יפה שיר־רז

את הדילמה הזאת אין הורה שלא מכיר: הילד קודח מחום, מתפתל מכאבי בטן עזים, או קיבל מכה בראש. מה עושים? האם לגשת איתו למיון או להמתין ולנסות לטפל בו בבית?
 
מצד אחד, השהייה במיון היא בהחלט לא פיקניק. מעבר לטרחה ולאי הנעימות, היא גם מלווה בסיכון להידבקות במחלות אחרות, ובמקרה שמגיעים ללא הפניה ובסופו של דבר לא מאשפזים את הילד, הביקור גם עלול לעלות לכם מאות שקלים. מאידך, האם כדאי להסתכן? יש מקרים שבהם כל דקה עלולה להיות קריטית.
 
הנחיה גורפת לכל המצבים קשה אמנם לתת, אך לדברי ד"ר אילת רמון, מנהלת חדר המיון בבית חולים דנה-דואק לילדים, המצבים שבהם חובה לפנות בדחיפות למיון הם אלה שבהם הילד לא יציב: "כשחל שינוי במצב ההכרה של הילד, הוא איננו מגיב (אפאטי), סובל מקושי בנשימה או חולשה ניכרת, הנובעת מאיבוד נוזלים או דם", היא מציינת.
 
מצבים נוספים המחייבים פנייה לחדר מיון:
 
* חום: בהעדר תסמינים נוספים, חום אמנם אינו סיבה להגיע למיון, אך לאחרונה מדווח איגוד רופאי הילדים על ריבוי פניות של הורים מודאגים בעקבות תחלואת חום אצל ילדים. הסיבה: נוסף על העלייה במחלות החורף הנגיפיות בחודש האחרון, עלה גם החשש מהדבקה על ידי חיידק אלים. אז מתי החום דורש פנייה דחופה למיון? "חשוב לשים לב למספר סימנים ברורים", מסביר מזכ"ל האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, ד"ר צחי גרוסמן. "התנהגות אפאטית, ישנוניות או קוצר נשימה – כל אלה מחייבים פנייה מיידית לרופא זמין או לחדר המיון".
"חום מעל 41 מעלות עלול אף הוא להיות מסוכן בילדים בכל גיל ומחייב להגיע בדחיפות לרופא ילדים זמין או למיון", מוסיפה ד"ר רמון. "שילוב של חום עם פריחה, ובפרט פריחה סגולה - אדומה בצורת נקודות או שטפי דם, שאינה נעלמת בלחיצה או במתיחה של העור. פריחה זו עלולה להיות סימן לדלקת קרום המוח (מנינגיטיס) או לזיהום בחיידק טורף. פריחה מגרדת או פריחה שנעלמת בלחיצה אופיינית בדרך כלל למחלה נגיפית או לתגובה אלרגית".
 
גם גילו של הילד חשוב כמובן. תינוקות מתחת לגיל חודשיים שסובלים מחום של 38 מעלות ומעלה (שנמדד בישבן) חייבים להגיע בדחיפות לרופא ילדים. במידה שזה לא אפשרי יש לקחת אותם לחדר המיון.
 
* התייבשות: איבוד משמעותי של נוזלים, כתוצאה ממחלת חום, הקאות או שלשולים, יכול להצריך עירוי נוזלים בבית חולים ו/או תרופות מרשם נגד הקאות. סימני התייבשות: אי מתן שתן מעל עשר שעות, בלבול, ישנוניות יתר מעל 12 שעות ועד חוסר הכרה.
 
שילוב של חום עם פריחה מחייבים פנייה לחדר מיון (צילום: שאטרסטוק)
 
* פרכוסים: כ-2 אחוזים מהילדים בני חצי שנה עד שש שנים עלולים לסבול מפרכוסים בזמן חום גבוה. מצב זה עלול להתבטא באיבוד הכרה, גלגול עיניים, תנועות לא רצוניות בגפיים ולעיתים, איבוד שליטה על הסוגרים. "אם הילד מפרכס, חשוב להגיע עמו למיון מיד", אומרת ד"ר רמון. "הפרכוס עלול להיגרם מסיבות רבות ולכן יידרשו בדיקות מעמיקות".
 
* כאב ראש: כאבי ראש בשילוב עם תסמינים נוירולוגיים כגון בלבול, ראייה מטושטשת וקושי בהליכה מחייבים בדיקה על ידי רופא בחדר המיון. כאבי ראש בשילוב עם חום, הקאות, בלבול או נוקשות של הצוואר מצריכים בדיקה דחופה, שכן ייתכן שמדובר בזיהום או במחלה קשה, כגון דלקת קרום המוח.
 
* חבלת ראש: אם הילד מאבד את ההכרה אפילו לשניות בודדות יש להגיע למיון. "בתינוקות עד גיל שנתיים, כל מקרה של נפילה מגובה של מעל 50 סנטימטר מחייב בדיקה במיון גם אם אין תסמינים", אומרת ד" רמון. "בילדים מעל גיל שנתיים עם נפילה מגובה של מעל 50 סנטימטר יש לגשת למיון אם החבלה מלווה בהקאות או ישנוניות. במקרים שבהם קיימת נפיחות בראש שהולכת וגדלה, בעיקר ברקות או בצידי הראש או אם יש חתך בראש, הילד צריך להיבדק על ידי רופא".
 
