הנה הצעה לדירוג צימרים, שיש לי הרגשה שלא תתפוס: איכות התלייה שבהם. גם בצימר המפנק מכל, אם אני לא מוצאת לפחות כמה מתלים לתלות עליהם את חפצי, אחוש אכזבה. 

הצווארון החום. מתלים יפהפיים של Kiosk

כשאנחנו נכנסים למקום, אנחנו בדרך כלל מסירים מעלינו כמה חפצים: מה יותר נוח מאשר להיכנס לחדר רחצה ולתלות את הבגדים שזה עתה הורדתי מאחורי הדלת? או לתלות את המעיל שלי על מתלה מכובד במסעדה, במקום לקפל אותו על הכיסא מאחורי, כך שילקק את הרצפה?

(המתלים בתמונה, אגב, קרויים "Monsieur DressUp" והם מהחנות השבדית המקוונת "לה קיוסק", שתהרוס לכם את הבריאות, וגם קצת את חשבון הבנק).

תודו בזה, הרי גם בכן אוחזת אימה כשאתן נכנסות לשירותים ציבוריים, ובסוגרכן את הדלת מגלות שאין עליה וו לתלייה של התיק. בעלי כבר מכיר את התנועה בה אני ממששת מתחת לבר במסעדה עד שאני מוצאת את הוו הקטן המקל על מצוקתי. שלי אומרת, שאם מניחים את התיק על הרצפה הכסף בורח. בכל מקרה, אם באותה המסעדה אין ווים קטנים מתחת לבר, הציון שלה אוטומטית יורד. ולכן, בעיני, הימצאות ווים ומתלים במקום ציבורי צריכה להיות קריטריון דירוג בינלאומי. לתשומת לב בעלי הצימרים.

בשנים האחרונות, כך יש לי הרגשה, עניין הווים והמתלים הפך פופולרי יותר בקרב בני עמינו. גם כאן, אני סבורה, יש לפינטרסט השפעה גדולה משאנו משערים: בבתים אמריקאיים כמעט תמיד יש מבואה מכובדת, ובבתים של בלוגריות-כפריות-מאמינות-בגי'זסכרייסט-תופרות-שמיכות-טלאים, שמהוות את הרוב המוחץ של משתמשות פינטרסט, יש גם "חדר בוץ" אחורי, ובו תמיד מקום לשים שורה מכובדת של מתלים, לכל דכפין ייתי ויתליי. אנחנו רואים, ובעיקר רואות, יותר ויותר השראות "כפריות" במגזיני עיצוב, ויש שם הרבה תלייה. אם ארהיב לפענח את הטרנד, נראה לי שבשנים האחרונות העיצוב מתרכז יותר בפרטים, ופחות מסתיר דברים. יש הרבה "קישוטיות", ודברים קטנים כמו מתלים שעליהם אפשר להציג פריטים יפים מקבלים יותר לגיטימציה בחלל הכללי. בזמן האחרון רשתות רבות (כלומר לא רק איקאה!) מוכרות מתלים יפים בסגנונות שונים ומגוונים. 

נתחיל בחדר הילדים, כי הרי כאן "על הילדים לא חוסכים". 

מהדקים משרדיים של The Land of Nod / קצוות מעוגלים

בתקווה שהטרנד יזוז מחדרי הילדים לשאר הבית, אני מעודדת אתכם לנצל את הקיר כשטח אחסון מזמין ונוח. אמנם בבתים עירוניים קטנים לא תמיד יש מבואה (בקרוב פוסט שירחיב על מבואות כניסה והנחיצות הכללית שלהן, בתקווה שעד פרסומו אספיק לטפל בזו הפרטית שלי), אבל חשוב מאוד לאפשר לנו, כשאנחנו נכנסים הביתה, להניח את הדברים שלנו. כי אם לא יקבל את פנינו וו נאה, נניח את התיק על המשטח הראשון בו ניתקל. בניגוד לקמפיין להעלאת המודעות לסרטן השד, אני לא "אוהבת את זה על שולחן האוכל". זה עושה בלגאן בעין ואי אפשר לאכול ככה. אז תמיד עדיף לייעד מקום לתיקים, ולכל מה שאנחנו נכנסים איתו הביתה ורוצים להניח, או יוצאים מהבית וצריכים לקחת: תיק, מפתחות, דואר, כובע או קסדה, רצועה של הכלב, נעליים.

נכון, נעליים לא תולים, אבל תתחילו להתבשל בשאלה איפה שמים את הנעליים, עד לפוסט הבא. 

