יום הולדתה ה-32 של ניקול ריצ'י, שנחגג לאחרונה, מצא את בתו המאומצת של הזמר ליונל ריצ'י במצב אופנתי מתמיד – היא הנחתה את טקס פרסי הסטייל במסגרת שבוע האופנה בניו יורק, משמשת כמנטורית בתוכנית הריאליטי "פאשן סטאר" ומציגה גזרה דקיקה מתמיד. עם מותג אופנה מצליח בבעלותה ומלתחה מהחלומות, קשה כבר לזכור את ניקול ריצ'י שהתפרסמה לראשונה בשנת 2003.

 

עוד בערוץ האופנה

 

אבל אם לרגע נצא למסע בסמטת הזיכרונות, תתגלה תמונה מעט אחרת: ריצ'י הצעירה, אז ידועה כ-BFF השמנמנה של פריס הילטון בריאליטי "החיים הפשוטים", מילאה את המסך בתלבושות חסרות טעם של נערת קליפורניה פרובוקטיבית עם חיבה יתרה למי חמצן וחוסר מודעות למידות גופה. או במילים פשוטות: הכי רחוק מאייקון אופנה שרק אפשר לדמיין.

 

 

מברווזון לברבור אנורקטי. ניקול ריצ'י (צילום: gettyimages)
מברווזון לברבור אנורקטי. ניקול ריצ'י (צילום: gettyimages)

 

 

למרות הפרסום והממון שלא חסר כבר אז, ריצ'י החליטה שלא תשקוט עד שתזכה ביושר במעמד של מלכת סטייל. בשנת 2004 היא גייסה לעזרתה את סטייליסטית הסלבס רייצ'ל זו, ומברווזון מכוער עם קצת צמיגים במותניים הפכה לברבור בתת משקל. יחד עם התלבושות הבוהמייניות המרהיבות הגיעה דיאטה חריפה, שהובילה לשמועות על כך שריצ'י סובלת מאנורקסיה קשה. בשנת 2006, כשהתמונות בתקשורת חשפו עצמות שמאיימות לבקוע את העור, אמרה הכוכבנית למגזין "וניטי פייר": "אני יודעת שאני רזה מדי עכשיו, ולכן אני לא רוצה שאף ילדה צעירה תסתכל עליי ותגיד 'ככה אני רוצה להיראות'".

 

לטענתה של ריצ'י, הסיבה להרזיה הקיצונית היתה לחץ נפשי, אך מדורי הרכילות האשימו גורם אחר לחלוטין: את הסטייליסטית זו, שזכתה במוניטין של דיקטטורית אופנה המעודדת את לקוחותיה לאמץ מידות מיניאטוריות ואף מספקת להן מרשמים לכדורי הרזיה. למרות שזו המשיכה להלביש כוכבות כמו לינדזי לוהן, קירה נייטלי, מישה ברטון וקמרון דיאז, סיימה ריצ'י את הקשר איתה בטריקת דלת ואף העלתה סטטוס נוקב למייספייס שבו כתבה: "מי היא בת ה-35 עם פני צימוק שלוחשת את הזמנת ארוחת הערב שלה הכוללת שלושה אספרגוסים בכל ערב, מחביאה את בעיות האכילה שלה בכך שהיא מכוונת את האצבע עליי, ומשתמשת במשכורת שקיבלה ממני לשלם למוציא לאור במקום לתזונאי?".

 

 

הבת של אבא. קלי אוסבורן, 2002 (צילום: gettyimages)
הבת של אבא. קלי אוסבורן, 2002 (צילום: gettyimages)

 

 

השערורייה הזו זכתה אז בלא מעט כותרות, אך למרות שהקשר המקצועי בין השתיים הסתיים, ריצ'י עדיין לא הראתה נכונות לעלות במשקל. אין זה סוד שלהיות יפה ומושכת מועיל למי שרוצה פרסום מול אור הזרקורים, אבל בשנים האחרונות נראה כי גם מי שזכתה כבר בקריירה מצליחה ומתוקשרת נאלצת לוותר על לא מעט קילוגרמים כדי לקבל גם את האישור של עולם האופנה – ולא רק של הקהל.