* כאבי בטן: ד"ר רמון: "כשהכאב הוא בבטן הימנית, בין קצה אגן ימין לטבור (בגלל חשד לדלקת התוספתן), או בעת הקאות מרובות לאחר כל ניסיון שתייה, חשוב להיבדק במיון כדי לשלול בעיות כירורגיות כגון אפנדיציטיס או חסימת מעיים. בנערות חשוב בכל כאב בטן תחתונה לשלול בעיות גניקולוגיות כגון תסביב שחלה".
כשמדובר בכאבי בטן עזים, שאינם חולפים לאחר מתן משככי כאב כגון אקמול או נורופן, כשהכאבים נמשכים מעל שלושה ימים, כשמופיע שלשול דמי או שלשול רירי ו/או כשמופיעים סימנים נוספים הכוללים ירידה במשקל והזעות לילה – חשוב לפנות לרופא.
 
* כוויות: אם שטחי הכווייה נרחבים כדאי לפנות לרופא. בכווייה מדרגה שנייה (מתאפיינת בעור אדום והיווצרות שלפוחיות) יש להגיע למיון אם שטח הכווייה גדול יותר משטח הפנים של כף ידו של הנפגע או שהכווייה נמצאת באזורים כמו הפרקים, העיניים, הפנים, איברי המין וכפות הידיים. בכל כווייה בדרגה שלישית דרושה הגעה למיון.
 
* כאב באשך: חשד לתסביב האשך המתבטא בכאב חזק או פתאומי באשך דורש בדיקה דחופה אצל רופא, בגלל חשיבות קיצור משך הזמן בו אספקת הדם לאשך איננה טובה.
 
אם הילד מפרכס, מחוסר הכרה או אינו נושם, הזמינו אמבולונס (צילום: שאטרסטוק)
 
* כאבים בחזה: כשילד מתלונן על כאבים באזור החזה, המלווים בקשיי נשימה, לא סביר אמנם שמדובר באירוע לב, אך למרות זאת, חשוב להיבדק במיון כדי לעבור בירור ראשוני, הכולל לרוב בדיקת א.ק.ג, צילום חזה, ולעתים אף בדיקות דם נוספות. בהתאם לסימנים הנוספים שיציג הילד (כגון חום, שיעול, קשר לפעילות גופנית או רגישות בשרירים) יאובחנו מצבים רפואיים אחרים.
 
* תגובה אלרגית חריפה: אם זמן קצר לאחר חשיפה לאלרגן כלשהו, כגון מזון, תרופה או מוצר קוסמטי, הילד סובל מקוצר נשימה, תחושת חנק, חולשה, עיוורון או התמוטטות יש לפנותו מיד למיון באמצעות מגן דוד אדום. אם מדובר רק בתגובה עורית כמו גרד או בהתנפחות שפתיים מספיק להגיע לרופא.
 
* הרעלה: אם הילד יציב, בהכרה ולא מתקשה בנשימה אחרי שתיית חומר ניקוי או מינון יתר של תרופות, אפשר להתייעץ עם מרכז ההרעלות הארצי בטלפון 04-8541900. לעומת זאת, אם יש ערפול הכרה, בעיות נשימה, או שהילד מתמוטט יש לפנותו מיד למיון. אם מופיעים פצעים סביב הפה או בתוכו, יכול להיות שהילד שתה חומר קאוסטי (מאכל) שעלול לפגוע גם באיברים פנימיים ולכן חשוב להיבדק במיון.
 
* הכשת נחש: בשל שכיחות נחשים ארסיים בכל הארץ, חשוב בכל מקרה לגשת עם הילד לבדיקה במיון.
 
* חבלה בגפיים: אם הילד נפגע ביד או ברגל, ואינו מסוגל להניע את הגפה הפגועה או להשתמש בה, יש להביאו לבדיקה בדחיפות.
 
* פגיעות בעלי חיים:
 
נשיכות: יש צורך בבדיקת רופא דחופה במקרים הבאים:
- בכל נשיכת חתול, בגלל נטייה גבוהה לזיהום.
- אם הילד מפגין סימני הלם כגון איבוד הכרה, סחרחורת, חוסר תגובה, בלבול, חולשה ניכרת, דופק מואץ ונשימה מהירה.
- דימום חמור שנמשך למעלה מ-15 דקות ואינו נעצר על ידי לחץ מקומי.
- קשיי נשימה הנובעים מנשיכה בצוואר או בחזה.
- פגיעה באזור העיניים.
- במקרה של פגיעה בעצמות, במפרקים, בגידים ובעצבים.
- קטיעה או קריעה של חלק מהרקמה. יש לשטוף את החלק הקטוע במים ולהכניס לשקית או למיכל אטום. להכניס את המיכל או השקית לכלי עם מים קרים כקרח (אך לא בקרח) ולהעביר אותו לבית החולים כדי שאפשר יהיה לחבר את האיבר הקטוע בניתוח.
אחד הנושאים החשובים הנבדקים בזמן הביקור במיון הוא צורך בחיסון לטטנוס או לכלבת.
 
עקיצות: יש צורך בבדיקת רופא דחופה אם מתפתחים:
- נפיחות או גרד באברי גוף אחרים (לא רק אזור העקיצה).
- חרחורים וקשיי נשימה, דופק מואץ.
- כאב ראש, סחרחורת, תחושת עילפון.
- בחילה, קשיי בליעה, נפיחות בפנים או בפה.
 

במקרים הבאים הזמינו אמבולנס לפינוי:

• הילד אינו נושם
• הילד מחוסר הכרה או בהכרה מעורפלת
• הילד מפרכס. עד להגעת מד"א, חשוב להשכיב את הילד על הצד כדי שלא ייחנק מהקיא, לשחרר את בגדיו ואף להפשיטו כדי שינשום היטב וגופו יתקרר, ולהניח מטליות רטובות על מצחו וגופו. אין לנסות לפתוח את פיו או להוציא את הלשון.
• הילד אינו מתעורר