בהמשך לפוסט האחרון שלי על ספרים, ולפוסט הכמעט ראשון שלי על אבק - השילוב הפרקטי של השניים הוא כמובן ספרים בארון עם דלתות זכוכית! יום אחרי שהחלטתי לכתוב על ויטרינות מצאתי אחת כזו אצל לקוחה שלי. ארון זכוכית מדהים בנוכחותו, שסבא שלה הביא מגרמניה דקה לפני שהיה מאוחר מדי. למרות תצוגת הכלים המרשימה שבו (כמו שצריך, קריסטלים וכוסות עדינות), נמאס לה מנוכחותו הכבדה בסלון. הצעתי לקחת אותו, אבל לעת עתה נראה לי שנשמור עליו. מבטיחה לצלם כשיהיה גמור. בנתיים הנה אחד אחר: 

 

ארון הספרים "אוקטביה" של Horchow

 

או! אתם ודאי אומרים לעצמכם. בדיוק כזה רציתי לקנות ! איזה קטע שהיא כותבת על זה פוסט. אז זהו, שלדעתי מדובר פה בטרנד שמתחיל לטפטף אלינו מכל מיני כיוונים, וכמו במקרים רבים, במקום לגלות כמה אינדיווידואלים ויצירתיים אנחנו, מתברר שגם הפעם יצאנו קורבנות אופנה.

בשנים האחרונות העיצוב נוטה לכיוון אישי יותר, עם יותר מקום לנוסטלגיה, תחושה של דברים בייצור עצמי (מלאכות יד שונות) וריבוי אוספים. מה שהכי מתאים לכל אלו הוא ארון דלתות הזכוכית- הוויטרינה, שיכולה לשלב בין כולם: הארון עצמו יכול להיות פריט אספנים, ענתיקה, פריט בסגנון "כפרי" (תואר שהפך מעין הגדרה כוללת לכל מה שאינו בעיצוב מודרני, מינימליסטי או בעל קווים ישרים), או פשוט ארון בסגנון רטרו, שבו אנחנו מציגים את הפיצ'פקעס שהתחלנו לאהוב, לאסוף, ויותר מכך - להציג. 

 

שקוף בתוך שקוף. ארונית "FABRIK_R" של איקאה

 

בבתים רבים אפשר למצוא לאחרונה פריטי ריהוט שאינם "חלק מסט" בחלל הציבורי, כמו האי במטבח, ארון ויטרינה עם תצוגה של כלים בפינת האוכל או בסלון, או ארונית זכוכית כמו זו החדשה של איקאה, בחדר הרחצה. רהיטים "חופשיים בחלל", ששוברים את האחידות של הריהוט המוכן בידי נגר. בחדרי תינוקות ופעוטות, כשהבהלה לאחסון עדיין לא משבשת דעתם של הורים, אפשר למצוא ארונות בגדים עצמאיים, שאינם ארונות קיר. גם אם אינם ויטרינות, כלומר ארונות עם דלתות זכוכית, הם עדינים יותר, גבוהים פחות, ומתפקדים כרהיט נוי בפני עצמו ולא רק כ"פתרון אחסון". 

 

ארון עם דלתות זכוכית בחדר ילדים. צילום: אילן נחום

 

המעצבת ליאת עברון התקינה ארון בגדים כזה בחדר הילדים בביתה, ואטמה את הדלתות בבד מכווץ.

אישור ודאי לכך שמדובר במגמה (שתתפוס או לא, אין לדעת), היא העובדה שלאיקאה יש כמה ארונות חדשים כאלו באוסף הארוניות שלהם, ואם זה לא די - גם לספריות ה"בילי" הוותיקות הוסיפו לא מזמן אפשרות לדלתות זכוכית - בחלקן או במלואן. המדפים יכולים להיות מעץ או זכוכית, הגב חשוף או מכוסה טפט. לפעמים הזכוכית רק מלפנים, וכשהיא מכל הכיוונים נוצר ממש ארון תצוגה: 

 

שילוב של זכוכית ומתכת. ארון FABRIK_R החדש של איקאה

 

את מראה "ארון הספרים היהודי", או "ספריית קודש" אם תרצו, קל לנצח. פשוט צובעים את הארון בצבעים עזים והכל הופך מגניב יותר. תראו את הארון הזה, אצל הבלוגרית והיוצרת אבי הנדריקסון, שקנתה ושיפצה בית חווה מהמם בצפון ניו יורק, והולכת להיות האהבה הבאה שלי: 

 

ארון ספרים בבית של אבי, ועליו עוד טרנד: חיות בר

 

בחופשה האחרונה שלנו קראתי את "הארנבת בעלת עיני הענבר", שם מתאר אדמונד דה ואל את גלגוליו של אוסף משפחתי של פסלונים יפנים, ה"נצקה", ואת ההיסטוריה המשפחתית שלו (ושל יהודים רבים) דרכו. גם שם מככב ארון כזה, שזכוכית לו מכל פיאותיו. "וכאן אנחנו פוגשים סוף-סוף את ארון התצוגה המצופה לכה שחורה - 'גבוה כמו אדם גבוה' בזכרונותיו של איגי, עם מדפיו המחופים קטיפה ירוקה. אמי העמידה את הוויטרינה בחדר ההלבשה שלה. הוויטרינה עם גב המראה ועם כל 264 הנצקה מהדודן שארל" (עמוד 182, שם). אוסף הנצקה מוצג בתוך ויטרינה מרשימה שאותה אנחנו מלווים לאורך הספר. אבל בעוד ויטרינות מפוארות היו (ועודן) נכס של עשירים שרוצים להציג לראווה אוספים משפחתיים יקרים - היום ארונות עם דלתות זכוכית מאפשרים לכל אחד להציג את החפצים הנאים שאסף, להוציא אותם ממחשכי הארון אל קדמת הבמה. 

