לבני נוער שמנים במצב פסיכולוגי טוב יותר ישנם כלים טובים יותר להצליח לשנות הרגלי אכילה  (צילום: shutterstock)
לבני נוער שמנים במצב פסיכולוגי טוב יותר ישנם כלים טובים יותר להצליח לשנות הרגלי אכילה (צילום: shutterstock)

 

פסח, אחד החגים הארוכים ו"המשמינים" בלוח השנה העברי, מותיר את הנוער אובד עצות לעתים, באשר לדרך המוצלחת להשיל קילוגרמים מיותרים.

 

נוער ישראלי במגמת השמנה

 

האם ישנה בעיית השמנה בקרב בני נוער בישראל שאנו כה עסוקים בה כדי לתת פתרונות? מחקר מקיף שנעשה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב בדק מתבגרים ומתבגרות יהודים בישראל שנולדו בין השנים 1950-1993 – וחזר עם כמה תשובות מדאיגות. החוקרים אספו נתוני גובה ומשקל של שני מיליון מתבגרים שנמדדו בגיל 17 בבדיקות צה"ל במסגרת "צו ראשון". תוצאות המחקר הראו עלייה מתמדת במספר המתבגרים השמנים שנולדו החל משנות ה-60, כאשר כיום (שנת לידה 1993) שיעור המתבגרים המוגדרים "עודף משקל" (overweight) עומד על כ- 14%-17%. שיעור המתבגרים המוגדרים "שמנים מאוד" (obese) עומד על כ-6%, קפיצה של פי ארבע-חמש מאז 1950. החל מאמצע שנות ה-80, העלייה בהיקפי ההשמנה תלולה יותר בקרב הבנים מאשר בקרב הבנות.

 

 

 

כמו כן, מלבד המתבגרים המוגדרים כעודף משקל או שמנים מאוד, ניכרת עלייה ב-BMI (נוסחה של משקל חלקי הגובה בריבוע המשקפת את מידת ההשמנה) הממוצע בכלל הישראלים החל מאמצע שנות ה-60. מחקרים קודמים מצאו כי BMI גבוה הוא גורם סיכון למחלות (בעיקר לב וכלי דם), אשר באות לידי ביטוי בגילאים מבוגרים יותר.

המחקר אף מצא כי מתבגרים שנשרו מלימודים בבית הספר וכאלו שגרים ביישובים בעלי דירוג חברתי-כלכלי נמוך, נוטים יותר להשמנה. מתבגרים שמוצאם בארצות אפריקאיות, ארצות אסיאתיות או דור שלישי שנולד בישראל, משמינים פחות בהשוואה לשאר אוכלוסיית המתבגרים. המסקנה היא שהמתבגרים הישראלים כיום שמנים יותר מבעבר, וככל שעובר הזמן המגמה מחריפה. היות והשמנה היא גורם סיכון לתחלואה ניתן לומר שיותר ויותר צעירים ישראלים נמצאים בסיכון למחלות המקושרות להשמנה.

 

אילו דיאטות מתאימות לבני נוער?

 

וכדי להשאיר אתכם אופטימיים, נפתח עם הפתרון דווקא: הדיאטה היעילה ביותר לטווח הקצר היא זו שעשירה בחלבונים ודלה בשומן, היא הוכחה כמשביעה יותר, מגבירה את קצב שריפת השומנים ומפחיתה את ההורמונים שמעוררים תיאבון. בנוסף, אם תזכו במהלכה בעידוד ותמיכה, סיכוייכם להוריד במשקל יעלו. אך האם דיאטה שכזו אפשרית גם לנוער?

 

ממחקר שנעשה באוניברסיטת תל אביב על ידי הדיאטנית הקלינית ד"ר מיכל יעקובוביץ מהמכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת נעורים במרכז הרפואי שניידר, נבדקה השפעתם של שלושה הרכבים תזונתיים שסיפקו 1,200 קלוריות כל אחד. הגורמים שנבדקו היו הורדה במשקל, הורדת מסת השומן, המצב הרגשי והמצב החברתי בקרב 71 בני נוער בגילאי 12-18 במשך שלושה חודשים.

 

הדיאטה הראשונה היתה עשירה בחלבונים, דלת פחמימות ודלת שומן. הדיאטה השנייה היתה עשירה בחלבונים, עשירת שומן ודלת פחמימות, והשלישית הכילה כמות חלבונים מאוזנת, עשירה בפחמימות ודלת שומן. בכל ההרכבים התזונתיים הקפידו החוקרים לספק לנבדקים רכיבי תזונה חשובים, בכמות החיונית לגדילה והתפתחות של בני נוער.

המחקר מצא כי ירידת המשקל היתה דומה בין שלושת סוגי הדיאטות, אך שיפור באיכות חיים נמצא רק בשתי הקבוצות שביצעו את הדיאטות הדלות בשומן - האחת עם כמות גבוהה של חלבון וכמות נמוכה של פחמימות ושומן והשנייה עם כמות גבוהה של פחמימות וכמות מאוזנת של חלבון.

 

בנוסף, נמצא שלנוער שמן במצב פסיכולוגי טוב יותר, ישנם כלים טובים יותר להצליח לשנות הרגלי אכילה ולהוריד במשקל.

 

9 טיפים להצלחה

 

1. בחרו בחבר קרוב או בן משפחה קרוב שאותו תוכלו לשתף בקושי הרגשי שאתם עוברים בתהליך ההרזיה. בקשו ממנו לעודד אתכם לבחור במזונות המומלצים ובפעילות הגופנית המומלצת.

2. תכננו את הבחירות התזונתיות כך שיספקו לכם כמות גבוהה יותר של חלבונים ופחות שומנים.

3. אם דיאטה מלחיצה אתכם, חשבו על הבחירות התזונתיות כהמלצות לתזונה נכונה. איכלו שלוש ארוחות עיקריות ושלוש ארוחות ביניים. שלבו חלבון בכל ארוחה עיקרית, וירקות פעמיים ביום בתחילת הארוחה. הקפידו לאכול ארוחת בוקר. בחרו כריך לבית הספר מלחם מלא. אכלו שלוש פירות ליום בין הארוחות.

4. הימנעו משקילה ובמקום זאת עיקבו אחר מצב המלתחה שלכם, כלומר: האם כבר רואים את המותניים במראה, האם יש כבר צורך להצר בגדים?

5. ככל שתהיו יותר פעילים ובתנועה, כך תשרפו יותר שומן. מצאו מסגרת בה תוכלו לבצע פעילות גופנית מודרכת.

6. העדיפו תזונה נקיה ללא חומרי שימור, ללא צבעי מאכל, ללא ממתיקים מלאכותיים. העדיפו מוצרי חלב לבנים עד 5% ללא חומר משמר.

7. קנו מחברת ורשמו כל מה שאתם אוכלים ושותים. תרגישו שאתם בבקרה של מה שנכנס לפה.

8. הגיעו לאירוע על בטן מלאה, אחרי שבבית אכלתם ארוחה.

9. אכלו ארוחת פינוק אחת לשבוע.