  

 

החיים לפני רייצ'ל זו. לינדזי לוהן, 2002 (צילום: gettyimages)
החיים לפני רייצ'ל זו. לינדזי לוהן, 2002 (צילום: gettyimages)

 

 

דוגמאות לא חסרות: בעולם אפשר רק להביט על קלי אוסבורן – שהפכה מבתו השמנמנה והלא מעוצבת של אוזי אוסבורן לאייקון אופנה ומנחה בתוכנית "משטרת האופנה" לאחר שהחלה להופיע לשטיח האדום במראה מכווץ; לצקצק שפתיים מול מה שנשאר מכוכבת הקולנוע הטבעית והנינוחה למראה אן האת'וויי, שנראית היום כמו נער צנום הרחוק מאוד מהדמות מלאת התושייה שגילמה ב"השטן לובשת פראדה"; ולהיזכר בימים שזוכת האוסקר ג'ניפר הדסון היתה אישה גדולה עם קול גדול ולא הפנים של "שומרי משקל" ואושייה אופנתית. וזה עוד בלי להזכיר את לינדזי לוהן, שרגע אחרי דיסני ורגע לפני מכון הגמילה הספיקה לדגמן מראה של שלד ולזכות במעמד של אייקון אופנה לחצי שעה.

 

 

מארינה מקסימליאן, 2008. יש מראות שעדיף לשכוח (צילום: רועי חביב)
מארינה מקסימליאן, 2008. יש מראות שעדיף לשכוח (צילום: רועי חביב)

 

 

גם בארץ נשפכו כבר אינספור מילים על הגוף החדש של מארינה מקסימיליאן, הצטמצמות ההיקפים של נינט ואפילו הגזרה האקסטרה צנומה של גל גדות – פעם מלכת היופי של ישראל עם מידות בריאות והיום אחת מהכוכבות האהובות בסצנת האופנה ושם נרדף למראה מקלוני במיוחד. כל אחת מהן זכתה למקום נכבד בקדמת הבמה גם לפני שהשילה עוד אי אלו קילוגרמים מגופה, אך תו התקן של "מובילת אופנה" ניתן לה רק לאחר שממדי גופה הותאמו יותר לאידיאל הקיצוני שנראה על המסלולים.

 

 

עצמות כבדות? נינט טייב, 2003 (צילום: שאול גולן)
עצמות כבדות? נינט טייב, 2003 (צילום: שאול גולן)

 

 

נראה כי התלבושות המהוללות והשיק שפתאום מלווה כל לוק, נולדים משום מה רק לאחר הדיאטה. האם הסיבה היא טרור של הסטיילסטים ואנשי האופנה, שמסרבים להלביש נשים מלאות? אם תשאלו את הסטייליסט הנחשב סיימון אלמלם – שאחראי ללוקים של מפורסמות כמו גלית גוטמן, ריטה, סנדי בר, איילת זורר ועינת ארליך, כמו גם לקניינות של רשת פקטורי 54 ולאינספור קמפיינים מקומיים – הכוכבות הישראליות לא חשות במכבש לחצים הדורש מהן לרזות באופן קיצוני.

 

"בארץ לא הגענו לרמה שסטייליסט כופה הרזיה כחלק מהעבודה", אומר אלמלם. "הכוכבות רוצות לאבד ממשקל מכורח הנסיבות – כדי לקבל תפקיד חשוב, קמפיין, לחדור לתודעת הציבור. בישראל, המהפך משמן לרזה מוביל לבאז תקשורתי אדיר ולאייטמים ממוקדים יותר".

 

 

הסטייליסטים משבחים. גל גדות, 2013 (צילום: רפי דלויה)
הסטייליסטים משבחים. גל גדות, 2013 (צילום: רפי דלויה)

 

  

האם אתה המלצת לכוכבת זו או אחרת לרדת במשקל?

"המלצתי ברכות להוריד שניים-שלושה קילו, אבל אף פעם לא כחלק אינטגרלי מהעבודה שלי ובטח לא כדרישה לקבלת עבודה. כמובן שגם אף פעם לא המלצתי על עזרים כמו כדורים כדי להרזות, אני דוגל באורח חיים בריא שמשמר את הגוף לאורך זמן. ספורט ותזונה בריאה הם המפתח לגוף בריא. הרזיה דרסטית וכפייתית פוגמת בגוף לאורך זמן. צריך גם לזכור שיש הבדל מהותי בין הארץ לחו"ל. בחו"ל יש הרבה יותר דוגמניות ושחקניות שמתחרות על אותה משבצת, והלחץ להישאר בתודעה מוביל לרצון להיראות רזה ואטרקטיבית ולהשתמש בעזרים כדי לשמר את הלוק השדוף. גם הדרישה מהדוגמניות להיות רזות מאוד מוסיפה ללחץ מצדן. בארץ החוקים פחות נוקשים, ואפשר לומר שאין קודים ברורים בנושא. לכן גם קיים פחות לחץ להיות רזות מאוד".