הנשיקה הארוטית (להבדיל מנשיקת כבוד, ידידות, נימוסים, או הורה/ ילד) מוכרת ומקובלת ברוב התרבויות. רובם המכריע של בני האדם בכל רחבי העולם התנסו בחוויה, על היסוסיה, התרגשויותיה, בלבוליה ועינוגיה.

 

אבל יש להודות שמנהג הנשיקה קצת מוזר. מדוע דווקא חילופי רוק ושרידי סלט מהבוקר נחשבים לאירוע נחשק וטקס תשוקתי? זאת ועוד, אם הנשיקה הארוטית נפוצה כל כך, סביר להניח שהיא ממלאת תפקיד חשוב כלשהו בריקוד המיניות האנושית. אבל מהו בדיוק אותו תפקיד תפקיד?

 

>>> חבבו את "לאשה" בפייסבוק

>>> חפשו אותנו באינסטגרם: LAISHAMAG צפו בתמונות מאחורי הקלעים של הפקת הגיליון החדש, וקבלו הצצה לגיליונות הבאים

 

מידע עובר בנשיקה

 

הדעות בקרב חוקרי הנושא חלוקות באשר לתפקידו ומקורותיו של מנהג הנשיקה. סברה אחת היא, שהנשיקה התפתחה כמנגנון אבולוציוני לאיסוף מידע על פרטנר מיני פוטנציאלי. הנשיקה הרי מביאה אותנו קרוב אל האחר, קרוב מספיק בכדי להריח ולטעום אותו. אזור הפנים עשיר בבלוטות שונות המפרישות כימיקלים נושאי אינפורמציה גנטית וחיסונית. הרוק נושא מסרים הורמונליים שונים. הבל נשימתו של אדם, כמו גם טעם שפתיו, מאותתים לנו דברים על מצב בריאותו, על ההיגיינה שלו, ומתוך כך על התאמתו לתפקיד הורה פוטנציאלי לצאצאינו.

 

תיאוריה נוספת טוענת שהנשיקה מתפקדת בעיקר על רמת הפסיכולוגיה, כדרך לבטא ולאשש תחושות אמון, קרבה ואינטימיות עם האחר. כפי שאחת הסיבות שאנו מקישים כוסות משקה היא כדי לצרף את חוש השמיעה לחוויית היין, בה מעורבים כבר כל שאר החושים (העין רואה, החך טועם, השפתיים נוגעות, האף מריח),‬ כך הנשיקה מאפשרת לחושי הטעם והריח להצטרף לחגיגת האינטימיות ולהפוך אותה לאירוע שלם ועמוק.

 

בנוסף, אם את מסכימה לנשק מישהו, הרי את מביאה אותו אל תוך מרחבך האישי ומסכימה לקחת סיכון שהוא ידביק אותך במחלה כלשהי. הנשיקה באופן זה מהווה ביטוי של פתיחות ואמון. בנשיקה את מראה גם שאינך נרתעת מנוזליו של הפרטנר. אחד המאפיינים המובהקים של משיכה מינית, בעיקר אצל נשים, הוא ביטול תחושת הגועל.

 

מה שיגעיל אותך לעשות עם זר - תעשי בחדווה עם מושא תאוותך. הנשיקה בהקשר זה מהווה הוכחה וביטוי למשיכה מינית. תיאוריה זאת צופה שנשיקה לא תתקיים אם אין במגע המיני אינטימיות, משיכה אמיתית וקרבה נפשית. ואכן, הנשיקה אינה נפוצה בין עובדות מין ולקוחותיהן או במעשי אונס.

 

תיאוריה שלישית טוענת שהנשיקה היא אמצעי פיתוי וגירוי מיני נטו. שפתי האישה, קשה להכחיש, דומות לשפתי הוואגינה. המנהג הנשי ברחבי העולם לצבוע את השפתיים באדום, שהוא צבע מעורר מינית, מרמז על תפקיד השפתיים כאמצעי פיתוי.

 

על פי מחקרים, גברים מעדיפים נשיקות רטובות יותר, ומעדיפים גם לערב את הלשון בנשיקה יותר מנשים. הלשון, כידוע, היא איבר פאלי. לחלוחית הפה וחדירת הלשון מדמות משגל די במובהק, ומעוררות אסוציאציות סקס.

