עינב חממי, בוגר המכון הטכנולוגי חולון, זכה בשבוע שעבר בפרס בתחרות עיצוב לאנשים מבוגרים, שהתקיימה במילאנו. הפרס ניתן על עיצוב אביזר שמסייע לנכים, מוגבלים ואנשים מבוגרים שזקוקים לעזרה - לנעול נעליים.

  

את האביזר, שנקרא Shoes, פיתח חממי בשנה הרביעית ללימודי עיצוב תעשייתי בחולון - עיר לימודיו ומגוריו - במסגרת קורס במסלול חברה וסביבה, בהנחיית פרופ' גד צ'רני. המוצר מיועד להקל על נעילת נעליים וגריבת גרביים לכל אדם שמתקשה בפעולה יומיומית זו. התחרות במילאנו, שנקראת Age Friendly, עסקה בנושא עיצוב למבוגרים, והמוצר של חממי זכה במקום הראשון בקטגוריית הסטודנטים. התחרות נערכה ביוזמת מגזין העיצוב האיטלקי DOMUS, וחממי זכה ב-3,000 יורו. הפרס הסטודנטיאלי ניתן במקביל לתחרות בקטגוריית מעצבים מקצועיים, שם ניתן הפרס הראשון למעצב הברלינאי אוסקר קוהנן על Handle it, מוצר עם ידית, שמאפשר לשאת אותו לכל מקום כדי להשיג איזון ותמיכה בכל מצב.

 

בהודעה על הזכייה מטעם המכון הטכנולוגי חולון נכתב, כי "בעקבות בעיות רבות המופיעות אצל מבוגרים, שבעיקרן כאבי גב, נוצר קושי רב בהתכופפות ובנגישות לכפות הרגליים. אחת ההשלכות היא הקושי לנעול ולחלוץ נעליים באופן עצמאי. בשוק קיימים עזרים המאפשרים נעילה של סוג נעליים אחד בלבד: סליפ-און. הם גדולים ובלתי ניתנים לנשיאה. בנוסף, הם נראים כאביזר לנכים והמשתמש מתבייש להשתמש בהם בפומבי".

 

מתקפל, נפתח, מסייע. תרשים הזרימה של המוצר (באדיבות HIT מכון טכנולוגי חולון)
מתקפל, נפתח, מסייע. תרשים הזרימה של המוצר (באדיבות HIT מכון טכנולוגי חולון)

 

חממי מסביר, בציטוט מההודעה, כי מטרתו הייתה לעצב כלי עזר לנעילת נעליים "שמאפשר נעילת מגוון רחב של סוגי נעליים. המוצר קל, קומפקטי ונוח לנשיאה ושימוש גם מחוץ לבית, הוא נכנס לכל תיק ממוצע והוא קל משקל. חשוב לי שהמראה שלו ייראה כמוצר לכל דבר ולא כאביזר. הוא עמיד וחזק גם במצבו הפתוח". למוצר יש שלושה ראשים מתחלפים המאפשרים נעילה של מגוון סוגי נעליים, כולל נעלי סקוטש, ריץ'-רץ' וסליפ-און, וחליצת כל סוגי הנעליים.

 

בעבודת הגמר שלו, שהוצגה בקיץ האחרון בבית הספר, עיצב חממי צעצועים לכלבים שנמצאים בכלבייה, כדי לספק להם שעשוע וגירוי שכלי.

 

 

עוד עיצוב שחושב על זקני השבט:

>> קולקציה מבריקה של מקלות הליכה רב שימושיים, כיסא שקל לקום ממנו ומנורה שהיא גם זכוכית מגדלת