תסרוקת המולט, הידועה בישראל גם בכינויה תסרוקת אלי אוחנה, היא אותה תפרחת ראש אייטיזית מפוקפקת על פיה מקובל ולגיטימי לגזור את השיער כך שחלקו האחורי יהיה ארוך מהקדמי. בשנים האחרונות בסגנון הידוע לשמצה השתלט בזדוניות גם על פריטי אופנה, וכעת מסתמן שהוא חוזר לכבוש את המקום בו הוא הושק לראשונה - הפדחת.

 

מראה ה"עסקים מקדימה, חגיגה מאחורה" כבר עשה קמבקון קצר אי שם בתחילת שנות ה-2000, עת השחקנית סקרלט ג'והנסון, בשיא הצלחתה, דילגה איתו ברחובות ועל גבי שטיחים אדומים. תוך מספר שבועות ניערו אנשי היח"צ המשומנים את הנערה הסוררת והזכירו לה שלהיות אדג'ית זה נורא לא מרילין מונרו - התדמית הלוהטת שטיפחה הבלונדה ההוליוודית ג'והנסון עד אותו רגע מטריד. מאז, נדמה שהצלחנו להחזיר אל תוך תיבת הפנדורה את המראה ושלא נראה אותו עוד. אך, לצערנו, שוב היה משעמם לתעשייה, וכרגיל 3 השערות שנותרו על ראשינו הן אלו שיאלצו לשלם את המחיר.

 

המחשבה על התסרוקת של מקגייוור ויתר שוכני קרוואנים מדרום קרוליינה כהשראה ללוק שלך בחורף הקרוב נשמעת מעט שנויה במחלוקת. אבל מאחר ונשים נחשקות במיוחד החליטו להיפטר מהשער הגולש שלהן לטובת המולט המתקמבק - שווה לשקול שוב.

 

 

 

האגדה מספרת שהאחראים (האשמים) המרכזיים בשובו של הטרנד הם הדוגמנית הבריטית החמה אדי קמפבל ומעצב השיער האגדי גווידו. האחרון גזר את שיערה של קמפבל למולט ברונטי לפני עונת התצוגות בספטמבר, והתלהב מהתוצאה עד כדי כך שהחליט להעלות כל הדוגמניות בתצוגת חורף 2013 של מארק ג'ייקובס למסלול עם תסרוקת דומה. קמפבל אף מופיעה עם התסרוקת בקמפיין החורף של ג'ייקובס כשלצידה ביתה של הדוגמנית כריסטין מקמנאמי, לילי מקמנאמי, עם תסרוקת מולט תואמת.

  

אדי קמפבל ולילי מקמנאמי בתסרוקות מולט תואמות
אדי קמפבל ולילי מקמנאמי בתסרוקות מולט תואמות

הזמרת ריהאנה (שמגיעה ממש החודש להופעה בישראל), אמנם מחליפה תסרוקות יותר בקצב שרובנו מחליפים תחתונים, אבל כבר כשבועיים הנ"ל שומרת אמונים לתספורת המולט החדשה שלה. כבחורה בעלת אג'נדה אדג'ית וסקסית במיוחד, נתנה הריהאנה טוויסט לתסרוקת המולט שלה עם גלאח טרנדי בצידי העורף (ראו תמונה למעלה).

 

 

בגיליון האחרון של מגזין "ווג" מופיעה זוכת האוסקר סנדרה בולוק תחת הכותרת "המאמי הלאומית של אמריקה" בתספורת מולט תקנית. בצירוף מקרים מעניין, בולוק אף לובשת בשער פריטים מקולקציית חורף 2013 של מארק ג'ייקובס. למי שמארק ג'ייקובס לא מספיק כמכתיב טרנדים ומגמות לגיטימי, נעדכן שהלוק נצפה גם על מסלול תצוגת החורף של ז'אן פול גוטייה.

 

סנדרה בולוק בתספורת מולט על שער הגיליון האחרון של מגזין "ווג"
סנדרה בולוק בתספורת מולט על שער הגיליון האחרון של מגזין "ווג"
הדוגמנית דריה וורבוי על שער "ווג" רוסיה בתסרוקת מולט
הדוגמנית דריה וורבוי על שער "ווג" רוסיה בתסרוקת מולט

ועדיין, כמו כל אלמנט שזוכה לקמבק, מובן שגם המולט המחודש לא זהה במאה אחוזים לאותה גזרה וינטאג'ית. הדוגמנית לינדזי ויקסון הסתובבה במהלך שבוע האופנה האחרון (קיץ 2014) עם תספורת שנעה על התפר שבין מולט עצבני לאורך כתפיים מדורג עם פוני. אלמנט הדירוג שיוצר מעבר בלתי מובחן בין החלק הקידמי לאחורי הוא זה שהופך את התספורת הנורמטיבית לעין הבלתי מזוינת, למולט מהדור החדש.

 

הדוגמנית לינדזי ויקסון עם הדור החדש של המולט (צילום: gettyimages)
הדוגמנית לינדזי ויקסון עם הדור החדש של המולט (צילום: gettyimages)

המגמה מושפעת לא מעט גם מהטרנד הפאנקיסטי שחולש על העונה באדיבות הנושא השנתי של מוזיאון המטרופולין של ניו יורק. המראה החדש של המולט הוא בהחלט יותר אדג'י ומשונן, פחות מפונפן ועטור מרכך שיער וקצוות גזורים כפי שהיה אי שם בשנות השמונים.

 

דייויד בואי ומיק רונסון מטפחים מולטים בשנות השמונים (צילום: gettyimages)
דייויד בואי ומיק רונסון מטפחים מולטים בשנות השמונים (צילום: gettyimages)

לסיכום, שובו של המולט הוא חדשות טובות עבור בנות ישראל: התספורת מגלמת בתוכה את הטוב שבכל העולמות - האפשרות לשמור על הלוק הנשי של שיער ארוך עם הנוחות והקלילות של השיער הקצר. אז נכון שהמחשבה להיראות כמו אחותם התאומה של מראדונה (לפני הסמים), אלי אוחנה ואנדרה אגאסי מעט מאתגרת, אבל אם זה עובד לריהאנה וסנדרה בולוק - מי אנחנו שנתווכח?

 

אלי אוחנה, מהאבות המייסדים של תסרוקת המולט בישראל (צילום: מוטי קיקיון)
אלי אוחנה, מהאבות המייסדים של תסרוקת המולט בישראל (צילום: מוטי קיקיון)