עסקים קטנים שבעליהם הם בני זוג נשואים, העובדים בצוותא, נדרשים עכשיו לשלם אלפי שקלים נוספים, בחישוב מאוחד, לרשות המיסים.

שני ההורים שלי עובדים יחד. זוג עצמאיים שהקימו עסק. 34 שנה, בכל בוקר, בגשם ובחום, הם פותחים את הדלת. לפני שבועיים כתבתי על החיים האלו, הלא פשוטים של העצמאיים, המלחמה היומיומית, זו שמשה סילמן ז"ל לא שרד ובהם הדאגות חורשות את פניו של אבי בקמטים.

 

 

לפני כמה ימים קיבלתי מכתב ממירב, שאותה אני מכירה כמי שהקימה יחד עם בעלה את העסק המקסים לרהיטי ילדים "דני הנקר". קראתי את מילותיה ולא האמנתי, אז הלכתי ובדקתי עם מני רוזנצווייג, רואה חשבון מנוסה והוא אמר שהעובדות המתוארות ע"י מירב באשר לחישוב המס המשותף אצל בני הזוג (מעל 4,800 ₪ לחודש כמאוחד) נכונות – ומדובר ב"תאונת מס" ולא חישוב מס צודק. מתברר שאישה שעובדת עם בעלה ורוצה להרוויח יותר מ-4800 ₪, עדיף לה להתגרש. והנה מה שמירב כתבה:

 

"ליהיא יקרה, אישי (דני) ואני עובדים יחד זה 16 שנה. דני אחראי על העיצוב ואני על השיווק. לאחרונה נערכו שינויים באופן חישוב מס ההכנסה של זוגות העובדים ביחד:

1. אישה שמקבלת משכורת מאותה חברה יחד עם בעלה יכולה להשתכר עד 4800 ₪ וכל שקל יותר יגרום לה לשלם מס ביחד עם הכנסת הבעל, מה שמקפיץ מהר מאוד את המס ל-48% .

2. אסור לה לעבוד מהבית.

3. לא יכולה להיות לה הכנסה אחרת.

ואני שואלת למה? אני עובדת כל כך קשה לפרנסתי, הרבה יותר מאשר משרה אחת ובוודאי שאני עובדת גם מהבית. למה לא מגיע לי להשתכר כמו כל אישה אחרת? מדוע מתייחסים אלי כאל רמאית ולא מאמינים לי? אני מוכנה שישלחו אלי במפתיע סוכנים לבדיקת האמינות (לא מאמינה שכותבת מילים אלה) או שתהיה לי מצלמה (שוב, לא יאומן.. הלו? זה ישראל? 2012?)

או שאולי עלי ללכת באחת משלושת הדרכים היצירתיות שהציעו לי:

1. להתגרש!

2. לעשות דיל עם זוגות אחרים שעובדים יחד! כל זוג ישלם לשני.

3. לפתוח חברה נוספת.

זו לא חוצפה?

בברכה, מירב נקר פוגל".

 

וכך אומר רואה החשבון: "במקרה של בני זוג העובדים בצוותא בחברה, העוּבדות (באשר לחישוב המס) המתוארות לצערי הרב נכונות. בדיון בבית המשפט העליון רשות המסים שוב ניצחה. אכן מדובר בתאונת מס לא הגיונית המקפחת בני זוג רבים העובדים בצוותא".

להיות זוג שחי ועובד יחד זו משימה לא קלה. הן מבחינת הזוגיות והן מהבחינה הכלכלית. העסק הופך להיות מרכז החיים ואם חלילה קורה לעסק משהו, אין על מי להישען.

הרעיון שאחד מבני הזוג יקבל שכר לא הוגן על עבודתו, הוא מעליב והוא פוגע בעיקר בנשים, כי אם יקרה משהו למירב או לכל אישה שעובדת עם בעלה, תשלום הביטוח הלאומי יהיה לפי מה שהיא הרוויחה, שזה טיפה יותר משכר המינימום. זו אפליה שבעיניי היא איננה הוגנת.

הם היו נלחמים על זכותם, אבל הם קצת עסוקים. הם צריכים לפתוח הבוקר את העסק.

ואין להם מי שיטפל בזה. הם עצמאיים והם לגמרי לבד בזה. ביחד.