 

בנוסף, משערים החוקרים, ייתכן שההעדפה הגברית לנשיקה רטובה קשורה גם בעובדה שהרוק הגברי מכיל את ההורמון טסטוסטרון. לטסטוסטרון אפקט מעורר יצר בשני המינים. בנשיקת לשון רטובה יכול הגבר להעביר טסטוסטרון אל פיה של האישה ובדרך זו לעורר אותה מינית.

 

חיים ומוות ביד הלשון

 

האנתרופולוגית וחוקרת האבולוציה הלן פישר מאוניברסיטת רטגרס בניו ג'רזי הציעה תיאוריה משולבת על תפקיד הנשיקה. לטענתה, לנשיקה תפקיד בשלושת שלבי מערכת הרבייה האבולוציונית: בתחילה, הנשיקה עוזרת להלהיב ולכוון את יצר המין, הגורם לנו לרצות סקס ולחשוק בפרטנרים רבים.

 

בהמשך, הנשיקה פועלת לאישוש הקשר הרומנטי, אותה התאהבות עמוקה המניעה אותנו לבחור שותף אחד מני רבים. ולבסוף, הנשיקה עוזרת לנו לקיים ולאשש את הקשר האינטימי המתמשך, המאפשר לנו לשרוד בזוגיות מספיק זמן כדי לגדל את ילדינו (נושאי הגנים שלנו) לבגרות ולמוכנות מינית. וכך מסתובב לו גלגל ההישרדות.

 

ממצא מעניין העולה מן המחקרים קשור בהבדלי היחס לנשיקה בין נשים וגברים. החוקר רוברט גאלופ מאוניברסיטת אלבני בניו יורק ושותפיו אספו לפני כמה שנים מידע מפורט בנושא מאלף צעירים אמריקאים. נשים דירגו את הנשיקה כחשובה יותר ליחסי מין ולקשר אינטימי. חשיבות הנשיקה לנשים נשארת גבוהה לאורך הקשר. אצל גברים, חשיבות הנשיקה פחותה מלכתחילה, וגם פוחתת והולכת ככל שהיחסים מתארכים. מחצית מהגברים (לעומת רק 14 אחוז מהנשים) אמרו שהיו מקיימים יחסי מין בלי להתנשק קודם.

 

גברים ונשים כאחד דיווחו שנשיקה טובה אינה כשלעצמה סיבה מספקת לפתח קשר רומנטי. אבל נשים באותו מחקר דיווחו שריח הבל פיו וטעמו של הגבר חשובים ביותר להחלטתן להמשיך להתנשק, ומעבר לכך, להמשיך ליחסים. נשיקה ראשונה לא מוצלחת יכולה לחסל את סיכוייו של פרטנר פוטנציאלי. ממחקר זה עולה גם כי תפיסת הנשיקה כאקט מיני מובהק נפוצה יותר בקרב גברים. הציפייה הגברית היא שנשיקות יובילו למשגל, והם נוטים לאפיין "נשיקה טובה" ככזו המובילה לסקס. לכן נשים מוצאות עצמן לפעמים תחת לחץ גברי להתנשק, ורבות מדווחות שנושקו בניגוד לרצונן, מתוך מחשבה (גברית) שהנשיקה תוביל לעוררות מינית ולסקס מלא.

 

החוקרים רפאל וולודרסקי ורובין דונבר מאוניברסיטת אוקספורד פרסמו השנה מחקר עדכני בשאלה, שהקיף יותר ‭900-מ‬ משתתפים. גם הם, בדומה לגאלופ ולשותפיו, מצאו שנשים מחשיבות את הנשיקה יותר מגברים, ונוטות יותר לראות בה סימן ותנאי לאינטימיות נפשית ומינית.

 

החוקרים הבריטיים מצאו שנשים מחשיבות את הנשיקה בתחילת היחסים יותר אם הן נמצאות בתקופת הביוץ במחזור החודשי, מה שמרמז שהנשיקה משמשת לאיסוף מידע על איכות הפרטנר כאב לצאצא פוטנציאלי. ניואנס נוסף ומעניין: גברים ונשים שדירגו עצמם כמושכים יותר וכבעלי ניסיון מיני רב יותר דירגו את הנשיקה כחשובה יותר.

