>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

 

"אתה שואל אם זאת מחאה על המחאה? זה בעיקר דיכאון מהמצב", עונה מעצבת האופנה דורין פרנקפורט לשאלה מדוע בחרה לבטל את השתתפותה באירועי הלילה הלבן. פרנקפורט חשבה לקיים אירוע מכירה מיוחד ביום חמישי הקרוב, אך בחרה לבטל אותו כתגובה לאלימות מצד פקחי עיריית תל אביב ומשטרת ישראל, במהלך ההפגנות שהתקיימו בתל אביב בסוף השבוע האחרון. הביטול של מעצבי האופנה של תל אביב מצטרף לשורה ארוכה של ביטולים שכבר הוכרזו על ידי חלק ממשתתפי אירוע לילה לבן השנתי בחסות עיריית תל אביב, ביניהם חנות האוזן השלישית ברחוב קינג ג'ורג', גלריות רבות לאמנות כמו שי אריה, ג'ולי מ', גלאון, גלריה הקיבוץ; להקת הג'ירפות שהודיעה על ביטול הופעתה בחוף הבננה ביץ'. ביטולים נוספים ממשיכים להתפרסם באינטרנט וברשתות החברתיות.

 

 

רון חולדאי. אירוע לילה לבן השנתי נערך בחסות עיריית תל אביב (צילום: שאול גולן)
רון חולדאי. אירוע לילה לבן השנתי נערך בחסות עיריית תל אביב (צילום: שאול גולן)

 

 

מחאתם של מעצבי האופנה נולדה מתוך בחירה אישית של כל אחד מהם, אבל גם בעקבות האירוע "לילה שחור הוא גם לילה ללא אופנה", שיזמה בלוגרית האופנה רויטל מדר, המשמשת גם כמנהלת התוכן של מותג האופנה קום איל פו. בעמוד הפייסבוק המיוחד שפתחה לאירוע, קוראת מדר למעצבי אופנה להדיר את רגליהם מאירועי הלילה הלבן של עיריית תל אביב ולבטל את המכירות החגיגיות שתכננו לערוך. בין המעצבים שכבר סימנו "אטנדינג" לאירוע: חיה ניר, שירלי הלפרין ואסף פלג. "אין סיבה שמעצבים שבמחאה הקודמת טענו שהעירייה לא פועלת לטובתם, למשל בגביית מחירי ארנונה גבוהים, לא יתאגדו וישתפו פעולה היום", אומרת מדר. "העירייה אף פעם לא באה לקראתם, ובכל מקרה - הימים האחרונים אינם אווירה שקל לחגוג בה".

 

אין ספק שאירועי הקיץ שעבר עדיין מפעמים בחלק ממעצבי האופנה. "בקיץ שעבר הייתי אופטימית", אומרת פרנקפורט. "היה חשוב לי כאדם לגלות שהעיר שלי אפשרה מחאה. כמעצבת שחיה, יוצרת ומעצבת בתל אביב, תמיד חטפתי על הראש על זה שאני חיה בבועה. אבל כשהדברים התגבשו והיתה כאן אמירה, העובדה שאפשרו אותה כאן היתה חשובה לי מאוד".

 

 

הקולקציה של דורין פרנקפורט. לא תשתתף באירועי לילה לבן (צילום: אסף עיני)
הקולקציה של דורין פרנקפורט. לא תשתתף באירועי לילה לבן (צילום: אסף עיני)

 

 

אלא שהאופטימיות של הקיץ ההוא התחלפה בימים אלו בפסימיות מדכדכת. "ההתנהלות האלימה של פיזור ההפגנה בשבת נוגד את כל הלך הרוח והערכים שלי", מסבירה פרנקפורט. "גם אם היו התפרעויות בקהל - לא צריך להתפרע יותר מהם. זה כולל גם את ההתבטאות האחרונה של מירי רגב, שאמרה שההפגנה הזאת היא 'פיגוע חברתי של אנרכיסטים מהשמאל הקיצוני'. בתור אדם שמאמין בעשייה חברתית כל יום, ההתנהלות של העיר אל תושביה די חרבה לי את החגיגות".

 

היית קוראת למעצבי אופנה נוספים להצטרף אלייך?

"לא. אני יודעת שיש מעצבים שהשקיעו הרבה כסף וזמן באירועי הלילה הלבן. לא כופה את דעתי על איש".

