בשנת 2005 התקיים בבית הלבן ערב מחווה לזמרת טינה טרנר - כבוד לו זוכים אמנים מעטים בארצות הברית. לאחר קבלת פנים רשמית ומילים חמות מהנשיא לשעבר, ג'ורג' וו בוש, שהחמיא לזמרת "בעלת הרגליים המפורסמות ביותר בשואו ביזנס", התקיים מופע עתיר משתתפים במרכז קנדי בוושינגטון, במהלכו קיימו אמנים רבים מופעי מחווה לטרנר, בין האמנים היו אל גרין, קווין לטיפה וביונסה, שעמדה על הבמה נרגשת ואמרה: "שתי טינות השפיעו על חיי: אמי הביולוגית טינה (המעצבת טינה נואלס, א"י) והזמרת טינה טרנר". שלוש שנים מאוחר יותר הן נפגשו בשנית, הפעם במסגרת ערב מחווה אחר לטרנר, שהתקיים בטקס הגראמי. טרנר היתה אז בת 68, ביונסה רק בת 27, אבל מי שניצחה על המופע הנדיר, במסגרתו שתי הזמרות השחורות הגדולות של המאה ה-20 נפגשו על במה אחת, היתה טרנר, שעדיין שומרת על מעמדה כ-Simply The Best. השתיים שרו יחד את הלהיט Proud Mary המזוהה עם טינה, ומרוב התרגשות ביונסה אפילו הצליחה לדרוך על טרנר. פיזית, לא מטפורית.

 

 

 

 

החודש הן נפגשות שוב, הפעם בדוכני העיתונים - ביונסה על שער גיליון מרץ של הווג האמריקאי, טרנר על שער גיליון אפריל של ווג גרמניה, הארץ בה היא שוהה לפרקים (בעיר קלן) כשהיא לא בביתה שבציריך. אבל עם כל הכבוד לצילום השער המשמים של ביונסה, זה של טרנר הצליח לעורר היסטריה ולעשות היסטוריה בתולדות המגזין, כיוון שטרנר בת ה-73 היא האישה המבוגרת ביותר שכיכבה על שער הווג לדורותיו ולמהדורותיו מסביב לעולם.

 

 

עושה היסטוריה. טינה טרנר על שער ווג גרמניה
עושה היסטוריה. טינה טרנר על שער ווג גרמניה

 

 

ההתרגשות שעורר השער של טרנר בקרב בלוגרים ועיתונאי אופנה מסביב לעולם עוררה עניין מחודש בנושא האייג'איזם (אפליה על בסיס גיל) שממנו סובלת תעשיית האופנה. בבלוג The Fashion Spot הגיבו גולשים לתמונת השער בטוקבקים שחלקם עסקו במידת הרלוונטיות של טרנר ובגילה המבוגר, ואחרים חלקו לה מחמאות על המראה המטופח שהיא מצליחה לשמר בגיל 73. הבלוגר פרז הילטון השמיץ באופן ישיר את הוצאת קונדה נאסט, על כך שלא מצאה לנכון להקדיש שער לטרנר עד היום. "זה פשוט ביזיון שרק עכשיו טרנר מקבלת שער בווג!", כתב. "היא כבר היתה צריכה שיהיו ברזומה שלה לפחות תריסר שערים במגזין". גם בהפינגטון פוסט תקפו את הווג האמריקאי, על כך שלא פרגן לגברת הראשונה של הרוקנרול במהלך כל חמשת העשורים בהם חרכה את מצעדי הפזמונים והבמות מסביב לעולם. כמעט אף אחד לא נותר אדיש לשער המהפכני, רובם ככולם פרגנו למראה הוויטאלי והמטופח שלה.  

 

 

  (צילום: gettyimages)

 

 

בתמונות מאירועים אותם פקדה טרנר בשנה האחרונה היא אומנם נראית טוב לגילה, אך קשה להתעלם מעבודת הפוטושופ האינטנסיבית שנעשתה בצילום השער שלה: פניה הוצרו, עורה הוחלק, ועושה רושם כי גם היקפי גופה זכו לטיפול שהשיל מעליה אי אלו קילוגרמים עודפים. מי שלא מכיר את טרנר עלול לחשוב כי מולו ניצבת אישה בתחילת שנות ה-50 שלה. האם, אם כך, ישנו ערך אמיתי בהתהדרות של ווג בגילה המופלג של כוכבת השער שלו, או שאולי דווקא בבחירה לצלם כוכבת בת 73 ולהפוך אותה לצעירה בשני עשורים לפחות, יש אמירה חזקה יותר, של עידוד האפליה על בסיס הגיל.

 

 

נשים מבוגרות על שערי ווג: מריל סטריפ על שער ווג האמריקאי ואיזבלה רוסליני על שער ווג האיטלקי
נשים מבוגרות על שערי ווג: מריל סטריפ על שער ווג האמריקאי ואיזבלה רוסליני על שער ווג האיטלקי

 

 

השער של טרנר מגיע לאחר שבעת האחרונה נצפו יותר ויותר נשים מבוגרות על שערי הווג, שעדיין מחזיק במעמדו כאחד ממכתיבי דעת הקהל החשובים ביותר בתעשיית האופנה. בינואר אשתקד היתה זו מריל סטריפ בת ה-62, שהופיעה על שער המהדורה האמריקאית, וחמישה חודשים לאחר מכן פיארה את שער הווג האיטלקי השחקנית איזבלה רוסליני בת ה-60. בהקשר זה ניתן להזכיר גם את מגזין V, שעל שער גיליון חורף 2010 שלו הופיעו השחקניות סוזן סרנדון, ג'יין פונדה וסיגורני וויבר, שחצו זה מכבר את גיל 60, תחת הכותרת "למי אכפת מהגיל?". אולם אין ספק כי העובדה שטרנר נמצאת בעשור השמיני של חייה, היא פורצת דרך במונחים של שער מגזין אופנה.

 

בכתבה שהתפרסמה בשנת 2009 בניו יורק טיימס, דיווחו מספר עורכות מגזינים כי ממוצע גיל הקוראות של מגזיני נשים כיום הוא למעלה מ-50. בעידן בו צעירים מקבלים את מרב האינפורמציה מהאינטרנט או ממגזיני שוליים, נראה כי קוראות ווג הן דווקא נשים לא צעירות שמחפשות לראות מדי פעם על שער המגזין שלהן גם פיגורות שאיתן הן יכולות להזדהות. טינה טרנר היא ללא ספק אחת מהן.

 

האם הבחירה של ווג בטינה טרנר נבעה מאג'נדה אמיתית לעודד את הנראות של נשים מבוגרות במדיה, או מניסיון להתחנף לקוראות המבוגרות של המגזין, הנחשבות ממילא לקהל יעד מבוסס יותר, שמרשה לעצמו לבזבז יותר על קרמים במחירים מופקעים? התשובה היא כנראה בתווך. כך או כך, טרנר היא מקרה מעורר השראה.