, רק יותר צפוף. אילו מציאת זוגיות היתה באמת שגרירת האושר עלי אדמות והמרפא האולטימטיבי לבדידות, לא היו כל כך הרבה פרידות ובגידות, והמונוגמיה המקודשת שלנו לא היתה בדרכה לפשוט את רגלה עטויית הבירית.

 

בישראל יש תיאבון מיני ענק

 

אתר הבגידות 'אשלי מדיסון' הושק בישראל השקה שקטה בלבד, אבל אנחנו, נכון לאותו בוקר, כבר מספר 7 בעולם בכמות הכניסות, וזה יחסית למדינות ענק.

"התיאבון המיני של הישראלים הוא היסטורי", צוחק בידרמן. "מליון אנשים ב-30 יום רוצים לבגוד או לבדוק אם הבנזוג שלהם בוגד. אז נכנסתי לראות.

כן, נו, ממש פתחתי פרופיל. מילאתי טפסים על התשוקות שלי ועל ההתאמה המושלמת שלי (ציינתי "ללא מחלות". נראה לי חשוב), ואפילו שמתי תמונות כדי לראות איך זה עובד מבחינת הדיסקרטיות.

יש כל מיני אפשרויות להסתיר את העיניים במסיכת נשפים כזאת או בפס וורוד שאפשר למקם על החלק הנבחר בפנים, ויש את האפשרות (הפופולרית כנראה) להגדיר את התמונה כפרטית ולשלוח לנבחרים אישור להיכנס ולראות אותן.

ארבע דקות אחרי שפתחתי את הפרופיל, ועוד בלי תמונה גלויה, כבר היו לי בתיבה חמש הודעות, רובן מגברים נשואים שמחפשים סידור קבוע, ואחת מאדם שמגדיר את עצמו כרווק שרוצה ליהנות עם אישה נשואה, ואני חושדת שהוא מחפש שוגר מאמא (תעמוד בתור, חבוב, גם אני רוצה כזאת).

עשר דקות לאחר מכן היו לי פי שלוש צפיות וחמש בקשות לצפייה בתמונות שלי.

וכולנו נצטרך להתמודד עם הקושי הנפשי שבהפרדה ההכרחית בין סקס לזוגיות, כי שניהם ביחד פשוט לא עובדים. המונוגמיה תתמוטט בקרוב, ואני לא חושבת שאשלי מדיסון יהיה האשם העיקרי בכך. הוא אפילו לא יהיה בין חמש הסיבות הראשונות

אני מניחה שאפשר למצוא שם הכל, ויותר קל למצוא שם סקס, מהסיבה הפשוטה ששם לגיטימי לבקש סקס. אין באתר הזה שום דבר שהוא שונה מכל אתר היכרויות אחר מעבר להגדרה מדוייקת יותר, שמאפשרת למי שמעוניין להיות ישיר ולהגיד שהוא רוצה רק סקס, שהיא נשואה, או שהיא מעוניינת להתנסות עם נשים. כל הדברים שאנחנו בדרך כלל מחכים לרגע המתאים כדי לגלותם לצד השני בפחד שמא לא יקבל אותנו, הופכים שם קצת יותר לגיטימיים, וזה מצוין לאנשים שזקוקים לעזרה בהתמודדות עם שיפוט עצמי ורגש אשם.

מצד שני, אני מניחה שמי שלא מסוגל לחיות את החיים שהוא רוצה לחיות ולשלם את המחיר, ימשיך לשקר גם באשלי מדיסון. בסופו של דבר, בקו הסיום, אותן הבעיות יצוצו תמיד, לא משנה דרך איזו פלטפורמה נפגשתם, איך אתם מגדירים את עצמכם או רוצים להגדיר את עצמכם, או את מערכת היחסים שלכם. אם עצם העובדה שאתם נורא כנים עם זרים שפגשתם באתר אבל כן מוכנים לשקר לאב או אם ילדיכם מדי יום מסתדרת לכם עם ההגיון, מי אני שאגיד לכם לא לבגוד.

 

גברים מהטבע, נשים מהבית

 

"מה זה בכלל אומר, לבגוד?", שואל בידרמן. "לגעת באופן מיני במישהו אחר? אם אני שולח לאקסית שלי סמס וכותב לה שהיא אהבת חיי האמיתית, אשתי לא תרגיש נבגדת? אין תרבויות בהן נשיקה על הלחי נחשבת אסורה לחלוטין? תרצו או לא, בגידה היא מוסכמה חברתית שגבולותיה משתנים מתרבות לתרבות, ועוד יימתחו הרבה בשנים הקרובות".

