כשחשבתי על פרויקט הסריגה הראשון שבו אשתף אתכם, מייד עלה בי הצורך לסרוג משהו ינשופי. כמה התקלויות מרגשות שהיו לי בטבע בארץ וגם בחו"ל עם ינשופי ענק תרמו לא מעט להחלטה. הכרית הזו, אם כן, תתאים לכל מי שיש לו פינה חמה בלב לעוף הלילי המיוחד הזה, או לכאלה שפשוט אוהבים דברים יפים בבית, בין אם ינשופיים ובין אם לא.  

 

רמת הקושי היא בינונית, אך גם אם אתם סורגים מתחילים אני ממליצה לכם לקפוץ למים ולנסות - ולו רק וריאציה ינשופית משלכם לכרית הינשוף שלי.

 

_____________________________________________________

 

עוד על סריגה בעשו בעצמכם

 

>> מדריך לסריגת שמיכות

>> מדריך לסריגת פרחים וסלים

 

_______________________________________________________

 

 

החומרים הדרושים

 

 • מסרגת קרושה מספר 4
 • צמר המתאים למסרגות מספר 4 בצבעים על פי בחירתכם (4 צבעים לגוף הינשוף ולעיניים, וצבע נוסף למקור). אני השתמשתי בשאריות צמרים. עם זאת, קחו בחשבון שחשוב לעשות שימוש בצמר באותו עובי חוט על מנת למנוע מתיחה או רפיון מכוערים בזמן הסריגה.
 • מחט צמר לתפירת החלקים
 • חומר מילוי אקרילן או כותנה

 

 

לפני שמתחילים: מילון מונחים

 

מנסיוני הרב, לסורגים שונים קיימת טרמינולוגיה מעט שונה למינוחי הסריגה המגוונים. להלן המינוחים המופיעים בהוראות הסריגה שלי ופירושם כפי שאני סורגת אותם:

 

 • עיני שרשרת: סריגת שרשרת במספר המצויין בהוראות.
 • חצי עמוד: עין אחת על המסרגה, נכנסים לעין הבאה מבלי ללפף, כעת יש שתי עיניים על המסרגה, סוגרים את שתי העיניים יחד, נותרת עין אחת על המסרגה.
 • עמוד: עין אחת על המסרגה, מלפפים חוט פעם אחת ונכנסים לעין הבאה, כעת יש 3 עיניים על המסרגה, סורגים את 3 העיניים יחד בבת אחת. נותרת עין אחת על המסרגה.
 • עמוד כפול: עין אחת על המסרגה, מלפפים חוט פעם אחת ונכנסים לעין הבאה, כעת יש 3 עיניים על המסרגה, סורגים 2 עיניים יחד, מלפפים חוט וסורגים את שתי העיניים הנותרות. נותרת עין אחת על המסרגה.
 • עמוד משולש: עין אחת על המסרגה, מלפפים חוט פעמיים ונכנסים לעין הבאה, כעת יש 4 עיניים על המסרגה, סורגים 2 עיניים יחד (נותרו 3 עיניים על המסרגה) מלפפים חוט וסורגים 2 עיניים מתוך ה-3 שנותרו (נתורו 2 עיניים על המסרגה), מלפפים חוט וסורגים יחד את שתי העיניים הנותרות, נותרת עין אחת על המסרגה.
 • עין שטוחה: עין אחת על המסרגה, נכנסים לעין הבאה מבלי ללפף, מושכים חוט (שתי עיניים על המסרגה) מעבירים את העין החדשה דרך העין הראשונה מבלי ללפף. נותרת עין אחת על המסרגה.
 • עמוד ארוך: טכניקת עמוד ארוך מנוצלת רבות בסריגת תחרות במסרגה אחת (כגון תחרה רומנית). אני אוהבת מאוד להשתמש בטכניקה זו על מנת לשוות טקסטורה יחודית ומתיחה בסריגה. כאשר אנו סורגים עמוד ארוך אנו יורדים שורה אחת למטה. אם למשל אנו סורגים את שורה מספר 4 בדוגמה, את העמוד הארוך אנו סורגים אל תוך העין שבשורה 2 (ולא אל תוך העין בשורה 3). כך, אנו יוצרים סוג של מתיחה יפה בסריגה. עמוד ארוך עשוי להיסרג בכל סגנון: כחצי עמוד, עמוד, עמוד כפול או משולש – הכל על פי ההוראות.

