>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

 

הם מופיעים על מסלולי התצוגות, גונבים את ההצגה ומעוררים שיח בתעשיית האופנה – אבל אף אחת לא באמת תלבש אותם ברחוב. לפחות, כך היינו רוצים להאמין. לצד כל הטרנדים הלבישים (פחות או יותר) שהוגים מעצבי האופנה בעולם, בכל עונה הם מחליטים להתפרע גם עם כמה רעיונות שלא יחמיאו אפילו ליפה בנשים. מהכובע של דארת' וויידר ועד חולצת החזייה הזערורית, מקשקשי דגים ועד פסלים שנלבשים במקום בגדים – קבלו את הטרנדים שכדאי מאוד להשאיר מחוץ לארון.

 

 

תצוגת אביב-קיץ 2012 של אלכסנדר מקווין. השראות ממעמקי הים (צילום: gettyimages)
תצוגת אביב-קיץ 2012 של אלכסנדר מקווין. השראות ממעמקי הים (צילום: gettyimages)

 

 

עולם המים

 

הטרנד: השראות ממעמקי הים שהופכות לבגדים גרנדיוזיים. שברי שוניות, צדפים, בתולות ים, כוכבי ים וסוסונים, מופיעים כולם בהדפסים או כחלק מגזרת הבגד. משובלי שמלות המזכירים סנפירים ועד הדפסי אדרות דגים וטקסטורות קשקשים – העולם התת-ימי כיכב בתצוגות הקיץ.

על המסלול: בית שאנל הפך את הים למוטיב מרכזי, ואף עיצב את מסלול התצוגה כמשטח לבן עם צדף ענק וחלוקי נחל לבנים. שרה ברטון עיצבה לבית אלכסנדר מקווין קולקציה המשלבת בין דגים, בתולות ים וצמחייה ימית, בפאקו רבאן יצרו שמלת קשקשים מלוחיות כסף ובוורסאצ'ה הוסיפו כוכבי ים לשמלות.

לא בארון שלנו: כשמדובר בהדפס ימי עדין או בסיכת צדף פה ושם, הטרנד התת-ימי יכול להיות אפילו נחמד. אך כשמקצינים אותו לשוניות וקשקשים, הוא הופך למשהו שהולם רק את המסלולים.

 

 

קולקציית אביב-קיץ 2012 של גארת' פיו. לוקחים את הטרנד לקצה (צילום: gettyimages)
קולקציית אביב-קיץ 2012 של גארת' פיו. לוקחים את הטרנד לקצה (צילום: gettyimages)

 

 

בחזרה לעתיד

 

הטרנד: השראה מסרטי מדע בדיוני, ערבוב בין גוונים כסופים וזהובים למראה הפוטוריסטי של שנות ה-60. כמה מעצבים לקחו את העתידניות קצת רחוק מדי, ויצרו קולקציות החסרות כל קשר למציאות של שנת 2012 ונראות בעיקר כמו תחפושות.

על המסלול: הקולקציה שיצר ניקולא גסקייה לבית האופנה בלנסיאגה אומנם לא היתה קיצונית במיוחד, אך הכובעים שליוו אותה נראו כמו הקסדה של דארת' וויידר מסרטי "מלחמת הכוכבים". המעצב גארת' פיו, לעומת זאת, הרחיק מאוד עם הקונספט והציג מערכות לבוש שהורכבו מרצועות קשיחות ומבריקות, וגם בפאקו רבאן כנראה צפו ב"אלמנט החמישי" ו"בלייד ראנר" לפני עיצוב הקולקציה – אחרת קשה להסביר את המראה העתידני שנחשף על המסלול.

לא בארון שלנו: למעט קורבנות אופנה כמו אנה דלו רוסו, קשה להאמין שמישהי תשמח להסתובב כך ברחובות. אנחנו נשאיר את המראה לדוגמניות שמקבלות כסף כדי ללבוש אותו בתצוגות.

 

 

קולקציית אביב-קיץ 2012 של דרייס ואן נוטן. מראה של עץ אשוח (צילום: gettyimages)
קולקציית אביב-קיץ 2012 של דרייס ואן נוטן. מראה של עץ אשוח (צילום: gettyimages)

 

 

הדפס על הדפס

 

הטרנד: כפי שחזינו כבר בעונה הקודמת, השילוב בין שלל הדפסים שונים בתלבושת אחת רק תופס תאוצה. פסים, נקודות, פרחים, מנומר, דקלים, ציפורים ופרטים אחרים מתערבבים כולם לבליל צבעוני וססגוני. הקיץ מתמקדים המעצבים בהדפסים דיגיטליים חדים וברורים יותר.