 

העובדה שאנשים מושכים יותר ומשופעים באופציות מיניות נסמכים יותר על הנשיקה מרמזת על תפקיד הנשיקה כאמצעי בחירה ופיתוי מיניים. המשתתפים דיווחו גם שכאשר מדובר בסקס מזדמן או חד פעמי, נשיקות לפני המשגל חשובות יותר מנשיקות תוך כדי או אחריו. כשמדובר ביחסים רציניים ויציבים, הנשיקות לפני, תוך כדי ואחרי המגע המיני חשובות באותה מידה.

 

ממצאים אלה מצביעים שוב על כך שתפקיד הנשיקה משתנה בהתאם לאופי היחסים. ביחסים קצרי מועד, הנשיקה היא מינית יותר, ומשמשת כאמצעי לבחירת הפרטנר המיני ולגירויו. ביחסים ארוכי טווח, הנשיקה היא ביטוי של קרבה פסיכולוגית, ותפקידה לאשש ולסמן את האינטימיות בין בני הזוג.

 

להתנשק, ולהירגע

 

תפקיד הנשיקה ככלי לשיפור יחסי אינטימיות וזוגיות נבדק לפני כמה שנים על ידי חוקר התקשורת המשפחתית קורי פלויד ושותפיו באוניברסיטת אריזונה סטייט. החוקרים חילקו 52 משתתפים (שנמצאו בזוגיות קבועה) לשתי קבוצות, והנחו חברי קבוצה אחת להתנשק יותר בתכיפות עם הפרטנרים שלהם לתקופה של שישה שבועות.

 

בדיקות דם וראיונות עם המשתתפים לפני ואחרי הראו שבקרב חברי קבוצת "מרבי הנשיקות" ירדה רמת הכולסטרול, פחתו תחושות מועקה, ושופרה איכות הזוגיות. בדומה, החוקרת וונדי היל מלאפאייט קולג' בפנסילבניה מצאה לפני כמה שנים שנשיקות בין בני זוג במשך רבע שעה הובילו לירידה ניכרת ברמת הורמון העקה קורטיזול אצל המשתתפים.

 

לסיכום, נראה שלנשיקה שני שימושים מרכזיים: כלי לאיתור, לבחירה ולפיתוי של פרטנר מיני מתאים ביחסים קצרי מועד, ואמצעי לשימור ולשיפור תחושות הקרבה והאינטימיות ביחסים מתמשכים.

 

בנוסף, עולה מן המחקרים, כי תפיסת הנשיקה שונה אצל גברים ונשים. גברים, בהכללה, מחשיבים פחות את הנשיקה ואת המידע שהיא מספקת. גברים נוטים יותר להשתמש בנשיקה כגשר לסקס, עזר לגירוי ולפיתוי האישה. הם מוכנים יותר לסקס גם בלי נשיקות מקדימות, ועניינם להתנשק עם בנות זוגם פוחת עם הזמן.

 

נשים, בהכללה, מחשיבות יותר את הנשיקה ומייחסות לה משמעות רבה יותר בתהליך בחירת הפרטנר המיני ובזוגיות מתמשכת. נשים נוטות לראות בנשיקה פחות אקט מיני ויותר אקט אינטימי. לנשים, הנשיקה משמשת יותר כאמצעי לאבחון שותף פוטנציאלי ולאישוש הקשר הנפשי. בנשיקה, נשים נוטות להיות קשובות יותר לטעם ולריח של הגבר, נכונותן לסקס בלי נשיקות לפני כן נמוכה, ונשיקה גרועה היא בעבורן סיבה טובה לנתק מגע עם מאהב פוטנציאלי.

 

על אף ההבדלים בין המינים ביחס אליה, הנשיקה, מסתבר, מיטיבה בסוף היום עם שניהם. ככלל, זוגות המרבים להתנשק מדווחים על זוגיות טובה ומספקת יותר. אז אולי שווה לך להפסיק את הקריאה במסך המחשב וקדימה, נישוקים‭...‬

 

  • הכותב הוא פסיכולוג קליני ופרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת אוטרביין, אוהיו