"מדובר במגדל חסר תקדים", מצוטט האדריכל דניאל ליבסקינד, בהודעה לעיתונות על הפרויקט הראשון שלו במנילה. "חלקו העליון ייראה כמו עץ שענפיו מתפצלים, הוא יתגבש לתוך צורות שונות ומיוחדות, זה לא נעשה קודם".  

כמו עץ שענפיו מתפצלים. באדיבות סנצ'יורי פרופרטיס

האדריכל היהודי פרץ לתודעה העולמית כשתיכנן את המוזיאון היהודי בברלין, ומאז זכה לתכנן שלל פרויקטים נחשקים ברחבי העולם - בראשם "מגדל החירות" על חורבותיו של גראונד זירו במנהטן. כעת הוא מתכנן את המגדל לחברת הנדל"ן סנצ'ורי פרופרטיס (שאת הפרויקטים שלה אני מסקר כאן די בעקביות), והוא לא מהסס לשבח את עצמו: "מעולם לא היה מגדל כזה. רוב המגדלים מתכווצים ככל שעולים לפסגה, עד שמתקבלת מעין אנטנה (...) המגדל הזה ינצל את המרחבים היקרים ביותר וישים אותם בפסגת המגדל, שם אתה רוצה להיות".

 

דניאל ליבסקינד. באדיבות האתר דניאל ליבסקינד

 

הפרויקט המתוקשר ביותר: ''מגדל החירות'' בניו יורק. באדיבות דניאל ליבסקינד

למגדל הראשון שבונה ליבסקינד בפיליפינים ייקראו Century Spire, והוא האחרון שיוקם ב"שכונת סנצ'ורי" (Century City) במרכז מנילה. השכונה תשתרע על פני 34 אלף מטרים רבועים, תכלול פרויקטים גרנדיוזיים כמו מגדל דונלד טראמפ הראשון באסיה, מגדל בעיצוב ורסאצ'ה, קניון מפואר ועוד. אין ספק כי גולת הכותרת תהיה המגדל בן 60 הקומות בתכנונו של ליבסקינד, והראיה לכך היא שהחברה היזמית מתכננת להעביר את המטה שלה לכאן. מנכ"ל החברה, חוזה אנטוניו, ביקר לפני כמה שנים במוזיאון היהודי בברלין, התלהב וביקש לפגוש את האדריכל. משם ועד משא ומתן על פרויקט עתידי במנילה, הדרך כבר הייתה קצרה.

  

מכאן זה התחיל: המוזיאון היהודי בברלין. באדיבות המוזיאון היהודי בברלין.

בעוד ליבסקינד מתאר את פסגת המגדל בתור עץ עם ענפיו המתפצלים, מתארת אותו החברה היזמית כ"מגדל שילבלב כמו פרח, ועלי הכותרת שלו ייפתחו אל העולם", כאנלוגיה לצמיחתה של סנצ'ורי עצמה. מותג אנושי נוסף הצטרף לפרויקט כדי להגביר את כוח המשיכה שלו: על עיצוב הפנים יהיה חתום מעצב האופנה ג'ורג'ו ארמאני. 

רואים את הפרח? פסגת המגדל. באדיבות סנצ'יורי פרופרטיס

“זה ירגיש כמו מגדל במילאנו", טוען אנטוניו. את העיצוב יבצע הסטודיו של ארמאני, Armani/Casa Interior Design Studio, שאת ביצועיו ראיתי לאחרונה גם בסרט "פראנויה" עם הריסון פורד. הסטודיו פעיל ב-40 מדינות, בהן ישראל, ובין הפרויקטים האחרונים שלו אפשר למנות את Macka Residences באיסטנבול, ו-world Towers במומבאי.

 

מאקה רזידנס באיסטנבול. באדיבות ארמאני קאסה

 

עיצוב ארמאני בסרט פראנויה. הריסון פורד לא בתמונה. באדיבות הרפר-באזאר

 

כך ייראה הלובי במגדל החדש במנילה, בעיצוב ארמאני קאסה. באדיבות סנצ'יורי פרופרטיס

כך תיראה הבריכה בעיצוב ארמאני-קאסה במגדל המתוכנן במנילה. באדיבות סנצ'יורי פרופרטיס

 

כך תיראה הספרייה (אף היא בעיצוב ארמאני קאסה) במגדל. באדיבות סנצ'יורי פרופרטיס

ו"חדר הרגיעה". באדיבות סנצ'יורי פרופרטיס

Century Spire אמור להיחנך ב-2018, והמחירים של הדירות מתחילים בסביבות ה-5,000 דולר למ"ר. שטח הדירות הממוצע יעמוד על 57 מ"ר, בעוד שבקומות הגבוהות יהיו פנטהאוזים ודופלקסים בשטחים של בין 200 ל-400 מ"ר. לאחרונה פירסמה סנצ'יורי כי היא צופה הכנסות של 185 מיליון דולר מהמגדל, ואם היא תעמוד בציפיות הללו, נראה כי משתלם להביא לכאן מותגים בינלאומיים.