הבן שלי אמר לי פעם שלנסוע ליפן זה כמו לנסוע לעתיד - כל מה שמתחולל ברגעים אלה ממש בארץ האייפון העולה, יטוס לכאן ברכבת אקספרס מהגיהנום וינחת על ראשינו מוכי הקדמה והבעת.

ככל שזה נוגע לטרנד החיתולים לנשים, שהתפשט בשנה האחרונה בממלכת הלו קיטי, אני מתחננת – שמישהו יעצור את הרכבת. מתברר שביפן מתקיימת תופעה מדאיגה, שכבר ממש לא נמצאת בחיתוליה: נשים שבמהלך יום העבודה סופרות כל דקה ומעדיפות לא לבזבז זמן על הליכה לשירותים (שהרי ידוע שטקס הטלת השתן הנשי ארוך יותר לעומת המקבילה הגברית) מחתלות את עצמן בחיתולי מבוגרים סופגים במיוחד, שנועדו לישיבה ממושכת מול המחשב ובכך מצליחות להעביר יום במשרד בלי לפגוש מושב אסלה.

נחזור שוב לטובת הקוראות שבזה הרגע משפשפות עיניים ולא מאמינות: נשים ביפן, שפויות, נורמליות, עובדות, מתפרנסות, נוסעות ברכבת עם התלבושות המוזרות שלהן ועם הגאדג'טים החלליים שלהן ו... לובשות את החיתולים כדי להמשיך ללבוש את המכנסיים. בעצם, מכנסיים לא נכללים בסיפור הזה, שכן מתברר שאת חיתולי המבוגרים עבי הבטנה, אלה שנועדו לספוג כל טיפת שתן יחד עם שאריות האנושיות, הכבוד העצמי והשכל הישר של החוגרת אותם, אי אפשר להסתיר מתחת למכנסיים צמודים וחייבים על כן להסוות אותם מתחת לחצאיות מתנפנפות. תראו את התמונה, מתוך המגזין היפני SPA.

 

  (צילום: מגזין SPA, יפן)

 

מי שיש לו טיפת חוש מסחרי, עולה ברגע זה על אותה רכבת הדוהרת אל עבר תהום הקיום האנושי ומייצר קולקציות מרשימות של סינרי-תחת אותם יחגרו נשות יפן מסביב לאגן כדי להסוות את עובדת היותן מחותלות. אבל אם להיות לרגע רציניים – לא תופר-על דוגמת איסי מיאקי דרוש כאן לעם המלוכסן, אלא סאשן פסיכולוגי המוני שיגרום לרדופי הקדמה הללו לעצור את ריצת האמוק אל המרחב בו מכונות ובני אדם מחליפים ביניהם נוזלים ומגעים חשמליים וגוררים אחריהם, בלי שליטה, את כל שאר המין האנושי או את מה שלצערנו נותר ממנו.

 

כך זה נראה על מדף המוצרים לנשים ביפן. (צילום: מגזין SPA, יפן)
כך זה נראה על מדף המוצרים לנשים ביפן. (צילום: מגזין SPA, יפן)

 

מה חושבות לעצמן אותן נשים יפניות היושבות מול המחשב ומשתינות את עצמן לדעת בעודן מתקתקות במרץ, העיקר להספיק עוד מייל, עוד עדכון, עוד מסמך, עוד שורה? ואיך זה מרגיש לעמוד מול הבוס שלך ולעדכן אותו בשינויי הלו"ז, תוך שאת שוטפת את עצמך במקלחת זהב חמימה וצורבת? ומה את אומרת לילד שלך רגע לפני שאת מורידה אותו בגן וממשיכה לעוד יום מושתן במשרד? אופס, חמודי, אמא שכחה לקחת חיתול. אני אגנוב לך כמה מהתיק, בסדר?

בעוד גברים ביפן מאבדים את עצמם לדעת (לתופעה קוראים קארושי) כתוצאה מקריירות תובעניות מדי ופשוטו כמשמעו פשוט מתים בגלל שגרת עבודה מרובה, לחוצה וקשה מדי, במסגרתה הם מוכרים לא רק את הזמן שלהם, אלא גם את הנשמה שלהם לתאגידי הענק במדינה, הרי נשים יפניות, בעיקר הצעירות שבהן, מאבדות את צלם האנוש במטרה להצליח לתת פייט ולעמוד באותו מירוץ עצמו.

 

מה עובר לה בראש בזמן שהיא עושה את צרכיה? אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
מה עובר לה בראש בזמן שהיא עושה את צרכיה? אילוסטרציה (צילום: shutterstock)

 

ביפן לא נהוג שלעובדים יש שעות פנאי והם כמעט לא מבלים זמן איכות עם המשפחה. מי שיש לו עבודה, עושה אותה מצאת החמה עד צאת הנשמה ולעזאזל הצורך ללכת לשירותים. העיקר שבסוף המסילה מהבהב האור הירוק ברמזור בדמות פנסיה מובטחת.

אז מי יעז לסכן את העתיד השפוי שלו בעבור ישיבה נינוחה בשירותים? חיתולים זה הרבה יותר בטוח, כפי שמספרת באותה כתבה צעירה יפנית בת 25 המכונה בשם הבדוי קאורי אדאשי. לדבריה, במשך ששת החודשים האחרונים בהם היא עובדת בסוכנות נדל"ן היא לובשת חיתולי מבוגרים סופגים במיוחד לכל יום עבודה במשרד, כיוון שכך היא חוסכת זמן יקר שהיה מושקע בהליכה לשירותים. אני רק מקווה שגם לואי ויטון וגוצ'י יקפצו על הרכבת. זה ממש הזמן לייצר חיתולי נשים עם לוגו המותג ומי יודע, אולי נשות יפן המטורללות יוותרו אפילו על החצאיות וילכו עם החיתולים ככה, נאטורל, כדי שאף אחד לא יחמיץ את העובדה שמדובר בפיפי נחשק במיוחד.