באפריל האחרון פרסם מגזין האופנה והתרבות הבריטי Vice כתבה המשווה בין מלכת המסלול בת ה-39, קייט מוס, לבין הטוענת לכתר, קארה דלווין בת ה-20. דלווין, שהתמקמה בתפקיד הילדה הרעה של תעשיית האופנה הבריטית כשהיא מסתתרת מאחורי כובע צמר ומשקפי שמש כהים, מזכירה את הדוגמנית האלמותית בלא מעט פרמטרים: שתיהן בריטיות, שתיהן בעלות מבנה גוף שדוף, לשתיהן הוצמד התואר It Girl, את שתיהן גילתה הסקאוטרית שרה לוקאס מסוכנות Storm Models ושתיהן הצטלמו, כל אחת בתקופתה, לקמפיין המרכזי של חברת האופנה ברברי.

 

בנוסף, שתיהן מצליחות לעניין את העולם לא רק בזכות פנים עוצרות נשימה, אלא גם בגלל אורח החיים המפוקפק שהן מנהלות, הכולל בילויים בחדרי וי.איי.פי של מועדונים ורומנים סוערים עם סלבס. אבל גם עורכי המגזין לא יכלו לדמיין שזמן קצר לאחר פרסומה תתווסף לשתי דוגמניות העל נקודת השקה נוספת: שערוריית קוקאין שמסעירה את הצהובונים הבריטיים ואת עולם האופנה.

 

 

עוד על דוגמניות באופנה

 

 

 

מלכת השערוריות. נעמי קמפבל (צילום: gettyimages)
מלכת השערוריות. נעמי קמפבל (צילום: gettyimages)

 

 

בסוף השבוע האחרון התפרסמו תמונות של דלווין בכניסה לביתה שבשכונת יוקרה במרכז לונדון. התמונות מתעדות איך במהלך חיפוש נואש אחר מפתחות הדירה, התעופפה מתוך התיק של דלווין שקית ניילון קטנה ושקופה, מסוג בו נהוג להחזיק גם אבקות סמים כמו קוקאין, קטמין ו-MDMA. בהתאם, גם בשקית של דלווין היה אפשר לראות חומר לבנבן ובלתי מזוהה. צלם הפפראצי שתיעד אותה, סיפר לאתר fashionista כי דלווין נראתה מבולבלת אך גם משועשעת במידת מה. "היא שבה ואמרה לצלמים: 'איבדתי את המפתחות שלי', תוך שלא הפסיקה לצחקק", סיפר הצלם. "החבר שלה לא צחק ונראה עצבני. פתאום היא הפילה משהו מהתיק ומיד הניחה את הרגל שלה עליו, כדי להסתיר אותו. לאחר מכן היא הניחה לצד הרגל את תיק היד שלה, כדי שייראה כאילו היא מתכופפת בגלל התיק". רק מאוחר יותר חשפו הבזקי הפלאש כי מה שהתעופף מהתיק זו השקית החשודה.

 

 

על המסלול: קארה דלווין בתצוגת אופנה של ברברי (צילום: gettyimages)
על המסלול: קארה דלווין בתצוגת אופנה של ברברי (צילום: gettyimages)

 

 

נכון לרגע זה, דלווין עדיין לא הגיבה לחשדות, אבל יש להניח שאם השקית שימשה לאחסון אבקת אפייה או טלק למניעת סרחון מכפות הרגליים, היא לא היתה ממהרת לנסות להסתיר אותה. גם ברשת האופנה H&M, שידועה באפס סובלנות לסמים, חיברו אחד ועוד אחד ומיהרו לחקור את דלווין על המקרה. אחר כך הם מסרו כי הדוגמנית, שהיתה הפנים של הרשת בשנה שעברה, לא נמצאת איתם תחת חוזה ברגע זה, אך העניין נמצא בבדיקה בנוגע לקמפיינים עתידיים.

 

 

קייט מוס החדשה? קארה דלווין
קייט מוס החדשה? קארה דלווין

 

סכנה ברורה ומיידית יותר לקריירה של דלווין מגיעה מצד הקמפיין של מותג האופנה ברברי, שכן גם החברה היוקרתית לא ממש ידועה בסלחנותה לסמים. בשנת 2005, למשל, הוציאו ברברי את קייט מוס מהקמפיין שלהם, לאחר שתמונות שלה מסניפה קוקאין נחשפו בעמוד הראשי של הצהובון הבריטי "דיילי מירור". עם זאת, כרגע לא נמסרו תגובות רשמיות מברברי וגם לא מחברה נוספת עמה דלווין מזוהה – ויקטוריה'ס סיקרט.

 

 

 ילדות רעות? קארה דלווין ומיילי סיירוס (צילום: gettyimages)
ילדות רעות? קארה דלווין ומיילי סיירוס (צילום: gettyimages)

 

 

פרשת שקית האבקה הלבנה של דלווין היא האחרונה בשורה של שערוריות סמים שדבקו בדוגמניות בולטות בסצנות האופנה הבינלאומית והישראלית, ובהן נעמי קמפבל, עמית מכטינגר וכאמור – קייט מוס. הקלישאה "ראיתי אחרות משתמשות אבל אני לא נגעתי", לא ממש סייעה לאף אחת מהן כשנדרשו לתת את הדין. מצד שני, מעבר למס שפתיים ולכמה "נו, נו, נו", אף אחת מהן לא נאלצה לשבת בבית בציפייה לקמפיין שיגאל אותה מחיי עוני ואנונימיות. למעשה, אם מביטים על הקריירה של מוס בשמונה השנים שעברו מאז התפוצצה פרשת הסמים שלה, נראה שהיא רק בנסיקה. סביר להניח שבדומה למקרים אחרים שבהם דוגמניות מעדו – בכלל, ובסמים בפרט - תעשיית האופנה תסלח ותשכח, ודלווין תצא מהפרשייה רק עם עוד קצת פרסום וסקס אפיל.