שמו הרשמי הוא "גן וולובסקי-קרני", אבל אפשר גם לקרוא לו "ערוותה של תל אביב". משולש ירוק וקטן בין הרחובות בגין, נמיר וארלוזורוב, ובעצם, בגלל הכבישים הסואנים שמקיפים אותו, הוא מין אי תנועה מגודל.

 

בשנים עברו ביום העצמאות, הגן השומם, כמו כל גן במדינה בעצם, היה עובר שינוי חד. לוקח חלק בתהליך הידוע של התפשטות עם ישראל על כל חלקה ירוקה זמינה, כדי לפרוץ במנגל המסורתי של החג הלאומי. בעיני זו חוויה אנושית מרשימה: בבת אחת המקום מתמלא בעשן מריר-מתוק של צליית בשר, בקולות החוגגים ובצבעוניות שהביאו איתם.

 

ביום העצמאות 2012 החלטתי לצלם סדרה של פורטרטים של החוגגים בגן. הסתובבתי בין המשפחות יום שלם, עם אשתי לילך ותמוז, האסיסטנט שלי. אני צילמתי, תמוז כיוון תאורה ולילך שוחחה עם המצולמים כדי לברר קצת את הסיפור האישי של כל אחד מהם.

 

בן (22), מחולון (צילום: יונתן בלום )
בן (22), מחולון (צילום: יונתן בלום )

 

המקום היה שמח ומלא לגמרי. לא מעט אנשים הגיעו בשעות המוקדמות של הבוקר כדי לשמור פינה מועדפת. התרגשתי מאוד מהתוצאה, שנראית בעיני כהצצה אל קרבי החברה הישראלית, והחלטתי להשתדל לחזור ולצלם בגן שוב בכל שנה ביום עצמאות, כדי להרחיב את הפרויקט.

 

בדיוק חודשיים לאחר מכן החליט ראש העיר רון חולדאי לאפשר להקים במקום מאהל למחוסרי דיור, סוג של פשרה, לאחר שניסו להקים אותו מחדש בשדרות רוטשילד. כשבאתי לצלם ביום העצמאות 2013 המקום השתנה מאוד. מאתר של חגיגה משפחתית למקום מדכא במקצת, ואפילו מעט מאיים. עדיין הגיעו לגן מנגליסטים, אבל הרבה פחות יחסית לשנים קודמות, כנראה בעקבות המצב החדש.

 

נוצר שם מפגש מאוד מיוחד בין שני עולמות לא קשורים: חוגגי יום העצמאות מצד אחד, מול חסרי בית קשי יום ונרקומנים (שמאוד לא שמחו לראות צלם מסתובב ביניהם).

  

השבוע, לקראת יום העצמאות המתקרב, ביקרתי במקום כדי לראות אם יש סיכוי להמשך פרויקט הצילום שלי. המראה כאוטי. שליש מהשטח הוא אתר בנייה של תשתיות תנועה חדשות, והשטח שנותר התמלא אוהלים מאולתרים. איש רזה בשם עמוס ניגש אלי והסביר לי שהמקום מתחלק בין שני מחנות: מחנה ארלוזורוב ומחנה נמיר. ה"ארלוזורובים", הוא הסביר, הם אקטיביסטים - עובדים ביום, מנהלים מחאה בערב. ה"נמירים", לעומתם, נמצאים שם רק כי מצאו מקום להניח בו את הראש לכמה שעות. הוא תיאר את החיים במקום כמלחמת קיום מתמשכת.

 

מגדל זכוכית, אוהל ודגל (צילום: יונתן בלום )
מגדל זכוכית, אוהל ודגל (צילום: יונתן בלום )

 

למרות שהוא הזמין אותי לבוא לצלם את האוכלוסייה החדשה של גן וולבסקי ביום שלישי, אני חושש שהשנה זה יהיה אתגר לא פשוט. אנסה בכל זאת.

חג לאום שמח.

 

 

>> הסודות של הבתים הקיבוציים הישנים: הצלם אילן נחום ביקר בשבעה קיבוצים בשעת דמדומים