נאלצתי להסכים איתו למרות שלא התחשק לי, כי כמו כולם, גם לי קשה להתמודד עם פשיטת הרגל הגסה של סיפורי אלף לילה ולילה עם פסקול רומנטי שחונכנו להאמין בהם. המונוגמיה בדרך החוצה אם נרצה או לא, וכולנו נצטרך להתמודד עם הקושי הנפשי שבהפרדה ההכרחית בין סקס לזוגיות, או לחילופין, לבחור אחד, כי שניהם ביחד פשוט לא עובדים. המונוגמיה תתמוטט בקרוב, ואני לא חושבת שאשלי מדיסון יהיה האשם העיקרי בכך. הוא אפילו לא יהיה בין חמש הסיבות הראשונות.

"לבגוד זה חלק מלהיות בנאדם. זה טבעי, אנחנו לא מונוגמיסטים בטבע שלנו". בידרמן מאמין שהשלב האבולוציוני הבא בקשרים זוגיים הוא תאים משפחתיים לצורך הולדת ילדים וסיבות כלכליות, תוך הפרדה בין סקס לאהבה, ושכולנו נהפוך להיות פוליאמורים בסופו של דבר.

בנתיים הוא המציא את האתר בתור תשובה לנשים שרוצות לבגוד בדיסקרטיות ונוחות, וזו הסיבה ששם האתר מורכב משני השמות הכי פופולריים בארה"ב: אשלי, ומדיסון. כדי לייצר התקשרות רגשית אצל נשים. בלי לפרק את המסגרת המשפחתית. גם נשים רוצות סקס מזדמן מחוץ לנישואים, ועובדה: למרות ההשתלטות הגברית על כל מקום שמבטיח אופציה לסקס, גם הן עושות באתר שימוש מפואר.

"הן רוצות להרגיש נחשקות ומחוזרות. וכי הן לא מקבלות מה שהן צריכות מהגבר שלהן", הוא פורש בפני את תוצאות הסקר של אוני' קליפורניה "מסתבר שכשגברים בוגדים הם מאשימים את הטבע (ככה אני בנוי), וכשנשים בוגדות הן מאשימות את הבעל".

 

בינינו, מי לא בגד?

 

כמובן שלצורך רומן אפשר למצוא מישהו בעבודה, ביוגה או באתר היכרויות רגיל, אבל הסיכון הוא גדול מדי, ואתרי היכרויות עובדים על הצהרה מובנית שהיא תמיד גרסה זו או אחרת של 'כאן תמצאו את אהבת חייכם', ולא 'כאן תוכלו למצוא מישהו ללילה', למרות שזה בדיוק מה שהרבה אנשים רוצים.

תרצו או לא, העובדה היא שסטיה מהדרך המונוגמית היא עניין שבשגרה, ולא רק אצל גברים. אני בגדתי די הרבה, מכל מיני סיבות, וגם חוויתי בגידות מהצד השני, ואני גם די בטוחה שיש בגידות שהתרחשו ואני לא מודעת לקיומן

זו הסיבה שכל כך הרבה סיפורים שמתחילים שם נגמרים ב'יצאנו שבועיים וגיליתי שהוא נשוי' או 'יצאנו חודשיים ואז הסתבר לי שהוא רק רוצה לזיין'. מה לעשות, הרבה אנשים לא מחפשים בהכרח זוגיות מונוגמית בכל רגע נתון, ולצורך העניין רק מעמידים פנים, ואשלי מדיסון הוא בדיוק האתר המתאים למי שרוצה לנהל רומן מחוץ למסגרת המונוגמית. 

נואל בידרמן הוא לא השטן. הוא בסך הכל עורך דין שקרא כתבה בעיתון ואמר לעצמו "הי, למה שאני לא אבנה לאנשים האלה מקום שבו יוכלו להפסיק להעמיד פנים". אמר ועשה, והפתעה הפתעה הלם טוטאלי: האתר הוא להיט מטורף בכל מדינה שהגיע אליה, ומקור לא אכזב למכתבי נאצה שנשלחים בהמוניהם אל בידרמן, משל היה הגורם לפירוק המנוגמיה באופן אישי, ולא רק הספק החצי-תמים (והמאד עשיר) של כלי למימוש הבגידות שכבר ממילא מתרחשות.