מתלי Dropit של חברת Normann הדנית. לא רק לחורף

יגידו החרדות "כשתולים את המפתחות ליד הדלת זה ממש קורא לגנב". ואני אגיד - היכן שיש רצון יש דרך. הרי לא אחביא את המפתחות של האוטו בכל יום בתוך ארון בקומה השנייה. הרי כלל ידוע של סדר (שעליו אני כותבת טוב משאני מיישמת) הוא שדברים צריכים להימצא היכן שזקוקים להם.

בגלל שכל מה שאנחנו צריכים כדי לתלות הוא בדרך כלל בליטה קטנה מהקיר, אפשר להכין מתלים כמעט מכל דבר, כמו חברי המוכשר, המעצב יואב עינהר:

 

עשה זאת בעצמו. מתלים בכניסה לסטודיו עינהר

רק לתקוע בורג או לעשות חור, ולתלות על דיבל. הנה כמה דוגמאות למתלים חמודים ביותר:

מתלים מינימליסטיים ומעט שונים מעץ, אפשר לקנות בFerm Living.

סלילי חוטים ישנים שהפכו למתלים צבעוניים.

ראשים של חיות הם מאוד פופולאריים בתור מתלים. בעיקר, כמובן, קרניים למיניהן:

איפה המוס? על מתלה המוס של All Lovely Stuff כתבתי פעם. יש להם גם וריאציה עם כמה חיות, ומתלים חדשים בצורת גלילי חוטים מעץ. ולא רק ראשים של חיות, אלא גם אחוריים:

שנהיה לראש ולא לזנב. מתלים מקסימים שלא מצאתי יותר (ספרו לי אם תמצאו!!) ב-West Elm.

פיזור נכון של מתלים מיוחדים על קיר הופך למוקד עניין בפני עצמו. יפה גם בלי כלום, שימושי כשמלא. מתלה GYM של סטפן הולם הוא טבעת שמשחילים דרכה, לא תולים עליה.

מתלי Dropit של חברת Normann הדנית. האתר שלהם הוא אחד המעוצבים והמוצרים שלהם מלבבים. פנו לכם אחר צהריים.

ולפעמים הכי יפים הם הקלאסיים. רבים ויפים כאלה אפשר למצוא ב-Restoration Hardware.

כתבתי כבר על תלייה של אמנות על קירות. העקרונות דומים:

- כשאתם תולים משהו מצאו את גודל ה"יחידה" של הקיר - אילו קווים, דמיוניים או אמיתיים, תוחמים אותו (קיר אחר, חלון, קורה, עמוד, שטיח שמגדיר סלון)?

מתלי ציפורים Qualy. אפשר לקנות באמאזון

- תלו בגובה שמתאים לחפצים הנתלים ולאנשים התולים: מעילים ארוכים כך שלא ישתרכו על הרצפה, מתלים בחדרי ילדים בגובה העיניים או הידיים של הילדים.

נסו לחשוב על הקומפוזיציה: זה לצד זה או אחד מעל לשני, באלכסון או בקו ישר. הקפידו לסמן מרחקים ולמדוד. אם הגובה קרוב יותר לתקרה - עדיף למדוד מהתקרה, כי לא תמיד תקרה ורצפה מקבילים, והעין תשים לב לקווים (שאינם) מקבילים שקרובים יותר. אפשר גם לקבץ כמה מתלים יחד בתור קישוט מעולה לקיר: 

קיר מתלים לקישוט, מתוך "ארץ נוד". הייתי חייבת לכתוב את זה בעברית

- כשאתם תולים הקפידו על הסדר ! תלייה שרואים אותה יכולה להיות אלמנט קישוטי ועיצובי. מה שבדרך כלל יש על המתלים בכניסה הוא ערימה עצומה של מעילים (ועכשיו מאי), שחצי מהם לא לובשים גם בחורף (את אלו שמתחת). מטריות, תיקים, שקיות עם דברים שצריכים למסור לאנשים אחרים, או לא לשכוח לקחת (והן שם שלושה חודשים) או עם דברים להחלפה. נסו לצמצם את התלייה שבחוץ למה שאתם באמת עושים בו שימוש יומיומי: צעיף, כובע, תיק, ילקוט, קסדה, רצועה של הכלב.

מתלי פלסטיק מדורגים בחדר השינה: צעיפים, תיקים, שרשראות

- תלו מתלים נפרדים לאביזרים בגדלים שונים: מעילים, מפתחות, כובעים. כל אחד בגובה המתאים לא רק למה שתולים עליו אלא למי שתולה עליו. אין צורך לתלות לילדים בגובה שמעל לכתף שלהם.

כמיטב המסורת, לסיום - השראה לעוד כמה מתלים תוכלו למצוא בלוח הפינטרסט שלי, שמוקדש לנושא. מקווה להספיק לשפצר את הכניסה שלנו תוך שבוע-שבועיים ולעדכן אתכם בתהליך.

חג שבועות שמח!