 

 

דפנה לוסטיג. ''מתוך הזדהות עם המחאה וכעס על ההתנהגות של עיריית תל אביב בשבוע האחרון, בחרתי לבטל את השתתפותי בקוקטייל שארגנה עיריית תל אביב לקסטלבז'ק'' (צילום: רועי חביב)
דפנה לוסטיג. ''מתוך הזדהות עם המחאה וכעס על ההתנהגות של עיריית תל אביב בשבוע האחרון, בחרתי לבטל את השתתפותי בקוקטייל שארגנה עיריית תל אביב לקסטלבז'ק'' (צילום: רועי חביב)

 

 

פרנקפורט לא לבד במערכה. בין המבטלים בשלב זה נמנים גם בוטיק ורנר של שירה דולינגר ודניאלה בן-טולילה, מותג האופנה ביקל, והמותג הצעיר מוסלין בראדרס, שינעל את המכירה השבועית שלו ביום חמישי בשעה מוקדמת מהרגיל. "באופן אישי אנחנו מזדהים עם המחאה החברתית. יתרה מזאת, אנחנו מתקוממים לנוכח הפעולות הלא דמוקרטיות והניסיונות לסתום פיות", מסר הבוקר אריאל דורון מביקל בשיחה עם Xnet. "אנחנו מבינים את המורכבות בסיטואציה של עיר שצריכה לתפקד ופועלת לרווחת הציבור הכללי, אבל הערכים שלנו מנוגדים לנוכח כל מה שקורה בציבוריות הישראלית המקצינה והמתפשסטת (מלשון פשיזם, א"י)". שירה דולינגר מוורנר מוסיפה כי "חשבנו לפתוח את סניף דיזנגוף ביום חמישי, אבל לנוכח האירועים החלטנו שלא. אנחנו אומנם קטנות מלהשפיע, אבל לא יכולנו להישאר אדישות לנוכח חוסר המידתיות של האלימות באירועי סוף השבוע. אנחנו רוצות להשאיר חותם חיובי ולהשפיע. כרגע המצב מדכא".

 

רגעים ספורים אחרי שפורסמה הכתבה שלפניכם, התפרסמה בעמוד הפייסבוק של הלילה השחור הודעה גם מטעם בוטיק גרטרוד על הצטרפותו למחאה: "גם גרטרוד וגם החנות המשותפת בתחנה מצטרפות ללילה השחור". נמתין לראות האם מעצבים נוספים יצטרפו למרד.  

 

 

בוטיק ורנר. ''לא יכולנו להישאר אדישות לנוכח חוסר המידתיות של האלימות באירועי סוף השבוע''
בוטיק ורנר. ''לא יכולנו להישאר אדישות לנוכח חוסר המידתיות של האלימות באירועי סוף השבוע''

 

 

בניגוד לקולות המוחים, ישנם גם לא מעט מעצבים שלא התרגשו מהמחאה ובחרו לשמור על העסקים כרגיל, לפחות בשלב זה, ביניהם המעצבת דניאלה להבי, חנויות המעצבים במתחם התחנה בתל אביב, המכירה החגיגית באינטרנט של האתר Belle & Sue, וכמובן, התצוגה החגיגית של המעצב הצרפתי ז'אן שארל דה קסטלבז'ק, שתתקיים ברחבת בית העיר יחד עם הופעה של ההרכב המוזיקלי נובל ווג.

 

לצד קולות מחאה מצד המעצבים, ישנן גם אושיות אופנה שקוראות להחרים את האירוע. מנחת הטלוויזיה בערוץ האופנה הישראלי דפנה לוסטיג מסרה לנו הבוקר כי על אף שהיא חיכתה לפגוש את מר קסטלבז'ק, היא תיעדר מהאירוע. "מתוך הזדהות עם המחאה וכעס על ההתנהגות של עיריית תל אביב בשבוע האחרון, בחרתי לבטל את השתתפותי בקוקטייל שארגנה עיריית תל אביב לקסטלבז'ק. עבורי זה הפסד גדול, כי חיכיתי לו תקופה ארוכה".

 

מנגד, יש מי שקורא למעצבים להמשיך ולפעול כרגיל. אשת יחסי הציבור שחף סגל, המתמחה בתחום האופנה ומייצגת מעצבי אופנה כרונן חן ואליאן סטולרו, ענתה למדר בעמוד הפייסבוק שלה: "אולי די עם כל המחאות. תעשיית האופנה נמצאת במשבר. הלילה הלבן הוא מוקד תיירותי וערב מכירות חשוב לתיירים ולקהל הישראלי. כל עוד הם יבואו לקנות זה יעשה רק טוב למעצבים ולתעשיית האופנה".