 

 

מתי הוא עובר ליחסים פתוחים עם אשתו? נואל בידרמן (מתוך AshleyMadison.com)
מתי הוא עובר ליחסים פתוחים עם אשתו? נואל בידרמן (מתוך AshleyMadison.com)

 

ביננו, מי מאיתנו שעבר את גיל 20 וחום גופו 37 מעלות צלזיוס מעולם לא בגד באף אחד? אמנם אנשים אוהבים לחשוב על עצמם כעל נאמנים וישרים, אבל המציאות מוכיחה שרובנו לא כאלה. כמעט לכולם יצא לבגוד מתישהו במישהו, וההבדל היחיד בנסיבות שבהן זה קרה: אחד בוגד כי אשתו ילדה לפני שנה ומאז היא כמו הגן הנעול, השניה בוגדת כי היא נשואה עשר שנים ומתגעגעת להרגיש נחשקת, השלישית מתוך כעס על האדישות של בנזוגה, והרביעי מתוך פחד להינטש.

זה באמת לא משנה למה, העובדה היא שסטיה מהדרך המונוגמית היא עניין שבשגרה, ולא רק אצל גברים. אני בגדתי די הרבה, מכל מיני סיבות, וגם חוויתי בגידות מהצד השני, ואני גם די בטוחה שיש בגידות שהתרחשו ואני לא מודעת לקיומן.

"תשעים אחוז מהבגידות לעולם לא מתגלות", הוא חולק מהידע שצבר בנושא הבגידות, "והן מתחילות במקום העבודה או באירועים חברתיים. עכשיו, רוב הזוגות דווקא רוצים להישאר ביחד, לא אמיצים מספיק כדי לפתוח את היחסים ואף אחד לא רוצה להיתפס. לשכב עם בעלה של אחותך זה רעיון גרוע מאד למי שרוצה ריגוש קטן וחולף, כי בגידות כאלה תמיד מתגלות. אז בסך הכל יצרתי אתר שמספק דרך דיסקרטית ויעילה לאנשים שרוצים לפגוש מישהו עם מטרה זהה: בלי העמדות פנים, בלי התגנבויות מסוכנות בתוך המעגל החברתי שלהם, ובלי בלגן מיותר".

 

נשבע לך, לא בוגד

 

כולנו מבינים את האבסורד שבשימור המונוגמיה, ועדיין לכולנו קשה להתמודד עם ההשלכות של ההבנה הזאת. כל אחד שבגדו בו או שאפילו חשד שבוגדים בו, מכיר את התחושה הצורבת הזאת של העלבון והחרדה שעולה כשהקרקע נשמטת מתחת לרגליים. כולנו חיים בדיסוננס שבין שתי אלה. גם נואל בידרמן, שמצהיר על עצמו כאחד ש"יודע יותר מכל אחד אחר על בגידות", מודה שהוא לא מתקדם עד כדי כך.

נכון לעכשיו הוא חי בזוגיות מונוגמית לגמרי עם אשתו ומקווה שלו זה לא יקרה: "אני הראשון להגיד, ואשתי יודעת את זה, שאני אבגוד הרבה לפני שאפרד. אני מת על הילדים שלי, אני לא רוצה לפרק את המשפחה שלי, אין לי בעיה כלכלית, ואני בטוח לא ארצה ללכת בגלל סקס. יותר סביר שאני אבגוד. מצד שני, אם אני לא אוכל לתפוס את עצמי כשאני מתחיל למעוד, כאחד שמדבר על בגידות כל יום עם עשרה אנשים שונים, אז לאף גבר אין תקווה בגיהנום. ואחרי שאמרתי את זה, אני חייב להודות שאם אשתי היתה אומרת לי שהיא רוצה מישהו אחר, הייתי מתקשה מאד להתמודד, למרות שאני יודע את כל מה שאני יודע. מה לעשות, אני, כמו רוב העולם, עדיין לא מוכן לשחרר את הקונספציה הזאת, שאומרת שזוגיות היא גם בלעדיות מינית".

"החיים קצרים, נהלו רומן", היא הסיסמה המופיעה מתחת לשם, וכנראה שהיא מאד אפקטיבית. אז אני לא רשומה לאתר הזה, בעיקר כי לי מותר להזדיין עם מי שבא לי, אבל השיחה עם בידרמן גרמה לכל העניין להישמע כל כך טבעי ונטול קונפליקטים, שיצאתי משם עם חשק להתחתן, להשאיר את הפרופיל שלי באתר פעיל ולהמתין שהוא ואשתו יחליטו לפתוח את היחסים.