 

שקוף-אטום. צילום: דנה ישראלי

 

הארון הזה נמצא בסטודיו של אורית זילברמן מסטודיו טווילינגן שברמות השבים: כלים נאים, כמו הכוסות המושלמות של Pip למשל, ממש חבל לסגור בארון. ותראו כמה עניין ועדינות יכולה חזית של ארון לקבל עם וילונות תחרה.

לפעמים אפילו ארון תצוגה קטן במטבח מספק לנו תירוץ להציג כמה פריטים יפים, ומוסיף המון אופי בקלות. כמו בבית הנאה הזה בבני עטרות, שמצאתי בבלוג "הביתה". 

 

צילום: הגר דופלט

 

וכמו כאן, לא תמיד זכוכית משמעה הצטעצעות. יש ארונות עם דלתות זכוכית שמשדרים משהו אחר: 

 

ארון זכוכית של רביד אביסרור פורת. צילום: דנה ישראלי

 

לנגרית והמעצבת רביד אביסרור פורת יש ויטרינות במראה "סוכנות" ישן, שמשלבות תצוגה עם צניעות באווירת רטרו. כי למה באמת לשמור את הכלים והחפצים היפים שלנו ספונים בתוך ארון סגור, כשאפשר גם לאחסן אותם וגם להציג אותם וליהנות מיופיים? ברהיט הבר שלמעלה מודבק טפט עדין מאחורה, ומעצים את תחושת העומק של הארון.

 

 

אפשר להציב את הארונות האלו בכל חדר, וכך להפוך את האחסון לתצוגה. כמובן שעדיף לשמור על סדר בתוך הארון ולדאוג שבאופן כללי יהיו בו דברים יפים ומתאימים. יש כאלו שנראה שזה בא להם טבעי, כמו בבית הלא ייאמן הזה של מעצבת בגדי הילדים הדנית הלה הוגסברו קראג. גילשו לשם וראו את ארון הבגדים. גם שאר הבית והצילומים הנפלאים של פטרה בינדל שווים ביקור. שרה בראון, מנהלת בווג, מחזיקה את הבגדים המקופלים שלה בארונות וינטג' ששימשו לתרופות, ממתכת וזכוכית: 

 

מתוך The Coverteurs

 

אם אתם ממש אוהבים את הבגדים שלכם ורוצים גם לראות אותם וגם לשמור עליהם מאבק, אפשר להשקיע בחזיתות גם בחדר הארונות:

 

 

יש עוד מקומות רבים בהם אפשר למצוא ויטרינות וארונות תצוגה מסוגים שונים. רובם כבדים יותר, בעלי מראה "כפרי" או עתיק, למשל אלה של דליה ארמוני בחנות "חפצים" (שמישהו יעשה משהו עם האתר המכוער הזה בבקשה). יש ארונות זכוכית רבים, וגם בחנויות נוספות, מן הסתם יותר ויותר בכל יום.

חוקי התצוגה, אם קיימים כאלו שמנצחים את האינטואיציה, הם סבוכים למדי. אבל בגדול: לא עמוס מדי, שימו לב לרקע (כלים בהירים ייראו טוב על רקע כהה), שמרו על אחידות מסויימת, לפחות בין המדפים עצמם (כוסות על מדף אחד, ספרים בשני), והשתדלו להתאים בין המוצגים לבין גודל הארון (לא בובות קטנטנות על מדפים עמוקים וגבוהים מאוד). נסו ליצור קומפוזיציות מאוזנות - הרבה פרטים קטנים יאזנו פרט גדול אחד, וליצור רצפים רעיוניים או ויזואליים (קבצו יחד כלי חרס, בקבוקי זכוכית, מפות שולחן, פמוטים). ושימו לב לגובה - בלי יותר מדי קפיצות בין נמוך לגבוה (כמה כוסות גבוהות יחד, כמה נמוכות יחד לידן). הרשו לעצמכם להשאיר קצת שטח פנוי, שיראו את עומק הארון. בארון הזה, של פוטרי בארן, עושים את זה טוב מאוד:

 

תצוגה מאורגנת ומאוזנת. ויטרינה של Pottery Barn

 

המעצב ההולנדי Jelle Mastenbroek הציג בשבוע העיצוב האחרון במילאנו ויטרינה מפוארת עם כלי פורצלן קלאסיים, אבל שום דבר במיצג שלו הוא לא מה שהוא נראה: זה לא ארון אלא מכונת נגינה, וכלי הפורצלן הם כלי הנגינה, שאת צליליהם מפיק המטבע שמתגלגל עליהם. בסופו של המסלול הוא נפלט החוצה - לשם שינוי בזמנים טרופים אלה, הסיבוב הזה הוא חינמי:

 

 

גם לי יש בבית ארון מקסים שאספתי מאמא של חברה, שדורש כל כך הרבה עבודת שיפוץ וצבע שעדיין לא התחלתי אפילו לחשוב על זה, קל וחומר להבטיח טיפול ומעקב לקוראים שלי.. אבל מבטיחה בזהירות לשקול מה לעשות איתו, ולתעד, אם יגיע היום. בינתיים, כמו תמיד, אתם מוזמנים לרייר על לוח הפינטרסט שלי. עד לפעם הבאה!