 

לפה נכנס העמוד הארוך (צילום: רות האפרתי)
לפה נכנס העמוד הארוך (צילום: רות האפרתי)

 

 • טבעת קסם: טבעת קסם היא טכניקה להתחלת סריגת עיגול בעל חור הדוק, המשמשת בעיקר לסריגת כדורים (דוגמת אמיגורמי). בטכניקה זו, במקום לסרוג עיני שרשרת ולסגור אותם לכדי טבעת על ידי עין שטוחה, אנו יוצרים טבעת אותה ניתן למתוח ולצמצם. הדרך הטובה ביותר ללמוד כיצד לסרוג טבעת קסם היא לחפש סרטון ביו טיוב תחת how to crochet magic loop (במידה ואינם מצליחים לסרוג טבעת קסם, תוכלו לסרוג במקום 5 עיני שרשרת ולסגור לכדי טבעת).

 

סריגת הגוף

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שימו לב:

 

 • הגב והחזית נסרגים באותו האופן
 • בכל שורה יש להחליף צבע, אלא אם מצויין אחרת.
 • כל שורה מסתיימת בעין שטוחה.
 • כל שורה מתחילה בעין אחת באוויר.
 • מדי שורה הניחו את העיגול על משטח שטוח ובידקו כי הוא ישר ושטוח לגמרי ואינו מתעגל, נמתח או מסתלסל. במידה וכן, סימן שמשהו בסריגה שלכם השתבש ועליכם לפרום את השורה ולנסות שוב.

 

 

שורה 1: צרו טבעת קסם וסירגו לתוכה 8 חצאי עמודים. מיתחו את החוט וסיגרו את הטבעת בעזרת עין שטוחה.

שורה 2: 2 עמודים כפולים בתוך כל חצי עמוד (סה"כ 16 עמודים).

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שורה 3: *2 עמודים כפולים באותה עין, עין באוויר, לדלג עין* חיזרו על הכתוב בין הכוכביות עד לסוף השורה (סה"כ 16 עיניים).

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שורה 4: ברווח של העין באוויר שסרגתם בשורה הקודמת ובאותה העין סירגו כך: *עמוד כפול, עמוד משולש ארוך (העמוד הארוך נסרג בין 2 העמודים הכפולים של שורה 2), עמוד כפול, עין באוויר* חיזרו על הכתוב בין הכוכביות עד סוף השורה כשבכל פעם עוברים לעין הבאה (סה"כ 32 עיניים).

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

 

שורה 5: ברווח של העין באוויר שסרגתם בשורה הקודמת סירגו לתוך אותה עין כך: *עמוד כפול, עמוד משולש ארוך (העמוד הארוך נסרג לתוך העין באוויר שסרגתם בשורה 3), עמוד כפול, עין באוויר* חיזרו על הכתוב בכוכבית עד לסוף השורה (סה"כ 32 עיניים).

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שורה 6: *ברווח העין באוויר שסרגתם בשורה קודמת סירגו 3 עמודים כפולים ו-2 עמודים כפולים בשתי העיניים הבאות* חיזרו על הכתוב בין הכוכביות עד לסוף השורה (סה"כ 40 עיניים).

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שורה 7: *3 עמודים כפולים בשלוש העיניים הבאות, 2 עמודים כפולים באותה עין* חיזרו על הכתוב בין הכוכביות עד לסוף השורה (סה"כ 50 עיניים).

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שורה 8: *3 עמודים כפולים באותה עין, לדלג עין (מבלי לסרוג עין שרשרת באוויר)* חיזרו על הכתוב בין הכוכביות עד לסוף השורה (סה"כ 75 עיניים).

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שורה 9: (עמוד כפול, עמוד משולש ארוך, עמוד כפול) – ההוראות שבסוגריים נסרגות ברווח בין 3 העמודים הכפולים של השורה הקודמת, באותה עין בכל עין עד לסוף השורה - ראו תמונה. (סה"כ 75 עיניים).

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שורה 10: עמוד כפול בכל עין עד לסוף השורה (סה"כ 75 עיניים).

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שורה 11: שני עמודים כפולים באותה עין, 4 עמודים כפולים ב-4 העיניים הבאות (סה"כ 90 עיניים).