על המסלול: מעצבת האופנה מרי קטרנזו היא מלכת ההדפסים, שאינה חוששת לערבב אותם במיומנות. גם אנה סואי שומרת על סגנונה, הכולל מגוון הדפסים שונים בתלבושת אחת, ואף מגבירה את עוצמת הדוגמאות השונות. אייסברג שילבו הדפסים גדולים עם קטנים, ואפילו סלבטורה פראגמו הוסיף דוגמאות צבעוניות לפריטים קלאסיים.

לא בארון שלנו: טרנד שילוב ההדפסים הוא אומנם יפה, שמח, ססגוני ויצירתי, אבל זה לא אומר שהוא נראה טוב על 99 אחוז מהנשים. למי שלא רוצה להיראות כמו עץ אשוח צבעוני ובוהק בטעות, כדאי לנהוג איתו בזהירות רבה.

 

 

קולקציית אביב-קיץ 2012 של פראדה. הצד הסקסי של הרטרו (צילום: gettyimages)
קולקציית אביב-קיץ 2012 של פראדה. הצד הסקסי של הרטרו (צילום: gettyimages)

 

 

חזיות או לא להיות

 

הטרנד: למי שעוד חיה בשלום עם חולצות הבטן, שחזרו לאחרונה לאופנה, המציאו המעצבים אופציה נועזת עוד יותר: גופיית חזייה, שנראית כחזייה לכל דבר ועניין אך נלבשת בחוץ כבגד של ממש. ועל זה נאמר – ללכת בלי, ולהרגיש בלי.

על המסלול: האפיל הסקסי של גופיית החזייה הקסים את המעצבים, שבמילא מציגים את בגדיהם על דוגמניות שדופות. דולצ'ה וגבאנה יצרו סטים תואמים של חזיות ומכנסונים בהדפסי פרחים ופירות, פראדה לקחו את השראה מאמריקה של שנות ה-50 ועיצבו גופיות חזייה בנינוח רטרו, ורסאצ'ה הלכו על המראה הפרובוקטיבי ואפילו בית האופנה הסולידי יחסית נינה ריצ'י הציג חזיות מתחת לז'קטים פתוחים.

לא בארון שלנו: מדונה אומנם עשתה מזה קריירה, אבל אנחנו מעדיפים את החזיות שלנו מתחת לבגדים או כביקיני על חוף הים. מעבר לזה, לטעמנו זה מוגזם. מה שכן, פתאום חולצות הבטן כבר לא נראות נוראיות כל כך.

 

 

קולקציית אביב-קיץ 2012 של צ'אדו ראלף רוצ'י. נפח, ועוד קצת נפח (צילום: gettyimages)
קולקציית אביב-קיץ 2012 של צ'אדו ראלף רוצ'י. נפח, ועוד קצת נפח (צילום: gettyimages)

 

 

בונים בניינים

 

הטרנד: עקרונות העיצוב של קריסטובל בלנסיאגה ממשיכים להציף את עולם האופנה גם 40 שנה לאחר מותו. הגזרות הארכיטקטוניות ששלטו בקוטור הפריזאי בשנות ה-50 חזרו לאופנה בתצוגות של קיץ 2012. מראה מובנה, פיסולי, תלת ממדי, מתוחכם ומרשים, המגובה בשלל בדים עשירים.

על המסלול: באופן לא מפתיע, קום דה גרסון מובילים את הטרנד עם שלל מערכות לבוש פיסוליות והזויות למדי, שנראות כמו תלבושות לסרט סוריאליסטי. גם המותג מידהאם קירכהוף הלך על המראה התיאטרלי, וחיזק אותו בווליום ונפח.

לא בארון שלנו: לכל טרנד יש גבול, והטרנד הארכיטקטוני כבר אחראי ללא מעט פריטים מופרכים לחלוטין. אנחנו מקבלים את פריטי הפפלום בחיבה, אבל מסרבים להיראות כמו קונסטרוקציה גדולת ממדים בגלל יצירה מתוחכמת מדי של מעצב עם זיקה לאדריכלות.