 

שורה 12: *3 עמודים כפולים (הנסרגים בין 2 העמודים הכפולים שנסרגו באותה עין בשורה הקודמת), 5 עמודים כפולים ב-5 העיניים הבאות* חיזרו על הכתוב בכוכביות עד לסוף השורה (סה"כ 120 עיניים).

 

שורה 13: עמוד כפול בכל עין עד לסוף השורה (120 עיניים).

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שורה 14: *2 עמודים כפולים באותה עין, עין באוויר, לדלג עין אחת* חיזרו על הכתוב בכוכביות עד לסוף השורה (סה"כ 120 עיניים).

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שורה 15: 2 עמודים כפולים ארוכים במרווח העין באוויר של השורה הקודמת עד סוף השורה (סה"כ 120 עיניים).

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שורה 16: נשארים עם אותו הצבע: עמוד כפול בכל עין עד לסוף השורה (סה"כ 120 עיניים).

 

שורה 17: עדין עם אותו הצבע: עמוד כפול בכל עין עד לסוף השורה (בנקודה זו הסריגה מעט מתקערת – מה שנועד ליצור כרית עגולה ושמנמנה יותר).

בנקודה זו אנו מפסיקים לסרוג את העיגול ומתחילים לסרוג את הראש באותו הצבע בו התחלנו לסרוג את שורה 15.

 

שורה 18: 2 חצאי עמודים בשתי העיניים הבאות, 2 עמודים בשתי העיניים הבאות, 10 עמודים כפולים בעשר העיניים הבאות.

כעת ניצור את פינת הראש השמאלית: (2 עמודים כפולים, 2 עיני שרשרת, שני עמודים כפולים) האמור בסוגריים נסרג באותה עין. 20 עמודים כפולים ב-20 העיניים הבאות.

ניצור את פינת הראש הימנית: (2 עמודים כפולים, 2 עיני שרשרת, 2 עמודים כפולים) האמור בסוגריים נסרג באותה עין. 10

נסרוג את חלקו הימני של הראש הנסרג בדיוק כמו חלקו השמאלי, רק מלמעלה למטה: עמודים כפולים ב-10 העיניים הבאות, 2 עמודים ב-2 העיניים הבאות, 2 חצאי עמודים ב-2 העיניים הבאות, עין שטוחה – בנקודה זו יש להסתובב ולסרוג בחזרה.

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

שורה 19: 4 חצאי עמודים ב-4 העיניים הבאות, 2 עמודים ב-2 העיניים הבאות, 8 עמודים כפולים ב-8 העיניים הבאות, בפינה שיצרנו בשורה הקודמת סירגו כך: (2 עמודים כפולים, 2 עיני שרשרת, 2 עמודים כפולים) האמור בסוגריים נסרג באותה עין בדיוק במרווח של 2 עיני השרשרת בשורה הקודמת. 20 עמודים כפולים ב-20 העיניים הבאות, (2 עמודים כפולים, 2 עיני שרשרת, 2 עמודים כפולים) האמור בסוגריים נסרג באותה עין בדיוק במרווח של 2 עיני השרשרת מהשורה הקודמת. 8 עמודים כפולים ב-8 העיניים הבאות, 2 עמודים ב-2 העיניים הבאות, 4 חצאי עמודים ב-4 העיניים הבאות, עין שטוחה. להסתובב.

 

שורה 20: 6 חצאי עמודים ב-6 העיניים הבאות, 2 עמודים ב-2 העיניים הבאות, 6 עמודים כפולים ב-6 העיניים הבאות, בפינה שיצרנו בשורה הקודמת סירגו כך: (2 עמודים כפולים, 2 עיני שרשרת, 2 עמודים כפולים) האמור בסוגריים נסרג באותה עין בדיוק במרווח של 2 עיני השרשרת בשורה הקודמת. 20 עמודים כפולים ב-20 העיניים הבאות, (2 עמודים כפולים, 2 עיני שרשרת, 2 עמודים כפולים) האמור בסוגריים נסרג באותה עין בדיוק במרווח של 2 עיני השרשרת מהשורה הקודמת. 6 עמודים כפולים ב-6 העיניים הבאות, 2 עמודים ב-2 העיניים הבאות, 6 חצאי עמודים ב-6 העיניים הבאות, עין שטוחה. להסתובב.

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

 

שורה 21-22: בשלב זה יש לסרוג 2 שורות של עמודים כפולים רק בחלקו העליון של הראש (כלומר, מבלי לסרוג את הפינות). סה"כ בשורה יש 22 עיניים.

 

שורה 23-24: בנקודה זו אנו חוזרים לסרוג 2 סיבובים של עמודים כפולים סביב הגוף כולו, כאשר את פינות הראש אנו סורגים כפי שסרגנו מקודם: (שני עמודים כפולים, שתי עיני שרשרת באוויר, שני עמודים כפולים).

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

ודאי תבחינו כי חלקו התחתון של הגוף מתקער, מה שתורם לנו ליצירת כרית נפוחה ועגולה יותר בשוליים, ולמעשה יוצר לנו צדודית יפה ורחבה יותר בנקודת החיבור.

סיימו את הסריגה. חיתכו את החוט והשאירו שובל שישמש אתכם בתפירת שני חלקי הגוף יחד.

 

 

עיני הינשוף:

 

שורה 1: סירגו 6 עיני שרשרת וסיגרו אותם לכדי טבעת בעין שטוחה.

שורה 2: (באותו צבע של שורה 1, נסרגת אל תוך הטבעת ולא אל תוך העיניים) סירגו 6 עיני שרשרת, *עמוד משולש, 2 עיני שרשרת באוויר* חיזרו על הכתוב בין הכוכביות עד שיהיו לכם 11 עמודים משולשים (שימוש לב כי עיני השרשרת שסרגתם בתחילת השורה נחשבים כעמוד משולש + שתי עיני שרשרת ולכן נחשבים בספירה). סיגרו בעין שטוחה.

שורה 3: החליפו צבע, סירגו 3 חצאי עמודים בתוך 2 עיני השרשרת בשורה הקודמת עד סוף השורה. סיגרו בעין שטוחה.

שורה 4: (שימו לב שאת שורה זו עליכם לסרוג פעם בחלקה הימני של עין ימין ופעם בחלקה השמאלי של עין שמאל, כך שעליכם לסרוג עין אחת בצד ימין של הסריגה ועין שניה בצד שמאל של הסריגה). סירגו כך: 4 עמודים בארבע העיניים הבאות, 1 עמוד כפול בעין הבאה, 2 עמודים משולשים בשתי העיניים הבאות. צרו עין שרשרת נוספת, חיתכו את החוט ומישכו אותו דרך עין השרשרת לסגירה של הסריגה, כאשר אתם משאירים שובל חוט ארוך שישמש אתכם לתפירת העין לראש.

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

מקור הינשוף:

 

שורה 1: סירגו 6 עיני שרשרת.

שורה 2-7: סירגו חצי עמוד בכל עין.

שורה 8: סירגו חצי עמוד, היכנסו בלי ללפף ל-3 העיניים הבאות (4 עיניים על המסרגה), סירגו אותן יחד, חצי עמוד בעין הבאה.

שורה 9: היכנסו ל-3 העיניים הבאות ללא ליפוף, סיגרו את כל העיניים יחד. צרו עין שרשרת אחת, חיתכו ומישכו את החוט דרך העין לסגירה של הסריגה. דאגו להשאיר חוט ארוך שישמש אתכם לתפירת המקור לגוף.

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

חיבור החלקים:

 

חברו את המקור במרכז חלקו העליון של הראש. חברו את שתי העיניים.

הניחו את הגב והחזית זה מול זה כאשר החזית פונה אליכם. חברו את החלקם במספר מקומות על ידי קשירת חוט או סיכות ביטחון על מנת למנוע תזוזה בתפירה. חברו את החלקים בתפירה של עין לעין. מעט לקראת הסוף היפכו את שני החלקים לצד החזית, מלאו בחומר מילוי ותיפרו לסגירה מלאה.

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

 

אוזני הינשוף:

 

האוזניים מתחברות כמו פרנזים: גיזרו כמה חתיכות צמר כפול מהאורך הסופי ובאורך אחיד. הכניסו מסרגה לפינת הראש ומישכו את החוטים כלולאה (ראו תמונה). השחילו את קצוות החוטים דרך הלולאה ומישכו. גיזרו את הקצוות ליצירת אורך אחיד.

 

 

 (צילום: רות האפרתי)

 

  

 (צילום: רות האפרתי)

 

 

 • רות האפרתי היא יזמית היי טק, ציירת ואמנית רב תחומית, מעצבת בסריגה, מנחת שיעורים וסדנאות ובעלת הבלוג מסרגה